Robertas Trakys 2020 m. balandžio 22 d. 12:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Teniso kortų ypatumai

Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.

Darius Banys
Augusto Četkausko nuotr.
Darius Banys
Turbūt kiekvienas teniso mėgėjas, žaisdamas ant skirtingo tipo dangos kortų, jaučia nemažą skirtumą. Ant vienos dangos kamuoliukas atšoka greičiau, ant kitos – lėčiau ir aukščiau, o trečioji galbūt sumažina apkrovą sąnariams.


Kuri teniso kortų danga labiausiai saugo sąnarius? Kuri parankiausia atakuojantiems tenisininkams, o kuri gynėjams? Kiek kainuotų įrengti kortą šalia savo namų? TenisoNamai.lt atsako į svarbiausius klausimus, susijusius su danga.


Profesionalių tenisininkų varžybos rengiamos tik ant trijų tipų dangų – kietos (hard – angl.), grunto ir žolės. Daugiausiai turnyrų vyksta ant kietosios dangos, su tokio tipo pagrindu kovojama ir dviejuose iš keturių Didžiojo kirčių turnyrų – „Australian Open“ bei „US Open“. Tuo tarpu mėgėjų sporte dangų tipų skaičius yra dviženklis: taip pat žaidžiama ant įvairių sintetinių dangų ar net asfalto.


„Mėgėjų sporte prisideda nemažai sintetinių dangų: sintetinė žolė, kilimas, stabilizuotas molis – šios tarp sintetinių yra populiariausios. Sintetinė žolė iš lauko dangų matyt dominuoja, bet vis daugiau atsiranda stabilizuoto molio dangos“, – pasakojo „Grip“ įmonės, užsiimančios teniso kortų statyba, vadovas Darius Banys.


Teniso klubai ir centrai dažniausiai renkasi kietas/akrilines, molio ir stabilizuoto molio dangas. Svarbu, kad jos atitiktų Tarptautinės teniso federacijos (ITF) standartus ir kortuose būtų galima rengti įvairaus lygio varžybas. Beje, Lietuvoje iš tų dangų, ant kurių žaidžia profesionalai, yra tik grunto ir kietos dangos kortai. Tuo tarpu žolės kortų nėra nė vieno. Kaip atpažinti, kuri danga yra greita, o kuri lėta?


„Jei kamuoliukas atsimušęs į dangą sulėtėja bei pakyla aukštai, tokia danga yra lėta, ir atvirkščiai – jei kamuoliukas palietęs dangą nuslysta bei atšoka žemai, tada danga laikoma greita. Geriausi lėtos ir greitos dangos pavyzdžiai atitinkamai yra gruntas bei žolė“, – teigė D.Banys.


Kortų dangos klasifikuojamos pagal kelis kriterijus, iš kurių svarbiausi yra kamuoliuko greitis po atšokimo nuo dangos, dangos trinties koeficientas ir dangos sukuriamas tempas.


Jei ant žolės vykstantis Vimbldono turnyras turi aukščiausią galimą ITF 5-ąją kategoriją, o ant grunto vykstantis „Roland Garros“ – 1-ąją, tai „Australian Open“ bei „US Open“ priskiriami skirtingoms kategorijoms, nors abu turnyrai vyksta ant kietos dangos. Australijoje esanti danga laikoma vidutiniškai greita (ITF 4 kat.), o JAV žaidėjai varžosi ant vidutiniškai lėtos (ITF 2 kat.).


„Ant skirtingų dangų žaidėjas pasirenka skirtingas taktikas. Grunto kortai laikomi lėčiausiais, tuo pačiu – parankiausiais gynybinio tipo žaidėjams. Tuo tarpu atakuojantys žaidėjai mieliau renkasi greitą akrilinę ar bet kurią kitą greitą dangą“, – sakė D. Banys.


Specialistas paneigė mitą, kad lėčiausios yra kiliminės dangos. Priešingai – jos klasifikuojamos kaip vienos iš greičiausių.


„Teniso mėgėjai dažnai įsivaizduoja, kad kiliminė danga yra lėta tarsi grunto, bet taip nėra. Žaidžiant ant kilimo kamuoliukas atšoka žemai ir net pagreitėja po atšokimo, todėl pagal ITF priskiriama ketvirtai kategorijai ir yra laikoma vidutiniškai greita. Vienintelis grunto ir kilimo dangų panašumas – abi tausoja sąnarius“, – paaiškino pats TenisoNamai.lt turnyruose nuolat žaidžiantis D.Banys.


Kai kurie mėgėjai tenisą žaisti ant kilimo renkasi vien todėl, kad jį laiko gana saugia danga. Vis dėlto 2009 metais ATP būtent dėl didesnės traumų rizikos nei ant kitų dangų uždraudė varžybų organizatoriams rengti turnyrus ant kiliminio paviršiaus.


„Kiliminė danga tausoja sąnarius, bet yra nenaudojama ATP ture dėl to, kad profesionalai patiria daug daugiau traumų nei ant bet kurios kitos dangos. Taip, sąnarius gal ir tausoja, bet labai nedraugiška danga raiščiams, – paaiškino D.Banys. – Gruntas yra pati saugiausia visomis prasmėmis – tiek dėl traumų, tiek dėl sąnarių tausojimo. Jei gruntas yra tinkamai paruoštas, nėra duobių ir yra stabilus, ko Lietuvoje pasitaiko pakankamai nemažai, tai ši danga yra saugiausia sportininkams.“


Nesvarbu, kokią dangą beklosi, jei norėtumėte įsirengti kortą šalia savo namų, jo suma dėl to stipriai nesiskirs. Norint turėti privatų kortą tektų pakloti mažiausiai 35 tūkst. eurų.


„Kortas kainuoja apie 35-40 tūkst. eurų, jei žiūrėti į jo įrengimą nuo pradžios iki pabaigos. Tai yra vidutinė kaina, galima įrengti už 35 tūkstančius, bet gali neužtekti ir 50-ies. Suma priklauso nuo labai daug faktorių, nuo esamos situacijos sklype, būsimos korto konstrukcijos, teniso dangos tipo, objekto lokacijos ir kitų svarbių dalių. Tuo tarpu kalbant apie pačią dangą, jos įrengimas kainuotų tarp 15-29 tūkst. eurų už standartinio dydžio kortą“, – sakė D. Banys.

Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas