LKKA informacija 2012 m. kovo 19 d. 13:40 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sportininkų ištvermę lemia genai

LKKA ir škotų mokslininkai, tirdami peles, bando paaiškinti genų ir sportininkų talento sąsajas

LKKA mokslininkai Arimantas Lionikas (kairėje) ir Aivaras Ratkevičius
LKKA mokslininkai Arimantas Lionikas (kairėje) ir Aivaras Ratkevičius
Jau ne vienerius metus glaudus bendradarbiavimas sieja LKKA ir Aberdyno (Škotija) Medicinos mokslo fakultetą. Aberdyne dirbantys Akademijos mokslininkai ir toliau stebina įdomiais ir pasaulinį pripažinimą sulaukiančiais tyrimais, kuriuos spausdina žinomiausi sporto mokslo žurnalai.

Netrukus žurnale "Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports" („Skandinavijos sporto medicinos ir mokslo žurnalas“) pasirodys Akademijos ir Aberdyno tyrėjų grupės straipsnis „Divergent physiological characteristics and responses to endurance training among inbred mouse strains“ („Fiziologinių rodiklių ir adaptacijos ištvermės treniruotėms skirtumai tarp laboratorinių pelių linijų“)

Pateikiame interviu su LKKA mokslininku dr. Arimantu Lioniku, dirbančiu Aberdyno (Škotija) universitete.

Jūsų straipsnį spausdins autoritetingiausias Skandinavijos šalių sporto mokslo žurnalas. Kiek tai svarbu Jūsų mokslinei veiklai?
Šis žurnalas turi didelį autoritetą sporto mokslo srities pasaulyje. Paskelbti straipsnį jame yra svarbu dėl dviejų priežasčių: pirma, mūsų atlikto tyrimo duomenys pasieks plačią pasaulio sporto ir sveikatinimo mokslo bendruomenę; antra, tai, kad žurnalą sudomino mūsų tyrimų rezultatai, rodo, kad LKKA mokslininkai yra konkurencingi ir vertinami tarptautiniu lygiu. Mums tai – labai svarbus darbo įvertinimas.
Žurnalas publikuoja išskirtinius sporto ir fizinio aktyvumo srities fiziologijos, biomechanikos, medicinos, sociologijos, psichologijos ir pedagogikos tyrimus. "Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports" citavimo indeksas (2,794) yra aštuntas tarp 80 pasaulyje publikuojamų sporto mokslo žurnalų.

Kokį tyrimą atlikote? Kuo sudominote prestižinį mokslo žurnalą?

Savo tyrimu siekėme įvertinti genetinių veiksnių įtaką ištvermei bei galimybėms ją pagerinti treniruojantis. Norėčiau pateikti pavyzdį, kad geriau suprastumėte mokslinę užduotį – dauguma žmonių ištvermės treniruotėmis gali pasiekti geresnių rezultatų, pvz., per trumpesnį laiką įveikti atstumą. Nors žmonės treniruojasi panašiai, tačiau jų pasiekti rezultatai ir tobulėjimo greitis gerokai skiriasi. Be to, kai kurie net nepradėję treniruotis turi tokią ištvermę, kokios kitiems nepavyktų pasiekti net ir labai atkakliai ir intensyviai treniruojantis. Kodėl?
Žinome, kad labai svarbūs ištvermei yra genetiniai veiksniai. Tačiau kas yra tie „genetiniai veiksniai“ ir kaip jie lemia ištvermę, iki šio nelabai aišku. Norėjome surasti tyrimo modelį, kuris galėtų būti taikomas konkrečių ištvermei įtakos turinčių genų paieškai.
Mūsų atliktas tyrimas atveria galimybes toliau tirti ir geriau suprasti išskirtinio talento mechanizmus.



Kaip vyko tyrimas? Kas jį atliko?
Tyrimą atlikome norėdami patikrinti, ar laboratorinės pelės yra tinkamas eksperimentinis modelis tyrimams, kuriais būtų galima nustatyti, kurie genai lemia fizinės ištvermės bei sveikatos ypatybes. Tyrime dalyvavo grupė LKKA ir Aberdyno universiteto mokslininkų.

Kuo svarbus Jūsų darbas žmonėms? Ar panašūs tyrimai atliekami kitose šalyse?
Dažnai klaidingai manoma, kad pelių tyrimo modelis fiziologiniams tyrimams yra netinkamas. Pavyzdžiui, žmonių raumens masė senstant mažėja. Ilgai diskutuota, ar tie patys dėsniai galioja laboratorinių pelių raumenims, kadangi nemažai tyrimų su pelėmis pokyčių dėl amžiaus nerodo.
Problema yra ta, kad visai pelių rūšiai yra priskiriama savybė, kuri gali būti būdinga tik nedidelei šios rūšies daliai, todėl klaidingai apsiribojama renkantis tyrimo modelį. Tai ir atskleidėme atlikdami ištvermės treniravimo tyrimus su šešiomis laboratorinių pelių linijomis. Paaiškėjo, kad vienų linijų pelės yra labai ištvermingos plaukikės, o kitų ne.  Tokiu būdu išsiaiškinome, kurios pelių linijos yra tinkamos tolesniems tyrimams ieškart genetinių ištvermę nulemiančių priežasčių. Tai padės suprasti skirtumus stebimus žmonių populiacijoj.
Mokslininkų grupės taikoma tyrimų strategija yra gana plačiai naudojama tiriant mechanizmus, nulemiančius didesnę riziką susirgti tokiomis ligomis kaip hipertenzija ar astma. Akademijoje veikia viena iš kelių laboratorijų visame pasaulyje, kuriose atliekami genetinių ištvermės mechanizmų srities tyrimai.

Kaip gali būti pritaikomi tyrimo rezultatai ruošiant sportininkus?
Atliktas eksperimentas rodo, kad ištvermei ir galimybei ją ugdyti didelę įtaką daro genetiniai veiksniai. Jų pakeisti neįmanoma, todėl jei ištvermės rungties rezultatų gerėjimas netenkina, save vertėtų išbandyti mažiau šių savybių reikalaujančioje veikloje – ten ir gali atsiskleisti tikrasis talentas.

Kokius dar atliekate tyrimus?
Mūsų tyrėjų grupė domisi genetinių mechanizmų įtaka raumenų masei, raumeninių skaidulų savybėms ir metabolizmui. Ieškome šioms savybėms įtaką darančių genų, o suradę idomų geną bandome suprasti, kokiu būdu pasireiškia jo poveikis, taip pat įvertinti, ar tai galima pritaikyti ligų prevencijos ar gydymo naujų metodikų kūrimui.

Kas sunkiausia atliekant tokius tyrimus? Kiek laiko užtruko?
Nelengva pasakyti, kas buvo sunkiausia. Norėčiau paminėti, kad suplanuoti tyrimą, pasirinkti tinkamas priemones ir jas įsigyti, atlikti patį tyrimą, išanalizuoti surinktus mėginius, apdoroti duomenis ir sudėti viską į vieną straipsnį reikia nemažų visos tyrėjų grupės pastangų. Šis procesas užtruko 4 metus....o šiais metais straipsnis pasirodys žurnale.



Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas