Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. gegužės 17 d. 14:45

Eiliniame posėdyje – svarbūs klausimai

LTOK vykdomojo komiteto posėdyje – apie premjero šūvį, apdovanojimus, projektus, Buenos Aires, olimpiečius ir jų pagalbininkus, dopingą.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Vykdomojo komiteto posėdis įvyko LTOK Generalinės asamblėjos neeilinės sesijos išvakarėse.
  
Posėdžio metu buvo patvirtinta LTOK Generalinės asamblėjos neeilinės sesijos darbotvarkė, Lietuvos žiemos sporto olimpinės rinktinės kandidatų atrankos kriterijai bei kandidatų sąrašas, pristatytos LTOK delegacijų išvykos į užsienį bei Olimpinės dienos organizavimo klausimai.
 
Visi Vykdomojo komiteto nariai gavo Panevėžyje birželio 2 d. įvyksiančios Olimpinės dienos LTeam pasus ir buvo pakviesti dalyvauti varžybose bei išbandyti įvairias veiklas.  

OLIMPINĖ DIENA. Apie pasirengimą Olimpinei dienai kalbėjo Lietuvos olimpinio fondo direktorius Mantas Marcinkevičius. Anot jo, tai bus graži šventė mažiems ir dideliems, profesionaliems ir neprofesionaliems sportininkams. 

Olimpinės dienos globėjas - Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Jis uždegs ugnį ir pistoleto šūviu paskelbs olimpinės mylios bėgimo startą.   

„Pasirengimas Olimpinei dienai vyksta sklandžiai. Olimpinės dienos LTeam pasai platinami Panevėžyje ir rajone. Tai kartu ir geras būdas pareklamuoti renginį. Jeigu tik oras bus geras, tikimės, kad šventėje susirinks daugiau sportininkų nei Alytuje, kuomet buvo  per 20 tūkst. dalyvių“, - sakė M. Marcinkevičius. 

IŠVYKOS. Apie dalyvavimą Lenkijos „Metų trenerio“ apdovanojimuose Varšuvoje papasakojo LTOK prezidentė  Daina Gudzinevičiūtė.  Ją į šiuos apdovanojimus pakvietė Tarptautinio olimpinio komiteto narė, penkerių olimpinių žaidynių dalyvė, legendinė lengvaatletė Irena Szewinska. 
 
Pasak D. Gudzinevičiūtės, lenkų „Metų trenerio“ apdovanojimai yra puikus paskatinimas moterims, dirbančiomis trenerėmis, todėl ir pas mus kažką panašaus reikėtų daryti. 

Apie dalyvavimą III jaunimo olimpinių žaidynių misijos vadovų seminare  Buenos Airėse (Argentina)  mintimis pasidalijo LTOK olimpinio sporto direktorius dr. Einius Petkus. 

III jaunimo olimpinės žaidynės vyks spalio 6-18 d. Tai bus pirmosios žaidynės, kur dalyvaus po lygiai 15-18 metų merginų ir vaikinų. 

„Seminare nemažai kalbėta apie Tarptautinio olimpinio komiteto siekius sumažinti olimpinių žaidynių rengimo kainas. Bueinos Airėse vyks 32 sporto šakų varžybos, keturios sporto šakos bus naujos, bus 36 disciplinos. Bus išdalinti 241 medalių komplektai. Specialiai žaidynėms pastatytas olimpinis kaimelis, o vėliau jo butai bus parduoti gyventojams“, - kalbėjo E. Petkus.
 
Šiuo metu 7 Lietuvos sportininkai (dvi irkluotojos, keturi plaukikai ir vienas stalo tenisininkas)  įvykdė normatyvus. 

Jeigu sėkmingai pavyks atrankos varžybos, kurios baigsis liepos pabaigoje, Lietuvos jaunimo olimpinę rinktinę gali sudaryti 15-18 sportininkų. Jau užsakyta Lietuvos jaunųjų sportininkų kelionė į Buenos Airės. Iškilmingas žaidynių atidarymas – spalio 6 d.         


Apie dalyvavimą „Erasmus+“ darbuotojų dėstymo, darbo stebėjimo ir praktikos mobilumo projekte Nikosijoje (Kipre) pasakojo LTOK Vykdomojo komiteto narė Agnė Vanagienė. 

Kipre susitikimai vyko penkias dienas, buvo bandoma užmegzti naujus ryšius, apsilankyta Europos universitete, kuris turi savo Sporto katedrą ir padalinius įvairiose šalyse. 

„Susitikome su šešių sporto federacijų atstovais, Kipro sporto federacijų sąjungos vadovais, kurie mums pristatė savo šalies sporto valdymo modelį, o mes – savo.  Šio vizito metu sutarta, jog kitąmet kartu teiksime dvigubos atletų karjeros projektą“, - teigė A. Vanagienė.      
 
Informacija apie dalyvavimą jungtinėje Olimpinių akademijų prezidentų arba direktorių ir nacionalinių olimpinių komitetų darbuotojų sesijoje Olimpijoje (Graikija) pasidalijo LTOK olimpinio švietimo direktorė Vita Balsytė. Sesija Olimpijoje vyksta kas antrus metus ir šiemet ji sutraukė 120 dalyvių iš 84 pasaulio šalių. Pagrindinės temos – koks yra olimpiečių vaidmuo visuomenėje, kaip organizacijos ar įstaigos turėtų dirbti su olimpiečiais, suteikti jiems pagalbą tampant pavyzdžiu visuomenėje. 
 
Nacionaliniai olimpiniai komitetai ir olimpinės akademijos pristatinėjo savo veiklas,  pasidalijo gerosios praktikos patirtimi. 

Su informacija apie dalyvavimą TOK Olimpinio solidarumo seminare Belgrade (Serbija) supažindino LTOK olimpinio sporto direktorius E. Petkus. 

Pirmąją dieną kalbėta apie pasirengimą Tokijo olimpinėms žaidynėms, o antrąją pagrindinis klausimas buvo 2019-ųjų Europos žaidynės Minske.  „Vėlgi buvo daug kalbama apie TOK siekius mažinti olimpinių žaidynių kainą, gerinti sąlygas sportininkams ir aptarnaujančiam personalui. Kartais atsitinka taip, kad geriausios sąlygos suteikiamos svečiams, turtingiesiems žmonėms, o ne sportininkams ir aptarnaujančiam personalui.   Artėjančias olimpines žaidynes iš pradžių panoro rengti daugiau šalių, tačiau pabaigoje jų teliko dvi.  Tai rodo, jog žaidynių kaina išaugo iki tiek, jog jas gali rengti tik ypač galingos valstybės“, - sakė E. Petkus. 
 
ŽIEMA. Apie Lietuvos žiemos olimpinės rinktinės kandidatų bei olimpinės pamainos sportininkų 2017-2018 metų sezono rezultatus kalbėjo LTOK viceprezidentė, LTOK žiemos olimpinių sporto šakų komisijos pirmininkė Lilija Vanagienė.

Ji pasisakė ir dėl Lietuvos žiemos olimpinės rinktinės kandidatų ir olimpinio rezervo sportininkų, besirengiančių XXIV žiemos olimpinėms žaidynėms 2022 metais, sąrašų bei jų atrankos kriterijų 2018-2019 metų sezonui patvirtinimo.

Pranešėja akcentavo, kad per Pjongčango olimpines žiemos žaidynes iš 9 dalyvavusių sportininkų 5 įvykdė jiems planuojamus rezultatus, o Tomo Kaukėno užimta 13-oji vieta įpareigoja kelti žiemos sporto lygį.

„Lietuvos žiemos sporto olimpinės rinktinės kandidatų ir pamainos kriterijus pasitvirtinome artimiausiems metams.  Jei norim kelti meistriškumą, privalome iš savęs reikalauti daugiau, t.y. kriterijai privalo būti pakelti į aukštesnį lygį. Pirmiems metams po olimpinių žaidynių kriterijai liko tokie, kokie buvo, bet kitiems trejiems ciklo metams kriterijai augs,“-  kalbėjo L. Vanagienė. 

PAPILDYMAS. Atsižvelgdamas į Lietuvos irklavimo ir Lengvosios atletikos federacijų siūlymą, LTOK Vykdomasis komitetas nutarė papildyti nutarimą „Dėl maistpinigių skyrimo Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojams, mokslininkams, kineziterapeutams ir kitam aptarnaujančiam personalui“ir  įrašyti į sąrašą kineziterapeutus Liudoslavą Adamovičių ir Tomą Bendaravičių.   

DOPINGAS. Paskutiniu klausimu LTOK Vykdomojo komiteto nariai pasmerkė Lietuvoje padažnėjusius dopingo atvejus, išsakė griežtą kritiką bet kokiam dopingo sąlyčiui su sportu bei išreiškė palaikymą teisėsaugos atstovams, pradėjusiems aktyvią kovą su tuo.