Marytė Marcinkevičiūtė | 2012 m. spalio 13 d. 11:43 |
![]() ![]() |
Prieš rinkimus - apie nuveiktus ir būsimus darbus
Atslūgo įtampa Lietuvos sporto šeimoje – spalio 12 d. per LTOK generalinės asamblėjos ataskaitos ir rinkimų sesiją išrinkta naujoji valdžia
![]() |
Ataskaitos sesijoje dalyvavo 97 LTOK nariai (iš 104) ir 21 Garbės narys. Tiek daug olimpinio judėjimo puoselėtojų seniai buvo susirinkę kartu.
„Karolinos“ viešbučio konferencijų salė buvo pilnutėlė. Visi nekantraudami laukė antrosios dalies, kada buvo renkamas naujasis LTOK prezidentas ir jo komanda. Pretendentų buvo du: olimpiniai čempionai Daina Gudzinevičiūtė ir Virgilijus Alekna.
Salė virė, kunkuliavo, visi spėliojo, kuri gi komanda nugalės, kurį pretendentą išsirinks salėje susirinkę delegatai. Prieš prasidedant sesijai, buvo pagerbtas šiemet Anapilin išėjusių iškilaus krepšininko, trenerio ir pedagogo Stanislovo Stonkaus ir LTOK bičiulių klubo nario, skulptoriaus Stanislovo Kuzmos šviesus atminimas.
DARBAI. Visi ramiai klausė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Vykdomojo komiteto ataskaitos pranešimo, kurį skaitė LTOK prezidentas dr. Artūras Poviliūnas, ir laukė, kada prasidės rinkimai. LTOK vadovas pasidžiaugė, kad visi darbai, kurie buvo užplanuoti iki šios dienos, yra atlikti. Per paskutiniuosius šių metų devynis mėnesius vyko septyni eiliniai ir vienas išplėstinis Vykdomojo komiteto posėdžiai.
Nebuvo užmiršti žiemos reikalai. Dar gegužės mėnesį buvo priimtas nutarimas dėl Lietuvos žiemos olimpinės rinktinės kandidatų „Sočis 2014“ atrankos kriterijų sąrašų 2012-2013 m. sezono patvirtinimo. Pranešėjas ypatingai džiaugėsi sėkmingu Lietuvos sportininkų pasirodymu per Londono olimpines žaidynes.
Tarp 79 nacionalinių olimpinių komitetų, iškovojusių medalius, Lietuva aplenkė tokias šalis kaip Norvegija, Kanada, Švedija, Meksika, Argentina, Indija, Gruzija, jau nekalbant apie mūsų kaimynus latvius (49-a vieta) ir estus (63-ia).
„Tačiau Londonas – jau praeitis, neužilgo olimpinės žaidynės Sočyje, o po ketverių metų – Rio de Žaneiras. Yra postūmis į gerąją pusę žiemos sporte. Lietuvos biatlono federacijos vadovų kvietimu stebėjau pasaulio čempionatą Rupoldinge (Vokietija). Savo akimis mačiau, kokius didelius darbus atlieka mūsų federacija, jos treneriai, sportininkai. Neabejoju, jog jiems, suteikus papildomą finansavimą, Sočyje turėtų startuoti ne tiktai pavieniai sportininkai, bet, specialistų teigimu, ir greičiausiai vyrų estafečių komanda.
Pakankamai stabiliai, nors ir tarp vidutiniokų finišuoja mūsų slidininkai. Jaunų, perspektyvių slidininkų turime. Mano nuomone, labai opi problema – kaip juos išlaikyti. Olimpinėse žaidynėse jie dažniausiai baigia savo sportinę karjerą, abejodami savo galimybėmis kilti aukštyn. Turime trumpojo tako čiuožimo jaunimo žvaigždutę Agnę Sereikaitę, kuri Sočyje galėtų visai neblogai pasirodyti“, - kalbėjo A. Poviliūnas.
VILTYS. LTOK prezidentas viliasi, kad ateityje bus labai geros ir ledo ritulio perspektyvos. Rio de Žaneire dėl aukštų vietų turėtų kovoti mūsų olimpinės čempionės Laura Asadauskaitė ir Rūta Meilutytė, Jevgenijus Šuklinas, Gintarė Volungevičiūtė-Scheidt, Evaldas Petrauskas ir Ričardas Kuncaitis, Rolandas Maščinskas ir Saulius Ritteris, Donata Vištartaitė, Justinas Kinderis, Gintarė Venčkauskaitė.
„Tikiuosi, kad per tuos ketverius metus atsiras dar daugiau sportininkų, galinčių pretenduoti laimėti olimpinius medalius. Neabejoju, kad į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes pateks mūsų jaunosios paplūdimio tinkininkės“, - įsitikinęs LTOK prezidentas.
A. Poviliūnas ypač džiaugėsi, kad per tuos kelis mėnesius Seime jiems pavyko išsaugoti LTOK finansinę nepriklausomybę ir viliasi, jog tai bus labai gera paspirtis, pradedant darbą kitai LTOK vadovybei. Prezidentas negailėjo šiltų žodžių mūsų spaudos atstovams, kurie gerai nušvietė Londono olimpines žaidynes. „Be žiniasklaidos sportas – kaip be rankų“, - teigė A. Poviliūnas.
LTOK prezidentas naujiems vadovams, kurie rengėsi kardinaliems sporto pertvarkymams, linkėjo, kad jie jaustų atsakomybę už Lietuvos sporto ateitį ir prašė, kad šioje asamblėjoje vyrautų rimtis ir susiklausymas, kad klausimai būtų sprendžiami vakarietiškai.
Tai buvo paskutinysis LTOK prezidento A. Poviliūno pranešimas. Salė ilgametį vadovą palydėjo plojimais, jam buvo įteikta gėlių, pasakyta daug šiltų žodžių. Savo apdovanojimus A. Poviliūnas nutarė perduoti Lietuvos sporto muziejui ir auditorija tai sutiko plojimais.
GERAI. LTOK revizijos komisijos pranešimą skaitė LTOK revizijos komisijos narys Leonardas Čaikauskas, o apie Lietuvos tautinio olimpinio komiteto bei Lietuvos olimpinio fondo 2012 m. aštuonių mėnesių biudžeto analizę kalbėjo LTOK iždininkas Donatas Kazlauskas. Pastarasis teigė, kad LTOK prezidento rinkimų įkarštyje dėl LTOK finansų teko išgirsti visokių kalbų, tarp jų – ir neatitinkančių tikrovės.
Per 8 mėnesius įplaukos į biudžetą sudarė 12 mln. 72,4 tūkst. Lt. „Jau dabar galima teigti, kad metų pajamų planas bus įvykdytas. Daugiausiai lėšų gauta iš UAB „Olifėja“ (9,8 mln. Lt.), kuri yra pagrindinis ir stabilus LTOK gaunamų lėšų šaltinis. Tikslinių subsidijų (1 mln. 115 tūkst. Lt.) gauta iš Tarptautinio olimpinio komiteto, 639,4 tūkst. Lt – iš rėmėjų. Kitos pajamos sudarė 529,7 tūkst. Lt. 2012 metus pradėjome, turėdami 828,7 tūkst. Lt LTOK ir 350,5 tūkst. Lt – LOF bankų sąskaitose“, - kalbėjo D. Kazlauskas.
LTOK iždininkas supažindino su 2012 m. Lietuvos olimpinio fondo veiklos programomis ir olimpinio sporto finansavimu. Daugiausiai lėšų skirta Lietuvos olimpinei krepšinio rinktinei 1 mln. Lt – pusė šios sumos panaudota pasirengimui olimpiniam atrankos turnyrui, kita pusė – olimpinėms batalijoms Londone pasirengti.
Kaip ir LTOK prezidentas A. Poviliūnas, LTOK iždininkas D. Kazlauskas asamblėjos dalyviams linkėjo santarvės ir pagarbos vieni kitiems, tęsiant gražias Lietuvos tautinio olimpinio komiteto tradicijas.
Lietuvos tautinio olimpinio Vykdomojo komiteto veikla per ataskaitos laikotarpį buvo įvertinta gerai.
SUSITIKIMAS. Per ataskaitos ir rinkimų sesiją diskusijas kalbėjo Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Klemensas Rimšelis (jis buvo ir 1988 m. atkuriamojo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto suvažiavimo dalyvis pabrėžė, kad tikrai padarytas didelis darbas.
KKSD vadovas nuoširdžiai dėkojo LTOK prezidentui Artūrui Poviliūnui bei generaliniam sekretoriui Vytautui Zuberniui už bendrą darbą. Pripažino, kad diskusijos, renkant naująjį LTOK prezidentą, išsiplėtė į tokią sferą lyg būtų renkamas valstybės prezidentas ar Seimo nariai.
„Kalbų yra labai daug ir įvairių. Tačiau viena, ką rašo portalai, ir kita ką kalba konkretūs asmenys. Noriu atsakyti į pasakymus, kad yra priešprieša tarp Kūno ir kultūros ir sporto departamento bei Lietuvos tautinio olimpinio komiteto.
Galvoju taip: jeigu yra skirtingos nuomonės – tai yra darbas, o jeigu nuomonė viena – tai darbo nėra. Neprisimenu nė vieno atvejo, kad, jeigu ką nors sutariu su gerbiamu Vytautu Zuberniu, tai iš abiejų pusių nebūtų tas padaryta. Turime unikalią galimybę išsirinkti naująjį prezidentą iš dviejų kandidatų.
Girdžiu sakant: sporto visuomenė suskaldyta, nes yra du kandidatai. Tačiau jeigu būtų vienas kandidatas – ji nebūtų suskaldyta. Tačiau spalio 14 d. bus Seimo rinkimai, tai kaip bus suskaldyta visa Lietuva. Nemanau, kad sporto visuomenė šitaip suskyla, kai yra keli kandidatai“, - kalbėjo K. Rimšelis.
Kaip teigė KKSD generalinis direktorius, artimiausiu metu planuojama susitikti su buvusiais Lietuvos tautinio olimpinio komiteto vadovais ir naująja prezidente.
GERIAUSIAS. Apie Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komiteto veiklą kalbėjo jo prezidentas, Monrealio olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas Arvydas Juozaitis. Jis pasidžiaugė, kad kilnaus elgesio dvasią akylai saugo Lietuvos tautinis olimpinis komitetas.
„Kilnus sportinis elgesys – tai puikus pavyzdys visai visuomenei, todėl šitą pavyzdį ir tą dvasią reikia saugoti kaip akies vyzdį“ – kalbėjo A. Juozaitis, kuris džiaugėsi, kad geriausias Rytų Europoje veikiantis „Fair Play“ komitetas yra Lietuvos, kad jis yra geriausia veikiančio Rytų Europoje Lietuvos tautinio olimpinio kūdikis.
VERTYBĖ. Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidentas Romualdas Bakutis akcentavo, kad Kūno kultūros ir sporto departamentas, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Lietuvos sporto federacijos sugebėjo sėkmingai akumuliuoti visus finansinius resursus ir olimpinio laikotarpio metu juos optimaliai panaudoti.
„Kita sėkmės priežastis yra ta, kad nuo masinės emigracijos sugebėjome išsaugoti savo didžiausią vertybę – žmones. Sugebėjome išsaugoti ne tiktai sportininkus, bet ir trenerius, aptarnaujantįjį personalą. Turbūt, puikiai žinote, kiek uždirba slaugė Norvegijoje ir sportinėje veikloje dalyvaujantis Lietuvos gydytojas ar masažuotojas.
Kad tie puikūs rezultatai neliktų tiktai gerais prisiminimais, o ir toliau gerėtų, turėtų ką veikti naujasis LTOK Vykdomasi komitetas, pirmiausia vėl gi reikėtų atsisukti į žmones“, - kalbėjo R. Rakutis. Jis apgailestavo, kad nėra normali situacija su rinktinės vyr. treneriais, kurie yra mūsų didžiųjų, šlovingųjų pergalių kalviai, o gauna tokius pačius atlyginimus, kaip ir tokios pačios kategorijos mokyklos treneris.
„Nenormalu ir tai, kad žmogus, kuris dešimtmečiais atstovavo nacionalinei rinktinei, žino, kad jis negaus pensijos“, - sakė R. Bakutis. LDSF prezidentas užsiminė apie tai, kad laikas nuo laiko atsiranda žmonių, norinčių ką nors sugriauti. Jis kaip pavyzdį pateikė Romą, kur su šeima važiuoja ilsėtis.
„Romiečiai sako, kad, jeigu nebūtų tų gerų akmenų, kuriuos čia sukrovė seniau gyvenusios civilizacijos, nebūtų pagrindo ant ko pastatyti klestintį ir šiandien visų taip mylimą miestą. Tad kurkime, o griaukime tiktai tai, ką reikia nugriauti. Tačiau prieš griaudami, gerai pasverkime ir tiktai tada priimkime vieną ar kitą sprendimą“, - kalbėjo R. Bakutis, kurio vadovaujami Lietuvos dviratininkai per šį olimpinį ciklą iš pasaulio ir Europos čempionatų parvežė 12 olimpinių rungčių medalių.
Diskusijose taip pat kalbėjo Lietuvos olimpinės misijos Londone vadovas Algirdas Raslanas, buvusi Lietuvos mokinių ir studentų sporto centro direktorė Ona Babonienė, LTOK olimpinės akademijos prezidentas Povilas Karoblis, Kauno sporto skyriaus vedėjas Albinas Grabnickas.
PRISISTATYMAS. Prasidėjo ilgai lauktoji akimirka - LTOK naujojo prezidento rinkimai. Abu kandidatai pristatė savo veiklos programas, kurios jau buvo paviešintos Lietuvos žiniasklaidoje. Dukart olimpinis čempionas V. Alekna pabrėžė, kad jis tvirtai pasirengęs žengti šį drąsų žingsnį ir užimti LTOK prezidento kėdę.
Pasak įžymaus disko metiko, didelis sporto visuomenės palaikymas jį dar labiau įkvepė siekti šito tikslo. „Tapus LTOK prezidentu, noriu pristatyti savo pagrindinius tikslus ir uždavinius. Vadovaujantis Olimpine chartija, pirmiausi plėtosiu LTOK misiją ir glaudžiai bendradarbiausiu su Tarptautiniu olimpiniu komitetu. Stengsiuosi suburti profesionalią LTOK komandą. Ją renkantis, svarbiausi kriterijai – žinios, patirtis, moralinės savybės, atsidavimas darbui.
Ir dabartiniame Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete yra puikių savo srities specialistų, kurie, manau, sutiktų tęsti darbą ir toliau. Vis viliuosi, kad mūsų gerbiamas prezidentas Artūras Poviliūnas prisijungs prie mūsų, tapdamas LTOK Garbės prezidentu“, - kalbėjo V. Alekna.
Sidnėjaus olimpinė čempionė ir LTOK sportininkų komisijos pirmininkė Daina Gudzinevičiūtė akcentavo, kad ji yra atviro pokalbio ir dialogo, o ne užkulisinių kalbų šalininkė.
„Turiu daug idėjų ir energijos, kurios būtinos komandos lyderei, LTOK prezidentei. Mano komandoje subalansuota patirtis, išsilavinimas, entuziazmas ir naujos idėjos. Esu įsitikinusi, kad LTOK prezidentas turi būti atviras sportininkų, trenerių problemoms ir jų sprendimui, sporto situacijai gerinti“, - kalbėjo D. Gudzinevičiūtė.
Visi jos minimi darbai yra nurodyti LTOK įstatuose, Olimpinėje chartijoje, todėl, pasak įžymiosios sportininkės, tai nėra jos išsigalvojimas ar viešieji ryšiai. „Noriu tęsti LTOK darbus, kurie, galbūt, nebuvo daromi pakankamai viešai. Mano , Lietuvos olimpinio fondo finansinę veiklą turi kontroliuoti LTOK vykdomasi komitetas. Visos sporto šakos yra reikšmingos ir vertos savo vietos pasaulyje. Jeigu būsiu išrinkta LTOK prezidente, būsiu visiems lygi ir teisinga“, - savo programą pristatinėjo olimpinė čempionė.
BALSAVIMAS. Balsavo 100 delegatų. Rinkimų sesijai vadovaujant LTOK garbės teismo pirmininkui Kazimierui Motiekai, netrukus buvo paskelbti rezultatai: už Dainą Gudzinevičiūtę balsavo 57 delegatai, o už Virgilijų Alekną – 43.
Naujoji LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė generalinio sekretoriaus pareigas pasiūlė Lietuvos sporto federacijų sąjungos prezidentui Valentinui Paketūrui, pirmuoju viceprezidentu tapo filosofas, Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komiteto prezidentas Arvydas Juozaitis, o kiti du viceprezidentai- Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidentas, verslininkas Romualdas Bakutis ir Lietuvos „Sportas visiems“ asociacijos prezidentas Algis Vasiliauskas.
Iždininko pareigos patikėtos Lietuvos stalo teniso federacijos prezidentui Rimgaudui Balaišai. Į Vykdomąjį komitetą išrinkti ir daugiausiai balsų gavo: vilniečiai Lina Kačiušytė (51 balsas), Viačeslavas Kalininas (50) ir Leonardas Čaikauskas (49), Vytas Nėnius, kaunietė Lilija Vanagienė (48), o šiaulietis Gediminas Gutkauskas ir vilnietis Tomas Kučinskas surinko po lygiai balsų. Po pakartotino balsavimo VK nariu tapo G. Gutkauskas, o kaunietį Albiną Grabnicką į Vykdomajį komitetą pasiūlė D. Gudzinevičiūtė.
Naujoji LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė LTOK garbės prezidento vardą pasiūlė suteikti Artūrui Poviliūnui, o didelis regbio puoselėtojas Alfonsas Grumbinas garbės generalinio sekretoriaus vardą – Vytautui Zuberniui.