Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. balandžio 19 d. 10:13 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Kol būsiu reikalingas, stengsiuosi padėti“

Balandžio 19 d. 70 metų švenčiantis širvintiškis Borisas Sockis: „Su žolės rieduliu susigyvenau ir jau skaičiuoju 37 mūsų draugystės metus“.

Borisui Sockiui – 70.
pliadisfoto.com nuotr.
Borisui Sockiui – 70.
   
Lietuvos žolės riedulį sunku įsivaizduoti be širvintiškio Boriso Sockio. Jis daug metų buvo Lietuvos žolės riedulio federacijos (LŽRF) teisėjų kolegijos pirmininkas. 
 
„Ir dabar mūsų Borisas, nors ir išėjo į pensiją, yra aktyvus. Jis – įvairių federacijos varžybų vyriausiasis teisėjas – pradedant Vaikų lyga ir baigiant Lietuvos A ir B vyrų divizionų čempionatais. Mes juo pasitikime, džiaugiamės jubiliato energija ir entuziazmu. Širvintiškiui didelę pagarbą jaučia žaidėjai, kolegos teisėjai, komandų vadovai, klubų prezidentai. Jis tikras Lietuvos žolės riedulio draugas, man būtų sunku įsivaizduoti Lietuvos žolės riedulio federaciją be jo, kadangi abu suaugo į vieną kumštį“, - jubiliatą apibūdino LŽRF prezidentas Leonardas Čaikauskas.      

Šiandien – jūsų 70-asis gimtadienis. Tikriausiai, turite kuo pasidžiaugti, kurie metai labiausiai įsiminė?
Be abejonės, kai Lietuva išsilaisvino iš Sovietų Sąjungos gniaužtų. Atsivėrė durys į platųjį pasaulį, pajutome tokias galimybes, kokių nė viena iki tol Lietuvoje gyvenusi karta neturėjo. Laisvė pasijuto visose gyvenimo srityse, tarp jų – ir sporto.    

Gimėte ir augote Giedraičiuose, Molėtų valsčiuje, o kada atsidūrėte Širvintose?
Giedraičiuose praleidau pirmus trejus metus. Nuo 1953–ųjų iki 1962–ųjų gyvenome Širvintose. Kai 1963–aisiais Širvintų rajonas buvo prijungtas prie Ukmergės rajono, išvykome ten gyventi. Po ketverių metų baigiau Ukmergės 3-jąją vidurinę mokyklą. 
 
1968–1970 m. atlikau tarnybą sovietų armijoje. Po to mokiausi Vilniaus statybos technikume, 1975–1980 m. – Kūno kultūros institute.  Nuo 1973–iųjų aš – vėl širvintiškis.  

Kas jums įskiepijo meilę sportui, kuriose sporto šakose mokykloje geriausiai sekėsi?
Širvintų vidurinėje mokykloje kūno kultūros pamokas vedė ir meilę sportui visam gyvenimui įskiepijo puikus mokytojas Antanas Bakšys. 
 
Gyvendamas Ukmergėje, sporto mokykloje lankiau krepšinio ir futbolo treniruotes. Dalyvaudavome Lietuvos jaunučių, jaunių, jaunimo krepšinio pirmenybėse. Žaidžiau Ukmergės „Vienybės“ futbolo dublerių komandoje.
 
Besimokant Vilniaus statybos technikume triskart (1971– 1973 m.) laimėjome Lietuvos specialiųjų ir vidurinių mokyklų krepšinio varžybas. 
 
Patekau į rinktinę ir du kartus (1972–1973 m.) tapome Pabaltijo respublikų specialiųjų ir vidurinių mokyklų čempionais. 

Nedidelį Širvintų miestelį labiausiai garsina žolės riedulio moterų ir vyrų komandos, prie kurių pergalių nemažai prisidėjote ir jūs, vadovaudamas Širvintų sporto bendruomenei. Kiek metų atidavėte šiam darbui?
Sportinį darbą pradėjau dirbti 1973 metais, kai buvau išrinktas „Nemuno“ draugijos Širvintų rajono tarybos pirmininku. 
 
1987–1992 m. vadovavau „Žalgirio“ rajono sportiniam gyvenimui, 1992–2007 m. dirbau rajono savivaldybės administracijos kūno kultūros ir sporto koordinatoriumi, 2007–2016 m. – rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiuoju specialistu. 2016–aisiais išėjau į pensiją.
 
Visada malonu prisiminti 1983 metus, kai Širvintose buvo pradėtas kultivuoti žolės riedulys ir susibūrė „Intos“ merginų komanda, vadovaujama trenerio Vidmanto Strakšio. 

Po trejų metų žolės riedulį pradėjo žaisti ir mūsų vyrai. Pirmuoju treneriu buvo Romualdas Mikalajūnas. 

Kai merginų  komanda pradėjo žaisti Lietuvos įvairaus rango varžybose, buvo reikalingi teisėjai. O jų nebuvo. 

Teko pačiam mokytis žaidimo taisyklių subtilybių ir pradėti teisėjauti. Su žolės riedulio sporto šaka susigyvenau ir jau skaičiuoju 37 mūsų draugystės metus. 

Širvintos tapo sportišku rajonu. Mūsų sportininkai aktyviai dalyvauja Lietuvos jaunučių, jaunių, jaunimo sporto žaidynėse, mokinių olimpiniame  festivalyje. 

Šeštoje rajonų grupėje (pagal gyventojų skaičių) širvintiškiai dažnai tampa nugalėtojais ir  prizininkais.

Širvintų sporto centre dabar kultivuojamas žolės riedulys, futbolas, stalo tenisas, krepšinis ir plaukimas. 

Galiu pasidžiaugti, kad Širvintose pastatyta gera sintetinės dangos futbolo aikštė su tribūna ir pagalbinėmis patalpomis, plaukimo baseinas, dešimt dirbtinės dangos aikštelių, renovuotos dvi sporto salės.


Buvote ne tik puikus sporto organizatorius, bet ir patyręs žolės riedulio bei krepšinio nacionalinės kategorijos teisėjas, rajone be jūsų neapsieidavo šių sporto šakų varžybos. Teisėjavote Europos žolės riedulio čempionatuose Vokietijoje (1993), Slovakijoje (1993–1995, 1998, 2006), Škotijoje (1995-1996, 1999), Prancūzijoje (1998), Lenkijoje ir Ispanijoje (1999), Čekijoje (2000, 2014), Kroatijoje (2005), Slovėnijoje (2007), Graikijoje (2010), daugelyje tarptautinių varžybų. Kaip pasiekėte tokį meistriškumą?
Iki žolės riedulio atsiradimo Širvintose teisėjavau įvairaus rango Lietuvos krepšinio varžybose. Teko teisėjauti netgi SSRS vyrų aukščiausios lygos dublerių varžybose.

Prasidėjus žolės riedulio varžybų erai Širvintose, krepšinio varžybų teisėjavimas nutolo į antrą planą. 

Žolės riedulio teisėjavimo pradžia buvo nelengva. Debiutuojant daug  padėjo Lietuvos žolės riedulio pradininkas gydytojas Feliksas Paškevičius, taip pat Rimantas Čaikauskas, Jonas Sakalauskas, Jurijus Kuzminas ir Vytas Kanaporis.

Kartu su Šiaulių „Tauru“, Širvintų „Inta“ vykau teisėjauti į Europos žolės riedulio federacijos rengiamas varžybas. 

Teisėjo debiutas 1993-aisiais Vokietijos Riuselsheimo mieste buvo nelengvas. 

Didelis minusas buvo tas, kad nemokėjau anglų kalbos, mokykloje mokiausi vokiečių. 

Buvo sunku bendrauti su kolegomis teisėjais, žaidėjais, treneriais. Tačiau laikui bėgant atsirado patirtis, specifinė žolės riedulio kalba, terminai leido pasijusti tvirčiau ir sėkmingai teisėjauti. 

Sulaukus 50 metų, 2000–aisiais Prahoje per Europos jaunimo čempionatą aikštėje teisėjavau savo paskutiniąsias rungtynes.
 
Amžiaus cenzas neleido imti švilpuko į rankas per tokio rango varžybas. Prasidėjo kita patirtis – darbas prie stalo, varžybų sekretoriate. Man buvo suteiktas Europos komisaro–inspektoriaus rangas.
 
Vadovavote LŽRF teisėjų kolegijai (2001-2004 m. ir 2008–2012 m.). Ką galite pasakyti apie Lietuvos žolės riedulio teisėjus? 
Daugelį metų buvau LŽRF vykdomojo komiteto narys ir vadovavau teisėjų kolegijai. Šioje kadencijoje esu valdybos narys ir disciplinarinės komisijos pirmininkas.
 
Su veikliu, energingu LŽRF prezidentu Leonardu Čaikausku tenka glaudžiai bendradarbiauti, aptarti įvairių varžybų ir tarptautinių turnyrų nuostatus, prasižengusių žaidėjų bausmes, kitus klausimus. 

Pastaruoju metu Lietuvoje jaučiamas gerų teisėjų stygius. Dėl sveikatos ir kitų problemų iš aktyvaus teisėjavimo pasitraukus Viktorui Milkintui, Virginijai Čaikauskienei, Mindaugui Navickui ir kitiems, vis sunkiau deramai aptarnauti varžybas. 

Po rungtynių patys žaidėjai padeda teisėjauti. Todėl mūsų teisėjams Vilmai Bagdanskienei, Ingai Pašnikovičei, Kamilei Mockaitytei, Jaroslavui Suchockiui, Maksimui Tarasovui, Romualdui Chmeliauskui, Karoliui Doncului, Giedriui Kuizinui, Tomui ir Povilui Lakštauskams, Vytui Guziejui, Rokui Galkui tenka dideli teisėjavimo krūviai.

2016-aisiais išėjote į užtarnautą poilsį, tačiau namuose nesėdite, tik karantinas privertė stabtelėti, iki tol visur sukotės: teisėjavote, važinėdavote į varžybas su Širvintų žolės riedulio komandomis, ar toks aktyvus žadate būti ir po savo jubiliejaus?
Pasidarius senjoru, žolės riedulio reikalai nenutrūko. LŽRF vykdomasis komitetas man vis patiki vadovauti įvairaus rango Lietuvos čempionato rungtynėms ir tarptautiniams turnyrams. Tenka su Lietuvos vyrų rinktine ir Širvintų „Baltic Champs-Ježvitas“ komandomis dalyvauti Europos ir pasaulio atrankos čempionatų varžybose.
 
Kadangi suaugote su Širvintų žolės rieduliu, sakykite, kuriuos rajono žolės riedulininkus moterų ir vyrų grupėje vadintumėte geriausiais per visą šios sporto šakos rajono istoriją?
Širvintose žolės riedulio komandoms per visą 37 metų laikotarpį vadovavo ir vadovauja puikūs treneriai, geri savo srities specialistai Vidmantas Strakšys, Rasa Buzienė, Aušra Janutaitė ir Romualdas Chmeliauskas.

Širvintose išugdyta Europos čempionių ir prizininkių: Jurga Marcinauskaitė, Eglė Lekytė, Loreta Girdzijauskienė (Gatelytė), Aurelija Keršytė, Evelina Macijauskienė (Raginskaitė) ir Ugnė Chmeliauskaitė. Nuo 1983-ųjų  komandoje dar rungtyniauja legendinė vartininkė Vaiva Pauliukonytė.

Iš vyrų paminėčiau Žygimantą Balsiuką, Giedrių Adomavičių, Arvydą Bilotą ir Luką Janukaitį.

Ar dar stengsitės įgyvendinti kokių nors savo svajonių?
Pagrindinės svajonės įgyvendintos. Kol dar būsiu reikalingas LŽRF, stengsiuosi padėti. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas