Vilniuje Europos tarybos projekto atstovai diskutavo su fanais apie pirotechnikos grėsmę ir baisėjosi Kėdainių arenos apsaugininkų darbu.
Lietuvoje vyksta seminaras, skirtas pasirengti Europos Tarybos konvencijai dėl integruoto požiūrio į saugumą ir paslaugas per futbolo rungtynes ir kitus sporto renginius.
Konvencijos tikslas - stiprinti visų organizacijų ir suinteresuotųjų asmenų, besirūpinančių futbolo ir kitų sporto šakų saugumu, apsauga ir vusų suinteresuotų pusių poreikius.
Bendras Europos tarybos ir Europos sąjungos projektas, per kurį įvairiose šalyse rengiami sporto vadovų ir policijos atstovų seminarai, buvo pradėtas praėjusių metų pradžioje ir tęsis iki šių metų birželio pabaigos.
Į Vilniaus „Artis Centrum“ viešbučio konferencijų salę susirinko futbolo ir krepšinio organizacijų vadovai, aukšti policijos pareigūnai. Dalyvavo ir keli futbolo fanų atstovai.
Seminara vedė Europos tarybos deleguoti projekto vadybininkai iš įvairių ES šalių. Jame dalyvauja ir UEFA pasiuntiniai.
Iš užsienio atvyko ir sporto aistruolių grupes vienijančios organizacijos "Supporters Direct Europe" atstovas Stuartas Dykesas.
Pirmąją dieną po sveikinimų ir oficialių iškilmių buvo gvildenamos dvi temos – sporto infrastruktūros saugumo ir kovos su pirotechnikos naudojimu arenose. Po kiekvienos temos pristatymo vyko diskusijos.
Infrastruktūros tema nesukėlė labai didelių prieštaravimų ir ginčų. Kur kas didesni nuomonių skirtumai išryškėjo nagrinėjant fanų naudojamos pirotechnikos klausimus.
Europos taryba užsakė mokslinį tyrimą, patvirtinusi, kad pirotechnika yra pavojinga. Jį pristatyti turėjo tyrimą atlikęs ekspertas Tomas Smithas, tačiau jis susirgo ir darbą pristatė kitas svečias.
Tyrime buvo bandoma įrodyti, kad joks pirotechnikos naudojimas negali būti saugus, bet kokia pirotechnika kenkia žiūrovų sveikatai ir gali sukelti didelių traumų ir nelaimių. Buvo rodomi nukentėjusiųjų nuo pirotechnikos žmonių vaizdai.
„Mes lygoje žadėjome liberalizuoti požiūrį į fanų naudojamą pirotechnika, bet šis seminaras mane įtikino, kad to daryti nevalia“, - kalbėjo Lietuvos krepšinio lygos varžybų direktorė Rasa Liuimienė.
Tiesa, lietuviškais kovos su pirotechnikos panaudojimu sporto arenose būdais svečiai nesusižavėjo.
Filmuota medžiaga iš 2016-ųjų metų "Nevėžio" ir "Lietuvos ryto" krepšinio rungtynių Kėdainiuose, kur salės apsauga gesintuvais purškia į deglais uždegusių Vilniaus fanų minią, seminare buvo įvardyta, kaip pats blogiausias būdas spręsti problemą, sukeliantis dar daugiau pavojų žmonių sveikatai, nei pati pirotechnika.
Projekto atstovai kalbėjo, kad jų pagrindinė užduotis yra įtikinti žmones, jog pirotechnika sporto arenose yra labai pavojinga ir reikia versti jos atsisakyti geruoju ar baudžiamąja teise. Tačiau jie nesugebėjo savo teisumu įtikinti net ir visų buvusių salėje.
„Ar jūs šiandien valgydami naudojote šakutę? Tai gali būti labai pavojingas įrankis kvailo žmogaus rankose. Ja galima ir susižeisti, ir sužeisti kitą žmogų. Lygiai taip pat ir pirotechnika“, - atšovė seminaro vedėjams aistruoliai.
Diskusija tarp šių dviejų pusių buvo ilga, bet nevaisinga – nei vieni nepakeitė nuomonės.
„Jūs bandote uždrausti naudoti pirotechniką, o fanai galbūt tai laiko savo kultūros dalimi. Ir nemanau, kad jūs ką nors pasieksite draudimais, o ne ilgu aiškinamuoju darbu“, - priekaištavo griežtai nusiteikusiemas Europos Tarybos projekto propaguotojams S. Dykesas. .
Seminaras tęsis iki ketvirtadienio.