aviacijospasaulis.lt 2012 m. rugsėjo 19 d. 18:33 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Raketos skrydis - į rekordinę aukštumą

Pasaulio čempionu tapusio vilniečio M. Timofejevo raketos modelis Slovakijoje pakilo į didžiausią aukštį per 19 metų pasaulio čempionatų istoriją

M. Treikauskas (kairėje) ir M.Timofejevas įveikė visus konkurentus.
M. Treikauskas (kairėje) ir M.Timofejevas įveikė visus konkurentus.
   

Aviamodeliuotojas Maksimas Timofejevas grįžo iš pasaulio kosminių modelių varžybų su fantastiška pergale. Jo dviejų pakopų raketa pakilo į 790 metrų aukštį. Šis rezultatas buvo geriausias tarp visų dalyvavusių sportininkų ir užminė aerodinamikams mįslę, nes tai beveik neįmanoma.


Rugsėjo 1-9 dienomis Slovakijoje jau 19-tą kartą vyko kosminių modelių pasaulio čempionatas. Lietuviai kovėsi penkiose rungtyse, sėkmingiausiai pavyko dalyvauti S1B modelių klasėje, kurioje varžomasi, kieno raketos modelis aukščiausiai pakils.

Trisdešimtmetis vilnietis M. Timofejevas pasiekė geriausią rezultatą ir tapo pasaulio čempionato nugalėtoju asmeninėje įskaitoje, o sidabro medalį iškovojo sostinės moksleivis Mykolas Treikauskas - jo raketa į aukštį nuskriejo 746 metrus. 

Trečią vietą laimėjo serbas Zoranas Kataničius, o komandinėje įskaitoje Lietuvos komanda liko ketvirta po Serbijos, Slovėnijos ir Rusijos.    .   


Apie raketų modelius

Modeliai prieš varžybas yra registruojami ir tiksliai matuojami. Šiems – aukščio rekordų siekiantiems modeliams pati svarbiausia yra aerodinamika.

Kaip kiekvienas sportininkas tai supranta atsispindi modeliuose, nes visi modelius gaminasi patys ir jie vienas nuo kito truputį skiriasi. Nors modeliai turi aiškius matuojamus parametrus, meistrystei ribų nėra. Apžiūrėti konkurentų modelių nėra galimybių net per varžybas, nes vidinis „turinys“ yra nematomas. Dar daugybė niuansų, kaip uždegti variklį ir paleisti raketą.

Aukščio raketa yra dviejų pakopų su dviem varikliukais. Popierinių varikliukų pagrindas – presuotas parakas su kitais cheminiais junginiais. Vieno pigiausio varikliuko kaina siekia 1,5-2,5 eurų. Pirmas variklis į orą pakelia visą raketą, o maždaug 150-200 m aukštyje užsidega antras variklis ir toliau skrieja tik mažesnioji raketos dalis. Raketą veikia vibracija, oro pasipriešinimas, o maksimalus greitis siekia apie 200 m/s. Pirmasis variklis veikia apie 1,5 sek., tuomet užsidega antrasis variklis, jo darbas trunka 3-4 sek., o vėliau raketa dar skrieja iš inercijos. Pirmoji pakopa yra daugkartinė, ją galima naudoti 6-8 kartus, antroji raketa dažnai nukenčia greičiau.

Bendras raketos ilgis yra pusė metro. Pirmos pakopos raketos diametras turi būti 40 mm, antrosios, mažesnės  – 18 mm. Taip pat svarbus santykis tarp abiejų pakopų ilgių cilindrų (iki abiejų raketų susiaurėjimų) – mažosios raketėlės cilindro ilgis turi būti 25 proc. lyginant su pirmąja. Kai kurių modelių pirmosios pakopos raketos cilindras turi susiaurėjimą iš abiejų pusių – tai vis geresnių aerodinamikos savybių paieškos. Labai svarbus yra raketos svoris, nors jis nėra deklaruojamas.

Modelį tenka gaminti ir surinkti keletą savaičių, nes jis susideda iš maždaug 20 atskirų komponentų.

„Modelio savikaina nėra didelė, bet savo modelio neparduočiau ir už dešimteriopą kainą“, – juokdamasis sako aukso medalio laimėtojas. - „Mano modeliai yra labai stiprūs, priėjau prie tobulybės. Jie patikimi, ilgai atlaikantys, gera jų aerodinamika. Ištobulinau šlifavimo, poliravimo procesus“.


Apie varžybas

Aviamodeliuotojai varžosi trijuose turuose, kurių kiekvienas vyksta 1,5 val. Laiką startui kiekvienas pasirenka pats.

Modelio pasiektą pakilimo aukštį fiksuoja nedidelė elektroninė slėginė kortelė, kurios svoris kartu su baterija – 3 g ir ją pateikia varžybų organizatoriai. Prieš startą su teisėju įvedami jos duomenys, o po finišo kortelė atnešama vėl pas teisėją. Joje užfiksuota kilimo temperatūra, maksimalus aukštis centimetro tikslumu. Kartais taip nutinka, jog elektronika nesuveikia... 

M.Timofejevas prisimena, jog pirmose savo tarptautinėse varžybose šioje modelių klasėje nesugebėjo modelio paleisti, nes neuždegė varikliuko... Lietuviai naudoja lenkų gamybos varikliukus, kurie visiškai nepopuliarūs tarp kitų aviamodeliuotojų, tačiau būtent su jais lietuviams šiemet sekėsi geriausiai, beje, šiemet varikliai buvo iš naujos partijos. Tikėtina, kad naujas pasaulio rekordas atkreips ir kitų sportininkų dėmesį į lenkiškus variklius.

„Labai svarbu teisingai apskaičiuoti raketos pakopų svorio centrus. Variklių padegimo sistemos turi būti patikimos, o varikliai turi būti nei per sunkūs, nei per lengvi. Paleisti raketą reikia kuo vertikaliau. Taip pat raketa turi saugiai nusileisti, o leidžiasi ji su stabdymo blizgia juostele, kad lengviau modelį būtų surasti jam nusileidus. Juostelė yra 3 cm pločio ir 1,5 m ilgio. Raketas dažome ryškiai raudonai, tai padeda jas stebėti“, – nedideles paslaptis atskleidžia pasaulio čempionas.

Kartais sportininkus patykoja nesėkmės, gali neužsidegti tiek pirmasis, tiek vėliau – ir antrasis variklis, gali būti varikliuose per daug ar per mažai parako ir panašiai, gali modelis ir susprogti. M. Timofejevas yra sudaužęs apie 10 modelių.

Beje, Lietuvoje aukščio modelių varžybos nevyksta, nes lietuviai neturi specialios aukščiui matuoti elektroninės įrangos. Pasaulio čempionato dalyvio mokestis – 350 eurų, o vieno dalyvio išlaidos iš viso siekia keletą tūkstančių. 


Pergalė – didelio įdirbio pasekmė

„Pasaulio čempionato startų diena buvo be vėjo, oras tankus, drėgnas. Galbūt tai irgi prisidėjo prie gero rezultato. Mano pergalės yra didelio įdirbio pasekmė. Modeliuoju jau daugiau kaip 20 metų, pradėjau... aštuonerių. Nors aviacijos sportas nėra olimpinis, matau, kaip jis yra vertinamas ir gerbiamas. Ypač užsienyje. Užimti prizines vietas yra didžiulė garbė ir ne toks jau lengvas pasiekimas. Didžiausias pastangas deda kinai, jie, kaip visur, ir aviamodelių sporte nori būti geriausi ir po žingsnelį prie to artėja. Pasaulio čempionate dalyvauja didžiausių kosmoso užkariautojų šalių sportininkai – iš JAV, Rusijos, Kinijos, Anglijos, Vokietijos, todėl man malonu, kad savo pergale galiu garsinti Lietuvą. Mano gyvenimas yra pavydėtinas, tobulas“, – nelinkęs skųstis M. Timofejevas.

Dirbdamas projektuotoju UAB „Vikauma“  pasaulio čempionas yra dėkingas darbdaviui Andriui Uždaviniui už tai, kad jis palaiko savo darbuotoją, leidžia jam atostogauti tuo metu, kai vyksta į varžybas. 

M. Timofejevas be aukščio modelių, dar sėkmingai dalyvauja kitų modelių klasių varžybose – S3A, S6A, S9A, S4A. Dviejų pakopų aukščio raketų klasė – lietuviui pati naujausia, jau penktoji.

M. Timofejevo hobiui pritaria ir jo žmona Viktorija. Ji kartu su vyru važinėja į varžybas ir jau tapo komandos dalimi, stebi modelių startus ir padeda modelius rasti po finišo.  Pasiekus pasaulio rekordą, Maksimas susilaukė daug dėmesio, kvietimų į JAV, net kvietimų tapti treneriu.
„Mes, lietuviai, turime gerą mokyklą, galėtume paruošti gerus sportininkus”, – sakė M. Timofejevas, nors kol kas tokių planų nesvarsto. 
 
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas