Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. gegužės 9 d. 10:40 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Tinklininkas, atsisakęs teisininko diplomo

Legendinis Vilniaus „Kuro aparatūros“ žaidėjas Viktoras Artamonovas jau 18 metų gyvena Olandijoje ir treniruoja jaunuosius šios šalies tinklininkus.

Viktoras Artamonovas
Viktoras Artamonovas
Į Lietuvą Viktoras Artamonovas grįžta nedažnai – tik kartą per metus. Gimtajam Vilniui jam liko didelė nostalgija – čia bėgo sportininko vaikystė ir jaunystė, čia gyvena tėvai ir sesutė. Iki šių dienų Viktoras draugauja su buvusiais „Kuro aparatūros“ žaidėjais. Prieš porą metų jis atstovavo Lietuvos veteranų rinktinei per pasaulio veteranų čempionatą Tamperėje (Suomija).

Olandijoje garsusis Lietuvos tinklininkas gyvena nuo 1992 m., kai pagal sutartį dešimt metų žaidė viename gero lygio klube. Komanda rungtyniavo šalies aukščiausios lygos čempionate, joje žaidė keli nacionalinės rinktinės žaidėjai. Du kartus vilnietis laimėjo Olandijos taurę ir dukart buvo antras. Porą pastarųjų metų jis žaidė laisvojo tinklininko pozicijoje.

„Pirmus metus tame klube žaidė ir buvęs mano treniruočių draugas Arūnas Beinoravičius, su kuriuo netgi teko kartu gyventi viename name. Aktyviai žaidžiau ir paplūdimio tinklinį, laimėjau turnyrą Amsterdame. Vėliau treniravau komandas, žaidžiančias pirmo, antro ir trečio divizionų čempionatuose. Dabar ugdau jaunąsias tinklininkes, kurioms po 16 ar 17 metų, ir vyrų komandą, žaidžiančią Olandijos trečiame divizione. Turiu trenerio diplomą“, – sako V. Artamonovas.

Kada baigėte savo sportinę karjerą?


Praėjusiais metais. Tada buvau žaidžiantis komandos treneris ir rungtyniavome trečiame divizione. Komanda paprašė manęs, kad dirbčiau pirmuoju treneriu ir jiems vadovaučiau nuo suolelio, o ne aikštelėje. Daug kas sako, kad pagal savo pajėgumą dar galėčiau sėkmingai žaisti Olandijos pirmo diviziono čempionate. Tačiau nutariau, kad užtenka.

Mano antraisiais namais tapo Zvolės miestas, čia gimė ir abu mano vaikai: sūnui Nikitai dabar 12 metų, o dukrai Lizai – dešimt. Žmona Aliona – vilnietė. Kairiarankis sūnus irgi žaidžia tinklinį, jį treniruoju paplūdimyje. Nikita pasižymi nebloga kamuolio valdymo technika, tačiau jam dar trūksta jėgos. Dukra žavisi žirgais, be jų negali gyventi. Liza man nuolat suka galvą, kad nupirkčiau ponį, bet nenoriu to vargo. Abu vaikai puikiai kalba olandiškai.
Dirbu ne tik treneriu, bet ir statybos kontrolieriumi, kaip priimta sakyti, esu konstruktorių ausys ir akys. Darbas monotoniškas, bet nereikia užmiršti, kad esu užsienietis, kuriuo Olandijoje visą laiką ir liksiu. Prieš ketverius metus pasiėmiau paskolą ir nusipirkau trijų aukštų namą, kuriame penki kambariai. Neblogai įsikūriau, tačiau tas malonumas man kainuos 200 tūkst. eurų. Kam nors po savęs reikės palikti užgyventą turtą. Atvažiuoti į svečius niekaip neprikalbinu savo tėčio, o mama irgi tebuvo vieną kartą.

Ar išmokote olandų kalbos?

Išmokau. Mokiausi savarankiškai, daug žiūrėjau kino filmų su subtitrais. Vienu metu Olandijoje buvo tik olandų televizija, kuri man ir tapo didele pagalbininke.

Ar nepasiilgstate gimtinės, namų, draugų?

Labai pasiilgstu. Olandijoje gyvenimas nuobodus, ne toks kaip Lietuvoje – gali pasakyti, kas bus po metų tą pačią dieną. Manau, kad Vakaruose visur taip, viskas surašyta į užrašų knygutę. Per 18 metų nepripratau visko į ją surašyti, viską laikau savo galvoje. Jau trylika metų turiu Olandijos pilietybę, atgal kelio nėra. Mielai grįžčiau gyventi į gimtą kraštą, tačiau to nenori žmona.

Olandija – tinklinio šalis. Gal norėtumėte tapti didelio meistriškumo treneriu?

Vienu metu olandų komandų meistriškumas buvo tikrai didelis, stipri buvo jų nacionalinė rinktinė. Geru treneriu gal ir norėčiau tapti, tačiau reikėtų įveikti didelę konkurenciją. Atvirai kalbant, apie tai rimčiau nesusimąsčiau, mano tinklinio „kompiuteris“ kitaip veikia – ką moku pats padaryti, to nemoku perteikti kitiems.
Žinau, ką aikštelėje daryti labai atsakingomis akimirkomis, tačiau to išmokyti savo mokinių nesugebu. Jiems iš širdies aiškinu, kaip daryti, tačiau jie to nepadaro. Stengiuosi būtų reiklus, principingas, tačiau vien to neužtenka.

Per savo tėčio, irgi garsaus Lietuvos tinklininko, vardo turnyrą Vilniuje vėl pamatėme jus aikštelėje. Žaidimo maniera ir judesiai visiškai nepasikeitė.

O kodėl turi pasikeisti? Niekas nepasikeitė, charakteris irgi ne. Gal tapau tik tylesnis, aikštelėje jau nešaukiu. Turnyre atstovavau „Kuro aparatūrai“, savotiškai pagerbiau savo tėvą. Komandoje buvo ir trys žaidėjai (Rimas Krickas, Romualdas Voišnis ir Vasilijus Vladimirovas), su kuriais anksčiau toje komandoje žaidžiau.
Žaidžiau gal dvylikoje užsienio klubų, todėl prisiderinau ir prie šios savo komandos, meistriškumo pakako. Juk man – ne 20 metų. Visi mėgstame tinklinį, kamuolys mus vienija ir neleidžia senti. Žaisti ir nusiteikti rungtynėms buvo nelengva, nes varžybų ateidavo pasižiūrėti daug mano draugų, sirgalių, senų pažįstamų, su kuriais buvau seniai nesimatęs.

Ką galite pasakyti apie savo tėvo turnyrą, kurį šiemet pirmą kartą surengė Vilniaus „Tinklo“ klubas?
Kad toks turnyras vyko – labai malonu ne tik mano tėvui, bet ir man pačiam. Specialiai iš Olandijos atvažiavau į šias varžybas, dalyvavau jų atidaryme ir uždaryme, pats žaidžiau. Dabar tėčio ne kokia sveikata, jam linkiu gyventi dar daug metų. Jam šis turnyras buvo savotiška atgaiva. Nedaug yra vardinių turnyrų, kurie skiriami žmogui pagerbti, kai jis dar gyvas. Mano tėvo turnyras – maloni išimtis.

Ar palaikote ryšius su buvusiais „Kuro aparatūros“ žaidėjais?

Artimai draugauju su dabartiniu Lietuvos tinklinio federacijos prezidentu Andrejumi Steponavičiumi, kuris gal 30 ar 40 kartų buvo atvažiavęs pas mane į svečius, ir Vasilijumi Vladimirovu. Jau daug metų nebuvau matęs Ričardo Lukšio, Rimanto Palionio, Vidmanto Gatavecko, su kuriais susitikau per savo tėvo turnyrą. Labai gaila, kad mano ilgamečiai treniruočių draugai nevaikšto į tinklinio varžybas. Kai vasarą grįžtu į namus, dažniausiai einu pažaisti į Valakampių paplūdimį, tačiau senų savo bičiulių nesutinku. Susirenka pažaisti tik dabartinė „Kuro aparatūra“.

Ar galite teigti, kad jūsų sportinėje biografijoje buvo gražus laikotarpis, kai žaidėte „Kuro aparatūroje“?

Žinoma! Juk pirmą sykį Lietuvos tinklinio istorijoje patekome į SSRS aukščiausiąją lygą ir čia buvome kietas riešutėlis geriausioms komandoms, su mumis visi skaitėsi. Iš pradžių mes, SSRS jaunių čempionai, šioje reprezentacinėje meistrų komandoje buvome naujokai, o vėliau subrendome ir pasiekėme neblogą meistriškumą.

Į komandą patekau 1977 m. ir joje žaidžiau iki 1987 m., kai mane pakvietė Charkovo „Lokomotyvas“ – tas pats klubas, kuriame sovietmečiu žaidė mūsų treneris Vasilijus Matuševas. 1988–1990 m. rungtyniavau Rygos „Radiotechniko“ klube, kuris tuo metu garsėjo Sovietų Sąjungoje, du kartus per SSRS čempionatus laimėjome bronzos medalius. Tinklinis – apskritai gražus žaidimas, nenorėčiau išskirti nė vienos komandos, kurioje žaidžiau. Brandžiausiai žaidė rygiečiai.Kaip manote, ar žaisdamas „Kuro aparatūroje“ viską pasiekėte? Juk kartais aikštelėje mėgote ir patinginiauti?


Kaip suprasti „patinginiauti“? Aikštelėje niekada nebuvau tinginys, toks buvo mano žaidimo stilius – galbūt atrodo, kad aikštelėje neatiduodu visų jėgų. Anksčiau panašiai žaidė kaunietis Dovydas Borūchšteinas – jis aikštelėje niekada nenukrisdavo, tačiau visada būdavo ten, kur krisdavo kamuolys. Nebūtina kristi, reikia turėti „uoslę“, kur skries kamuolys. Tinginys jokiu būdu negalėjau būti, nes treniruodavausi tris kartus per dieną, buvau kviečiamas kandidatu į SSRS rinktinę.

Kurią savo pergalę labiausiai vertinate?

1984 m. buvau SSRS rinktinės kandidatas ir rengiausi Los Andželo olimpinėms žaidynėms. Per treniruočių stovyklos mums pasakė, kad SSRS sportininkai atsisako dalyvauti žaidynėse. Tada buvo surengtos alternatyvios žaidynės Kuboje, kurias mes laimėjome. Tapau ir Universiados vicečempionas Japonijoje. Tada rinktinėje buvo neišskiriamas leningradiečių duetas – puikus jungiamasis žaidėjas Viačeslavas Zaicevas ir rinktinės vyr. treneris Viačeslavas Platonovas, kurie palaikė vienas kitą. Galėjau konkuruoti tik su kitais žaidėjais iš kitų klubų.
Įsitvirtinti SSRS rinktinėje buvo nepaprastai sunku – mes žaidėme sistema 4 + 2 (du jungiamieji žaidėjai), o SSRS rinktinė – 5 + 1. Įsiminė ir Olandijoje pirmą kartą klubo istorijoje laimėtos taurės varžybos, taip pat 1994 m. paplūdimio turnyre Amsterdame užimta pirma vieta. Man tada buvo 35-eri, žaidžiau vienoje poroje su Rygos „Radiotechniko“ tinklininku Vanagu.

Ar domitės dabartiniu Lietuvos tinkliniu?

Nelabai. Dabar visi Lietuvos tinklininkai metėsi į paplūdimį, kur didesni pinigai. Jeigu gerai žaisi salėse, gerai žaisi ir paplūdimyje. Lietuvoje iš tinklinio negyvensi, jis žaidžiamas tik mėgėjų, nėra profesionalų komandos, kokia sovietmečiu buvo „Kuro aparatūra“. Reikia turėti turtingų dėdžių, kad jie paremtų šią sporto šaką.

Olandijoje tinklininkams irgi nėra lengva gyventi. Iš tinklinio sau didelių turtų nesusikroviau, bet gyventi galiu. Dabar tinklinis man tik priedas prie to, ką uždirbu statybinėse aikštelėse, kuriose per savaitę praleidžiu po 40 valandų. Tinklinio salėse būnu tik du kartus per savaitę, o šeštadieniais žaidžiame rungtynes.

Vilniaus universitete įgijote teisininko diplomą. Kodėl nepanorote dirbti pagal specialybę?

Teisėju? Nebent ant bokštelio (juokiasi – aut. past.). Kaip ir kitose šalyse, taip ir Olandijoje mūsų aukštojo mokslo diplomo niekas nepatvirtina, mažiausiai dar dvejus metus reikėtų mokytis ir gerinti žinias. Kita vertus, ne taip gerai kalbu olandiškai, kad galėčiau dirbti juristo darbą. Manau, kad aukščiau savo galvos negalėčiau iššokti. Teisininko darbas Olandijoje – nepaprastai sunkus, būtų reikėję atsisakyti savo didžiausio pomėgio – tinklinio.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Tinklinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas