Ingvaras Butautas 2012 m. lapkričio 8 d. 18:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Automobilių sporto profesorius

„Gimtadienį švęsiu pabėgęs nuo visų savo artimųjų – tik su savo mėgstamu automobilių sportu“, – teigė Jonas Dereškevičius

J. Dereškevičius vadinamas automobilių sporto profesoriumi.
Algimanto Brazaičio nuotr.
J. Dereškevičius vadinamas automobilių sporto profesoriumi.

Lapkričio 8 d. garsiausiam Lietuvos automobilių sporto treneriui, šio sporto profesoriumi vadinamam Jonui Dereškevičiui sukanka 60 metų.

Tiesa, jis pats tvirtina esąs veikiau mokinys negu profesorius. Anot J. Dereškevičiaus, jis vis dar kaupia patirtį – vadinasi, mokosi.

60-metį treneris sutiko Ispanijoje. Anot jo, pabėgęs nuo visų sveikintojų į Pirėnų kalnus ir švęsdamas su savo mėgstamu automobilių sportu.

Kaip jūsų gyvenime atsirado automobilių sportas?
Aš gyvenau ten, kur tais laikais buvo techninių sporto šakų židinys. Mano kieme buvo tuomečio Kauno politechnikos instituto sportinio ir techninio klubo bazė – tiesiai po langais. Tad ir užkrėtė savo bacilomis...

Nuo pačios vaikystės? Galbūt pradėjote nuo kartingų?
Tuo metu kartingų nebuvo, juos reikėjo gamintis patiems ir šį etapą aš praleidau. Kai man buvo šešeri, tėtis įsigijo automobilį, o man teko didelė laimė, sėdint jam ant kelių, sukinėti vairą, nors dar gerai nesupratau, ką darau. Nuo tų dienų ir pradėjo mano smegenyse formuotis mintis, kad turėčiau būti susijęs su vairu. Mokyklos laikais visi vaikai ėjo ką nors sportuoti. Aš pasirinkau plaukimą. Automobilių sportas tada dar neatrodė pasiekiamas. O po to, gal nuo aštuntos klasės, kai jau buvau paauglys, senbuviai iš garažų nevarydavo. Būdavo didžiulis džiaugsmas, kai duodavo nuplauti kokią nors detalę. Pasijusdavau lyg dalyvaučiau tame procese.

Pavažiuoti neleisdavo?
Ne, tai jau buvo vėliau, kai buvau studentas. Tada „pritvirtino“ man automobilį – 407-ą moskvičių. Turėjau teisę jį valyti, remontuoti, važinėti po kiemą. Nors lenktyniauti dar negalėjau.

O kada buvo pirmosios varžybos?
Tada dar lenktyniavau ne su sportiniu automobiliu. Rudenį, per studentų dienas, buvo rengiamos automobilių slalomo varžybos. Jose galėdavo dalyvauti ir studentai, ir kiti sportininkai. Važiavau su tėčio automobiliu. Į tikrą lenktyninį automobilį atsisėdau 1972 metais. Vyko Kauno ralis, beje, sutapęs su neramumais, Romo Kalantos susideginimo aidais. Todėl vienas mano dėstytojų negalėjo dalyvauti ralyje, o man nusišypsojo laimė atsisėsti šalia piloto – kito dėstytojo ir susipažinti iš arčiau, kas yra tas automobilių ralis. Tada jis truko beveik tris paras. Taip ir grimzdau gilyn, negrįžtamai.

Ilgai sportavote?
Aš ir dabar stoviu Ispanijoje ant uolos ir žiūriu, kaip visi pasaulio čempionato lyderiai ruošiasi lenktynėms.

Bet jau ne kaip lenktynininkas? Kaip treneris ar žiūrovas?
Kaip treneris. Ir savo gimtadienį švęsiu čia ant uolos vienas. Pabėgęs nuo visų savo artimųjų, tik su savo mėgstamu automobilių sportu.

Jeigu kaip treneris, tai, matyt, ir su auklėtiniais?
Turiu auklėtinių. Bet Lietuvoje esantys manęs čia nepasieks. O čia turiu vieną perspektyvų sportininką iš Ukrainos.

Kur dabar daugiausia dirbate? Ukrainoje? Ispanijoje? Lietuvoje?
Lietuvoje rimtų lenktynių – labai mažai. Norint ugdyti sportininkus, reikia kur nors važiuoti. Ledo čiuožėjai treniruojasi Amerikoje, mūsų situacija – tokia pati. Buvusioje SSRS kalningų bazių ir trasų nėra. O mums reikia kalnų. Lietuvoje ar aplink ją – nepasiruoši, kad būtumei konkurencingas sportininkas.

Kaip šeima reaguoja į tokias nuolatines jūsų keliones? Susitaiko?
Jau likome tik dviese su mylimąja. Trys dukros – suaugusios, visos turi savo šeimas ir dėl to man lengviau mėgautis savo egoistišku pomėgiu... Žmona dirba, o aš, valkata, – bastausi po visą pasaulį.

Jus vadina visų automobilių sporto rungčių profesoriumi.
Teko prisiliesti ir prie kartingo (buvo periodas, kai labai daug dėmesio skyriau šiai sričiai), ir prie visų kitų rungčių. Dabar man liko žiedinės lenktynės ir ralis. Žmogų visada riboja vienas paprastas dalykas: jeigu tavęs niekur nekviečia, vadinasi, niekur ir neini. Tad dar kol mane kur nors kviečia būti šalia ir skleisti ramybę, prireikia mano praplikusios žilos galvos, tai ten aš ir atsiduriu. O šįkart labai džiaugiuosi. Nes galiu mokytis. Galiu pasakyti drąsiai – aš, kaip treneris, patirtį vis dar kaupiu – mokausi. Semiuosi pasaulio čempionato patirties. Jis progresuoja su kiekviena diena ir dėl to patirties negali būti per daug. Dalyvavimas bet kuriose pasaulio čempionato lenktynėse yra gera mokykla tiek sportininkui, tiek treneriui. Tad lakstau čia kaip mokinukas ir net pamirštu savo amžių...

Kokius savo išugdytus sportininkus galėtumėte paminėti? Kuriais iš jų didžiuojatės?
Lietuvoje jų liko labai daug. O didžiuojuosi kiekviena galimybe prisidėti prie jų meistriškumo ir kiekvienas auklėtinis man yra labai brangus. Nesvarbu, kiek jis pasiekė. Juk labai dažnai mes būname ribojami aplinkybių. Ir nebūtinai tai atspindi to sportininko sugebėjimus. Aš didžiuojuosi ryšiu, užgimstančiu tarp sportininko ir manęs. Tai, mano supratimu, yra didžiausia vertybė, o ne laimėjimai, kurių kartu siekiame. Kartais mums pasiseka – yra ir Europos čempiono titulą iškovojusių žmonių, ir daugkartinių Lietuvos ralio, žiedinių lenktynių, kartingų čempionatų nugalėtojų. Bet aš tikrai nenoriu vardyti, kad nebūtų skaudu tiems, kuriems likimas neleido karjeros laiptais užkopti taip aukštai. Jie visi man labai brangūs ir didžiuojuosi aš jais visais, nes jie įveikė save – patį didžiausią varžovą.

Ar esate padaręs avariją ne per varžybas?
Esu vieną kartą per kvailystę įsmeigęs kitam automobiliui į galą. Dėl to, kad nepagrįstai skubėjau.

Gatvėje nelenktyniaujate?
Ypač dabar – šliaužioju. Metai savo daro. Apdorojamos informacijos kiekis gerokai sumažėjęs – tą pastebiu. Nedarau sau iš vairavimo katorgos. Išeliminuoju vairavimo laiką iš savo gyvenimo. Kad jis manęs nepasiglemžtų viso. Nes kai važiuoji greitai – nustoji gyventi, laikas pradingsta – esi čia ir dabar. Jeigu nori gyventi, kam tada atiduoti laiką?

Su amžiumi prastėja reakcija?
Patirties daugėja, ji ir padeda filtruoti neapgalvotus sprendimus. Dabar tą patį informacijos kiekį apdoroju kur kas ilgiau negu anksčiau. Anksčiau spontaniškai improvizuodami nuspręsdavome, kad reikia daryti būtent taip, o dabar turiu turėti šimtaprocentę garantiją, kad tai, ką darau – teisinga. Ir tam reikia daugiau laiko. Dabar aš su informacija dirbu sąmonės lygmeniu. O ji nėra tokia greita kaip pasąmonė, kuria daugiausia rėmiausi būdamas jaunas. Tada informaciją apdorodavau 2 000 kartų greičiau. Aš vengiu dideles pagundas sukeliančių automobilių. Važinėju automobiliu, kurio darbinis variklio tūris yra tik 1,2 litro ir turi tik tris cilindrus. Ir tai – ne dėl taupumo. Neturiu jokio noro skubėti, aplenkti, nes mano automobilis neleistų. Dėl to visai nesinervinu. Žinau, kad vis tiek nuvažiuosiu.

Jūs ir gyvenate iš automobilių sporto?
Turiu galimybę gyventi iš automobilių sporto. Bet artėja žiemos sezonas, kai vėl užsiimsiu paprastų vairuotojų konsultavimu. Įmonės kviečia mane, kad padėčiau žmonėms pažinti save vairuojančius automobilį ir geriau suprasti, atrasti daugiau psichologinio komforto, būti saugesniems. Tai sudaro didesnę dalį mano veiklos. O sportas – mano aistra, jis velniškai brangus, o sportininkams įklijuoti dar išlaidų – labai sudėtinga.Jonas Dereškevičius
Gimė 1952 m. lapkričio 8 d. Kaune.
1976 m. baigė KPI.
1980, 1982 m. – SSRS automobilių ralio čempionas.
1979–1981 m. – SSRS komandinių žiemos ralio čempionatų laimėtojas.
1981 m. – Baltijos automobilių ralio čempionas.
1978 m. – Lietuvos automobilių ralio čempionas.
1978 m. – SSRS žiedinių lenktynių vicečempionas.
1975 m. – Lietuvos žiedinių lenktynių vicečempionas.
1974–1979 m. – KPI sporto klubo instruktorius-metodininkas.
1979–1980 m. – LTSR SDAALR automobilių sporto instruktorius-metodininkas.
1982–1985 m. – Maskvos SDAALR sportinio techninio klubo automobilių sporto treneris.
1985–1986 m. – Maskvos sportinių ir lenktyninių automobilių biuro inžinierius-tyrinėtojas.
1988–1990 m. – Vilniaus aukštojo sportinio meistriškumo mokyklos automobilių sporto treneris.
1990–1997 m. – bendrovės „Autopaslauga: inžinierius.
1999–2003 m. – VšĮ „Greičio žiedas“ direktorius.
2003 m. įsteigė VšĮ Dereškevičiaus vairavimo centrą, nuo 2007 m. teikia individualias mokymo, konsultavimo paslaugas.
Garsiausi auklėtiniai: Europos autokroso nugalėtojas A. Simaška, Lietuvos čempionai R. Lipeikis, R. Čapkauskas ir kiti.

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas