Kylanti Lietuvos lengvosios atletikos žvaigždė Urtė Bačianskaitė svajonės link žengia gerindama rekordus
Per geriausių 2017 m. Lietuvos lengvaatlečių apdovanojimą kartų kaita įvyko stebint visiems susirinkusiesiems: buvo iškilmingai atsisveikinta su karjerą baigusia dvejų olimpinių žaidynių prizininke Austra Skujyte, o kylančia metų žvaigžde pripažinta kita daugiakovininkė Urtė Bačianskaitė.
Trečius metus lengvosios atletikos pratybas lankančiai 17-metei panevėžietei su olimpine vicečempione neteko susitikti septynkovės varžybose. Tačiau šiemet per Lietuvos čempionatą Palangoje abi sportininkės varžėsi rutulio stūmimo sektoriuje: Austra tapo čempione, o Urtė pelnė bronzos medalį.
Jaunoji lengvaatletė prisimena, kad kažkada per Kauno čempionatą jos abi lenktyniavo 200 m distancijoje. „Tada pasikalbėdavome, nes Austra labai draugiška ir man duodavo naudingų patarimų“, – sako U. Bačianskaitė, svajojanti pati vieną dieną tapti olimpiete.
Abi septynkovininkės yra panašaus ūgio ir sudėjimo. Savotiškas sutapimas ir tai, kad abiejų stipriosios rungtys – rutulio stūmimas ir šuoliai į tolį, o silpniausia – 800 m bėgimas. Tačiau U. Bačianskaitė tikisi pagerinti bėgimo rezultatus.
Sėkmė aplankė Kenijoje
Pernai per pasaulio lengvosios atletikos jaunių čempionatą Nairobyje (Kenija) U. Bačianskaitė iškovojo bronzos medalį, surinkusi 5 467 taškus ir pagerinusi Lietuvos 16-mečių bei 17-mečių rekordus. Lengvosios atletikos specialistai teigia, kad ji – viena realiausių kandidačių pagerinti A. Skujytės šalies rekordą (6 435 taškai).
Bronzos medalis pasaulio jaunių čempionate – kol kas pats svariausias jaunosios panevėžietės laimėjimas. „Mano pagrindinis tikslas buvo patekti į aštuntuką, o apie medalį su trenere negalvojome. Tačiau Nairobyje buvo mano laikas, atskirose rungtyse viskas sekėsi neblogai, pasiekiau kelis asmeninius rezultatus. Čempionatas mano atmintyje išliks visam gyvenimui. Buvo ypač puiki atmosfera, daug žiūrovų, šaunus palaikymas“, – prisiminusi pasaulio jaunių čempionatą džiaugiasi Urtė.
Sugrįžus į namus, ją pasveikino J. Balčikonio gimnazija, kurioje sportininkė mokosi.
Perėjo iš krepšinio
Trenerė Aldona Dobregienė džiaugiasi, kad jos grupėje treniruojasi ši talentinga 183 cm ūgio sportininkė, į lengvąją atletiką atėjusi iš krepšinio.
U. Bačianskaitė net buvo pakviesta į Lietuvos jaunučių krepšinio rinktinės treniruočių stovyklą.
„Turėjau nugaros problemų ir mama mane nuvedė pas trenerę sustiprėti. Stiprėjau, trenerė nusivežė į varžybas. Visai neblogai pasirodžiau, lengvoji atletika man ėmė patikti. Mečiau krepšinį ir pradėjau lankyti lengvosios atletikos treniruotes“, – pasakoja pasaulio jaunių čempionato bronzinė prizininkė.
Pirmiausia ji buvo supažindinta su šuolių į tolį rungtimi, po to trenerė rungtis keitė vieną po kitos ir greitai A. Dobregienei abejonių neliko – Urtė bus daugiakovininkė. Trenerė, ugdanti barjerininkus, šuolininkus į aukštį (jaunystėje ji pati šokinėjo į aukštį), matė, kad naujoji jos mokinė yra tarsi gimusi daugiakovei.
Jau pats pirmasis startas penkiakovės uždarose patalpose varžybose prieš porą metų nuteikė optimistiškai. Vasarą Urtė jau debiutavo septynkovės varžybose.
„Man labiausiai prie širdies – techninės rungtys“, – teigia sportininkė. Ji 100 m barjerinio bėgimo distancijose yra pasiekusi 15,01 sek. rezultatą, rutulį (3 kg) nustūmusi 15 m 98 cm, 200 m nubėgusi per 26,01, į aukštį peršokusi 1 m 68 cm, į tolį nušokusi 5 m 83 cm, ietį numetusi 42 m 45 cm, o 800 m nuotolį įveikusi per 2 min. 27 sek.
„Urtė stipriausia rutulio stūmimo ir šuolių sektoriuose. Kadangi ji nekaip bėga 800 m nuotolį, tai ją daug kas lygina su Austra Skujyte. Iš savo auklėtinės daug tikiuosi, tačiau gaila, kad šiuo metu Panevėžyje nėra gerų sąlygų, neturime reikiamo inventoriaus“, – teigia A. Dobregienė.
2016 m. per Baltijos šalių jaunių uždarų patalpų daugiakovininkų mačą Šiauliuose Urtė pagerino 10 metų išsilaikiusį Lietuvos 15–16 metų amžiaus grupės rekordą – 3 824 taškai.
Didžiausi sirgaliai – tėvai
Pasak U. Bačianskaitės, daugiakovė yra patraukli tuo, kad, jeigu nepasiseka vienoje rungtyje, kitoje gali atsikovoti prarastus taškus.
Panevėžietės autoritetai – Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių medalininkės belgė Nafissatou Thiam, kanadietė Brianne Theisen-Eaton, anglės Katarina Johnson Thompson ir Jessica Ennis-Hill. „Tai – pasaulio septynkovės elitas, į kurį norėtųsi lygiuotis“, – neslepia Urtė.
Ji lanko J. Balčikonio gimnazijos vienuoliktą klasę, yra atsakinga už klasės sportinę veiklą. Lengvaatletė stengiasi sportą suderinti su mokslu, neatsilikti nuo klasės draugų. Per savaitę treniruojasi šešis kartus.
Didžiausi Urtės sirgaliai per įvairias varžybas – jaunystėje žaidę krepšinį tėvai, taip pat giminaičiai. Sportininkės mama ir dabar susijusi su sportu: dirba Panevėžio kūno kultūros ir sporto centre.
Jaunoji Lietuvos rekordininkė turi daug draugų, bet išrinktojo dar ne. Visą save yra atidavusi mėgstamai septynkovei.
Lengvosios atletikos pratybas pas A. Dobregienę jau lanko ir trylikametis daugiakovininkės brolis Kasparas. „Jis dar jaunas, todėl neaišku, kokią rungtį pasirinks. Gal kaip ir aš – daugiakovę“, – svarsto mergina.
U. Bačianskaitė šiemet pripažinta ryškiausia kylančia lengvosios atletikos žvaigžde.
Alfredo Pliadžio nuotr.