Į 19-ųjų Vilniaus gimnazistų žaidynių vaikinų krepšinio finalinių varžybų kovas Žemynos gimnazijoje nepateko visi norintys, nes salėje neliko vietos.
Varžybos Žemynos gimnazijoje sutapo su skaitovų konkursu. Tačiau jų salė buvo pustuštė, o į krepšinio rungtynes negalėjo patekti visi norintieji. Budintieji įleido ne visus. Tie, kurie pateko, buvo dramatiškų rungtynių liudininkai.
Krepšinio sirgaliai kėlė tokias audras, jog atrodė trūks ausų būgneliai. Didžiulis triukšmas girdėjosi dar nepriartėjus prie gimnazijos.
Žaidynių vyr. teisėjas, S. Nėries gimnazijos fizinio ugdymo mokytojas Egidijus Karalius akcentavo, kad taip būna visada, kai tik vyksta vaikinų krepšinio finalinis turnyras.
Gimnazistų kovoms nebuvo abejinga ir Šeškinės bendruomenės sąjungos pirmininko pavaduotoja Irena Papečkienė, kuri atėjo pasižiūrėti finalinių rungtynių.
Rungtynėms teisėjavo Nacionalinės krepšinio lygos teisėjai Simonas Litvinavičius ir Donatas Dutkus.
Prieš prasidedant finalinei dvikovai tarp Žemynos ir S. Daukanto gimnazijų, tylos minute buvo pagerbtas sraigtasparnio katastrofoje žuvęs Kobe Bryantas.
Žemyna šėlo
Vaikinų turnyre dalyvavo 16 komandų. Finalinė kova tarp pernykščių čempionų S. Daukanto gimnazistų ir pirmą kartą finale žaidusių Žemynos gimnazijos krepšininkų buvo dramatiška ir nugalėtojai paaiškėjo paskutinę akimirką.
Tokios baigties niekas nesitikėjo, nes Žemynos gimnazijos gretose žaidė du ryškūs lyderiai – broliai dvyniai Ąžuolas ir Tautvilas Tubeliai.
Kai buvo pristatomi žaidėjai, Žemynos krepšininkai buvo ypač kovingai nusiteikę ir šėlo aikštelėje, lyg būtų tapę čempionais. Gi jų varžovai iš S. Daukanto gimnazijos buvo santūrūs ir šypsenomis palydėdavo tokį favoritų šėlsmą.
Tačiau rungtynių pradžia buvo netikėta: po trijų Aro Valento tritaškių 9:1 pirmavo S. Daukanto gimnazija, kuri pirmą kėlinį laimėjo 25:24.
Susitikimą stebėjusi brolių Tubelių mama, Vilniaus r. Pagirių gimnazijos fizinio ugdymo vyresnioji mokytoja Valentina Tubelienė negailėjo patarimų savo sūnums, ragino juos žaisti aktyviau, o Ąžuolui – ir imtis iniciatyvos.
Ilgalaikę sutartį su Vilniaus „Ryto“ ekipa turintis Ą. Tubelis, kuris rengiasi ir Europos jaunių iki 18 m. čempionatui, įsisiautėjo antrą kėlinį.
Jis tarsi pabudo iš miego ir galingais dėjimais į krepšį kėlė iš vietų savo sirgalius. Daugiausiai jo metimais Žemyna po antro kėlinio pirmavo 44:36.
Atrodė, jog Žemynos gimnazistų, audringai palaikomų vietos sirgalių, jau niekas nesustabdys.
Lyderis žaidė atsargiai
Besirengiant trečiam kėliniui, pertraukėlės metu pakalbinome Ą. Tubelį.
Ar tau, Vilniaus „Ryto“ klubo talentui, patinka žaisti su tokio lygio komanda?
Patinka, didžiulis palaikymas, linksma. Tiesa, žaidžiu ne visa jėga, nes laukia „Ryto“ treniruotė.
Nebijau gauti traumos?
Gerai apšilau, bet to, saugojuosi, pakankamai atsargiai žaidžiu.
Fantastiški buvo tavo dėjimai į krepšį.
Realiai nieko naujo, dažnai tą rodau. Žaidžiu taip, kaip moku.
Jau įsibėgėjote, tikriausiai, varžovus sutraiškysite?
Dar truputį nutolsime ir viskas bus gerai. Komanda įsižaidė.
Ar ankstesniais metais irgi dalyvaudavai Vilniaus gimnazistų žaidynėse?
Gal prieš porą metų su gimnazija viską laimėjome: ir Lietuvos mokinių sporto žaidynes Palangoje, ir Vilniaus gimnazistų žaidynes.
Kaip vertini savo brolio Tautvilo žaidimą?
Turi taiklią ranką, tegul taikliai meta ir toliau.
Kokie tavo tikslai šį sezoną?
Šiemet baigsiu gimnaziją, neįsivaizduoju, kaip viskas klostys toliau, kur studijuosiu.
Viskas priklausys nuo to, kaip tobulėsiu. Norėčiau Įsitvirtinti „Ryto“ pagrindinėje komandoje.
Čempionai apgynė titulus
Trečias ir ketvirtas kėliniai buvo dramatiški ir kupini emocijų. Pirmavo tai viena, tai kita komanda.
Buvo ir įdomi abiejų komandų lyderių Ą. Tubelio ir garsiosios Lietuvos krepšininkės Rimos Valentienės sūnaus Aro Valentos dvikova: Ąžuolas pelnė 36 tšk., o Aras – 33 tšk.
Po trečio kėlinio 62:57 pirmavo Žemyna, tačiau likus žaisti daugiau nei 2 min., 69:66 jau priekyje buvo varžovai.
Kai beliko žaisti 18 sek., 79:78 priekyje buvo Žemyna, bet kamuolys - S. Daukanto krepšininkų rankose. Jie dukart metė į varžovų krepšį, bet nesėkmingai, tačiau vis atkovodavo kamuolį.
Pagaliau nuo grindų sugriebtą kamuolį tiksliai į krepšį pasiuntė dvyliktokas Lukas Lazauskas, išplėšęs S. Daukanto gimnazijai pergalę 80:79.
Po rungtynių Žemynos gimnazijos fizinio ugdymo mokytojas Artūras Macijauskas liūdnai tarė: „Jeigu būčiau krepšinio specialistas, gal būtume ir nugalėję. Bet aš – žolės riedulio“.

Trūko pagrindinių žaidėjų
Nugalėtojų komandos treneris, S. Daukanto fizinio ugdymo mokytojas Kęstutis Kundrotas apgailestavo, kad jų komandoje negalėjo žaisti trys pagrindiniai krepšininkai dvyliktokai: Erikas Jermolajevas, Adas Šimonis ir Pijaus Rimkaus, kurie žaidžia „Perlo“ komandoje.
„Kiti žaidėjai buvo tie patys, kurie praėjusiais metais pirmą kartą tapo Vilniaus gimnazistų žaidynių čempionais. Likus 18 sek., dar vis ruseno viltis nugalėti. Pasirinkome ilgesnį atakos variantą ir mesti pačią paskutiniąją sekundę. Gimnazijoje krepšinis labai populiarus, šiemet žaidynių čempionėmis tapo ir mūsų merginų komanda, kuri finale nugalėjo Mykolo Biržiškos gimnazistes, o trečios - Žemynos gimnazijos krepšininkės. Aštuoniolika mūsų merginų lanko pratybas Vilniaus krepšinio mokykloje. Tikimės, kad į finalą pateks ir merginų bei vaikinų tinklinio komandos, o futbolininkai išsikovojo teisę žaisti ketvirtfinalyje“, - sakė K. Kundrotas.
Po aukso medalių - bronza
Dėl bronzos medalių kovojo Gabijos ir M. Biržiškos gimnazijų komandos. Nugalėjo Gabijos gimnazistai 86:71.
Tačiau jų fizinio ugdymo mokytojas Justinas Kalinauskas nebuvo patenkintas – prieš penkerius metus šios Gimnazijos auklėtiniai buvo tapę žaidynių čempionais.
"Šiemet mūsų didžiausias nusivylimas – pralaimėjimas dviem taškais S. Daukanto gimnazijai, kuris užkirto mums kelią žaisti dėl čempionų vardų. Šiemetinė mūsų komanda – visiškai nauja, joje nežaidė nė vienas buvęs gimnazistų čempionas. Tapę čempionais, kiek vėliau patekome į duobę, net nepatekdavome į finalinius turnyrus. Tik dabar vėl pakilome. Šiemet pagaliau vėl laimėjus medalius, suteikėme daug džiaugsmo savo ištikimiems sirgaliams, kurie mus audringai palaikė“, - kalbėjo J. Kalinauskas, kuris per rungtynes turėjo ir asistentą – savo draugą Dainių Klinavičių.
Gabijos gimnazistų atakų lyderis – komandos kapitonas dvyliktokas Julius Vaitkus. Kai būtinai reikėdavo pelnyti taškų, jis imdavosi iniciatyvos, suvaldydavo komandą, ją užvesdavo, o lemiamais momentais dažniausiai pats pataikydavo.
Gerai žaidė ir dešimtokas Edgaras Žižys. Pasak bronzinės žaidynių komandos trenerio J. Kalinausko, jų žaidėjai nepasižymi ūgiu, todėl kiekvienas jų gali sėkmingai atlikti įžaidėjo funkcijas.
Kitąmet Gabijos krepšininkų tikslas per žaidynes – aukso medaliai. Mat šiemet gimnaziją baigs tik komandos kapitonas, o kiti pagrindinio penketuko žaidėjai mokslus tęs toliau.
Žaidynės įpusėjo
Vilniaus gimnazistų žaidynių pagrindiniai organizatoriai – Vilniaus savivaldybė ir sporto klubas „Žaidynės tęsiasi“.
Žaidynių vyr. teisėjas E. Karalius, apdovanojęs nugalėtojus ir prizininkus, akcentavo, kad gimnazistai žaidynių visuomet labai laukia ir nenori, kad jos nutrūktų.
Specialiu prizu jis apdovanojo ir Žemynos gimnaziją, kurios sporto salėje vyko finalinės varžybos.
„Per žaidynes emocijos visada liejasi per kraštus. Vaikinų krepšinio finalas buvo tiesiog puikus reginys. Žemynos krepšininkai pirmą kartą žaidynių istorijoje pateko į didįjį finalą ir pusfinalio bei finalo rungtynes žaidė savo aikštelėje, buvo arti pergalės. Jau paaiškėjo merginų ir vaikinų kroso estafečių bei merginų ir vaikinų krepšinio varžybų laimėtojai ir prizininkai.
Mane, žaidynių vyr. teisėją, liūdina bendra tendencija: merginų krepšinio varžybose dalyvavo vos 5 gimnazijos, iš kurių geriau žaidė tik 3 komandos.
Vaikinų futbolo varžybose nugalėtojų titulo sieks 26, o merginų – 15 komandų, tinklinio – 21 merginų ir 25 vaikinų komandos.
Gimnazistų žaidynės jau įpusėjo. Šią savaitę kovas pradės tinklininkės, o vasario pabaigoje-kovo pradžioje vyks šachmatų varžybos, po to – vaikinų tinklinio ir futbolo ketvirtfinalio rungtynės, kurios žada audringas dienas.
Žaidynės finišuos pavasarį sporto karalienės – lengvosios atletikos varžybomis“, - sako E. Karalius.