Žurnalas "Tenisas" 2012 m. birželio 15 d. 10:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvė pradėjo ginti Švedijos garbę

G. Bertašiūtė jau atstovauja Švedijai. Keisti pilietybę - ne naujiena teniso pasaulyje. Tarp daugybės pavyzdžių - ir ispano virtimas lietuviu

G. Bertašiūtė - jau Švedijos tenisininkė.
G. Bertašiūtė - jau Švedijos tenisininkė.

Taip ir nespėjusi debiutuoti Lietuvos rinktinėje talentinga 16-metė tenisininkė Gabrielė Bertašiūtė turnyruose jau dalyvauja po Švedijos vėliava.

Sprendimą tapti Švedijos piliete G. Bertašiūtė priėmė jau anksčiau, nes nemato kito kelio į teniso profesionalių pasaulį. Jau šešerius metus Švedijoje gyvenanti sportininkė yra sakiusi: „Ruošiuosi tapti Švedijos piliete. Jau senai turėjau tokią galimybę, bet neskubėjau. Tačiau dabar situacija yra tokia, kad norėdama pradėti profesionalės karjerą, turiu susirasti rėmėjų. O Švedijoje to neįmanoma padaryti, jei esi Lietuvos, o ne Švedijos pilietė“.
 

Švedijoje pirmas darbo reikalais atsidūrė jaunosios tenisininkės tėvas Vygantas. Šeima pas jį atvažiuodavo per atostogas. „Kartą su mama nuėjome pasitreniruoti į sporto klubą. Vietinis treneris iškart pasiūlė treniruotis pas jį. Man labai pasisekė, nes patekau į itin aukštos kvalifikacijos, visa galva pasinėrusio į darbą specialisto rankas. Susidraugavome su jo šeima. Todėl prieš šešerius metus su tėvais nusprendėme persikelti į Švediją“, – pasakojo sporto gimnazijos dešimtoje klasėje mokslus kremtanti G. Bertašiūtė.
 

Į Švediją jaunoji tenisininkė atvyko būdama vos dešimties. Tada ji jau mokėjo anglų kalbą, o dabar laisvai kalba švediškai. Bertašiai įsikūrę greta trečio pagal dydį Švedijos miesto Malmės. Sportininkė treniruojasi Malmės klube „Bellevue Tennis Klubb-MBTK“, kartais atstovauja ir vienam kaimynės Danijos klubui. Į Lietuvą mergina grįžta kelis kartus per metus.

Tiesa, sportininkė nepasinaudojo kvietimais į mūsų šalies rinktinę. „Kvietė dvejus metus iš eilės, tačiau dėl įvairių priežasčių negalėjau atvykti. Be to, panašaus lygio žaidėjų Lietuvoje tikrai yra“, - aiškino G. Bertašiūtė.
 

Gal tapusi Švedijos piliete lietuvė atstovaus šios šalies rinktinei? „Kol kas nesiūlo žaiti rinktinėje, nes šiuo metu Švedijoje yra pakankamai aukšto lygio žaidėjų“, - teigė sportininkė

Pasaulio jaunių (iki 18 metų) reitinge G. Bertašiūtė šiuo metu užima 212-ąją vietą. Iš lietuvių ją lenkia tik 123-ioje pozicijoje esanti Akvilė Paražinskaitė. Aukščiau už G. Bertašiūtę yra trys švedės.
  
Lietuvoje G. Bertašiūtė jau buvo pradėta lyginti su penkiakovininke Donata Rimšaite, pasprukusia į Rusiją. Tačiau atvirame laiške teniso mėgėjams V. Bertašius paaiškino, kodėl šių sportininkių negalima lyginti.
 

 „Mano dukters ir D. Rimšaitės lyginimas skamba labai juokingai. D. Rimšaitės pėdomis? Tai gal išteka? Reikės paklausti. Visų pirma, D. Rimšaitė - pasaulio vicečempionė (Gabrielei, deja, dar toli iki to). D. Rimšaitė augo, treniravosi, gavo finansavimą Lietuvoje. Mes viską nuo A iki Z darėme savo lėšomis“, - teigė tenisininkės tėvas.

Lietuvos teniso sąjungos prezidentas Ramūnas Grušas taip pat neabejoja, kad negalima lyginti G. Bertašiūtės ir D. Rimšaitės istorijų. Tai neadekvatūs dalykai, nes jos – skirtingo kalibro sportininkės. Tokių jaunių kaip Gabrielė Lietuvoje yra ir daugiau – tai ir Justina Mikulskytė, ir Joana Eidukonytė, ir Deimantė Bulatovaitė. Noriu pabrėžti, kad tai – kiekvieno žmogaus laisvė rinktis. Niekas neturėtų prisiimti atsakomybės dėl tokių sportininkų sprendimų. Pinigai neturėtų būti pasiteisinimas ar priežastis pilietybei keisti. Tarkime, Laurynas Grigelis su šeima gyvena ir treniruojasi Italijoje, bet žaidžia už Lietuvą. Naivu tikėti, kad Teniso sąjunga ar Lietuvos teniso visuomenė neatkreipia dėmesio į talentingus jaunuolius. Anksčiau apie rėmimą ar pinigų stygių iš Gabrielės nesame girdėję. Reikia išsakyti tikrąsias priežastis, dėl ko pilietybė keičiama, nereikia visko suversti finansams ar Lietuvos sporto visuomenės abejingumui. Taip pat nereikia lyginti Lietuvos ir Švedijos. Ten kitos sąlygos, kiti rėmėjai ir sumos kitokios.
Prieš dvejus metus man teko bendrauti su Gabrielės treneriu. Jis man kalbėjo tą patį – Švedijoje tenisininkai sportuoja, treniruojasi ir važinėja į turnyrus tik padedami rėmėjų. Apie pilietybės keitimą Gabrielė svarstė jau prieš dvejus metus. Taigi šis sprendimas nėra spontaniškas. Žinoma, gaila visų talentingų sportininkų, išvažiuojančių iš Lietuvos, tačiau mes nelabai ką galime pakeisti.“


Tokią dilemą kaip G. Bertašiūtės tenka spręsti daugeliui Lietuvos sportininkų. Be to, tokia praktika pasaulyje – įprastas reiškinys. Tačiau kartais nutinka ir kitaip – kitos šalies piliečiai susigundo ginti mažos Lietuvėlės garbę. Vienas tokios istorijos pavyzdžių – tenisininkas Danielis Lencina.



Kai kadaise tenisininkės karjeros siekusios Gabrielės Masiliūnaitės-Lencina sutuoktinis Danielis nusprendė ispanišką pasą pakeisti į lietuvišką, moteris nenustebo. Priešingai – visada palaikė tuomet dar širdies draugu buvusį mylimąjį. „Kiekvieno tenisininko svajonė – atstovauti Daviso taurės varžybose rungtyniaujančiai rinktinei. Ispanijos teniso lygis labai aukštas, tačiau ten ir labai didelė konkurencija“, – pasakojo teniso užkulisius gerai išmananti lietuvė. Gabrielė puikiai suprato Danielio norus ir siekius, todėl tik džiaugėsi, kai tuometis šalies prezidentas Rolandas Paksas išimties tvarka D. Lencinai suteikė pilietybę ir nutiesė naujus karjeros kelius. „Prieš priimant Lietuvos pilietybę jokių dvejonių nekilo. Danieliui tai buvo privilegija – savo sporto istorijoje paminėti Lietuvą ir tai, kad žaidė Daviso taurės turnyre“, – kalbėjo D. Lencinos sutuoktinė leisdamasi į prisiminimus.
 

„Susipažinome 1999-aisiais Vokietijoje žaisdami tame pačiame teniso klube. Man tuomet buvo 22-eji. Tais pačiais metais jis atvyko į Lietuvą. Jam čia patiko jau pirmąkart apsilankius“, – keliais sakiniais pažintį su ispanu nupasakojo G. Lencina. Tuomet ji neplanavo grįžti į Lietuvą ir mušinėti kamuoliuko savo šalies teniso aikštynuose, tačiau užgimę jausmai vienmečiui ispanui D. Lencinai greitai pakeitė jaunų žmonių gyvenimą.

Po poros metų D. Lencina tvirtai nusprendė – žais už Lietuvą. Mūsų šalyje po tokių sportininkų sprendimų žiniasklaida pradėjo mirgėti nuo vertinimų, kaltinimų ir diskusijų. Didesnėse šalyse tokia praktika – ne naujiena. Todėl niekas sportininko pasirinkimo nesureikšmino. „Ispanijoje tenisininkai galvoja tik apie tenisą – treniruojasi po šešias valandas per dieną, kiekvieną savaitę dalyvauja turnyruose. Niekas nesigilina, ką veikia kiti kolegos“, – komentavo 35-erių Gabrielė.
 

2005 m. balandžio mėnesį D. Lencina pirmą kartą apsivilko Lietuvos teniso rinktinės marškinėlius. Tais metais jis atstovavo ne tik mūsų šaliai, bet ir Ispanijos bei Vokietijos klubams. „Kiekvienoje sporto šakoje pasiekti aukštų rezultatų labai sunku. Jei konkreti šalis gali padėti – sportininkas pasirinks jam tinkamą kelią kilti sporto karjeros laiptais“, – neabejojo G. Lencina. Iš viso D. Lencina Lietuvos rinktinei atstovavo penkerius metus – vienu metu buvo ir žaidėjas, ir kapitonas. Geriausius rezultatus po mūsų šalies vėliava ispanas susižėrė Armėnijoje 2008 metais. „Pamenu, tada emocijų tikrai nestigo – iš trečiojo diviziono pakilo į antrąjį“, – pasakojo dabar mėgėjų teniso aikštelėje žaidžianti Gabrielė.
 

Dabar ispano ir lietuvės porai asmeniniai rezultatai teniso aikštyne rūpi mažiau. Šiuo metu Danielis vadovauja vienam Vokietijos teniso klubui ir treniruoja. Gabrielė visa galva panirusi į verslą, kuris nuo žaliųjų aikštelių nelabai ir nutolęs. Ji užsiima prekyba visame teniso pasaulyje žinoma „Babolat“ produkcija. „Man teko mokytis ir žaisti studentų lygoje Amerikos universitete, kur daug išmokau apie verslą. Visada žavėjausi „Babolat“ raketėmis žaidžiančiais sportininkais ir visa „Babolat“ produkcija. Pirmiausia pati norėjau šių rakečių, tai buvo tarsi svajonė“, – apie būsimo verslo užuomazgas pasakojo G. Lencina.
 

Tenisas skiriasi nuo daugumos sporto šakų. Teniso profesionalų asociacijos (ATP) ir Moterų teniso asociacijos (WTA) rengiamuose turnyruose nėra jokių nacionalinių kvotų, tad sportininkams nėra labai svarbu, kurios šalies pasą turėti.
 

Pilietybė svarbi tik kai kuriose Tarptautinės teniso federacijos (ITF) organizuojamose varžybose: olimpinėse žaidynėse, Daviso ir Federacijų taurės turnyruose. Tačiau olimpinės žaidynės vyksta tik kas ketverius metus, o Daviso taurės mačai – ne daugiau kaip keturis savaitgalius per sezoną (Federacijų taurės – dar rečiau). Visą kitą laiką tenisininkų pilietybės dokumentai varžybų rengėjams visiškai nerūpi.
 

Nepaisant to, pilietybę keičia ir teniso žaidėjai, o pastaraisiais metais natūralizacijos atvejų vis daugėja.
 

Pilietybę sportininkai keisdavo ir prieš pusšimtį, ir prieš šimtą metų. Tik migracijos mastai tais laikais būdavo kur kas menkesni, o priežastys visai kitokios nei dabar. XXI a. naujas pasas jo savininkui paprastai užtikrina didesnį uždarbį sporto arenose, tad sportininkus atstovauti ne gimtajai šaliai skatina finansiniai motyvai, o anksčiau pilietybė dažniausiai būdavo keičiama dėl šeiminių aplinkybių – susituokus su užsieniečiu ir persikėlus gyventi į jo gimtinę.

Daugiau apie pilietybę pakeitusius tenisininkus skaitykite žurnalo "Tenisas" naujausiame (vasaros) numeryje jau nuo kitos savaitės. 


 

Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas