Neringa Jonavičienė 2018 m. gegužės 25 d. 11:27

Lietuvos treneriai – ištroškę naujovių

Sportininkų mokymo centro rengiamuose mokymuose dalyvauja ne tik patyrę specialistai, bet ir žinių trokštantis jaunimas.

„Kai gimė mintis steigti Sportininkų mokymų centrą, jis buvo orientuotas į profesionalių sportininkų integravimą į darbo rinką, pasibaigus jų karjerai, tačiau jau pirmaisiais veiklos mėnesiais supratome, kad pagrindinė mokymų auditorija yra sporto treneriai, o profesionalių sportininkų mokymuose dalyvauja apie 10–20 proc.“, – teigia centro direktorius Mykolas Krivcovas.
 
Nuo 2011 m. veikiančios VšĮ Sportininkų mokymų centras mokymuose dalyvavo dauguma Lietuvos sporto trenerių, per metus įvyksta apie 20 seminarų pagrindiniuose šalies miestuose, o bendras dalyvių skaičius yra didesnis nei 1000 asmenų.

„Džiaugiamės, kad treneriai, kurių auklėtiniai pasiekia aukščiausių įvertinimų, yra dažni seminarų dalyviai, todėl jaučiame, kad ir mes prisidedame prie sportininkų pergalių“, – sako M. Krivcovas.
Įstaiga teikia paslaugas, susijusias su sportininkų ir trenerių mokymais, rengia kvalifikacijos tobulinimo programas ir organizuoja kvalifikacijos tobulinimo renginius. Didžioji dalis rugsėjo–gegužės mėnesiais organizuojamų seminarų dalyvių yra sporto treneriai, bet seminaruose dalyvauja ir sporto organizacijų darbuotojai, sportininkai, sportuotojai, sportuojančių vaikų tėvai. 

Mokymai – lyg maratonas

Pagrindinė auditorijų dalis yra aukščiausios kategorijos sporto treneriai, kurių lūkesčiai ir dalyvavimas mokymuose yra labai tikslingas. Treneriai atvyksta su konkrečiais klausimais, į kuriuos lektoriai siekia pateikti teisingus atsakymus. 

„Treneriai labai aktyvūs ir užsiėmę žmonės, todėl lektoriams keturių valandų seminaras prilygsta maratonui, nes klausimų būna dažniausiai daugiau nei laiko jiems atsakyti, – pasakoja M. Krivcovas. – Nauji treneriai ar mėgėjai sportininkai nori gauti iš karto kuo daugiau informacijos, tačiau dėl tokio žinių srauto kartais nukenčia kokybė.“
 
Direktorius atkreipia dėmesį, kad kai kurie savamoksliai žmonės ateina su susiformavusiomis, ne visuomet teisingomis nuostatomis, kurias keičia ir taiso savo žinias. Keičiasi ir treniravimo metodikos, todėl dažnam treneriui keisti tai, ką jis naudojo dešimtis metų, yra labai sunku. Ypač tai pastebima sporto psichologijos srityje, kur trenerio, sportininko ir tėvų bendravimas yra labai svarbus, turintis milžinišką įtaką tiek vaikų atėjimui į sportą, tiek ir pasibaigus sportinei karjerai.


Leidimai – ne visiems

Sportininkų mokymo centras organizuoja mokymus, suteikiančius galimybę įgyti leidimą kūno kultūros ir sporto veiklai. Per kelerius metus juos baigė daugiau nei 500 trenerių. Šie žmonės vėliau grįžta į kvalifikacijos kėlimo seminarus, skirtus leidimams pratęsti. Dažniausi šių mokymų dalyviai – jau trenerio veiklą vykdantys treneriai, tačiau jiems reikia papildomų bazinių žinių ir sporto veiklos leidimo, kuris būtinas norint užsiimti šia veikla. 
 
Šių mokymų kaina – 363 eurai, papildomų reikalavimų, susijusių su asmens išsilavinimu, nėra. Tačiau tiems, kurie nėra baigę sporto mokyklos, nebuvo profesionalūs sportininkai ar nėra baigę studijų, artimų sportui (medicina, kineziterapija, edukologija ar pan.), tokių mokymų įstaiga nerekomenduoja ir nukreipia juos į universitetines studijas.

Temas keičia kas pusmetį

„Mokome auditorijoje, tačiau esame pirmoji organizacija Lietuvoje, kuri pradėjo organizuoti sporto tematikos kvalifikacijos kėlimo mokymus nuotoliniu būdu. Nuolatos tobuliname nuotolinių mokymų sistemą, nes toks mokymosi būdas yra priimtiniausias šių dienų žmogui, taupančiam kiekvieną savo laiko minutę ir negalinčiam skirti visos darbo dienos iš Klaipėdos ar kito Lietuvos miesto atvykti į jam įdomų seminarą Vilniuje“, – pabrėžia pašnekovas.
 
Pasak M. Krivcovo, mokymų temos keičiamos kas pusę metų. Dažniausiai kiekvieną pusmetį vykdomi penki skirtingi mokymai, jie keliauja per visą Lietuvą. Dalis mokymų temų parenkamos atsižvelgiant į naujoves ir pačių dalyvių pageidavimus. „Tarkime, 2016 m. buvo sveikos mitybos metai, 2017 m. – traumų prevencijos, o jau šiais metais treneriai ištroškę naujų treniruočių metodikų, jėgos diržų, balanso seminarų“, – atskleidžia jis.

Šiuo metu iš praktinių seminarų aktualiausi naujų treniruoklių (jėgos diržai, balansiniai įrankiai, gumos ir kt.) naudojimas, o iš auditorinių – sporto psichologijos seminarai, nes tiek sportininkai, tiek treneriai pastaruoju metu labai įvertino jos svarbą, siekiant gerų rezultatų. Seminaro kaina – 30 eurų, dažnai šį mokestį kompensuoja sporto organizacijos, o mažesnių miestų švietimo centrai užsako seminarus savo miesto treneriams.

Amžius – neribojamas

Seminarų temos neskirstomos pagal amžių, tačiau tokios temos kaip mityba ar įvairių dar pakankamai naujų treniruoklių naudojimas pritraukia ir labai jaunų žmonių. 
 
M. Krivcovas prisimena, kad šiais metais Panevėžyje į seminarą apie jėgos diržus mama atsivedė ir savo paauglį sūnų, o seminare apie sportininkų mitybą dalyvavo 14 metų mergaitė. 

„Toks dalyvavimas sveikintinas, nes šiuo metu visą informaciją žmonės gali rasti internete, tačiau dažniausiai informacija, kurią asmuo perskaito, pateikiama pasitelkus gerą reklamą, įspūdingas nuotraukas ar nerealius rezultatus, kurie klaidina žmogų ir kartais turi pasekmių jo sveikatai ar psichikai visą gyvenimą, – akcentuoja pašnekovas. – Todėl dalyvavimas profesionalaus lektoriaus seminare, kuriame svarbiais klausimais tinkamai diskutuojama, yra nepalyginamai geresnis pasirinkimas.“