Marytė Marcinkevičiūtė 2012 m. rugsėjo 21 d. 17:01 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Geriausiai trauktis, kai esi viršūnėje“

Ilgametis LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas neslepia – ryžtis pasitraukti jam buvo sunku, nes sulaukė daug prašymų pasilikti

A. Poviliūnas LTOK vadovauj nuo pat olimpinio komiteto atkūrimo 1988 metais
pliadisfoto.lt nuotr.
A. Poviliūnas LTOK vadovauj nuo pat olimpinio komiteto atkūrimo 1988 metais

Nuo pat Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) atkūrimo 1988 m. jam vadovaujantis Artūras Poviliūnas apsisprendė būdamas Palangoje. Pajūryje jis rašė savo pranešimą, kurį skaitys per spalio 12 d. vyksiančią LTOK generalinės asamblėjos ataskaitos ir rinkimų sesiją.

„Visada geriausiai palikti postą tada, kai esi viršūnėje. Mūsų sportininkų pasirodymas per Londono olimpines žaidynes – tai ne mano nuopelnas, o daugybės organizacijų, sportininkų, trenerių, viso aptarnaujančiojo personalo, net žiniasklaidos, pastūmėjusios mūsų sportininkus siekti olimpinių aukštumų.

Tuo laimėjimu šiandien iš tiesų galima labai pasidžiaugti. Tačiau pats laikas išeiti, tegul ta aukštai pakelta kartelė būna ir tiems kolegoms, kurie dabar pretenduoja į LTOK prezidento postą. Labai norėčiau nuoširdžiai palinkėti, kad jie pasiektų dar daugiau. Kai į mane bus kreipiamasi, niekada neatsisakysiu, padėsiu.

Ateina toks etapas: būna pradžia, būna ir pabaiga. Spalio 12 d. bus jau naujas LTOK prezidentas ar prezidentė. Nuoširdžiai sakau: daugiau negaliu duoti – jeigu nori ką nors duoti, reikia turėti jėgų, sugebėjimų, didelio pažinčių tinklo, tada gali padėti sportui. Jeigu matai, kad to padaryti negali, – geriau užleisti vietą jaunesniems ir energingesniems, kad jie galėtų pasidarbuoti mūsų tėvynės labui“, – sakė A. Poviliūnas.

Tačiau tam jaunimui dar toli iki jūsų...
Aš taip pat jaunas pradėjau, LTOK pradėjau vadovauti būdamas 37-erių. Tiesa, turėjau nemažą administracinio darbo patirtį, iki tol nuo 1982 m. dirbau buvusio Kūno kultūros ir sporto komiteto pirmininko pavaduotoju. Turėjau šešerių metų darbo patirtį.

Sulaukiu labai daug skambučių, manęs vis klausia, kodėl nutariau išeiti, kas atsitiko. Pastebiu, kad padariau šį tą ir gero Lietuvos olimpiniam sąjūdžiui. Tačiau jaunimas turi imti valdžią į savo rankas, nes jaunystė yra jaunystė, o brandus amžius yra brandus amžius. Manau, kad viskas bus gerai.

Ar ramia sąžine ir ne drebančia ranka parašėte kreipimąsi, kad neketinate kelti savo kandidatūros dar vienai kadencijai?
Buvo daug apmąstymų ir pasakyti, kad tai padariau ramia sąžine, – negaliu. Žinau, kad visuomenei tie 24 metai viename poste – absurdas, nėra tokių, kurie tiek metų išdirbtų eidami tas pačias pareigas. Visuomenei atrodo, kad esu lyg mamutas, sėdžiu ir kažką darau. Aš sakau, kad nesėdžiu, o dirbu.
Sporto visuomenė žiūri kitaip: ji nori stabilumo, ramybės, nesusiskaldymo, todėl ir treneriai, federacijos manęs prašė dar pasilikti. Man nebuvo lengva rašyti kreipimąsi – už manęs yra žmonės, jaučiausi jiems atsakingas, atrodė, lyg juos išduočiau. Tačiau toks gyvenimas, nieko neprarandu, gal net laimėsiu sveikatos.

Savo kreipimesi rašiau, kad LTOK prezidento veikla – tai ne apdovanojimų teikimas, fotografavimasis prie vėliavų ir t. t., o nelengvas darbas. Reikia daug ką ištverti, gebėti nusilenkti, nepasakyti negero žodžio, reikia didelio lankstumo, nes dirbi su žmonėmis. Reikia rasti kontaktą ne tik su sportininkais, treneriais, bet ir su federacijomis.

Žmonės yra žmonės, jie nebūna vienodo charakterio. Niekada nebuvau diktatorius, visus išklausydavau, pasitardavau, nepriimdavau kategoriškų sprendimų. Nelengva buvo, tačiau, dar kartą pasikartosiu, kad būna pradžia ir pabaiga. Aš neišeinu į anapilį, kiek galėsiu, esu pasirengęs padėti.



Ar ramiai naktį miegojote, kai parašėte kreipimąsi?
Žinoma, nemiegojau, buvo labai sunku, tačiau ką darysi.

Kaip į jūsų apsisprendimą reagavo Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC), pasaulio (ANOC) ir Europos (EOC) nacionalinių olimpinių komitetų asociacijos vadovai?
Jie dar nieko nežino, nes tik spalio 12 d. įvyks mūsų sesija. Iki tol su jais turėsiu progą pasišnekėti ir informuoti, kad išeinu. Visiems parašysiu laiškus, šių organizacijų prezidentams padėkosiu už bendrą darbą. Negaliu spjauti į viską ir išeiti. Tačiau jie nepakeis mano apsisprendimo: negaliu vieną dieną sakyti taip, o kitą – kitaip.

Sprendimą priėmiau nelengvai, net išėjau iš Lietuvos edukologijos universiteto, kur dirbau 0,25 etato. Noriu dabar truputį pailsėti, nuo visko atsitraukti ir pailsėti. Gal nuvažiuosiu pas sūnų į Briuselį ir kurį laiką ten pagyvensiu. Gal ten ir kokį nors darbelį susirasiu, bet kol kas paprasčiausiai noriu gerai pailsėti.

Dažnai būna, kad žmonėms, išeinantiems iš darbo, po mėnesio kito vėl norisi kokios nors veiklos. Aš asmeniškai sau jokių klausimų nekeliu, tik nenoriu pridaryti rūpesčių kitiems. Todėl, manau, priėmiau tinkamą sprendimą.

Ar negaila palikti kolektyvo?
Dirbau dėl kolektyvo, jie buvo ramesni su manimi. Aš džiaugiuosi, kad man pavyko suburti puikią vienminčių komandą. Visi jie tikrai nuoširdžiai dirbo, jų nereikėjo varu varyti į darbą. Ką reikėdavo, viską padarydavo nuo septynių ryto iki vėlaus vakaro, kolektyvas dirbo nenormuotas valandas.

Kuriais savo darbais labiausiai didžiuojatės?
Negaliu savęs sieti su viskuo. Su manimi dirbo komanda – darbštūs, talentingi žmonės. Per įvairias kadencijas keisdavosi Vykdomieji komitetai, viceprezidentai, generaliniai sekretoriai, dirbo komanda. Jie atliko visus darbus. Išlaikant finansinę nepriklausomybę atsirado „Olifėja“ – vėl žmonės. Tikras tos srities fenomenas – Antanas Muraška, geras jo pagalbininkas Donatas Kazlauskas.

Mes tą bendrovę ir kūrėme dėl to, kad būtume savarankiški, galėtume turėti pinigų ir juos skirti sportui. Po ilgų klajonių po Kūno kultūros ir sporto komitetą, Sportininkų namus, Jogailos ir T. Vrublevskio gatvėse esančius kabinetus įsikūrėme čia, Olimpiečių gatvėje. LTOK pastato dalis – tai mūsų nuosavybė, didelis mūsų turtas.

Be to, yra Olimpiečių gatvė, Olimpiečių alėja prie „Siemens“ arenos. Tai –simboliai, rodantys, kad šis tas vyko. Jau nekalbu apie sportininkų rezultatus, nuo daug ko priklausančius. Tie rezultatai, medaliai – taip pat bendro darbo vaisius. Man svarbiausia – žmonės, su kuriais dirbau. Kai geras kolektyvas, aplink geri tave supantys žmonės, tada ir rezultatai yra.

Vis garsiau kalbama, kad jus norima išrinkti LTOK garbės prezidentu, skirti kambarį, mašiną, atlyginimą – ir toliau dirbsite olimpiniam sąjūdžiui. Pasiūlymas tikrai gražus, nes esate savotiškas LTOK simbolis.

Visada taip būna, kai žmogus pradedi ir tiek metų dirbi. Negalėčiau sakyti, kad esu simbolis. Kiti galbūt dar ilgiau dirbs nei aš. Garbė nematuojama pavadinimu. Jeigu žmonės gerbia, tai už nuveiktus darbus, ir man tos garbės užtenka. Jeigu išrinks, tai išrinks.

Išrinks mane garbės prezidentu ar ne – dėl to niekas nepasikeis. Aš vis tiek padėsiu ir visuomeniniais pagrindais suksiuosi sporto srityje. Jeigu reikės patarimų – patarsiu, jeigu nereikės – nepatarsiu.

Kiekvienas turi savo programas, yra numatęs ką nors geresnio. Pagrindinis dalykas, kurį reikėtų išlaikyti LTOK, – tai finansinis nepriklausomumas, stabilumas, geri santykiai su Kūno kultūros ir sporto departamentu, federacijomis, išlaikyti olimpinius sporto centrus. Tai – visų bendras darbus, o ne kiekvieno atskirai. Be abejonės, sportui reikia daugiau lėšų, man norėtųsi, kad ateityje būtų skiriama gerokai daugiau dėmesio treneriams.

Treneriai – didelė mūsų bėda, nors jos kol kas nejuntame, nes mūsų patriarchai dar dirba, aria. Norint paskatinti trenerius, reikia mokėti normalius atlyginimus. Ir ne tik treneriams, bet ir gydytojams, personalui, kuris iš tiesų mažai pastebimas, bet atlieka daug nuostabių darbų. Iki šiol turėjome tvirtą finansinį nepriklausomumą, todėl prisidėdavome prie jų atlyginimo, išlaikydavome tuos žmones.

Tačiau jeigu to neturėsime, sportui bus labai sunku. Struktūros ir yra tam, kad padėtų sportininkams, treneriams, gydytojams, masažuotojams, mokslininkams, nes jie visi daro tą darbą, o mes esame aptarnaujantys žmonės, jų tarnai. Kaip prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas sakė – mes esame jų liokajai, turime jiems tarnauti. Jeigu visa tai bus padaryta, sportas ir olimpinis sąjūdis gyvuos.

O po tarptautinius koridorius, kad ir kas ateitų į LTOK valdžią, visus pavedžiosiu, parodysiu, pristatysiu, pasakysiu gerą žodį, kad jie bendrautų taip, kaip ir su manimi. Ateisiantys į LTOK žmonės turės savo nuomonę, savo komandą. Iš pradžių, manau, jiems tikrai reikės padėti, ypač tarptautinėje erdvėje. Tačiau šimtu procentų manau, kad jie patys dirbs. Sėdėsiu garbės ložėje tarp kitų garbės narių ir viskas.
 

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas