Mūsų šalies trijulių krepšinio žaidėjų meistriškumas vis kyla, todėl artimiausias siekis – patekti į 2020 m. Tokijo olimpines žaidynes.
Lietuva tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) 3x3 krepšinio vyrų reitinge užima vienuoliktą vietą pasaulyje, o tarp Europos šalių yra šešta. Atliktas milžiniškas šuolis – maždaug prieš metus mūsiškiai buvo vos ketvirtajame dešimtuke.
Pagal reitingą patekti į Japonijoje vyksiančias žaidynes bus gana sudėtinga, nes nuo visų varžovų gerokai atitrūkę rusai ir ypač serbai. Kelialapiai į Japoniją, atsižvelgiant į reitingą, atiteks tik keturioms šalims. Bet iš to paties žemyno į olimpiadą turės teisę prasimušti ne daugiau kaip dvi rinktinės.
Dar viena vieta bus skirta šaliai, kuri neturėjo salės krepšinio rinktinės Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse. Taigi Lietuva nepretenduoja ir į šį bilietą. Tačiau dar trys rinktinės į Tokiją pateks per atrankos varžybas. Jose lietuvių šansai atsidurti tarp laimingųjų yra realūs. Bet reikės ir šiek tiek sėkmės, nes nemažai komandų yra panašaus pajėgumo.
Atrankos turnyre dalyvaus 20 rinktinių, kurios bus suskirstytos į keturias grupes. Kada ir kur šios varžybos vyks 2020-aisiais, dar neaišku. Iš viso Japonijoje žais tik aštuonios pasaulio vyrų gatvės krepšinio rinktinės.
Šiuo metu dar nėra suformuota galutinė Lietuvos 3x3 vyrų krepšinio rinktinė. Įvairiose tarptautinėse varžybose rungtyniauja atskiros mūsų šalies ekipos, kurios kaupia Lietuvai reitingo taškus. Tiesa, jau greitai planuojama suburti rinktinę, kurios nariai nuolat treniruotųsi kartu, susižaistų ir geriau pasirengtų olimpiniam atrankos turnyrui.
Mūsų šalyje yra 6–7 pajėgios ekipos, kurios sėkmingai dalyvauja tarptautiniuose turnyruose ir renka reitingo taškus.
Branduolys – „Vyčio“ žaidėjai
Apsivilkti nacionalinės komandos aprangą realiausiai pretenduoja 9–10 krepšininkų. Visų pirma tai Paulius Beliavičius, Šarūnas Vingelis, Aurelijus Pukelis, Marijus Užupis. Visi jie praėjusį sezoną gynė Šakių „Vyčio“ garbę Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) čempionate, kuriame užėmė antrą vietą ir buvo labai svarbūs klubo žaidėjai. 3x3 varžybose jie susibūrė į Šakių „Gulbelės“ ekipą.
Tie krepšininkai, išskyrus A.Pukelį, greitai dalyvaus pasaulio čempionate, kuris bus organizuojamas Amsterdame birželio 18–23 d. Vietoje A.Pukelio rungtyniaus Evaldas Džiaugys, praėjusį sezoną NKL pirmenybėse sėkmingai atstovavęs „Šilutei“.
Planetos pirmenybėse lietuviai kovos toje pačioje grupėje su Slovėnija, Kinija, Kataru ir Prancūzija. Tolyn žengs dvi geriausios rinktinės.
Be išvardytų krepšininkų, patekti į rinktinę taikosi dar du „Vyčio“ atstovai – Paulius Semaška ir Lukas Grabauskas, taip pat Medas Kuprijanovas. Pastarasis dabar žaidė Regionų krepšinio lygoje rungtyniaujančiame Kėdainių klube. P.Semaška ir L.Grabauskas vaidino svarbų vaidmenį Šakių klube NKL pirmenybėse. Be to, realus kandidatas į nacionalinę rinktinę – Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) rungtyniaujančios Utenos „Juventus“ komandos narys Gytis Radzevičius. Jis per trumpą laiką padarė didelę pažangą ir tapo reikšmingu uteniškių rotacijos žaidėju.
M.Kuprijanovas, P.Semaška, L.Grabauskas ir A.Pukelis atstovaus Lietuvai Minske antrosiose Europos žaidynėse. Beje, visi išvardyti žaidėjai trijulių krepšinį aktyviai pradėjo žaisti tik prieš metus ar dvejus.

Madas diktuoja rusai ir serbai
Kovo pabaigoje baigėsi gatvės krepšinio žiemos sezonas ir neseniai prasidėjo vasaros. Gegužės 25 d. Rokiškyje buvo surengtas Lietuvos čempionato pirmasis etapas. Antrasis vyko birželio 2-ąją Skuode. Šiuose turnyruose komandos kovoja dėl kelialapių į kitas kur kas svarbesnes varžybas.
3x3 krepšinio sezono kulminacija taps liepos 3–4 d. Raudondvaryje vyksiantis „Challenger“ turnyras, į kurį komandos sieks patekti per įvairius iki liepos mėnesio vyksiančius turnyrus.
„Raudondvaris Challenger“ triumfavusi komanda iškovos kelialapį į paties aukščiausio lygio 3x3 pasaulio turo etapą Monrealyje. Rugsėjo 7–8 d. Kanadoje komandos kausis dėl solidžių piniginių prizų, o nugalėtojams atiteks net 30 tūkst. JAV dolerių.
„Lietuva šiemet jau bus pasaulio čempionate, patys rengsime labai aukšto lygio „Challenger“ turnyrą su rekordiniu Lietuvoje priziniu fondu, turėsime bent porą komandų, kurios dažniau nei bet kada apsilankys prestižiniuose turnyruose. Žinoma, tikimės, kad visa tai veda į Tokijo olimpines žaidynes“, – viliasi 3x3 krepšinio asociacijos direktorius Ignas Grinevičius.
Jo teigimu, ar lietuviai pateks į olimpines žaidynes, priklausys ir nuo to, kokio dydžio finansinę paramą skirs Lietuvos krepšinio federacija, kiek pavyks surinkti iš rėmėjų. Tarkime, Rusijos, Serbijos komandos turi apie pusę milijono eurų siekiančius metinius biudžetus.
Žaidžiant trise prieš tris galima smarkiai pastorinti piniginę. Pavyzdžiui, komandų reitinge pirmaujanti Novy Sado ekipa iš Serbijos per metus susižeria apie 600 tūkst. eurų. Šią komandą remia Dubajaus šeichai.
Meistriškumas smarkiai pakilo
Lietuvoje gatvės krepšinio vienas didžiausių entuziastų yra 40-metis Dainius Novickas. Pasak jo, krepšinis trys prieš tris, kur žaidžiama 10 minučių arba iki 21 taško, – itin patrauklus žiūrovams. Tai labai dinamiška sporto šaka, vyksta nuolatinė kova be ilgesnių pauzių.
Čia leidžiamas didesnis kontaktas nei žaidžiant tradicinį krepšinį. Varžybos rengiamos dažniausiai ten, kur būna daug žmonių – ant jūros ar ežero kranto, reprezentacinėse miestų aikštėse, dideliuose prekybos centruose, pilyse.
Lietuvoje trys prieš tris anksčiau aktyviai žaidė tradicinio krepšinio atstovai – buvę LKL krepšininkai Mindaugas Budzinauskas, Rolandas Matulis, Erikas Kučiauskas, Rolandas Skaisgirys. Pastarieji trys 2003-iaisiais tapo pasaulio čempionais. M.Budzinauskas su partneriais yra nugalėjęs planetos taurės varžybose.
Gatvės krepšinio asas yra Ovidijus Varanauskas, šiuo metu rungtyniaujantis salėje ir atstovaujantis Sopoto „Trefl“ klubui. Jis 2014 m. su trimis komandos draugais, vadovaujami trenerio pareigas perėmusio M.Budzinausko, Europos čempionate iškovojo bronzos medalius. Pasaulio pirmenybėse lietuviai tais pačiais metais užėmė ketvirtą vietą. Vėliau keletą metų Lietuvoje gatvės krepšinį sukaustė krizė. Bet krizė baigėsi ir mūsų šalies trijulių krepšinis vėl kyla į dideles aukštumas bei svajoja apie olimpinius kelialapius.