Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad vakar dienos įvykius Kaune galima apibūdinti patarle: iš didelio debesies – mažas lietus. Į Kauną kartu su draugais iš Olandijos atvykę Lenkijos futbolo chuliganai per Europos lygos antrojo etapo Tauragės „Tauro“ ir Olandijos „Den Haag“ rungtynes riaušių nesukėlė. Kelios dešimtys lenkų ir dešimtinė olandų buvo sulaikyti. Tačiau to, kas dėjosi per Lietuvos ir Lenkijos rinktinių rungtynes kovą, šį kartą nebuvo. Juolab to, ką Varšuvos „Legia“ aistruoliai sukėlė Vilniuje (o Hagos klubą palaikyti atvyko būtent jie) 2007-asiais.
Ir iš Tauragės atvykę „Tauro“ fanai tvirtino, kad jokios agresijos iš svečių: ar lenkų, ar olandų, jie nepatyrė. Bendravo su priešininkų gerbėjais netgi draugiškai.
Tačiau priešingai apie atvykėlius pasakojo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viešosios tvarkos valdybos viršininkas Remigijus Stukas. Jis tvirtino, kad bent jau lenkų nusiteikimas buvo toks pat, kaip ir pavasario mače.
„Tai buvo tie patys žmonės, kaip ir pavasarį, ir elgėsi jie taip pat. Tik mes dabar nebuvome tokie tolerantiški, kaip aną kartą. Tada mes – Kauno policija - su tokiais fanais susidūrėme pirmą kartą, bandėme susitarti gražiuoju, kaip sugebame susitarti su savais fanais. Nepavyko. Todėl vakar iš karto veikėme griežčiau,“ – pasakojo pareigūnas.
Garsėjantys šovinizmu "Legia" aistruoliai į Kauną atsivežti savo vėliavos, simbolizuojančios, kad Vilnius - Lenkijos dalis, nesiryžo. Užtat vos įvažiavę į Lietuvą užtraukė: "Lietuva priklauso Lenkijai".
V. Aleknaitė-Abramikienė siūlo neįsileisti agresyvių fanųPenktadienį Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė kreipėsi į laikinai policijos generalinio komisaro pareigas einantį Algirdą Stončaitį, prašydama atsakyti, kokių įstatymų pataisų dar reikėtų tam, kad aršieji sporto komandų fanai nebebūtų įleidžiami į Lietuvos Respublikos teritoriją ir nebekeltų grėsmės Lietuvos piliečiams.
Paprašyta paaiškinti, kokias galimybes neįsileisti į Lietuvą futbolo chuliganų mato, V. Aleknaitė-Abramikienė kalbėjo: „Mes turime tiek administracinio kodekso normas, kurios reguliuoja elgesį, reikalui esant – baudžiamojo, taip pat civilinio kodekso normas, kurios įpareigoja atlyginti žalą. Na, pagal futbolo tradicijas, lygtai fanų padarytą žalą atlygina sporto klubas, kurio gerbėjai sukėlė netvarką. Bet kalba būtų apie tai, kokią taikyti tvarką, kaip fiksuoti tuos pažeidėjus ir jų tapatybę. Aš manau, kad jeigu asmuo jau buvo sulaikytas blogai besielgiantis, jis turėtų būti įrašytas į nepageidautinų asmenų sąrašą. Galbūt tokio įvažiuojančio kas kartą nepatikrinsi, bet jis žinos, kad legaliai jis negali įvažiuoti, nes, jeigu jį patikrins, jį išsiųs arba skirs baudą. Tokia grėsmė vis tiek atbaidytų.“
Politikė mano, kad tokios priemonės su Lietuvos pasirašytomis Europos Sąjungos piliečių laisvo judėjimo Šengeno sutartimis nesikirstų.
„Reikia visus tuos įstatymus nagrinėti. Bet jeigu tie žmonės, kurie sulaikomi, kurių pavardės užfiksuojamos įvardijus, ką jie blogo padarė, jeigu jiems pritaikoma kad ir administracinė atsakomybė teismo sprendimu, su niekuo tai neturėtų kirstis. Tas asmuo yra pažeidęs Lietuvos valstybės įstatymus ir jis gali būti neįleistas“, – mano Seimo narė.
Apie prevencinį galimų pažeidėjų neįsileidimą į šalį V. Aleknaitė-Abramikienė nekalba.
„Aišku, negali būti taip, kad visus sustabdo ir jeigu tu fanas - tavęs neįleidžia. Kalba - tik apie teismo nutarimu fiksuotas pavardes,“ – tvirtino Seimo narė.
Nori bendros ES politikosSeimo narė žada prieš futbolo chuliganų invazijas kovoti ne vien Lietuvos įstatymais.
„Ko gero reikės ir europiniu mastu šią problemą kelti. Kodėl gi ne? Mes turime europarlamentarus, kurie gali šitą klausimą kelti Europos parlamente. Esame Europos Sąjungos nariai ir galime galvoti apie kažkokį europinį reglamentą, apie administracinę atsakomybę, ribojančią tokių žmonių judėjimo laisvę. Jeigu aš važiuoju į kokią nors valstybę ir kiekvieną kartą man atvažiavus į tą valstybę visi bijo išeiti į gatvę, tai turi būti mano elgesys ribojamas.“

Apie bendrą Europos Sąjungos politiką, kaip pagalbą savo atstovaujamai institucijai, kalbėjo ir R. Stukas. Jis antrino V. Aleknaitei-Abramikienei:
„Policijai būtų gerai, kad Europos Sąjungos šalys turėtų bendrą politiką tokiu klausimu. Dabar kiekviena šalis veikia pati sau: jos teritorijoje yra uždrausta asmeniui patekti į stadioną, kitos šalies – ne. Jeigu tam užsieniečiui nebūtų leista į rungtynes patekti ne tik savo šalyje, bet ir Lietuvoje, mes turėtume jo pavardę, visus kitus duomenis ir jis į rungtynes nepatektų.“
Vis dėl to suvienodinti visų Europos Sąjungos šalių įstatymus ar vykdyti bendrą politiką sporto fanų klausimu kažin ar būtų lengva.
Kiekviena šalis turi savo kovos prieš futbolo chuliganus specifiką. O ir chuliganizmu ne visose šalyse laikomi tie patys veiksmai. Kai kurių šalių sporto žiūrovus liečiantys įstatymai yra kur kas nuožmesni, nei tie, kuriuos siūlo V. Aleknaitė-Abramikienė.
Rumunijoje kriminaliniu nusikaltimu laikomas pirotechnikos naudojimas stadione, kas yra legalu kai kuriose kitose Europos Sąjungos valstybėse. Lenkijos vyriausybė šiemet apskritai uždraudė aistruoliams lankytis savo komandų rungtynėse svečiuose, kas daugelyje Vakarų Europos valstybių būtų neįsivaizduojama. Lenkams teko daryti išimtį tarptautiniams susitikimams, kadangi tai kirstųsi su UEFA principais.
Pavyzdys - operos ir krepšinio gerbėjaiFutbolo chuliganus teroristams prilyginusi Seimo narė pavyzdžiu jiems nurodo operos gerbėjus.
„Aš netgi sakyčiau, kad tokie įvykiai - sporto vardu vykdomas terorizmas prieš valstybę. Ir su šitais žmonėmis nekovojama. Kodėl? Jie – šventos karvės? Man neteko girdėti, kad, pavyzdžiui, žmonės, lankantys operą, griautų operos teatrus. Tai kodėl sporto sirgaliai turi elgtis kitaip, negu operos?“ – klausė V. Aleknaitė-Abramikienė.
Ji tvirtina, kad vaikystėje pati dažnai lankydavosi sporto renginiuose.
„Savo vaikystę aš esu praleidusi futbolo stadionuose. Mano amžinatilsį tėvelis buvo didžiulis futbolo fanatikas. Aišku, aš ėjau ne savo noru, mane ten tiesiog nusitempdavo. Man niekada vaikystėje neteko matyti tokių negražių dalykų, kokie vyksta dabar stadionuose. Dabar aš bijočiau eiti į futbolą ir neleisčiau eiti ten savo artimiesiems. Aišku, su viena išimtimi. Jeigu žaidžia dvi Lietuvos komandos, tai ramu. Bet jeigu žinai, kad atvažiuoja kokia nors komanda, kuri turi baisius sirgalius, tai nežinai, ar gyvas pareisi iš to futbolo,“ – kalbėjo Seimo narė.
„Po šių įvykių aš pirmą kartą apsidžiaugiau, kad Lietuva – vis tik krepšinio šalis, nors ir labai gaila futbolo, kurį tėtis taip mėgo. Nes krepšinio sirgaliai yra sveikesnio proto, mažiau geriantys, mažiau pasižymintys chuliganizmu. Mūsų krepšinio sirgaliai yra labai aktyvūs, bet niekada neteko girdėti, kad mūsiškiai, nuvažiavę kažką panašaus darytų, ką futbolo sirgaliai daro pas mus,“ – rado skirtumų tarp įvairių sporto šakų fanų V. Aleknaitė-Abramikienė.