Marius Grinbergas - iš Londono | 2012 m. liepos 27 d. 22:46 |
![]() ![]() |
Vieni - į iškilmes, kiti - į pratybas
Kol vieni Lietuvos olimpiečiai rengėsi olimpinių žaidynių atidarymo paradui, kiti treniravosi arba ilsėjosi prieš kovas olimpinėse arenose
![]() |
“Norime įkvėpti olimpinės dvasios prieš prasidedant rimties darbams”, - šyptelėjo Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas Dalius Barkauskas likus kelioms valandoms iki atidarymo iškilmių.
Olimpiados dalyvių paradui ir žaidynių atidarymo nepakartojamam spektakliui, kurį sukūrė „Oscaro“ laimėtojas britų režisierius Danny Boyle‘as, rengėsi ir Lietuvos delegacijos nariai. Vieni su tūkstantine minia plaukė į tribūnas, kiti laukė akimirkos, kai išėję ant olimpinio stadiono tako galės pamojuoti ne tik arenoje, bet ir visame pasaulyje prie televizorių ekrano susirinkusiems žiūrovams.
Bet kai kuriems mūsų šalies sportininkams rūpėjo ne iškilmės. Jie mintimis jau buvo arenose, kur šeštadienį pirmieji pradės olimpines kovas.
Atidarymą tik per televizorių stebėjo ir dalis vėliau Londone jėgas išmeginsiančių atletų, kurie pasirinko poilsį, o ne olimpine dvasia pulsuojančią, bet varginančią ceremoniją.
Šeštadienį, pirmąją žaidynių dieną, pirmieji iš lietuvių Londono olimpiadą pradės dviratininkai Gediminas Bagdonas ir Ramūnas Navardauskas. Jų nuo 12 val. Lietuvos laiku laukia net 250 km ilgio grupinių lenktynių distancija.
Greta Londono esančiame olimpiniame irklavimo kanale dėl kelialapių į antrą etapą rytoj rungsis irkluotojai – vienviečių valčių varžybose lenktyniaus Donata Vištartaitė (15 val. 30 min.) ir Mindaugas Griškonis (14 val. 30 min.), o porine dviviete finišo link skubės Saulius Ritteris ir Rolandas Maščinskas (12 val. 30 min.).
Kvalifikacinėse varžybose (13 val. 53 min ), o, jei pasiseks – ir pusfinalyje (22 val. 30 min.) olimpinį baseiną grybšniais matuos 100 m distancijos krūtine varžybose startuosiantis Giedrius Titenis.
13 val. olimpines kovas pradės gimnastai, tarp kurių bus ir Rokas Guščinas.
Dviratininkų kovą stebės milijonas
Didingame Male – kelyje iš Bekingemo rūmų į Trafalgaro aikštę – startavę vyrų dviračių grupinių lenktyių dalyviai po maždaug šešių valandų čia ir finišuos. Prie trasos, kuri drieksis per centrinį ir pietvakarių Londoną bei šiaurės Surėjų, laukiama apie milijono žiūrovų.
Žaidynių šeimininkai tikisi ant aukščiausio garbės pakylos laiptelio išvysti geriausiu pasaulio sprinteriu tituluojamą pasaulio čempioną Marką Cavendishą. Tarp jo ginklanešių bus ir neseniai pirmuoju britu, laimėjusiu „Tour de France“ lenktynes, tapęs Bradley Wigginsas.
„Nesvarbu, koks bus oras – sąlygos visiems vienodos. Tik nuo bendro visos komandos darbo ir sportininkų meistriškumo priklausys, ką pavyks nuveikti. Padarėme viską, kad aukščiausio lygio varžybose mūsų sportininkais būtų pasirūpinta aukščiausiu lygiu.
Rinktinės treneris – jau daug metų elitiniame Prancūzijos klube „Ag2r“ dirbantis Artūras Kasputis. Sportininkus masažuos ir jų mityba rūpinsis tame pačiame klube dirbantis Alainas Lependry. Šis specialistas puikiai žino, ko reikia sportininkams, kad 250 km ilgio trasoje jie nepritrūktų energijos. Be to, jis – puikus masažuotojas“, - teigė Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) generalinis sekretorius Vaclovas Šiugždinis.
Vienas LDSF vadovų gyvena ne olimpiniame kaimelyje, kur dėl riboto vietų skaičiaus įsikūrę tik pagrindiniai sportininkų pagalbininkai. Kalbėdamas su sportas.info V. Šiugždinis jau rengėsi kelionei į atidarymo iškilmes. Dviratininkai jose nedalyvavo.
„Stebėsiu ceremoniją iš tribūnų, nes eiti kartu su sportininkais ir po to ilgai stovėti neleidžia sveikata – jaunystėje sportuodamas pažeidžiau stuburą“, - neslėpė V. Šiugždinis, atsigaunantis po kovą patirto infarkto.
Sprinteriui G. Bagdonui grupinės lenktynės bus vienintelis startas Londono olimpiadoje. O šiemet daugiadienėse lenktynėse „Giro d‘Italia“ dvi dienas lyderio marškinėlius vilkėjusio R. Navardausko dar laukia atskiro starto varžybos.
Kova - ir su svoriu
Nenorėdami be reikalo švaistyti jėgų, atidarymo iškilmes nutarė praleisti ir boksininkai, nors Evaldas Petrauskas (svorio kategorija iki 60 kg) varžybas pradės liepos 29-ąją vakare, o Egidijus Kavaliauskas (iki 69 kg) – tik rugpjūčio 3 d.
Penktadienį boksininkai sužinojo, kokie varžovai jų laukia pirmose kovose.
20-metis Evaldas Petrauskas dėl kelialapio į aštuntfinalį kovos su 2088-ųjų Europos vicečempionu vengru 24 metų Miklosu Varga.
Tuo tarpu ketvirtąją vietą savo svorio kategorijos reitinge užimantis 24 metų E. Kavaliauskas pirmą barjerą peržengė be kovos – jis gavo tiesioginį bilietą į aštuntfinalį ir čia surems pirštines su 21 metų brito Freddie Evanso ir 19-mečio alžyriečio Ilyaso Abbadi akistatos laimėtoju.
„Burtai kaip burtai. Olimpiadoje silpnų varžovų nėra“, - po burtų sakė Lietuvos bokso rinktinės vyriausiasis treneris Vladimiras Bajevas.
Į Londoną boksininkai atvyko iš treniruočių stovyklos Velse. „Ten tudėjome daug sparingo partnerių, todėl dabar reikia tik sureguliuoti svorį ir pasirengti konkrečioms kovoms“, - paaiškino treneris.
E. Kavaliauskas beveik viso viršsvorio atsikratė jau Velse, o E. Petrauskui teko paprakaituoti ir Londone, norint atitinkti svorio kategorijos ribas.
„Tai atėmė jėgų. Gerai, kad buvo karštos dienos, tai ir svoris lengviau tirpo. Bet karštis trukdė kitur – olimpinio kaimelio kambariuose nėra nei kondicionierių, nei ventiliatorių. O atsidarius langa nuolat skambėjo muzika, įvairių valstybių himnai, kai buvo keliamos jų vėliavos. Prasidėjus varžyboms turėtų būti ramiau“, - teigė V. Bajevas.
Boksininkai treniravosi ne tik Londono parodų centre ExCeL, paverstame penkiomis sporto arenomis, kuriose telpa nuo 6000 iki 10 000 žiūrovų. Čia bus surengtos ir fechtavimosi, dziudo, taekvondo, stalo teniso, sunkiosios atletikos ir imtynių varžybos.
Kai kiti sportininkai jau puošėsi atidarymo paradui, boksininkai treniravosi olimpiniame kaimelyje. „Čia yra ir treniruoklių salė, ir bėgimo takeliai. Parkas, pirtis. Sąlygos tikrai geros. Ir maitina neblogai“, - tikino V. Bajevas.
Medikams netrūksta pacientų
Nors boksininkų treneris skundėsi dėl tvankumos kambariuose, viena Lietuvos delegacijos narė nukentėjo nuo šalčio.
„Gydytoja Liudmila Kuzminienė buvo arenoje su gimnastais, salėje praleido apie septynias valandas. Tai grįžo varvančia nosimi“, - papaskojo olimpinės rinktinės vyr gydytojas D. Barkauskas.
Su medikų komanda olimpiniame kaimelyje įsikūręs patyręs specialistas pastebėjo, kad Londono žaidynės kiek skiriasi nuo ankstesnių olimpiadų: „Kol kas judame planuotu režimu, per galvą verstis nereikia. Anksčiau, kai reikėdavo aklimatizacijos ir iškart suvažiuodavo visa komanda, sunkiausia būdavo pirma žaidynių pusė. Dabar viskas bus kitaip – pirma pusė bus ramesnė ir galima darbus dėliotis ir planuotis, o antroji pusė nusimato sudėtinga.“
Anot mediko, oro sąlygos Londone šiuo metu tinkamos laukia rungtyniausiantiems sportininkams. „Blogiau būtų, jei pradėtų lyti arba temperatūra nukristų žemiau 17-os laipsnių. Lengvaatlečiams tokie orai būtų tragedija“, - sakė D. Barkauskas.
Jis ir kiti medikai kasdien sulaukia Lietuvos sportininkų vizitų. Ir su nerimu laukia atvykstančios BMX dviratininkės Vilmos Rimšaitės, kuri birželio pabaigoje patyrė sunkią rankos traumą.
„Kai kurie sportininkai prieš olimpiadą daug važinėja, treniruojasi užsienyje, tad čia atvykę bando pasveikti per likusias iki starto dienas. Mes tam esame pasirengę ir bandome jei neišgydyti, tai bent jau padaryti taip, kad olimpietis nejaustų skausmo ir diskomforto.
V. Rimšaitės trauma – labai komplikuota, mačiau prie išvažiuodams į Londoną. Laiko pasveikti tikrai per mažai. Jai Vilniuje turėjo būti pagamintas specialus riešą fiksuojantis įtvaras. O kiek jis padės, bus aišku vietoje“, - kalbėjo patyręs sporto medicinos specialistas.
D. Barkauskas rengėsi eiti į olimpiados atidarymo iškilmes. Lietuvos vėliavnešio pareigos ceremonijoje buvo patikėtos penktadienį į Londoną atskridusiam disko metikui Virgilijui Aleknai. Šis šeštadienį keliaus atgal į gimtinę ir į olimpinių žaidynių sostinę grįš rugpjūčio 4 d.
Paklaustas, ar V. Aleknai nepakenks skraidymas pirmyn atgal, D. Barkauskas patikino: “Virgis yra labai aukšto lygio sportininkas, jis pats labai palaikė sprendimą elgtis būtent taip. Manau, kad jam kelionės tikrai nepakenks, nes jis įpratęs vos ne kas savaitę skraidyti į varžybas, kartais net labai ilgus atstumus.“
Didžiausias priešas - šoninis vėjas
Kaip į olimpinį Londoną atskrenda sportininkai ir žaidynių svečiai, kasdien mato mūsų šalies irkluotojai. Jų varžybų arena – 40 km į vakarus nuo Londono esantis dirbtinis Dorney ežeras – yra netoli nuo Heathrow oro uosto, kuriame šiandien leidosi ir olimpinę čempionę Dainą Gudzinevičiūtę skraidinęs lėktuvas.
Irkluotojai šeštadienį varžybas pradės kvalifikaciniais plaukimais. Kiekviename jų tris pirmąsias vietas užimsiančių valčių šeimininkai turės kelias dienas poilsio, o visi kiti sekmadienį varžysis paguodos lenktynėse.
Daugiausia varžovų Dorney ežere turės M. Griškonis – olimpiadoje startuos 33 vieninvietininkai. D. Vištartaitės laukia kova su 27 varžovėmis. O porinių dviviečių įgulų Londone – tik 13, tad S. Ritteris ir R. Maščinskas šeštadienį rungsis dėl kelialapių į pusfinalį, o vienviečių valčių irkluotojai dalysis vietas ketvirtfinalyje.
D. Vištartaitės varžovės kvalifikaciniame plaukime bus Irano, Argentinos, Brazilijos, Naujosios Zelandijos ir Airijos sportininkės, M. Griškonio – Peru, Danijos, Vokietijos, Honkongo ir Argentinos atstovai, o dvivietės valties įgulos priešininkai – slovakai, austrai, islandai ir kanadiečiai.
Irkluotojai įsikūrę būtent šiai sporto šakai skirtame olimpiniame kaimelyje. „Iki kanalo – apie pusė valandos kelio automobiliu“, - sakė irkluotojų kaimelyje gyvenantis 1992 m. Barselonos ir 1996m. Atlantos olimpinių žaidynių dalyvis Einius Petkus.
Buvęs irkluotojas dabar yra Lietuvos olimpinio sporto centro direktoriaus pavaduotojas, šalies olimpinės misijos Londone vadovo pavaduotojas.
E. Petkus prisimena, kad 2006 m. Dorney ežere vykusiame pasaulio čempionate irkluotojai kentėjo nuo stipraus šoninio vėjo ir bangų.
„Dabar padidintos tribūnos, tai jos užstoja nuo vėjo didesnę distancijos dalį. Žiūrėjau prognozes. Rytoj ir poryt žadamas nepalankus vėjas – pūs irkluotojams į nugarą ir šoną. Todėl sąlygos distancijoje gali būti nelygios. O jei aiškiai matyti, kad sąlygos nelygios, stipresniems sportininkams atitenka geresni takai. Tam yra reitingas. Per burtus favoritai išskirstomi į skirtingus į plaukimus. Vėliau prie jų lipdo kitus.Tikiuosi, kad lietuviai - prie stipresniųjų“, - aiškino E. Petkus.
Šeštadienį per kvalifikacijos varžybas į kitą etapą nepetekę sportininkai turės galimybę prasibrauti aukšyn per paguodos plaukimas.
Ar būna taip, kad pamatę, jog kvalifikaciniame plaukime nepateks tarp lyderių, sportininkai nebekovoja ir taupo jėgas paguodos varžyboms?
„Viskas priklauso nuo situacijos. Jei yra daugiau laiko atsigauti, galima ir netaupyti jėgų, nes kuo aukščiau finišuoji kvalifikacijoje, tuo silpnesnius varžovus gauni paguodoje. Žinoma, galima ir apsirinkti, nes pataupyti jėgas gali ir stiprūs priešininkai. Tad geriausiai – nuo pradžių irkluoti stipriai ir iš karto patekti į kitą etapą“, - patarė E. Petkus.