Olimpine sporto šaka tapęs krepšinis 3x3 po truputį keičia ir žaidėjų, ir teisėjų įpročius.
Vien jau tai, kad rungtynėms užtenka vieno krepšio ir kiek mažesnio nei įprasta kamuolio, daro 3x3 krepšinį kitokį, nei įprasta. Be to, žaidimo taisyklėse apstu niuansų, kuriuos žinodami į 3x3 pradėsite žiūrėti visai kitaip.
Būtent į tuos niuansus laikraštis „Sportas“ gilinosi su pirmuoju Lietuvoje FIBA 3x3 kategorijos teisėju Ignu Davainiu.
Permainos akivaizdžios
Nors mūsų šalyje 3x3 krepšinio varžybos vyksta jau daug metų, Lietuvos krepšinio lygoje besidarbuojantis teisėjas I. Davainis prisimena, kad anksčiau jose tvarkos buvo labai mažai, o kiekvienas turnyras turėjo dar ir savo taisykles.
„Aš pats 3x3 krepšiniu jau senokai domiuosi, tik kad viskas iki šiol vyko ne taip, kaip turėtų. Kiekviename turnyre būdavo skirtingos taisyklės. Šiemet 3x3 tapo labai rimtu reiškiniu, tikriausiai tam įtakos turėjo ir tai, kad ši krepšinio atšaka tapo olimpine. Dabar jau visur žaidžiama pagal FIBA taisykles, pradėtas vykdyti atvirasis Lietuvos čempionatas, Kaune vyko FIBA „Challenger“ lygmens turnyras“, – teigia naujas FIBA korpuso narys iš Lietuvos I. Davainis.
Atvirasis Lietuvos čempionatas sulaukė ir televizijų dėmesio – jo finalinės kovos nuolat transliuojamos tiesiogiai. Krepšinio teisėjai taip pat neliko užmiršti – FIBA atkreipė dėmesį į tai, kad 3x3 krepšinis mūsų šalyje sparčiai auga.
„Lietuvoje visiems pradėjus žaisti 3x3 krepšinį, šalies reitingas staiga kilo į viršų, o kolegos, žinodami mano siekius, vis ieškojo būdų, kaip priminti FIBA, kad čia taip pat žaidžiamas 3x3 krepšinis, ir reikia, kad kas nors jam teisėjautų.
Taip išvykau į FIBA kandidatų kliniką Kroatijoje, išlaikiau anglų kalbos bei taisyklių teorijos testus ir teisėjavau labai aukšto lygio turnyre „Lipik Challange“. Buvau paskirtas teisėjauti jo finale ir pagaliau gavau FIBA kategoriją“, – pasakoja I. Davainis.
Kietas žaidimas
Žiūrint aukšto lygio 3x3 rungtynes, jau po kelių minučių įprastą krepšinį mėgstančiam žmogui iškils klausimas – kodėl teisėjai nešvilpia? Tačiau tokia mintis yra pati didžiausia klaida, mat 3x3 krepšinio esmė – greitas, kontakto nestokojantis žaidimas.
„Žaidžiant 3x3 krepšinį, leidžiamas kietesnis kontaktas. Tai, ką žaidžiant penkiems su penkiais laikytume normalia pražanga, 3x3, ypač sėkmingo metimo atveju, ignoruojama.
Teisėjas turi išlaukti nešvilpdamas ir įsitikinti, kiek ir kokios įtakos turėjo gynėjo veiksmai puolančiajam žaidėjui. Būtent tokį žaidimą reglamentuoja FIBA taisyklės. Teisėjams tikrai nėra lengva. Įprasto krepšinio varžybose elementaru: matai neleistiną kontaktą ir švilpi pražangą, o 3x3 viskas kiek kitaip“, – teigia arbitras.
Dauguma 3x3 žaidėjų Lietuvoje atėjo būtent iš salės krepšinio, tad perprasti šio žaidimo subtilybes jiems prireikė nemažai laiko.

„Anksčiau turėdavome labai daug reikalų teisėjaudami, dabar jau paprasčiau. Tie žaidėjai, kurie daugiau žaidžia 3x3, dalyvauja tarptautiniuose turnyruose, jau neapeliuoja į mūsų darbą taip dažnai, kaip tai daro, tarkim, neseniai pradėjusieji žaisti pagal FIBA taisykles“, – pasakoja I. Davainis.
Vis dėlto teisėjas pripažįsta – bendrauti su krepšininkais 3x3 varžybose tenka kur kas daugiau nei teisėjaujant 5x5 mačui. Tad čia reikia ne tik gerai išmanyti žaidimo taisykles, bet dar ir turėti pakaustytą liežuvį, kuris įtikintų, nuramintų net patį pikčiausią žaidėją.
„Įprasto krepšinio varžybose sušvilpi pražangą, parodai sekretoriatui ir nubėgi į kitą aikštelės pusę, o 3x3 niekur nepabėgsi. Tad privalai, nori ar ne, kažkaip rasti bendrą kalbą su žaidėjais. Kol laikas neina, visada gali paaiškinti žaidėjams konkretų momentą, jeigu kyla klausimų, į juos atsakyti. Bet, jei žaidėjai elgiasi šiurkščiai ar nepagarbiai, tada jau iškart taikomos ir mūsų griežtesnės priemonės“, – atvirauja I. Davainis.
Aikštėje – be trenerio
Žaidžiant 3x3 krepšinį yra ir daugiau įvairių niuansų. Štai, pavyzdžiui, po pelnytų taškų negali būti vilkinamas žaidimas, o vienai atakai skiriamos vos 12 sekundžių. Praleidusi taškus komanda turi greitai įžaisti kamuolį ir varžovai negali tam trukdyti. Nesilaikant šių taisyklių, iš pradžių taikomi įspėjimai, vėliau – jau ir techninės pražangos.
„Šioje krepšinio rungtyje nėra asmeninių pražangų – tik komandinės. Iš viso komanda gali prasižengti šešis kartus, už kiekvieną tolesnę pražangą skiriami du baudų metimai, o nuo dešimtos pražangos komandai dar ir lieka kamuolys“, – į detales gilinasi I. Davainis.
Vienas esminių skirtumų, lyginant su 5x5 krepšiniu – komandos rungtynių metu niekas negali treniruoti.
„Yra trys žaidėjai aikštelėje ir vienas atsarginis. Ir viskas – jokių trenerių, asistentų ar palydovų. Niekas negali patarinėti žaidėjams per rungtynes“, – aiškina arbitras.
Galima vaizdo peržiūra
Per 3x3 rungtynes žaidėjai gali paprašyti peržiūrėti vaizdą. Abi komandos turi po vieną tokią galimybę rungtynių metu. Tiesa, jei po peržiūros paaiškėja, kad teisėjas buvo neteisus, skiriama papildoma galimybė peržiūrėti kitą situaciją.
Kol kas Lietuvoje vaizdo peržiūros galimybė netaikoma – jos galimos tik olimpinių žaidynių, Pasaulio taurės ir pasaulinių turų metu.
„Žiūrėti tikrai galima ne visus epizodus. Leidžiama ginčytino užribio sprendimo peržiūra, taip pat galima pasižiūrėti, ar laiku buvo atliktas metimas, ar varžovų komandos žaidėjas visiškai išsivarė kamuolį už tritaškio linijos“, – pasakoja I. Davainis.