Ingvaras Butautas 2012 m. rugsėjo 11 d. 14:47 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Teisėjas krepšinį žiūri akmeniniu veidu

Nors Londono olimpiada buvo jau penktoji per Romualdo Brazausko karjerą, jis pirmą kartą dirbo ne aikštėje, o greta jos

R. Brazauskas Londono olimpinėse žaidynėse.
R. Brazauskas Londono olimpinėse žaidynėse.

„Krepšinio taisykles gali išmokti kiekvienas. Bet pritaikyti jas per konkrečias rungtynes, suprasti, ką švilpti, o ko ne – yra teisėjo menas“, – sako legendinis krepšinio arbitras Romualdas Brazauskas.

Nors vilnietis dar nebaigė teisėjauti, jį ramia sąžine galima vadinti legendiniu krepšinio teisėju.

R. Brazauskas tarptautinės kategorijos teisėju tapo 1987-aisiais. Jis teisėjavo penkiuose Europos krepšinio čempionatuose (2009-aisias Lenkijoje – finale), dviejose pasaulio pirmenybėse, dešimtyje Eurolygos finalų, Barselonos, Atlantos, Sidnėjaus ir Pekino olimpinėse žaidynėse (Sidnėjuje ir Pekine teisėjavo finale).

Londono olimpiadoje R. Brazauskas nešvilpė aikštėje – dirbo rungtynių komisaro darbą šalia jos.

Pirmą kartą olimpinėse žaidynėse buvote ne teisėjas, o FIBA komisaras. Kokios yra komisaro funkcijos?
Man tai buvo pirmoji olimpiada, kai neteko bėgioti su švilpuku. Komisaras yra atsakingas už rungtynių sekretoriato stalelio darbą. Jis yra teisėjų pagalbininkas: jeigu teisėjams reikia kokios nors informacijos, jie kreipiasi į komisarą. Jeigu jis gali teisėjams padėti, yra labai gerai.

Komisaras neatlieka teisėjų vertintojo funkcijos?
Olimpinėse žaidynėse komisaras nevertina teisėjų. Per jas buvo trys instruktoriai, kurių užduotis buvo stebėti rungtynes, o po jų aptarti teisėjų darbą. Mes, komisarai, buvome septyni. Kol komandos žaidė grupėse, beveik kiekvieną dieną teko dirbti bent vienose rungtynėse. Mažiau darbo buvo per atkrintamąsias varžybas.

Iš viso per 16 dienų teko būti komisaru per 11-ą rungtynių. Tad krūvis – gana nemažas. Bet, lyginant su teisėjų darbu, psichologinis krūvis yra kur kas mažesnis, o įtampa – minimali. Žinoma, komisarui reikia susikaupti ir atlikti darbą be klaidų.

Sakėte, kad tokios siauros komisaro funkcijos būna tik per olimpines žaidynes?
Lietuvoje komisarui priskiriama ir vertintojo funkcija. Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) to nėra, nes yra inspektorių, vertinančių teisėjus, pareigybė, bet Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) teisėjus vertina komisarai.

Futbolo komisarai ar FIFA, UEFA delegatai atsako ir už visą aplinką: stadiono tinkamumą, saugumą, panašius dalykus. Ar panašias pareigas turi atlikti ir krepšinio komisarai?
Jeigu kalbėtume apie rungtynes Lietuvoje – taip. Komisaras turi pabendrauti su apsaugos darbuotojais, pasidomėti, kiek jų yra, kad atitiktų varžybų reikalavimus. Olimpinėse žaidynėse apsauga yra organizatorių reikalas. Čia apsauga yra išskirtinė. Ji – kiekviename kampe. Kol patenki į rungtynių salę, kokius šešis kartus tave patikrina.

Tad kokia to sekretoriato darbo priežiūros specifika? Jūs pats skaičiavote statistiką ir tikrinote, ar nėra klaidų?
Neskaičiavau. Žiūrėjau, ar teisingai užrašo. Komisaras visada sėdi tarp rungtynių laikininko ir sekretoriaus, turi sekti, ar sekretorius tinkamai užpildo protokolą, ar laikininkas gerai atlieka savo darbą, ar 24 sekundžių laikininkas tinkamai atlieka darbą.

Ar buvo klaidų?
Taip, buvo. Nedidelių klaidų. Olimpinėse žaidynėse yra labai daug statistikos darbuotojų. Jie renka labai įvairią statistinę medžiagą. Per didžiąją pertrauką ir pasibaigus rungtynėms patikrinama viskas: kiek taškų kas įmetė, kas ir kiek prasižengė.

Būnant komisaru rungtynių normaliai pažiūrėti, jas paanalizuoti nepavyksta?
Tiek būdamas teisėju, tiek komisaru visada turi būti susikoncentravęs. Kad ir į laikrodį, į tas 24 sekundes. Ir stebėti rungtynes gali nebent akies krašteliu.

Bet lietuvių rungtynes vis tiek stebėjote...
Taip, nes lietuvių rungtynėse man komisaru būti neteko – komisarai, kaip ir teisėjai, turi būti neutralūs. Todėl visas lietuvių rungtynes stebėjau normaliai kaip žiūrovas.

Tad galite įvertinti Lietuvos rinktinės žaidimą ir rezultatą.
Nenorėčiau vertinti detaliai. Galiu nebent apibendrintai pasakyti – pasirodyta patenkinamai. Mūsų sudėtis nebuvo tokia, kad galėtų nuversti kalnus. Bet svarbiausiose rungtynėse – ketvirtfinalyje – turėjome galimybių laimėti ir kovoti dėl medalių. Mano manymu, Rusijos rinktinė buvo šiek tiek stipresnė už mūsų, bet tą dieną ji žaidė prastai. Vis dėlto mes žaidėme dar prasčiau. Yra, kaip yra...

Ar kyla aistrų, kai žiūrite lietuvių rungtynes? Ar kaip ir teisėjaudamas žiūrite akmeniniu veidu?
Per tiek metų teisėjo akmeninis veidas susiformavo tvirtai. Niekada neišreiškiu jokių emocijų žiūrėdamas krepšinį: ar žaistų lietuviai, ar kiti. Nebent kartais paploju po labai įspūdingų momentų.



Tarptautinę teisėjo karjerą baigėte visiškai. Lietuvoje dar teisėjaujate. Ilgai ketinate tai daryti?
Tarptautinę karjerą baigiau prieš dvejus metus pasaulio čempionate Turkijoje. Dėl teisėjavimo Lietuvoje – ilgalaikių tikslų sau nekeliu. Pagalvoju vienais metais į priekį. Metai praėjo – apsisprendžiau – dar metus... Man tas darbas teikia malonumą. Aišku, per kiekvienas rungtynes yra atsakomybė. Bet per tiek metų prie tos atsakomybės esu pripratęs. Po tiek tarptautinių rungtynių, kurioms man teko teisėjauti, rungtynės Lietuvoje man nėra didelis iššūkis. Tačiau tai nereiškia, kad galiu atsipalaiduoti, tenka ruoštis kiekvienam susitikimui. Kita motyvacija – man malonu, kad galiu prisidėti prie jaunų teisėjų tobulėjimo. Manau, kad tikrai turiu, ką jiems patarti. Prisimenu, kai pats buvau jaunas, daug išmokau iš buvusių patyrusių teisėjų, vis norėjau teisėjauti taip, kaip teisėjauja korifėjai.

Ar bus dar romualdų brazauskų iš mūsų jaunųjų teisėjų?
Tuo neabejoju. Tai – tik laiko klausimas. Žmonių atsiras – ar po kelių metų, ar po dešimties, bet mes vėl matysime lietuvius, teisėjaujančius ir pasaulio, ir olimpinėse žaidynėse. Yra daug perspektyvių jaunų teisėjų Lietuvoje. Tik kaip ir kiekvienoje srityje, norint ko nors pasiekti, reikia įdėti daug darbo. Reikia ir talento, bet be darbo nieko neišeis.

Kokio talento teisėjui reikia? Gerai matyti? Išmanyti taisykles?
Matyti – nėra problema. Visai kas kita – kaip tu tai matai. Vienas tą patį mato vienaip, kitas – kitaip. Labai svarbu dirbant krepšinio teisėju – žaidimo supratimas, jo jautimas. To išmokti labai sunku. Tą pajautą arba turi, arbe ne. Taisykles gali išmokti kiekvienas. Bet kaip jas pritaikyti per konkrečias rungtynes, ką švilpti, o ko ne – yra teisėjo menas.

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas