Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinio direktoriaus pavaduotoju Vytautas Vainys dirba nuo praėjusių metų gruodžio 27 dienos. Prieš tai 28-erių specialistas trejus metus dirbo KKSD teisininku.
Karjerą Sporto departamente pradėjote nuo teisininko kėdės. Dabar tapote KKSD generalinio direktoriaus pavaduotoju. Ar džiaugiatės šiuo paaukštinimu?
Taip, žinoma, tai aukštas mano įvertinimas. Tačiau tai priimu ir kaip didelę pareigą bei įsipareigojimus. Stengsiuosi pateisinti visus KKSD vadovo ir personalo lūkesčius. Tai man – savotiškas iššūkis ir, manau, kuo jis didesnis, tuo drąsiau jį reikia priimti.
Stengiuosi priimti išbrandintus, o ne skubotus sprendimus. Sportas – labai gyvas reiškinys, įdomi sritis. Džiaugiuosi dirbdamas čia, Sporto departamente. Ir su KKSD generaliniu direktoriumi, ir su kolektyvu aptariame visus sprendimus, diskutuojame, dalijamės savo mintimis.
Kažkas yra labai taikliai pasakęs, kad net ir stiprūs argumentai turi užleisti vietą dar stipresniems. Visos mūsų diskusijos naudingos, jos „juda“, kai pavyksta priimti išgrynintus sprendimus.
Anksčiau Sporto departamente buvo trys generalinio direktoriaus pavaduotojai, o dabar likote vienas. Kaip suspėsite?
Manau, kad neturėčiau teisės nesuspėti. Svarstant Sporto departamento administracijos struktūrą, buvo keliamas klausimas, ar KKSD generaliniam direktoriui apskritai reikia pavaduotojo. Tas klausimas buvo gvildenamas „Saulėlydžio“ komisijos posėdyje. Buvo balsuojama ir balsai pasiskirstė po lygiai.
Vidaus reikalų ministrui buvo suteikta teisė pasirinkti, kaip jis mato tą struktūrą. Kadangi vyksta daug įvairių varžybų, sporto renginių, konferencijų, suvažiavimų, vis dėlto buvo nuspręsta palikti vieną Sporto departamento generalinio direktoriaus pavaduotoją.
Jūsų darbo baras labai įvairus. Kokie darbai jums labiausiai patinka?
Man labiausiai patinka strateginio planavimo darbai, matymas toliau nei šiandiena, bendra vizija, noras tobulinti teisinį reglamentą, ne apsunkinant, o palengvinant bendradarbiavimą su sporto federacijomis. Stengsiuosi padėti, kad jos lengviau suprastų Sporto departamento priimtus sprendimus.
Esame patvirtinę naują tarptautinių sporto renginių organizavimo tvarką, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo sudėtinga, bet labiau įsigilinus federacijoms suteikia labai didelių galimybių planuoti veiklą. Tie darbai padės efektyvinti KKSD ir sporto federacijų veiklą. Jei tik galėsiu, prioritetą teiksiu svarbesniems darbams, prisidėsiu prie jų įgyvendinimo.
Departamento generalinio direktoriaus pavaduotoju dirbate pustrečio mėnesio. Kaip sekasi įgyvendinti savo planus?
Darbas nėra lengvas, bet jis įdomus. Tarsi savotiškas variklis, verčiantis dirbti. Džiaugiuosi, kad per tuos porą mėnesių prisidėjau prie tam tikrų svarbių pokyčių įgyvendinimo. Tai biudžeto lėšų naudojimo tvarkos aprašo pakeitimai, kuriais nustatyta, kad federacijos, naudodamos valstybės biudžeto lėšas, privalės atsiskaitymus daryti ne grynaisiais pinigais. Tai vienas reikšmingesnių sprendimų, kuris, tikimės, padės geriau reglamentuoti valstybės biudžeto lėšų panaudojimą.
Sudaryta darbo grupė sporto mokymo įstaigų bendriesiems nuostatams ir trenerių kvalifikacinių kategorijų suteikimo nuostatams pakeisti. Darbo grupė apima įvairių institucijų atstovus, tarp kurių bus ir Švietimo ministerijos atstovas. Tikiuosi, kad mums pavyks išgryninti tai, ko reikia sporto mokymo įstaigoms. Viliuosi, kad sporto mokymo įstaigų nuostatus pavyks parengti gerus ir veiklius.
Artėja Londono olimpinės žaidynės. Ar neskriausite didelio meistriškumo sportininkų?
Žinoma, ne. Departamentas yra parengęs Vyriausybės nutarimo projektą dėl valstybės stipendijų padidinimo. Jeigu Vyriausybė priims tinkamą sprendimą, o mes tikimės, kad priims, nes KKSD neprašys papildomo valstybės biudžeto lėšų asignavimo, valstybės stipendijos turėtų didėti gana daug.
Iki šiol didžiausia valstybės stipendija buvo 1 963 litai. Be to, sportininkas kiekvieną mėnesį dar turi draustis privalomuoju sveikatos draudimu, kurio mėnesinis mokestis 72 litai. Dabar pagal nutarimo projektą didžiausia valstybės stipendija siektų, regis, jau 3 490 litų.
Valstybės stipendijas gauna apie 50 mūsų sportininkų. Tas skaičius gali didėti ar mažėti – tai priklauso nuo sportininkų pasiektų rezultatų. Nutarimas parengtas taip, kad visi tie sportininkai, kurie stipendijas gauna šiuo metu, jas gautų ir pakeitus nutarimo projektą. Projektas jau pateiktas Vidaus reikalų ministerijai derinti su suinteresuotomis institucijomis.
Kai iš suinteresuotų instituciją bus gautos išvados, nutarimo projektas bus teikiamas svarstyti Vyriausybei. Pagal mūsų naują patvirtintą valstybės stipendijų mokėjimo sutartį KKSD per Lietuvos olimpinį sporto centrą jau pradeda administruoti, kad sportininkai draustųsi privalomuoju sveikatos draudimu. Tikimės išvengti nemalonių atvejų.
Mažai žinome apie naująjį KKSD generalinio direktoriaus pavaduotoją. Kas jus sieja su sportu?
Gimiau ir augau Varėnoje. Sportavau: žaidžiau stalo tenisą, futbolą, krepšinį. Tačiau buvau tik mėgėjas, nebuvau susikoncentravęs tik į vieną sporto šaką ir su ja susiejęs savo gyvenimą. Sportas man buvo pomėgis, kuris išliko iki šių dienų.
Baigiau M. Riomerio universitetą. Savo darbinę teisinę karjerą pradėjau Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniame skyriuje. Man gerai žinoma visa socialinio draudimo sistema. Po pusantrų metų laimėjau konkursą ir pradėjau dirbti teisininku Sporto departamente. Padirbėjus trejus metus buvau paaukštintas.
Laisvalaikiu pasportuoju ne tik Vilniuje, bet ir sugrįžęs į Varėną, kur su draugais lieju prakaitą Sporto departamento įrengtose dirbtinės dangos aikštelėse. Esu nevedęs, tačiau turiu draugę, irgi teisininkę Skirmantę. Su ja jau 10 metų kartu.