Jolanta Mockevičienė 2012 m. spalio 29 d. 12:12 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

V. Čmilytė į šachmatų ateitį žiūri optimistiškai

Įspūdžiais iš pasaulinės šachmatų olimpiados dalijosi Lietuvos šachmatų lyderė Viktorija Čmilytė, treneris Jonas Sidabras bei didmeistris Aloyzas Kveinys

Viktorija Čmilytė
Asm. archyvo nuotr.
Viktorija Čmilytė
Šiemet pasaulinė šachmatų olimpiada Lietuvos sportininkams pateikė naujovių bei uždavė ne vieną galvosūkį. Kodėl moterys - sėkmingesnės strategės nei vyrai ir kaip šalies didmeistriams sekasi auginti jaunąją kartą? Apie įspūdžius, parsivežtus iš šios olimpiados, kalbėjomės su Lietuvos šachmatų lydere Viktorija Čmilyte, Lietuvos vyrų rinktinės treneriu Jonu Sidabru bei didmeistriu, ruošusiu Irano moterų rinktinę, Aloyzu Kveiniu.

Olimpiada  - vienas svarbiausių šachmatų pasaulio renginių – rugsėjį tapo nemenku išbandymu tiek patyrusiems vilkams, tiek jauniesiems šalies sportininkams bei jų treneriams. Lietuvos šachmatininkams neįprasti rezultatai įgyja naują prasmę, analizuojant pokyčius, įvykusius šalies rinktinėje. Į olimpiadą pirmą kartą išvyko tokios jaunos sudėties rinktinė.

Jauniesiems šachmatininkams išbandymas - olimpiada

Daugelį metų šachmatais žaidžiantis profesionalus treneris J. Sidabras skuba pasidžiaugti vertingiausiu šių metų sprendimu – naujais principais suformuota komanda. Treneris neabejoja, jog talentingiems šachmatininkams buvo reikalinga ši išskirtinė patirtis, kuri ateityje dar labiau motyvuos entuziastingus sportininkus bei skatins sekti vyresniųjų žaidėjų pavyzdžiu. Kolegai antrina A. Kveinys, jo teigimu, vyresniosios kartos žaidėjai pamažu turi užleisti savo pozicijas bei padėti jauniems, perspektyviems sportininkams.

„Teko ruošti Irano moterų rinktinę šiai olimpiadai. Skirtumai tarp Rytų bei Vakarų šachmatų kultūros - akivaizdūs. Tai kūrybingas žaidimas, jis ugdo žmogų ir reikalauja įvairiapusiškų sprendimų. Laisvės interpretacijoms Azijoje labai mažai, tačiau Lietuvoje jos pakanka. Visgi kyla klausimas, kodėl mūsų jaunimas neturi pakankamai galimybių žaisti bei tobulėti? Lietuvoje vyksta nedaug turnyrų, ne visuomet yra galimybė keliauti į tarptautines varžybas. Taigi svarbu, kad Europos bei pasaulio čempionatuose mūsų kartos žaidėjus pakeistų jaunieji šachmatininkai. Šių metų olimpiada jiems tapo reikšminga patirtimi“, – apie pokyčius kalba A. Kveinys.

„Tai itin šaunūs ambicingi žmonės, kurie tiek savo kartos atstovams, tiek naujoms, ateinančioms kartoms mažų mažiausiai įrodė, jog savo darbu galima siekti vietos rinktinėje ir į ją patekti. Iki šiol buvo susiduriama su nuomone, jog šachmatų pasaulis yra uždaras naujiems vardams, į rinktinę gali patekti tik aukščiausius reitingus užimantys sportininkai, tačiau „auksinė karta“ atskleidė naujas, džiuginančias tendencijas“, - teigia pirmą kartą tokios sudėties rinktinę ruošęs J. Sidabras.

Gerų žodžių jaunoms kolegėms bei treneriui Vaidui Sakalauskui negaili ir moterų komandos lyderė, Lietuvos didmeistrė V. Čmilytė: „Man buvo labai malonu žaisti komandoje su mūsų jaunomis žaidėjomis Deimante Daulyte, Jovita Žiogaite, Vesta Kaspute, Gintare Paulauskaite. Kiekviena iš mūsų dėjome visas pastangas kad komandai gerai sektųsi, nestokojome kovingumo ir draugiškumo komandoje.“

Šalies didmeistrei ne kartą teko suvaldyti jaudulį, žaidžiant daugybėje itin atsakingų turnyrų, tačiau ji neslepia, jog komandinis žaidimas reikalauja dar didesnės atsakomybės, olimpiada įpareigoja siekti geriausio rezultato ne dėl savęs, tačiau dėl komandos, ir profesionalumas čia nebėra vienintelis rodiklis. Burtai lėmė, jog Lietuvos moterų komandai paskutiniame rate teko žaisti su itin pajėgia Vengrijos moterų rinktine.

Šachmatų pasauliui išbandymas valstybės abejingumu ir informacijos stygiumi

Galbūt susitikimai su pajėgiausiomis pasaulio komadomis netgi Lietuvos jaunių sportininkams būtų kur kas paprastesnis iššūkis, jei šachmatai taptų strategine sporto šaka šalyje, o visuomenę pasiektų daugiau informacijos apie svarbiausiusįvykius šioje srityje? Pašnekovai skubėjo pritarti, matydami užsienio valstybių pavyzdžius bei stebėdami situaciją Lietuvoje.



„Mokslininkai įrodė, jog vystosi vaikų, kurie žaidžia šachmatais, matematikos, filosofijos, psichologijos suvokimas. Pasaulyje šachmatai vis dažniau įtraukiami į mokyklines programas. Juk tam reikia tik šachmatų lentos ir figūrų. Nors čempionais gimsta ne visi, tačiau šachmatais gali žaisti ir tobulėti kiekvienas. Dėl šios priežasties norime, kad kuo daugiau žmonių susipažintų su šiuo žaidimu“, - apie šachmatus entuziastingai kalba A. Kveinys.

Trenerio nuomone, visuomenė stokoja informacijos ir dėl to gali skeptiškai vertinti šachmatų pasiekimus. „Lietuvos šachmatų pasaulyje gyvenimas aktyviai verda, netrūksta laimėjimų, tačiau ar visuomenė yra tinkamai informuota apie naujausius E. Rozentalio, V. Čmilytės ar jaunojo T. Laurušo rezultatus?“ – apie informacijos trūkumą kalba A. Kveinys.

„Pasaulio šachmatų reitinge Lietuva šiuo metu užima 46 vietą iš 153. Geresnių rezultatų galime tikėtis tik tuomet, jei šachmatai iš sporto šakų užribio pateks į prioritetų sąrašą. Daugelyje šalių labai vertinamas intelektualinis šachmatų žaidimo aspektas. Pavyzdžiui Turkijoje šachmatų žaidimas laikomas prestižiniu užsiėmimu. Tėvai nori, kad jų vaikai taptų stipriais šachmatininkais. Žaidimas dėstomas mokyklose. Gabūs vaikai gauna valstybinę paramą, stipendiją kas mėnesį. Į visas varžybas Turkijos federacija siunčia trenerius, kurie padeda žaidėjams varžybų metu“ – įspūdžiais apie Turkijos šachmatų politiką dalijosi V. Čmilytė.

Paramą šachmatininkams visu jų karjeros laikotarpiu pabrėžia ir J. Sidabras. Treneris neabejoja, jog jauniausieji Lietuvos sportininkai, kurie olimpiadoje stokojo profesionalumo bei patirties, būtų pasirodę dar sėkmingiau, jei šalyje veiktų sėkminga šachmatų sistema.

„Stengsimės sukurti naują sistemą, kurioje šachmatų profesionalai sieks padėti jaunimui. Turime pakelti šachmatų prestižą arba tiesiog susigrąžinti buvusį. Tuomet galėsime džiaugtis dar geresniais rezultatais“, – pabrėžia A. Kveinys.

„Lietuvos šachmatų sistemai, pirmiausia, trūksta ne valstybės paramos, o klubinės sistemos bei mąstymo. Tokioje sistemoje būtų paprasčiau ugdyti jaunuosius talentus, jie turėtų galimybę žaisti skirtinguose klubuose, lengviau įsitvirtintų šachmatų pasaulyje“, – priduria ilgametis šachmatų profesionalas.

Viena auksinė šachmatų  karta keičia kitą?

Pašnekovų nuomone, reikia ne tiek ir daug tam, kad „auksinė jaunųjų žaidėjų karta“  Lietuvos šachmatų pasauliui sugrąžintų buvusį prestižą bei sėkmingai pakeistų vyresniųjų žaidėjų kartą. Visi pritaria, jog talentingam jaunimui reikalingi šachmatų profesionalų patarimai bei palaikymas.

„Jauniai ne kartą pasiekė aukščiausių rezultatų įvairiuose turnyruose. Nepamirškime, jog savo pergales jie pelnė, vedini asmeninio entuziazmo. Visgi be išorinės paramos jie nėra pajėgūs siekti aukščiausių rezultatų. Ilgainiui šachmatai jauniems sportininkams virsta hobiu, kurį užgožia racionalūs pasirinkimai, būtini jų išgyvenimui – studijos, darbas. Taigi nuolatinės treniruotės, varžybos reikalauja dar ir nemenkų investicijų“, - apie finansinę paramą kalba J. Sidabras.

V. Čmilytė pabrėžia kompleksinio bendradarbiavimo perspektyvas: „Aš pakankamai optimistiškai žiūriu į  Lietuvos šachmatų ateitį, ir manau, kad, bendradarbiaujant federacijai, sportininkams, miestų sporto organizacijoms, rėmėjams, galima ženkliai pagerinti situaciją“. Talentinga sportininkė įkvėpimo ateities turnyrų bei olimpiadų dalyviams pataria ieškoti pačiuose šachmatuose, domėtis jais bei vertinti neįkainojamas trenerių pastangas bei patarimus.

Trenerio duonos Lietuvoje ir užsienyje ragavęs A. Kveinys yra pasiryžęs diegti svarbiausius šachmatų principus jauniesiems Lietuvos talentams. „Įdomu, jog jaunoji karta pripratusi prie kompiuterių, jie mėgina galynėtis su technologijomis, pasikliauja skaičiavimais. Svarbu jauniams atskleisti vyresniųjų kartų žaidimo principus, išmokyti loginės šio sporto strategijos. Minties galia itin didelė, o Olimpiada įrodė, jog pasaulio turnyrų durys atviros visiems“, - pokalbį baigia pašnekovas.



Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas