Marytė Marcinkevičiūtė 2020 m. balandžio 25 d. 13:56 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Visas gyvenimas – žiemos sportui

Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.

A.Vilčinskas su jaunaisiais čiuožėjais.
pliadisfoto.com nuotr.
A.Vilčinskas su jaunaisiais čiuožėjais.
Balandžio 23 d. nustojo plakusi Lietuvos greitojo čiuožimo asociacijos patriarcho Antano Vilčinsko širdis. Jam buvo 71-eri.
 
Visą savo gyvenimą A. Vilčinskas buvo pasišventęs žiemos sportui: ankstyvoje jaunystėje jis slidinėjo, o į biatloną perėjo, įžengęs į jaunimo grupę. 
 
Tapo Lietuvos biatlono čempionu ir prizininku, per SSRS čempionatą pelnė bronzos medalį estafečių varžybose, įvykdė SSRS sporto meistro normą.  
 
Savo karjerą A.Vilčinskas baigė prieš Insbruko olimpines žiemos žaidynes. Mat mūsų žiemos buvo prastos, tada neturėta sniego gaminimo patrankų.
 
„Prieš varžybas kiekvieną naktį  nemiegodavome, šokdavome prie langų ir žiūrėdavome, koks oras: sninga ar lyja, varžybos vyks ar nevyks, kokiais tepalais tepsimės slides.  Ignalinoje dažnai patys pildavomės sniegą į trasas. Buvo beprotiškai sunkus darbas be jokios perspektyvos“, - prisiminęs savo sportavimo metus, yra kalbėjęs Antanas. 
 
Sovietmečiu jis 10 metų buvo bendros Lietuvos slidinėjimo ir biatlono federacijos valstybinis vyr. treneris (dabar - generalinis sekretorius), po to trejus metus - Lietuvos čiuožimo federacijos generalinis sekretorius.   
 
Tuo laikmečiu Lietuvoje augo būsimoji Kalgario olimpinė slidinėjimo čempionė, Vida Vencienė, būsimasis Sarajevo žiemos olimpinių žaidynių čempionas biatlonininkas Algimantas Šalna, kurio triumfą Antanas matė  Sarajeve. 
 
Ir staiga, daugumos nustebimui, jo gyvenime atsirado greitasis čiuožimas trumpuoju taku. 
 
„Kai patekau į dailiojo čiuožimo sferą, mačiau, jog sporto bazė ta pati, galima kažką galvoti.  Didelį impulsą tam davė pirmasis SSRS greitojo čiuožimo trumpuoju taku čempionatas, vykęs Vilniuje. 
 
Kilo mintis tą sporto šaką pradėti kultivuoti ir Lietuvoje. Savo svajonę įgyvendinau 1995-aisiais.
 
Subūrėme grupelę, Ignalinos slidinėjimo treneris Jonas Paslauskas pradėjo ugdyti čiuožėjus. 2002–aisiais įkūrėme Lietuvos greitojo čiuožimo asociaciją kaip atskirą organizaciją, mus pripažino Tarptautinė greitojo čiuožimo asociacija“, - užfiksavau velionio išsakytus planus. 
 
A.Vilčinskas 1998-2002 m. buvo laikinasis Lietuvos greitojo čiuožimo asociacijos (LGČA) prezidentas, dirbo organizacijos generaliniu sekretoriumi, o 2013 m. buvo išrinktas LGČA prezidentu (pastaruoju metu laikinai buvo sustabdęs šias pareigas). 
 
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui nebuvo lengva laužti ledus. Sunku buvo patekti į čiuožyklas, nebuvo trenerių etatų, o dirbti už ačiū niekas nenorėjo. 
 
Geriausi čiuožėjai treniruotis dažnai važinėjo ir į Elektrėnus, o tai nėra paprasta. 
 
„Čiuožti nori labai daug vaikų, tačiau mes jų visų skaudančia širdimi  negalime priimti. Už masinį vaikų darbą, jų užimtumą nuolat gauname apdovanojimus, vėliavas, bet neturime sąlygų, trenerių. 
 
Čiuožėjus ugdo visuomenininkai. Dešimt metų prašėme įsteigti etatą, bet mūsų niekas negirdėdavo“, - apgailestaudavo A. Vilčinskas.    
 
Todėl nenuostabu, kad Antanui į pagalbą atėjo visa jo šeima: vaikų darželyje-lopšelyje „Žilvinėlis“ dirbanti žmona Marytė, jų dukra Virginija, vėliau tapusi Lietuvos greitojo čiuožimo asociacijos generaline sekretore, ir jis. 
 
Šeima trise dirbo iš entuziazmo, ilgai negavo jokių pinigų. Antanas  apmokamu treneriu tapo tik 2010-aisiais. 
 
Ypač didelis A. Vilčinsko džiaugsmas buvo talentingos Agnės Sereikaitės atėjimas į jų čiuožėjų grupę. Septynerių metukų mergaitę į Virginijos Ogulevičienės grupę atvedė jos mama.  Matydamas perspektyvą, Antanas dėl jos aukodavosi. „Niekas nesuprasdavo, kada aš, sėsdamas už mašinos vairo, ją vieną pradėjau vežiotis į varžybas Vengrijoje, Slovakijoje, Čekijoje, kitur. Daug kas iš manęs šaipėsi, kad veltui gaištu brangų laiką. Tačiau savo tikslą pasiekiau: Agnė savo amžiaus grupėje visur laimėdavo varžybas“, - yra sakęs Antanas apie A.Sereikaitę, su kuria vėliau buvo ypač jautriai ir skausmingai išsiskirta.  
 
A. Sereikaitė 2012 m. tapo pasaulio jaunimo vicečempione, 2015 m. – Europos čempionato bronzine prizininke. A.Vilčinskas įgyvendino ir vieną didžiausių savo svajonių: jų geriausia mokinė dalyvavo Sočio olimpinėse žiemos žaidynėse. 
 
„Tai dar vienas puslapis mūsų asociacijos ir Lietuvos žiemos sporto istorijose. Nors ir yra visokių kliūčių, tačiau žengiame po nedidelį žingsnelį į priekį.  Dar vienas  papildomas istorijos puslapis – mūsų jaunimas. Turime pirmą vaikiną – Salvijų Ramanauską, pasiekusį ne tik Europos jaunimo taurės varžybų finalus, bet ir 2016-aisiais Turkijoje tapusį Europos jaunimo olimpinio festivalio čempionu“, - prieš porą metų džiaugėsi A. Vilčinskas, daugybę kartu pats vežęs autobusiuku savo auklėtinius į varžybas ir treniruotes kituose miestuose ir šalyse. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas