Ingvaras Butautas 2012 m. spalio 3 d. 13:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Londonas parodė – reikia keistis

Laikraštis "Sportas": Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Vytautas Kvietkauskas neabejoja - neįgaliųjų sportą reikia sukti profesionalumo link

Lietuvos delegacija parolimpinių žaidynių kaimelyje.
Lietuvos delegacija parolimpinių žaidynių kaimelyje.

Pirmą kartą po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos neįgalieji sportininkai iš parolimpinių žaidynių grįžo nelaimėję nė vieno medalio.

Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Vytautas Kvietkauskas sako, kad laikai keičiasi. Parolimpinis sportas tampa profesionalų sportu. Ir lietuvių sportininkams mėgėjams darosi per sunku varžytis su užsienio profesionalais.

Anot V. Kvietkausko, parolimpinių medalių Lietuva vargu ar laimės ir ateityje. Jei nepakeis visos neįgaliųjų sporto sistemos.

Kaip įvertintumėte lietuvių pasirodymą parolimpiadoje?
Daug mūsų sportininkų užėmė ketvirtąsias vietas. Ir nuo medalių juos skyrė menka riba, kurią lėmė sėkmė. Todėl esu nusivylęs. Jeigu lemtų ne vienas, o dešimt centimetrų, būtų mažiau apmaudu. Bet vis dėlto tenka pripažinti, kad kiti sportininkai yra stipresni už mus. To mes nesitikėjome. O svarbu štai kas. Bendravau su įvairių Europos šalių neįgaliųjų sporto vadovais. Jie kalba, kad neįgaliųjų sportas populiarėja ir tampa profesionalų sportu. Valstybė jam skiria vis didesnį finansavimą. Ir sportininkai rengiasi įvairaus rango varžyboms, įskaitant parolimpines, kaip profesionalai. Jiems sudaromos tokios pačios sąlygos, kaip ir olimpiečiams.

Mes Lietuvoje neturime tokių sąlygų, čia finansuojami tik tie sportininkai, kurie yra pasiekę aukštumas. O jaunimui pasiekti tų aukštumų beveik nėra galimybių. Sporto mokyklos jų nepriima (išskyrus Vilnių, kur priimtas politinis sprendimas finansuoti bene 10 neįgaliųjų sportininkų trenerių). Nes neįgaliam sportininkui reikia kone atskiro trenerio, papildomo dėmesio ir daugiau sąnaudų. Neįgaliųjų sporto klubai – laisvalaikio praleidimo klubai. Tai nėra tokie klubai, kaip kad sveikųjų žmonių. Ir neįgalieji vaikai po mokyklos neturi kur eiti sportuoti. Todėl ugdyti didelio meistriškumo sportininkus mums – didelė problema. Tam nesukurta sistema.

O kaip buvo išugdyti dabartiniai sportininkai?
Įvairiai. Ramunė Adomaitienė ir Mindaugas Bilius sportavo jaunystėje būdami sveiki. Po to pateko į kraupias eismo nelaimes, o kai išgijo, pradėjo sportuoti pas mus. Tokie žmonės iš karto patenka į mūsų akiratį. Irena Perminienė jau sulaukusi brandaus amžiaus. Ji dar iš sovietinių laikų...

Tada neįgaliesiems buvo geresnės sąlygos sportuoti?
Taip, jiems buvo sudarytos sąlygos. Kadangi jie mokėsi specializuotose neįgaliųjų mokyklose. O dabar sportininkai su judėjimo negalia arba silpnaregiai integruojami į bendrojo lavinimo mokyklas ir neturi specialių sąlygų sportuoti. Vienas keisčiausių dalykų, kad vidurinėse mokyklose šitie vaikai nuo fizinio lavinimo pamokų atleidžiami. Gydytojai jiems labai lengvai išduoda pažymą, kad jiems nereikia sportuoti, o mokytojai su malonumu juos „pasodina ant suolelio“, nes taip paprasčiau, jų nereikia prižiūrėti – juk jiems reikia kitokio dėmesio. Ir būna taip, kad tie, kuriems labiausiai reikia fizinio lavinimo pamokų, yra iš jų išstumiami.

Dėl technologijų... Neįgalusis bėgikas Oscaras Pistoriusas iš Pietų Afrikos Respublikos bėgo su protezais Londono olimpinėse žaidynėse, kur pateko į pusfinalį. Tačiau parolimpinėse žaidynėse nusileido brazilui Alanui Oliveirai. Kalbama, kad dėl geresnių pastarojo protezų ypatybių.

Ar netampa parolimpinis sportas technologijų sportu?

Kol kas – dar ne. Esu Europos vykdomojo komiteto narys ir esu prieš tai. Mes kalbėsimės apie tuos dalykus. Esu prieš mūsų sportininkų dalyvavimą olimpinėse žaidynėse. Jei tai būtų leista, tikrai prasidėtų technologijų varžybos. Parolimpinėse žaidynėse jie gali turėti vienodus protezus ir spyruokliuoti jais, kaip nori. Juk mūsų vežimėliais važiuojantys maratonininkai atvažiuoja greičiau, nei sveikieji atbėga.

Ar neįgaliuosius sportininkus tikrina dopingo kontrolė? Juk jie turėtų vartoti vaistus dažniau ir daugiau negu sveikieji...
Tai – problema. Visi neįgalieji sportininkai vartoja vaistus. Dauguma – nuo skausmo. Bėgioti, šokinėti su protezais – skauda. Jie trina. Bet jie deklaruoja, kokius vaistus vartoja, ir komisija prieš kiekvienas varžybas sprendžia: gali ar negali tuos vaistus vartoti ir kaip tai vertinti. Per parolimpines žaidynes kai kuriuos mūsų komandos aklųjų riedulio žaidėjus taip pat tikrino dopingo kontrolė.

Tvirtinote, kad parolimpinės žaidynės – antrasis pagal dydį sporto renginys po olimpiados. Ar tikrai norite pasakyti, kad jos nustelbia ir tokius renginius, kaip pasaulio futbolo čempionatas?
Kalbu pirmiausia apie sportininkų skaičių. Aš negalėčiau vertinti, kiek žmonių žiūri per televiziją futbolo pasaulio čempionatą ir kiek parolimpines žaidynes. Tačiau nekalbant apie Didžiąją Britaniją, kurios dvi televizijos transliavo kiekvienas rungtynes, Vokietijoje parolimpines žaidynes transliuodavo po septynias valandas per dieną. Kuo daugiau transliuoja televizijos, tuo daugiau kyla susidomėjimas jomis, kuo daugiau žmonių domisi – tuo daugiau transliuoja televizijos. O tada atsiranda ir reklamos. Dabar jau randasi neįgaliųjų sporto industrija: vežimėliai, protezai, apranga ir t. t. Mūsų sportas darosi komercinis. Dar iki Pekino žaidynių sakiau, kad nenorėčiau, jog neįgalieji sportininkai būtų profesionalai. Bet visas pasaulis pasuko ta kryptimi. Ir jeigu mes norime, kad ne tik per paradą neštume trispalvę, bet ir kad ji kartais plevėsuotų ant stiebo, grojant mūsų himną, turime keliauti ta pačia kryptimi.

Galite duoti pavyzdžių? Kokiose šalyse neįgalieji yra profesionalūs sportininkai, išlaikomi valstybės?
Rusijoje ir Ukrainoje neįgalieji sportininkai yra visiškai išlaikomi valstybės. Jie namuose būna po porą mėnesių per metus, visą kitą laiką stovykloje sportuoja ir ruošiasi. Todėl jų ir rezultatai tokie. Rusija turi specialų neįgaliųjų sporto įstatymą. Aš noriu, kad mūsų aukščiausio meistriškumo sportininkai būtų olimpinio ar parolimpinio sporto centro nariai. Taip, kaip olimpiečiai. Turi trenerius, gauna stipendijas. Mes dabar intensyviai ieškome jaunų sportininkų. Vieną kitą randame. Manau, turėsime maždaug keturis jaunus lengvaatlečius. Iškyla klausimas, kaip finansuoti jų trenerius, nes dabar treneriai dirba nemokamai.

Jūs buvote abejose didžiosiose vasaros sporto šventėse. Ar galite palyginti olimpines ir parolimpines žaidynes?
Infrastruktūra – ta pati. Aš aplankiau daug arenų, kalbėjausi su savanoriais. Ir teniso, ir futbolo, ir krepšinio, ir visų kitų sporto šakų varžybos vyko ten pat. Susidomėjimas parolimpiada buvo didelis. Beveik į visas rungtynes bilietų stigo, arenos buvo pilnos. Na, tiesa, bilietai buvo šiek tiek pigesni nei į olimpines žaidynes. Ir savanoriai buvo tie patys. Pastebėjau jų ypatingą paslaugumą, pagarbą sportininkams. Kalbėjausi su savanoriu, jis aiškino taip: „Tai – mano gyvenimo galimybė būti savanoriu olimpinėse ir parolimpinėse žaidynėse, didžiuojuosi tuo.“

Kaip vertinate šeimininkų įdirbį rengiant parolimpiečių žaidynes?
Viskas Londone buvo puikiai sustyguota – nė vieno neišspręsto klausimėlio. Vienintelis dalykas – per aukštos lovos. Tiems žmonėms, kurie važiuoja vežimėliais, iškilo problemų iš vežimėlio perlipti į lovą. O šiaip nieko nekeičiant nuo olimpinių žaidynių, viskas buvo pritaikyta sportininkams parolimpiečiams. O bilietų buvo parduota daugiau negu Pekine. Tiesa, stebėjau olimpinių žaidynių uždarymo ceremoniją bei parolimpinių žaidynių atidarymą ir uždarymą. Tai dar klausimas, ar parolimpinių žaidynių uždarymas nebuvo geresnis nei olimpinių...



Lietuvos parolimpiečių startai Londone

Aklųjų riedulys
Lietuvos rinktinė (Saulius Leonavičius, Genrikas Pavliukianecas, Marius Zibolis, Arvydas Juchna, Nerijus Montvydas, Mantas Panovas) – 4-oji vieta. Lietuva–Didžioji Britanija 11:1, Lietuva–Suomija 10:0, Lietuva–Brazilija 5:12, Lietuva–Švedija 5:5, Lietuva–Turkija 2:2, Lietuva–Kinija 12:4, Lietuva–Brazilija 1:2, Lietuva–Turkija 1:4.

Lengvoji atletika.
Ramunė Adomaitienė. Šuolis į tolį – 4-oji vieta.
Irena Perminienė. Rutulio stūmimas – 8-oji vieta.
Mindaugas Bilius. Rutulio stūmimas – 6-oji vieta, disko metimas – 6-oji vieta.
Rolandas Urbonas. Rutulio stūmimas – 10-oji vieta.

Plaukimas
Kęstutis Skučas. 50 m nugara – 9-oji vieta. 50 m laisvuoju stiliumi – 13-oji vieta.


Lietuviai parolimpinėse žaidynėse

1992 m. Barselonos žaidynėse dalyvavo 4 sportininkai, laimėti 7 medaliai.
1996 m. Atlantos žaidynėse dalyvavo 9 sportininkai, laimėta 11 medalių.
2000 m. Sidnėjaus žaidynėse dalyvavo 17 sportininkų, laimėti 3 medaliai.
2004 m. Atėnų žaidynėse dalyvavo 20 sportininkų, laimėti 7 medaliai.
2008 m. Pekino žaidynėse dalyvavo 26 sportininkai, laimėti 2 medaliai.
2012 m. Londono žaidynėse dalyvavo 11 sportininkų, nelaimėta nė vieno medalio.
Iš viso Lietuvos parolimpiečiai yra laimėję 4 aukso, 11 sidabro ir 15 bronzos medalių.

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas