Beveik 15 tūkst. sportininkų, aktyvaus laisvalaikio mėgėjų ir poilsiautojų išbandė jau 25-tą kartą surengto festivalio „Sportas visiems“ veiklas.
Net 70 įvairių sporto rungčių programa, įskaitant ir ryto mankštas, į Palangos sporto bazes, paplūdimį ir gatves pakvietė ne tik 5440 registruotų dalyvių, bet ir poilsiautojus. Iš viso fizinio aktyvumo veiklose buvo 14 851 startas.
Viena šiemetinio tris dienas vykusio festivalio naujovių – valandos mankšta prie jūros ant nedidelių batutų, kurių buvo atvežta net 40.
Labai populiarios buvo rytinės mankštos. Viemai, vykusiai jau nuo 7 val. ryto, vadovavo buvęs ilgametis Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas, o dabar Seimo narys Dainius Kepenis, o kitai, nuo 8 val. - nenusiltančioji Lietuvos moterų sporto asociacijos prezidentė Joana Bartaškienė.
Kaip teigė Lietuvos asociacijos “Sportas visiems” generalinis sekretorius Giedrius Grybauskas, šiemet festivalio programoje buvo ir du visai nauji žaidimai Basall ir Steer racket, Juos rengė Lietuvos kūno kultūros mokytojų asociacija.
Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojai pristatė naują sporto šaką – paplūdimio golfą.
“Šiemetiniame festivalyje dalyviams pavyko geriau ir patogiau sudėlioti programą, atskirų rungčių laikus bei lokacijas ir tai leido jiems išbandyti daugiau rungčių bei fizinio aktyvumo priemonių”, - pasidžiaugė G. Grybauskas.
JUBILIATĖS. Įspūdinga buvo jubiliejinio festivalio dalyvių eitynės nuo Palangos tilto J. Basanavičiau gatve į centrinį miesto stadioną, kur vyko iškilmingas festivalio atidarymas.
Jo metu buvo pasveikintos dvi Lietuvos asociacijai “Sportas visiems” priklausančios organizacijos, kurios švenčia savo jubiliejus.
Lietuvos šaulių sąjungai, skaičiuojančiai įspūdingą savo gyvenimo 100-metį, dovaną įteikė Seimo jaunimo ir sporto komisijos pirmininkas Kęstutis Smirnovas, o Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos viceministrė Kornelija Tiesneytė - Lietuvos moterų sporto asociacijai, mininčiai 25-metį.
Lietuvos asociacijos “Sportas visiems” prezidentas Algis Bronislovas Vasiliauskas už sėkmingą ilgametę veiklą apdovanojo buvusią ilgametę asociacijos ‘Gimnastika visiems” prezidentę Ireną Plioplienę.
Festivalio atidarymas pirmą kartą gyvai transliuotas „Sportas visiems“ paskyroje „Facebooke“, kur jį žiūrėjo daugiau kaip 2800 žmonių.
AKCENTAS. Iškilmingo atidarymo pagrindinis akcentas - meninė programa, kurią atliko šokių kolektyvai.
Lietuvos moterų sporto asociacija paengė specialią programą “Kartų vienybė per 25 metus”, kurią atliko 600 šokėjų.
Šoko trijų kartų atstovės, nuo 6-erių iki 80–ties. Šokėjų būryje buvo dvi 80-ies sulaukusios moterys, kurios, pasak J. Bartaškienės, niekuo nesiskyrė nuo jos pačios.
„Šitas mūsų asociacijos pasirodymas – tai tik dalelytė to, ką darome. Organizuojame festivalius „Aš, mama ir mano močiutė“, „Sportuojanti mergaitė - būsimoji olimpietė“, rengiame įvairius bėgimus. Mūsų klubą lanko ir jaunos, ir jau solidaus amžiaus sulaukusios moterys, tarp kurių penkios yra 80-metes“, - pasakojo J. Bartaškienė.
Du masinius šokius per iškilmingą atidarymą atliko Lietuvos gimnastikos asociacijos „Gimnastika visiems“ kolektyvai, iš viso šoko net 800 dalyvių.
Vienas jų, kuris apjungė vaikus ir jaunimą (kompozicijos choreografas Kęstutis Baranauskas), sulaukė ypač daug aplodismentų.
RUNGTYS. Kaip ir kasmet, asociacijai „Sportas visiems “ priklausančios organizacijos buvo atsakingos už atskirų rungčių surengimą.
Tarkime, Lietuvos moterų sporto asociacija festivalyje buvo atsakinga už moterų 500 m nuotolio bėgimą prie jūros ir klubų šokių grupių pasirodymą prie tilto. „Žalgirio“ sporto draugija - už smiginio, rankų lenkimo, šachmatų ir futbolo veteranų varžybas.
Po kiekvienų varžybų „Sportas visiems“ viceprezidentui Algimantui Jucevičiui suplaukdavo varžybų rezultatai.
Paaiškėjo, kad bėgimo varžybose dalyvavo 485 sportininkai, smiginio – 205, pasagos mėtymo – 200, sveikuolių rytinėje mankštoje – 150, rankinio visiems – 145, jogoje – 120, dieniniame orientavimosi sporte – 150 ir naktiniame – 130. Paskaitų klausė 200 šventės dalyvių ir t. t.
A. Jucevičius atkreipė dėmesį į tai, kad asociacijai priklausančios organizacijos šiemet kiek pasyviau dalyvavo šiemetiniame renginyje nei ankstesniuose.
„Galbūt gausiau atvykti sutrukdė atvėsęs oras, tačiau, manyčiau, didžiausios įtakos turėjo sutrikęs finansavimas. Su nemažomis problemomis susidūrė ir manoji Lietuvos keliautojų sąjunga. Tačiau džiugino tai, kad festivalis įvyko, buvo sklandus, renginiuose gana aktyvūs buvo poilsiautojai“, - sakė A. Jucevičius.
METAI – NE NAŠTA. Viena vyriausių festivalyje – 83-ejų vilnietė Birutė Žilinskienė nepatingėdavo anksti keltis ir skubėdavo į abejas ryto mankštas.
Ji ne tik mankštinosi kartu su visais, bet abi dienas ir niro į jūrą, nors buvo vėsoka, smarkiai vėjuota, žmonės po pajūrį vaikštinėjo apsirengę su šiltomis striukėmis ir megztiniais.
„Buvau vienintelė, kuri taip anksti rytais maudžiausi. Mačiau pajūriu vaikščiojančių žmonių nuostabą, jie, matyt, galvojo, kad tai moterėlei su galva nėra gerai“, - stebėjosi B. Žilinskienė.
Mankštose dalyvavo ir Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Vilkpėdės skyriaus pirmininkė, 28 metus dirbusi Lietuvos šaškių ir šachmatų federacijose Stanislava Ligeikienė.
Į festivalį ji atsivežė 30 senjorų. Pati S. Ligeikienė, kuriai šių metų rugsėjo mėnesį sukaks 80 metų, dalyvavo D. Kepenio vadovaujamose mankštose, jogos pratybose, mėtė pasagą, spardė futbolo kamuolį.
„Pasisėmiau ypač daug sveikatos ir žinių iš jogos pratimų“, - džiaugėsi S. Ligeikienė, kuri renginiuose dalyvavo kartu su Trečiojo amžiaus universiteto trenere-instruktore Jevgenija Pavliuk.

BROLIAI. Rankų lenkimo varžybose jėgas bandė tik prieš porą dienų iš Europos čempionato Graikijoje sugrįžę kuršėniškiai.
Čempionate jie dalyvavo keturiese: broliai Edikas, Lukas ir Rokas Petkai bei Gabrielė Butautaitė.
Juvelyras Edikas Petkus kiek nerimavo, kad po Europos čempionato, kuriame jis užėmė septintą vietą, dar nespėjo atsigauti, tačiau “Sportas visiems” festivalio, kuriuose nuolat dalyvauja, nesinorėjo praleisti.
Palangoje rungtyniavo ir jo brolis 20-metis Lukas, atliekantis karinę tarnybę. Graikijoje jis tapo vicečempionu svorio kategorijoje iki 80 kg. Luko brolis dvynys Rokas, Graikijoje tapęs bronziniu prizininku (iki 85 kg), ir vicečempionė G. Butautaitė nutarė pailsėti ir festivalyje nerungtynavo.
“Į Graikiją suvažiavo stipriausi kiekvienos šalies rankų lenkikai, konkurencija buvo didelė. Palangoje nugalėti bus labai sunku, į kovą stojome nepailsėję. Pagrindinis mūsų tikslas - tapti prizininkais”, - sakė 31-erių E. Petkus.
Palangoje konkurencija irgi buvo didelė, trijose svorio kategorijose kovojo po 10-14 stipruolių.
Pasak E. Petkaus, ypač stiprios buvo Klaipėdos, Mažeikių rankų lenkimo komandos.
Broliai Edikas ir Lukas savo svorio kategorijose laimėjo sidabro medalius. Dabar rudenį jų lauks pasaulio čempionatas Rumunijoje.
E. Petkus su komandos draugais, šių metų Lietuvos žiemos čempionais didžiausioje svorio kategorijoje, traukė ir virvę.
‚DŽIAUGSMO GIMNASTIKA“ Daug dalyvių sutraukė tarptautinis konkursas „Džiaugsmo gimnastika“, kuriame dalyvavo 38 kolektyvai iš įvairių Lietuvos miestų bei viešnios iš Latvijos ir Baltarusijos.
Konkurso metu buvo išaiškintos 11 grupių laureatės, o papildomas prizas buvo skirtas Baltarusijos komandai.
Pirmajame amžiaus grupėje dalyvavo patys mažiausieji šokėjai – ikimokyklinukai. Laureate tapo Šilutės vaikų ir jaunimo šokių studija „Sky“ (vadovė – Inga Mikutytė).
Pradinių klasių vaikų grupėje sėkmė lydėjo Panevėžio studiją „Šokių oazė“ (vadovė Indrė Šukė).
Auksinio amžiaus grupėje (šoko moterys, kurioms daugiau kaip 50 m.) nugalėtojomis tapo latvės, vyresnių klasių moksleivių grupėje – Tauragės šokių klubas „Amadeus dance“ ( vadovė – Evelina Krugelytė), jaunimo grupėje - Šilutės šokių studija „Dangus“ (vadovės – Emilija Vismantaitė ir Inga Mikutytė), gimnastikos, aerobikos, aerobinės gimnastikos ir estetinės gimnastikos grupėje – latvės, įvairaus amžiaus grupėje nuo pačių mažiausiųjų iki vyresnio amžiaus žmonių – Šilutės sporto klubas „Atėnė“ (vadovės - Greta Januškevičienė ir Inga Mikutytė) ir kt.
Daugiausiai balų surinko Šilutės vaikų ir jaunimo šokių studija „Sky“, Panevėžio šokių studija „Šokių oazė“, Šiaulių profesinio rengimo centro šokių grupė „X-team“ (vadovė – Irena Dunauskienė) ir Baltarusijos Minsko sporto klubas „Princesė“.
Naujoji Lietuvos asociacijos „Gimnastika visiems“ prezidentė Vilma Povilionienė liko patenkinta konkursu, dar išskyrė Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos neįgaliųjų vaikų, vadovaujamų Linos Kuzminskienės, atliktą šokį „Aukštyn žemyn“.
Joniškiečiams bei visiems laureatams buvo suteikta garbė šokti iškilmingame festivalio uždaryme.
NUGALĖTOJAI. Veteranų futbolo varžybas laimėjo Kauno „Šilainiai“, aplenkę prizininkėmis tapusias Kauno r. FX Stihl“ ir Vilniaus „Akto“ komandas.
Smiginio varžybose geriausiai pasirodė Vilniaus „Šviesos“ moterys ir Radviliškio „Sakalų“ vyrų komandos. Mišrių komandų grupėje sėkmė lydėjo Šiaulių „Žuvėdrą“.
Asmeninėse varžybose aukso medalius pelnė Gabija Brazauskaitė iš Pagėgių ir Rimantas Kalėda iš Kauno r.
Figūrinio važiavimo dviračių varžybas laimėjo: iki 18 m. grupėje – vilnietė Rusnė Baranauskaitė ir panevėžietis Argaudas Grinevičius, o sportininkų 18-45 m. grupėje – kėdainietė Ema Butkevičiūtė ir Deividas Gudaitis.
Bėgimo varžybose 10 km distanciją tarp 113 dalyvių greičiausiai nubėgo panevėžietis Tadas Baranauskas, o 1 km tarp 231 sportininko - kaunietis Jonas Beleška.
MUMIS TIKI. Lietuvos asociacijos „Sportas visiems“ prezidentas A.B. Vasiliauskas, įvertindamas šiemetinį festivalį, akcentavo, kad didžioji dalis pasirodymų teko dviem organizacijoms - Lietuvos moterų sporto asociacijai ir Lietuvos asociacijai „Gimnastika visiems“.
„Palanga yra pajėgi priimti 6-7 tūkst. dalyvių, priešingu atveju daug ką reikėtų kelti į atviras erdves, o tai tinka ne visoms sporto šakoms.
Festivalis asociacijai buvo didelis metų iššūkis – neturėjome jokio finansavimo. Federacijoms turėjome prisižadėti, jog, gavę lėšų, su jomis atsiskaitysime už teisėjavimą, apgyvendinimą, sportinį inventorių, sporto bazių paslaugą.
Džiugu tai, kad mumis tiki, netgi viešbučiai, kuriuose apgyvendinome varžybų teisėjus, ir jie sutiko laukti vieną ar du mėnesius, kada jiems galėsime susimokėti už suteiktas paslaugas.
Elgiamės solidžiai ir tvarkingai. Nesinorėtų, kad tokis situacija kartotųsi ir ateityje. Tačiau nenoriu būti pesimistu, laikas geriausiai parodys, kokia bus ta naujoji sporto reforma: suteiks džiaugsmo ar nerimo.
Mus džiugina, kad festivalis Palangoje pavyko. Apie 1 tūkst. dalyvių šoko Zumbą Jūratės ir Kastyčio skvere, o apie 800 – dalyvavo tarptautiniame linijinių solo šokių festivalyje. Visi kolektyvai ir pavieniai sportininkai festivaliui buvo gerai pasirengę ir, dar nepasibaigus kovoms, jau pradėjo galvoti apie kitus metus. Festivalio jie tikrai laukia išsiilgę ir mūsų organizacijų pagrindinis akcentas - susiburti ir jam rengtis. Apjungiame 19 asociacijų, mūsų renginiai pasižymi masiškumu, festivalyje nedalyvavo tik „Makabi“ sporto klubas.
Baigėsi festivalis, tačiau asociacijos dar laukia masinės Lietuvos seniūnijų žaidynės, europinis projektas „#BeActive“ir kiti renginiai“, - sakė A. B. Vasiliauskas, Palangoje ir pats išmėginęs jėgas smiginio varžybose.