Lina Daugėlaitė 2017 m. gruodžio 30 d. 14:38

Pergalių link – per kančias

Ramūnas Vyšniauskas pasaulio vicečempioną Aurimą Didžbalį vadina talentingu, psichologiškai tvirtu, sąžiningu, darbščiu žmogumi.

„Vieną dalyką galiu pasakyti: jeigu visiems pasaulio sportininkams būtų vienodos sąlygos, turiu omenyje dopingo kontroles ir pan., tai Aurimas jau turbūt kokius tris kartus būtų olimpinis čempionas“, – įsitikinęs buvęs sunkiaatletis Ramūnas Vyšniauskas, šiandien padedantis savo tėvui Bronislovui treniruoti pasaulio vicečempioną Aurimą Didžbalį.

Palinkėjo dirbti

Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse bronzos medalį iškovojęs iš Marijampolės kilęs A. Didžbalis (svorio kategorija iki 94 kg) gruodžio pradžioje pasaulio čempionate, kuris vyko JAV, pasipuošė sidabro medaliu. 
26-erių sunkiaatletis dvikovėje surinko 388 kg (išrovė 176 kg, išstūmė – 212 kg). Iki šiol geriausias jo rezultatas planetos pirmenybėse buvo trečioji vieta. Rovimo rungtyje lietuvis pasipuošė mažuoju bronzos medaliu. 

Rovimo rungtį A. Didžbalis pradėjo nuo 172 kg svorio. Pirmasis ir antrasis jo bandymai buvo nesėkmingi. Tada lietuvis nutarė eiti „va bank“ ir trečiuoju bandymu padidino svorį iki 176 kg. Didesnis svoris A. Didžbaliui nebuvo per sunkus – šį kartą jis štangą išrovė ir, be to, kartu iškovojo mažąjį bronzos medalį.

„Išlydėdamas daviau „krabą“. Aurimas pasakė: „Nežinau, kaip bus.“ Pasakiau: „Aurimai, vieno linkiu – dirbti. Išėjai ant podiumo, tai dirbk. Nėra čia ko turistams važiuoti. Mano gyvenime daug visko buvo... Jeigu nebegali, tai nesportuok. Per jėgą, bet jis vis tiek laimėjo. Tai fenomenas“, – prisiminė, kaip išlydėjo būsimą pasaulio vicečempioną iš Klaipėdos už Atlanto buvęs sunkiaatletis R. Vyšniauskas.

Buvęs ir esamas garsiausi Lietuvos sunkiaatlečiai, kurių vienas savo sportinės karjeros metais labiau garsėjo kaip pramogų verslo atstovas, o antrasis, tyliai dirbdamas treniruotėse, varžybose tą įdirbį verčia medaliais, šiandien susitinka dažnai. Nors R. Vyšniauskas nardo po verslo vandenis, jis kone kasdien apsilanko ir Klaipėdos sunkiosios atletikos centre, kur prakaitą diena iš dienos lieja sulig kiekvienomis varžybomis savo medalių kolekciją vis labiau pildantis A. Didžbalis. Ramūnas padeda savo tėvui B. Vyšniauskui rengti sunkiaatlečius ir yra antrasis rinktinės treneris. „Su Aurimu būnu beveik kiekvieną treniruotę ir ne tik būnu, bet ir pats pasportuoju. Versle sukantis sunku rasti laiko sau, pasportuoti, tai pasportuoju keletą minučių čia“, – pasakoja R. Vyšniauskas.

Pasak Ramūno, daugiausia jis rūpinasi A. Didžbalio dieta, vitaminais, mityba, kartais pasiūlo naujesnių fizinių pasirengimo pratimų. „O visa kita – Bronislovas Vyšniauskas, jis sukūrė Aurimą“, – kepurę prieš tėvą kelia Vyšniukas.


Turi, ko trūko

Naujasis pasaulio vicečempionas, R. Vyšniausko žodžiais, talentingas, psichologiškai tvirtas, sąžiningas ir darbštus žmogus. „Ko man trūko per mano sportinę karjerą – tiesa, aš net nežinojau, kad man to trūksta – tai to režimo, išlaikyto iki galo, išdirbto iki kančios. Kad ir ką tu gyvenime darytum, vis tiek nebus taip, kad va – viskas iš karto ir gražu. Aurimas toks žmogus, jis kenčia. Žinau, kiek čia buvo visokių kalbų ir pan., bet aš didžiuojuosi, kad galiu būti šalia ir didžiuojuosi, kad jis manęs klauso. Matyt, dėl to, kad aš esu perėjęs viską, jis manęs ir klauso“, – kalba buvęs sunkiaatletis.
 
Tai, kad Aurimas moka klausyti, R. Vyšniauskui patinka. „Reikia bėgti nuo tokių, kurie viską žino. Aurimas nieko nežino, bet jis viską gaudo ir kaip kempinė traukia. Tai yra pliusas“, – ne tik apie sportą, bet ir įvairiomis gyvenimo temomis R. Vyšniauskas mielai šnekučiuojasi su A. Didžbaliu.

„Mes esame auklėtinis ir treneris, bet taip pat ir bičiuliai. Su Aurimu šnekame apie viską, bandau jam patarti visais gyvenimiškais klausimais. Man malonu, kad jis klauso ir priima, klausia. Tai yra pirmoji žmogaus talento dalis – kad žmogus klausia ir klauso. Toks yra Aurimas“, – sako R. Vyšniauskas.

Greitas ir staigus

Ant aukščiausio garbės pakylos laiptelio A. Didžbaliui pavyko užkopti Europos čempionate. Pasaulio čempionate užlipo iki sidabrinio laiptelio, o olimpinėse žaidynėse stovėjo ant bronzinio. Tad kilti dar yra kur. Ir potencialo turėtų netrūkti. „Vieną dalyką galiu pasakyti: jeigu visiems pasaulio sportininkams būtų vienodos sąlygos, turiu omenyje dopingo kontroles ir pan., tai Aurimas jau turbūt kokius tris kartus būtų olimpinis čempionas. Tai mano, kaip profesionalo, nuomonė. Ir ne nuomonė, o žinios“, – įsitikinęs buvęs sunkiaatletis, per savo karjerą dukart baustas už dopingo vartojimą. Beje, šią dėmę savo biografijoje turi ir A. Didžbalis.
 
Buvusio sunkiaatlečio nuomone, Aurimui reikia dar pagerinti stūmimą nuo krūtinės. „Aš kiekvieną dieną dėl to jį draskau. Ir tai buvo pirmas pasaulio čempionatas, kur jis tai tikrai pagerino“, – džiaugiasi R. Vyšniauskas.

Kalbėdamas apie Aurimo techniką, R. Vyšniauskas teigia, kad ji nėra kažkuo ypatinga. Tačiau pasaulio vicečempioną gelbsti kitos savybės. „Jis turi sprogstamąją jėgą ir greitį, tai jam padeda pasiekti rezultatų. O techniką mes tiesiog truputį pakoreguojam – tai vieną, tai kitą štrichą įdedam.“