„Kol kas mes organizuojame trijų lygių kursus, o šį rudenį vyks pirmo ir trečio lygio mokymai. Į pirmo lygio kursus gali registruotis visi, kas moka stovėti ant slidžių ir čiuožti paprasčiausiomis mėlynomis trasomis, o trečio lygio kursuose laukiame tik turinčių kitos šalies ar kitos asociacijos suteiktą instruktoriaus kategoriją. Lietuvos kalnų slidinėjimo instruktorių asociacijos (LSIA) valdyba priims sprendimą, ar kandidatas yra pakankamai pajėgus dalyvauti trečio lygio kursuose“, - pasakoja viena iš kursų organizatorių, buvusi Lietuvos kalnų slidinėjimo rinktinės narė Ieva Urbonavičiūtė.
Antrojo lygio kursai vyks 2019-ųjų pavasarį. Jie bus skirti pažengusiems instruktoriams, kurie turi LSIA arba kitų asociacijų instruktoriaus licencijas. O šiemet mokymai prasidės jau paskutinėmis spalio dienomis.
„Tam, kad kursų dalyvis taptų instruktoriumi ir gautų tarptautinės organizacijos licenciją, jam reikia išlaikyti egzaminą po antrojo lygio kursų. Po pirmojo lygio kursų egzaminas nelaikomas, dalyviai gauna pažymėjimus ir įgyja teisę dalyvauti pavasarį vyksiančiuose antrojo lygio kursuose bei ten laikyti egzaminą“, - pasakojoo I. Urbonavičiūtė.
Tiek pirmojo, tiek antrojo lygio kursai trunka penkias dienas, egzaminas užima dar dvi papildomas dienas.
Visi kursai vyksta Zoldeno slidinėjimo kurorte Austrijoje. Jie organizuojami būtent ten, nes LSIA yra užmezgusi ryšius su kurso treneriais ir gauna nuolaidas tiek trasoms, tiek apgyvendinimui.
„Pirmojo lygio kursų dalyviai išmoks pačius pagrindus – kaip išmokyti žmogų slidinėti. Būsimieji instruktoriai bus mokomi pastatyti žmogų ant slidžių, išmokyti jį čiuožti tiesiai ir užtikrintai atlikti posūkius. Antrojo lygio dalyviai žinos, kaip išmokyti žmogų važiuoti mėlynos spalvos sudėtingumo trasa čiuožiant paraleliai ir supažindinti su čiuožimu ant briaunų. Išlaikę šitų kursų egzaminą būsimieji instruktoriai jau turės rimtus pagrindus darbui Lietuvoje bei užsienyje“, - teigė I. Urbonavičiūtė.
Tuo tarpu trečio lygio kursas susidės iš trijų modulių. Pirmasis iš jų – techninis ir mokymo. Studijos jame užtrunka ilgiausiai (8 dienas), tačiau tai laikoma etapu, kai instruktorius pradeda suprasti pagrindinę svarbiausią instruktoriaus darbo specifiką ir malonumą. Šiame modulyje daugiausia dėmesio bus skiriama lėtam paralelinio važiavimo technikos demonstravimui, čiuožiant ant mėlynų, raudonų bei juodų šlaitų ir įvedama dinamiškio čiuožimo technika. Taip pat aiškinami laisvojo nusileidimo (free ride), gūbrinio slidinėjimo (mogul) ir slidinėjimo už įrengų trasų ribų (Off-Piste) pagrindai.
LSIA organizuos ir antrąjį modulį – ,,Race” kursus. Čia mokomasi pažengusiųjų technikos, taip pat kaip statyti varžyboms tinkamas didžiojo slalomo trasas, kaip jomis leistis ir kaip treniruoti vaikų komandas.
Pavasarį planuojama organizuoti ir trečiojo modulio kursus, skirtus tik Off-Piste ir free ride slidinėjimo instruktoriams.
„Norint gauti trečiojo lygio instruktoriaus licenciją, reikia dalyvauti visų trijų lygių bei modulių kursuose, vėliau įgyti antrąją specializaciją – snieglenčių arba “telemark” slidinėjimo ir galiausiai laikyti bendrą egzaminą po trijų modulių bei turint antrąją specializaciją. Egzaminą išlaikęs instruktorius yra pripažįstamas Tarptautinės slidinėjimo instruktorių asociacijos (ISIA), gauna pažymėjimą “ISIA Stamp”, su kuriuo gali įsidarbinti daugumoje pasaulio slidinėjimo kurortų“, - paaiškino I. Urbonavičiūtė.
Šiuo metu Lietuvoje suskaičiuojama apie 100 aktyviai dirbančių kalnų slidinėjimo instruktorių. Dauguma jų darbuojasi Vilniaus Liepkalnio slidinėjimo centre bei Druskininkų „Snow“ arenoje. Užsienyje daugiausiai Lietuvos instruktorių dirba Italijos bei Šveicarijos slidinėjimo kurortuose.
„Dabar atsiranda daug norinčių išvykti dirbti į Kiniją ar Naująją Zelandiją. Šiose šalyse trūksta slidinėjimo instruktorių, o Lietuvoje tikrai netrūksta norinčių tapti instruktoriais. Turime labai jaunų kolegų, kurie vos baigę mokyklą renkasi kursus ir išvyksta dirbti į užsienį. Daug kam patinka mūsų idėja organizuoti kursus, prie mūsų jungiasi vis daugiau egzaminatorių, kurie stebisi, kad tokia maža šalis kaip Lietuva kuria kokybišką kvalifikacijos kėlimo sistemą instruktoriams. Kitąmet planuojame rengti pirmo lygio kursus ir snieglenčių instruktoriams““, - teigia I. Urbonavičiūtė.
Pavasarį vykusiuose kursuose dalyvavo 7 būsimieji instruktoriai. Tai, pasak I. Urbonavičiūtės, yra pilna grupė. Šį rudenį grupėse taip pat bus ne daugiau 7 dalyvių, kad kiekvienas dalyvaujantis gautų maksimalų instruktorių dėmesį.
O ir pradedantiems slidininkams I. Urbonavičiūtė pataria rinktis treniruotes su instruktoriais ir nevargti patiems. „Tai, ką išmoksti su instruktoriumi per vieną dieną, savarankiškai mokysies bent savaitę. Tobulėjimas tokiu būdu vyksta daug greičiau“, - tikina LSIA atstovė.