Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. gegužės 8 d. 09:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

V. Adamkus rūpinasi archyvo pargabenimu

Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus rūpinasi JAV lietuvių sporto žurnalisto, šviesaus atminimo K. Čerkeliūno sportinio archyvo pargabenimu Lietuvon

"Be istorinės atminties, nebus ir ateities", - teigia V.Adamkus
avgi.lt nuotr.
"Be istorinės atminties, nebus ir ateities", - teigia V.Adamkus


Į Lietuvą keliauja žinomo Amerikos lietuvių sporto žurnalisto, neseniai Niujorke mirusio Kęstučio Čerkeliūno gausus sportinis archyvas. Juo rūpinasi kadenciją baigęs Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus. Dar šių metų pradžioje jis telefonu kalbėjo su su velionio dukra ir domėjosi tuo archyvu, kuris palyginti yra gerai sutvarkytas.

„Dukra jį perleidžia Lietuvai. Kalbėjausi su konsulatu Niujorke, kaip tą archyvą pervežti į Lietuvą. Tuo klausimu domėjosi ir mano geras prietelius Algirdas Birutis, kuris artimai bendravo su K. Čerkeliūnu. Aš pritariau jo nuomonei, ir, mudviejų abiejų sprendimu, velionio dukra archyvą perduos Lietuvai. Manau, ten turėtų būti įdomios medžiagos,“– sako V. Adamkus.

Beje, K. Čerkrliūnas buvo tas sporto žurnalistas, kuris 1945 m. „Lietuvos aido“ laikraštyje pagarsino būsimojo LR Prezidento pavardę. Tada V. Adamkus dar tik žengė pirmuosius žingsnius sporte  ir 1945 m. laimėjo Kauno lengvosios atletikos jaunių pirmenybių 100 m bėgimo varžybas.

„Tada  mano pavardė pirmą kartą pasirodė laikraštyje ir ją paminėjo būtent Kęstutis Čerkeliūnas. Man tai buvo vos ne pasaulio atradimas, kai „Lietuvos aide“ pirmą kartą nuskambėjo mano pavardė. K. Čerkeliūnas jau tada spaudoje visą laiką buvo aktyvus, o Amerikoje nemažai prisidėjo, kad dienos šviesą išvystų  „Sporto pasaulis". K. Čerkeliūnas buvo vienas pirmųjų Lietuvos sporto korespondentų, jis savo sportinę žurnalistiką tęsė ir išeivijoje. Esu tikras, kad K. Čerkeliūnas yra sukaupęs milžiniškai daug istorinės to laikotarpio medžiagos. Manau, kad nuo kokių 1930 m. iki savo gyvenimo pabaigos“, – sako V. Adamkus.Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo sąjunga (ŠALFASS) žurnalą "Sporto pasaulis" leido nuo 1959 m. birželio mėnesio. Pirmasis numeris buvo 16 puslapių. Žurnalas gyvavo trejus metus, pasirodė 19 numerių.  To leidinio pagrindinė siela ir buvo redaktorius K. Čerkeliūnas ir žurnalistas Pranas Mickevičius. 

K. Čerkeliūnas buvo ir vienas tų, kuris kartu su Sigitu Krašausku ir Pranu Mickevičiumi išleido knygą „Išeivijos lietuvių sportas 1944-1984“. Per savo šiemetines atostogas V. Adamkus sutvarkė visus reikalus su Niujorko konsulatu ir visas K. Čerkeliūno sportinis archyvas su jo dukros pagalba buvo perduodamas ir tvarkomas Lietuvos Niujorko konsulate.

„Manau, kad vasaros pabaigoje archyvas turėtų pasiekti Lietuvą. Kam jis atiteks, priklausys nuo Lietuvos sporto vadovybės ir sporto organizacijų, kas jį norės perimti. Manau, kad sporto vadovybė pati nuspręs, kas archyvą saugos“, – teigia kadenciją baigęs Prezidentas.

V. Adamkus sako, kad dabar turime sportinių organizacijų, daugybę sporto įžymybių, turime olimpinį judėjimą, kurio tokio stipraus ir ryškaus tikrai nebuvo tais laikais, kai jis augo ir stebėjo sportinį gyvenimą iš tolo. „Šiandienų stovime ant tvirtų pagrindų ir aš tuo didžiuojuosi. Galiu drąsiai pasakyti, kad didelė lietuvių tautos dalis, net nestebinti mūsų šalies sportinio gyvenimo, negalėtų nesididžiuotų tuo, ką esame padarę per pastaruosius dešimmtmečius. Einame vakarietiško supratimo, asmenybių auklėjimo ir jų sutvirtinimo, kartu ir visos lietuvių tautos pasąmonėje įtvirtinimo sporto ir fizinio auklėjimo reikšmės. Tačiau reikia įvertinti ir praeitį. Juk be istorinės atminties nebus ir ateities. K. Čerkeliūno istorinis sportinis arhyvas  turėtų paildyti Lietuvos sportinio gyvenimo ištakas“, – įsitikinęs V. Adamkus. 
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas