Mindaugas Augustis (Delfi.lt) 2012 m. gruodžio 13 d. 15:49 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Reikėtų ugdyti ne komandas, o atskirus žaidėjus

Savo akademijos metų pasiekimais pasidžiaugęs Šarūnas Marčiulionis ir jo komanda kalbėjo ne tik apie pergales, bet ir apie problemas

Š. Marčiulionis (dešinėje) ir jo bendražygiai apžvelgė metus.
Š. Marčiulionis (dešinėje) ir jo bendražygiai apžvelgė metus.

Lietuviška krepšinio mokykla vis dar gerbiama ir vertinama pasaulyje, tačiau patiems lietuviams jau atėjo laikas pradėti imti pavyzdį iš tokių šalių kaip Serbija, Ispanija ar Prancūzija.

Tokias tendencijas įžvelgia olimpinis čempionas Šarūnas Marčiulionis, raginantis trumpalaikius laimėjimus jaunimo amžiaus grupėse aukoti vardan nacionalinio krepšinio intereso ir visą dėmesį skirti individualaus talentų meistriškumo šlifavimui.
 

Gerų žaidėjų trūkumas – visoje Lietuvoje

Jubiliejiniai 20-ieji gyvavimo metai Vilniuje įsikūrusiai Š. Marčiulionio krepšinio akademijai buvo kaip reta sėkmingi. Akademijos komandos laimėjo 5-is iš 7-ių Moksleivių krepšinio lygos (MKL) čempionatų, dešimt akademijos auklėtinių bei ekipos strategui Dariui Maskoliūnui talkinęs treneris Tomas Purlys tapo 2012-ų Eurolygos jaunimo turnyro čempionais.


Metus vainikavo 14-mečių komandos, vadovaujamos trenerio Edvino Justos, pergalinga išvyka į Maskvoje (Rusija) gruodžio 3-8 d. surengtą 8-ių ekipų tarptautinį turnyrą, įtrauktą ir į oficialų „FIBA Europe“ kalendorių.
 

Tačiau metų pasiekimus ketvirtadienį su žiniasklaidos atstovais apžvelgęs akademijos įkūrėjas Š. Marčiulionis neslėpė rūpesčio, jog ne viskas Lietuvos krepšinio aruoduose taip gražu, kaip rodo rezultatai.
 

Vieno geriausių visų laikų Lietuvos krepšininko manymu, komandinis žaidimas, kurio nuo mažų dienų vaikus moko treneriai, slepia paprastą problemą: Lietuvos krepšiniui trūksta visų pozicijų techniškų, individualiai gerai parengtų žaidėjų.
 

„Savęs jau ne vienerius metus klausiame, kuo galime būti naudingesni Lietuvos rinktinei. Prieiname prie to, kad pastaruosius 3-4 metus turime geras komandas, dominuojančias tarptautiniame lygyje, bet nėra išsiskiriančių individualybių. Norint papildyti vyrų ar jaunimo rinktines, reikia akcentuoti ne tik komandinį žaidimą, bet pačių krepšininkų individualų pajėgumą“, – pabrėžė 48-erių buvęs Lietuvos rinktinės įžaidėjas.
 

Iš bendraamžių jaunieji lietuviai neišsiskiria

Rugsėjį legendinis krepšininkas dalyvavo Maskvoje vykusioje tradicinėje FIBA ir NBA organizuojamoje stovykloje „Krepšinis be sienų“. Š. Marčiulionio patarimų klausėsi 17-mečiai talentai iš 25-ių Europos valstybių, tarp jų – ir Lietuvos.
 

„Pamačius serbų ar slovėnų individualų pajėgumą, man pačiam pasidarė įdomu, kaip su jais dirbama. O mūsų žaidėjai bendrame fone atrodė gana pilkai, pasimetė tarp kitų. Tai – ne tik vėlyvo brendimo problema, būdinga šiauriečiams. Plačiapečiai, galingi vyrukai dabar nebėra dominuojantys. 210-212 cm ūgio liekni jaunieji krepšininkai žaidžia nebe nugara, o veidu į krepšį, išsiskiria mąstymu, imlumu trenerio nurodymams. Tai – naujas krepšinis. Mums taip pat negalima miegoti ant laurų, turime stengtis eiti koja kojon su šiuolaikinėmis tendencijomis“, – įspūdžiais dalinosi Š. Marčiulionis.
 

Geriausias pavyzdys, kaip komandiniu darbu atsveriama individualaus meistriškumo stoka – Lietuvos 20-mečių rinktinė, šiemet eiliniu triumfu Europos čempionate užbaigusi savo auksinį žygį per jaunimo pirmenybes. Šįkart Kazio Maksvyčio auklėtiniams pasipuošti nugalėtojų laurais nesukliudė nė komandos lyderio Jono Valančiūno netektis. Tačiau Š. Marčiulionis perspėja, kad nacionalinei vyrų komandai iš to gali būti maža naudos.


„Jeigu tie vaikiai dabar papuls į tinkamą dirvą, manau, kad pora jų ateityje galės papildyti suaugusiųjų rinktinę. Bet nereikia tikėtis, kad jų bus labai daug“, – svarstė Š. Marčiulionis.




Žaidėjų rinka byloja ne lietuvių naudai


Individualaus krepšininkų parengimo spragos atsiveria ir žaidėjams siekiant karjeros klubuose. Š. Marčiulionis apgailestauja, jog du buvę jo vardo akademijos auklėtiniai – Martynas Pocius ir Martynas Gecevičius – dabar yra įstrigę ant atitinkamai Madrido „Real“ (Ispanija) ir Pirėjo „Olympiakos“ (Graikija) komandų atsarginių suolo.
 

„Kartais atsukame juostą atgal ir pasižiūrime, ką padarėme blogai. Ir Pocius, ir Gecevičius yra pakankamai aukšto meistriškumo žaidėjai, bet negali įsitvirtinti savo klubuose. Pociui gal kiek pamaišė žaidimas NCAA lygoje, kur jam pirmiausia akcentuodavo veržlumą ir mažiau dėmesio skyrė žaidimo „skaitymui“. Tuo tarpu Gecevičius turi tikrai auksinę ranką, bet neranda savęs. Mokydamasis akademijoje, jis gaudavo žaisti, kiek tik norėjo, bet galbūt neišmokėme jo tam tikrų žaidimo niuansų.
 

Pažiūrėkite, visi klubai Europoje kviečiasi žaidėjus iš Balkanų šalių. Kodėl? Jie moka žymiai stabiliau atlikti daugelį žaidimo elementų, ir psichologiškai yra tvirtesni. Todėl treneriai mieliau graibo juos, o ne mūsiškius. Vadinasi, kažką darome blogai“, – analizavo Š. Marčiulionis.
 

Padėtį pagerintų taktinių gudrybių apribojimai

Š. Marčiulionio krepšinio akademijos vyriausiuoju treneriu dirbantis Šarūnas Sakalauskas pastebi, kad ispanų, serbų ar prancūzų krepšinio mokyklos labiau akcentuoja techninį žaidėjų paruošimą, ir tai daro panaudodamos tam tikrus apribojimus.
 

„Pavyzdžiui, aikštės gynyba netobulina nei meistriškumo, nei technikos, nei individualios atsakomybės jausmo, o spaudimui po visą aikštę 12-14 metų vaikai nėra pakankamai fiziškai subrendę. Todėl tos šalys yra įvedusios apribojimus ir leidžia vaikų treneriams panašias taktines gudrybes pradėti naudoti tik tada, kai jų auklėtiniams sukanka 15-16 metų.
 

O iki to laiko vyksta darbas ties individualiu žaidėjų meistriškumu: žaidimu vienas prieš vieną, pagrindine technika. Labai svarbu į treniruotę atėjusį 7-8 metų vaiką išmokyti, kaip atliekant metimą taisyklingai pastatyti pėdą, kokia turi būti alkūnės pozicija, riešo judesys. Jeigu tokie pagrindai nesuformuojami pačioje pradžioje – blogai. O Lietuvoje treneriai skuba vaikus mokinti, kaip žaisti prieš aikštės gynybą, prieš spaudimą, nes visi nori laimėti. Tokiu atveju laiko pagrindinės technikos mokymui pradeda trūkti. Savo akademijoje mes jau esame pasukę link intensyvesnio technikos mokymo, be to, kalbame su MKL, kad šis procesas įgautų platesnį mastą“, – pasakojo Š. Sakalauskas.
 

„Vaikų čempionatuose mums reikia supaprastinti žaidimą, ypač puolime, ir leisti labiau pasireikšti lyderiams. Rinktinei reikia žaidėjų, galinčių sėkmingai žaisti vienas prieš vieną, du prieš du, patikimai asmeniškai gintis“, – antrino Š. Marčiulionis, pastaraisiais metais pats neretai užsukantis į akademiją ir iš arti stebintis treniruočių procesą.
 

Mokyklos priima per daug vaikų

Žemiausią Lietuvos krepšinio piramidės pakopą temdo dar viena problema: norėdamos išgyventi, krepšinio mokyklos priverstos priimti daugiau vaikų nei gali sėkmingai paruošti. Todėl kenčia treniruočių kokybė.
 

„Kai treneris grupėje turi daugiau nei 30 vaikų, individualiam darbui su žaidėju nelieka laiko. Manau, serbai tikrai dirba kitaip. Būtų idealu, jei grupėse vaikų būtų ne daugiau kaip 24-i, o vyresnio amžiaus – ne daugiau 16-os, be to, su jais turėtų dirbti du treneriai. Dabar treneriams žūtbūt reikia susirinkti kritinę auklėtinių masę, įskaitant ir mažiau talentingus vaikus, kad turėtume pakankamai lėšų išgyventi. Jeigu labiau koncentruotumėmės į kokybę, o ne kiekybę, darbas pagerėtų“, – neabejojo Š. Marčiulionis.
 

Jis vylėsi, kad Vilniaus miesto savivaldybė laikysis pažadų ir prisidės finansiškai formuojant bendrą vaikų krepšinio struktūrą sostinėje, kurios smaigalyje būtų Š. Marčiulionio akademija. Šiuo metu ją lanko maždaug 800 vaikų – sulaukus finansinės paramos iš savivaldybės, jų skaičių esą būtų galima sumažinti, mažiau talentingus jaunuosius krepšininkus nukreipiant į kitas dvi Vilniuje veikiančias krepšinio mokyklas: iš savivaldybės biudžeto išlaikomą Vilniaus krepšinio mokyklą (VKM) ir privačią Sostinės krepšinio mokyklą (SKM).

Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas