lrytas.lt 2018 m. sausio 23 d. 20:43

Virš A.Didžbalio – vėl dopingo šešėlis

Iš praėjusių metų pasaulio sunkiosios atletikos čempionato JAV sidabrą parsivežusį Aurimą Didžbalį pasivijo įtarimai vartojus dopingą.

2012 metais už dopingo vartojimą nubaustas ir ne tik tris medalius, bet ir vietą olimpinėse žaidynėse praradęs Lietuvos sportininkas vėl atsidūrė po padidinamuoju stiklu.

Tarptautinė sunkiosios atletikos federacija (IFW) paskelbė, kad per pasaulio čempionatą JAV paimtas A.Didžbalio mėginys sukėlė įtarimų. Teigiama, kad jo organizme rastas androgeninių receptorių moduliatorius (SARM S-22). Tai yra susiję su dopingo vartojimu.

Medžiaga SARM yra anabolinis steroidas, jo poveikis yra kaip ir visų kitų dopingo preparatų – didinti raumenų jėgą ir ištvermę. Tačiau jo poveikis nuo įprastų anabolinių steroidų skiriasi tuo, kad SARM veikia ne visą organizmą, o skeleto raumenis. I sąrašą įtrauktas 2008 metais, pirmas teigiamas mėginys aptiktas 2010 metais, o remiantis WADA (pasauline antidopoingo agentūra) statistika, 2012-2014 metais buvo fiksuota 30 teigiamų testų.

27 metų klaipėdietis yra vienas iš keturių sportininkų, kurių mėginiuose aptikta įtarimų sukėlusių medžiagų. Dar 2012-siais sportininkas taip pat buvo suspenduotas, kol buvo patikrintas antrasis jo mėginys, o po to jis buvo diskvalifikuotas.

Be lietuvio šįsyk tarptautinė federacija nuo varžybų kol kas atskyrė rumuną, albaną ir kiprietį.  Visi pastarieji įtariami vartoję efedriną, gromonus ir stimuliatorius bei stanazolą. A.Didžbalis dabar yra suspenduotas.



Pabrėžiama, kad dar nėra patvirtinta, jog A.Didžbalis vartojo dopingą: bus laukiama antrojo mėginio atidarymo ir jo analizės.

A.Didžbalio kelias nuo pirmojo dopingo skandalo iki 2016-ųjų Rio de Žaneiro olimpinės bronzos bei pasaulio vicečempiono titulo buvo duobėtas.

Debiutine jam galėjo tapti 2012-ųjų Londono olimpiada, bet jos išvakarėse sunkiaatletis buvo pagautas su dopingu. Tuomet jis vartojo dehidrochlormetiltestosteroną – anabolinį steroidą, kurio pėdsakus praėjus dešimčiai dienoms nuo vartojimo sunku aptikti net laboratorijose.

A.Didžbalis buvo diskvalifikuotas dvejiems metams, iš jo atimtas Europos vicečempiono medalis ir olimpinis kelialapis. Bausmės laikas lietuviui baigėsi 2014-ųjų gegužę ir jau tais pačiais metais jis grįžo su trenksmu: iškovojo bronzą pasaulio pirmenybėse, o 2015 m. tapo Europos čempionu, neužkliūdamas nė viename iš daugybės dopingo testų.

Rio de Žaneiro olimpiados išvakarėse nauji dopingo skandalai neregėtu smarkumu sudrebino visą sportą, neaplenkdami ir sunkiosios atletikos. A.Didžbalis nenorėjo daug apie tai kalbėti: „Mano darbas – kelti štangą, sportuoti. O ten kas vysta kitose šalyse aš nežinau. Jie patys turi eiti ir aiškintis, tai jų reikalai“.