Algirdas Klimkevičius 2012 m. spalio 6 d. 20:31 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Nykstančios ir klestinčios oazės

Laikraštis "Sportas": istorinės Šiaurės Lietuvos futbolo aikštės – vienos baigia sunykti užmaršties dulkėse, kitose kunkuliuoja sportinis gyvenimas

Linkuvoje – idealiai nupjauta aikštė.
Linkuvoje – idealiai nupjauta aikštė.
   
ISTORIJA. 1924-aisiais, Paryžiaus olimpinių žaidynių išvakarėse, „Sportas“ rašė: „Džiaukitės, lietuviai sportininkai. Jūs važiuojate į pasaulio sporto šeimyną. Jums prasideda nauja Jūsų gyvenimo era. Tas dalyvavimas parodys ne tik, ką galime, bet ir paskatins tobulėti...“

Pirmieji iš lietuvių olimpinėse žaidynėse startavo sporto karaliaus atstovai – futbolininkai. Jie Šveicarijos rinktinei pralaimėjo 0:9. Bet tai nebuvo kas nors ypatinga. 1912 m. olimpinėse žaidynėse Rusijos rinktinė buvo praleidusi 17 sausų Vokietijos įvarčių.

Debiutas olimpiadoje turėjo nemažai teigiamų dalykų. Grįžę į Lietuvą olimpiečiai tapo futbolo mokytojais ir propaguotojais. Olimpinės idėjos pasiekė Šiaulius, periferijos miestelius. 1924 m. Šiauliuose vykusiame Pavasarininkų kongrese buvo surengta pirmoji Lietuvos gimnastikos ir sporto federacijos (LGSF) sporto olimpiada. Jos programoje buvo žaidimai – kojasvydis (futbolas), kumščiasvydis, krepšiasvydis (krepšinis), ripka (ritinis), bendra gimnastika. Kojasvydžio turnyre dalyvavo ne tik Kauno, Šiaulių pavasarininkai, bet ir Linkuvos „Ansulio“ sportininkai.

Tuo laikotarpiu Šiaurės Lietuvoje futbolu pradėjo garsėti Žeimelio miestelis (Joniškio apskr.). Apie futbolo ištakas pasakoja vienas garsiausių pokario Lietuvos kraštotyrininkų, mokytojas Juozas Šliavas: „Žeimelyje futbolas pradėtas žaisti apie 1920 m. po Pirmojo pasaulinio karo. Spardydavo vaikinai tuo metu futbolą miestelio aikštėje – turgavietėje (...). Bene karščiausi šio žaidimo propaguotojai buvo broliai Vilimavičiai, su tėvais į Žeimelį atsikėlę iš Rygos, kur futbolas žaisti buvo pradėtas jau prieš Pirmąjį pasaulinį karą. Nepaisant to, kad per žaidimą švenčių dienomis neretai išbyrėdavo aplink miestelio aikštę buvusių žydams priklausiusių krautuvėlių langai, susidomėjimas ir parama šiam sportui nuolat augo ir vis daugiau ir daugiau į jį kaskart įsijungdavo vaikinų ne tik iš paties miestelio, bet ir iš gretimų ir net tolimesnių kaimų. Žeimelio komanda laimėdavo ne tik prieš apylinkių miestelių komandas, bet ir tolimesnių miestų – Žagarės, Biržų, tarptautinėse dvikovose susikaudavo su Latvijos Švitenės, Bauskės komandomis.“

Rungtynės pritraukdavo minias žiūrovų: ne tik iš miestelio, bet ir iš aplinkinių kaimų, daug atvažiuodavo ir su svečių komandomis.

Žaidėjai buvo garbinte garbinami, laikomi didvyriais. Labiausiai garsėjo trys broliai – Stasys, Antanas ir Steponas.

1926 m. Klaipėdoje įsikūrus Klaipėdos krašto lietuvių ir vietinės įgulos sporto sąjungai (KSS), joje atsidūrė ir broliai Vilimavičiai. Neturime kito panašaus šalies futbolo istorijoje atvejo, kad trys broliai žaistų vienoje komandoje – KSS, ir tapę daugkartiniais šalies čempionais: Antanas – penkis kartus (1928, 1929, 1930, 1931 ir 1936–1937 m.), Stasys ir Steponas – po keturis (1928–1931). Antanas ir Steponas atstovavo Lietuvos futbolo rinktinei – pirmasis 1931–1934 ir 1936–1938 m., antrasis 1927–1928. Antanui teko žaisti su naujos kartos futbolininkais Artūru Cenfeldu, Eduardu Balsiu (vėliau – kompozitorius, profesorius), Stasiu Paberžiu, iškilusiu iki Lietuvos rinktinės ir Vilniaus „Spartako“ („Žalgirio“) meistrų komandos trenerio, ir kitais.

Kiek vėliau Žeimelyje futbolą žaidė A. Pagirskas. Jis atstovavo Kauno LGSF. Už kelionę į Kauno Panemunės stadioną ir maistą sumokėdavo kauniečiai.

1924 m. Žeimelis į futbolo istoriją įėjo kaip Šiaurės Lietuvos futbolo organizacinis vienetas. Per Šv. Roko atlaidus Žeimelio valsčiaus Lietuvos jaunimo sąjungos Sporto sekcija (įsteigta 1922 m.) surengė sporto šventę ir gegužinę, kurioje dalyvavo ne tik vietiniai, bet ir kitų apylinkių sporto entuziastai. Į kaimo olimpiados futbolo turnyrą buvo suvažiavusios Diržių, Bardiškių (dvi), Butniūnų, Ūdekų, Noriūnų ir šeimininkų – Žeimelio – komandos. Žeimelio komandoje žaidė pokario sporto darbuotojo (dirbo ir Lietuvos valstybiniame kūno kultūros institute (LVKKI), žinomo krepšinio teisėjo Jokūbo Šulio brolis Teodoras, sovietų ištremtas ir miręs Sibire, o pats Jokūbas – Joniškio latvių mokyklos komandoje. Apie vienas rungtynes išlikusios tokios eilutės: „Žaidimas buvo gyvas ir įdomus, nes kaip vienoj, taip ir kitoj pusėj buvo gerai išmanančių žaidimą. Žeimelio komandos žaidėjai buvo per visą laiką mandagūs ir laikėsi tvarkingiau nei kitos komandos. Visa lėmė teisėjas, nes buvo teisingas ir neutralus Rygos universiteto studentas lietuvis. Rezultatas 1:1.“

Ne visur, kaip kad Žeimelio apylinkėse, domėtasi klasikinėmis sporto šakomis, futbolu. Pavyzdžiui, Kupiškyje buvo populiarūs judrieji žaidimai: „kiaulės varymas“, ritinis, bendro pobūdžio mankštos, gimnastikos organizuoti pratimai – „piramidės“ ir panašiai. Miesto progimnazijoje buvo įrengta nesudėtingų gimnastikos prietaisų aikštelė, mokiniai mėgo žaisti kvadratą. Pirmosios žaidimų – futbolo, krepšinio – aikštelės Biržuose atsirado apie 1938 metus.

DABARTIS. Vasarą pasišoviau įgyvendinti seną svajonę – aplankyti futbolo aušros gaivų šaltinį – Žeimelį ir jo palydovus – kaimus. Žeimelį pasiekiau kiek vingiuotu plentu, palei kurį lyg karoliukai, vienas nuo kito per kilometrą kitą išsibarstę kaimai, kaimeliai: Plentas, Puodžiūnai, Ūdekai, Diržiai, Lauksodžiai...

Žeimelyje prakalbinti keli jauni vyrai apie sportą nepanoro kalbėti, nurodė, kad futbolo aikštelę rasiu prie mokyklos. Greitai radęs mokyklą, suradau ir futbolo aikštę. Nustėrau – žvelgdamas iš tolo pamaniau, kad išguldyti rugiai. Pasirodo, neseniai nušienauta metro aukščio žolė. Vienuose vartuose pasilikusi šienapjovės nepasiekta žolė buvo aukščiau nei keliai. Už vartų puikavosi sovietmečio švietimo sistemos įdiegtas reliktas – iš įvairaus kalibro traktorių, sunkvežimių ir kitų automobilių padangų išraitytas „kliūčių ruožas“. Tikras padangų muziejus. Kituose, arčiau mokyklos esančiuose vartuose, – žolė kiek mažesnė, bet užtat visa vartininko aikštelė – seniai ištrypta duobė. Šalia pagrindinės aikštės, kur būna lengvosios atletikos sektoriai, įrengta mažesnių matmenų aikštelė, mažesne žole apšepusi. Mažesni ir vartai – gal skirti ir rankiniui?

Iš vieno miestelėno sužinojau, kad futbolo aikštė čia atsiradusi apie 1920 m., vėliau buvo pastūmėta toliau nuo mokyklos, greta buvo nemažas griovys, kuriuo vanduo nutekėdavo į upelį. Futbolas, anot žeimeniškio, kaip ir visas sportas, sunyko sovietmečiu – per septintąjį dešimtmetį.

Slogios nuotaikos palikęs Žeimelį sustojau Diržiuose ir prakalbinau su mažamečiu berniuku einantį vyriškį. Išgirdau maždaug tą patį, ką buvau matęs Žeimelyje, – futbolo aikštė seniai pamiršta, ožkos ganosi, o tie, kurie galėtų ką nors daugiau papasakoti, išmirę, vaikų mažai, mokyklos nėra, kaimas – be ateities.

Atvažiavus į Linkuvą, akį patraukė paplentėje plytinti žaluma. Pagalvojau – nieko sau dirbtinės dangos aikštė. Nieko panašaus – „ežiuku“ nukirpta žalia, lygi lyg biliardo stalas futbolo aikštė. Tik be vartų. Pajutau pavydą – sovietmečiu net vadinamosios meistrų komandos, tas pats „Žalgiris“, ne kartą žaidė daug prastesnėse aikštėse. Šalia gyvenantis senukas paporino: „Rusų laikais čia buvo šabakštynas, per aikštę ėjo takai takeliai. Rinkdavosi vietinės reikšmės sportininkai – ne tiek kamuolį spardydavo, kiek pagerdavo, krūmuose pasivoliodavo. Atvykdavo žaisti ir iš kitur, po žaidimų – vėl išgertuvės. Dabar šviesėja galvos, daugiau kultūros, atvyksta dainininkai, muzikantai. Mokyklos ir Pakruojo valdžia pasikvietė statybininkus iš Šiaulių – bus gražus stadionas, užaugs normalių žaidėjų. Vietomis bloga melioracija – po didesnio lietaus keliose vietose bėgimo takai skęsta vandenyje, balų pasimato ir aikštėje.“

Nors ir nebuvau planavęs, smalsumo vedamas užsukau ir į pakelėj įsikūrusį Pakruojo stadioną. Žinojau, kad Pakruojo futbolas iki šių dienų neturėjęs gilesnių tradicijų, didesnių laimėjimų, pradžią buvo gavęs olimpiniais 1924-aisiais. „Šiaulių naujienos“ rašė: „Iki šiol (1924) retai kas buvo girdėjęs žodį „sportas“, bet šiais metais jau kai kurie su juo susipažino. Įsisteigė sportininkų kuopa „Sportas“, kuri jau turi I ir II futbolo komandas. Visi kiek galint bendrai lavinasi, bet yra ir tokių, kurie sporto gėdinasi: piemens darbas, sako, – mat „entiligentai“...“

Kitaip nei Žeimelio stadione, kur nebuvo nė gyvos dvasios, Pakruojo futbolo aikštėje matėsi spardančių kamuolį būrelis. Nepatikėsite, vėl apstulbau – tribūnos dalis po stogu, įvairiaspalvės, šiuolaikiškos kėdės, aikštė – lygutėlė, žalutėlė – tikras kilimas. Aštuonetas paauglių basi žaidė į vienus vartus. Mintimis grįžau į vaikystę – ir mes basakojai spardydavom kamuolį, basi ne iš gero gyvenimo – su sportbačiais tik į mokyklą, kai kas – į bažnyčią. Klasių varžybose – visiems vienodas apavas – basi. Grįždavome kraujuotomis kojomis, subadytais padais. Vienas iš žaidusiųjų aiškino, kad basomis žaisti daug smagiau, geriau jauti kamuolį, o ir žolytė maloniai padus pamasažuoja. Šalia pagrindinės aikštės – nė kiek neblogesnė, kiek supratau, treniruočių. Ir joje keli berniūkščiai „šaudė“ į vartus.

Nesigailiu pakeliavęs po Šiaurės Lietuvą – išvydau ne tik beišnykstančių, bet ir gaivių Linkuvos, Pakruojo žydinčių ateities futbolo oazių.

 
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas