Ingvaras Butautas 2013 m. sausio 2 d. 14:29 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Gimtadienis – neįprasta šventė

Laikraštis "Sportas": pirmasis Linos Kačiušytės bandymas tapti plaukike buvo nesėkmingas, tad ji išbandė rankinį

L. Kačiušytė dirba Lietuvos olimpiniame sporto centre.
pliadisfoto.lt nuotr.
L. Kačiušytė dirba Lietuvos olimpiniame sporto centre.

Pirmąją naujųjų metų dieną olimpinei čempionei Linai Kačiušytei sukako 50 metų.

Tiesa, legendinė plaukikė sako esanti nepratusi švęsti gimtadienių. O ir kitas šventes švęsdavusi retai.

„Vaikystėje mūsų šeimoje gimtadienių niekas nešvęsdavo. Kai sportavau, taip pat ne tas galvoje buvo. Stovyklose turėjau daug draugų ir trenerį, tad būdavo – ryte atsikeli ir pamatai kokią nors dovanėlę: meškiuką ar lėlytę, gražiai supakuotą. Juk mes neturėjome švenčių: jokių sekmadienių, jokių Kalėdų, jokių Velykų“, – kalba L. Kačiušytė. Visas jas atimdavo sportas, aukštų rezultatų siekis.

„Treniruotis buvo katorga. Niekas ir neklausė – nori sportuoti ar ne. Pabandyk nenuvažiuoti į stovyklą – kils didžiulis skandalas. Prigąsdindavo ir sportuodavai toliau“, – prisipažino olimpinė čempionė.

VAIKYSTĖ. Būsimoji plaukikė vaikystėje gyveno vaizdingame ir vandenų gausa išsiskiriančiame Pavilnyje.

„Aš augau prie Vilnelės, Pūčkoriuose. Vilnelėje ir plaukėm, ir skendom. Ir tvenkinių netoliese buvo. Ten ir pramokau plaukti šuniuku, visais kitais būdais“, – prisiminė L. Kačiušytė.

Pirmas bandymas lankyti plaukimo treniruotes būsimajai olimpinei čempionei nebuvo labai sėkmingas.

„Kai mokiausi antroje klasėje, per mokyklas ėjo toks treneris Gediminas Petrauskas. Jis rinko vaikus. Ir nemažai mano bendraklasių pradėjo lankyti plaukimą. O aš tą dieną dėl kažkokių priežasčių negalėjau. Nuėjau kitą dieną ir patekau pas trenerę Gražiną Štarienę. Nebuvo baisu. Po dviejų savaičių trenerė mane išvarė kaip negabią. Iš tiesų chuliganavau, mušiausi, kitus vaikus skandinau...“ – prisipažino plaukikė.

Po šio bandymo mergaitė pradėjo lankyti rankinį. Bet po metų galutinai pasuko į plaukimą.

„Trečioje klasėje mus vedė plaukti. Pas Aušrą Šukytę. Ji studijavo Vilniaus inžineriniame statybos institute, bet buvo povandenininkė, todėl mokė plaukti vaikų grupeles. Ir išėjo taip, kad aš vienintelė iš visos klasės mokėjau plaukti. Mane pamatė Arvydas Gražiūnas, tad būdama ketvirtoje klasėje perėjau į sporto klasę ir pradėjau rimtai treniruotis“, – pasakojo L. Kačiušytė.

KARJERA. Sportinė vilnietės karjera klostėsi greitai ir be sustojimų.

„Iš karto pradėjau pirmauti. Po to viskas ėjosi labai greitai. Jau 1977-aisiais patekau į Sovietų Sąjungos suaugusiųjų rinktinę. Vos 14-os metų. O 15-os pasiekiau du pasaulio rekordus per vieną dieną ir pasaulio čempionato auksą.“

Pergalė pasaulio čempionate Berlyne buvo pirmasis didžiulis L. Kačiušytės laimėjimas. Po poros metų – olimpinis Maskvos auksas.

Šiemet olimpinėmis čempionėmis tapusioms Rūtai Meilutytei ir Laurai Asadauskaitei Lietuvos tautinis olimpinis komitetas skyrė automobilius „BMW 525xD“. L. Kačiušytė 1980 m. galėjo nusipirkti... pusę „Žigulių“.

„Laimėjusi olimpiadą gavau, atrodo, 2 800 rublių premiją. Tai – pusė „Žigulių“. Jie tada kainavo apie 5 tūkstančius. Už tuos pinigus jau gerokai po olimpiados gavusi butą nusipirkau baldus“, – prisiminė legendinė plaukikė.

Pati sportininkė Maskvos olimpiadą vadina „kastruota“. Tais laikais, po to kai Sovietų Sąjunga įvedė kariuomenę į Afganistaną, pasaulyje labai įkaito tarptautinės politikos atmosfera. Maskvos olimpines žaidynes boikotavo dauguma Vakarų šalių ir net komunistinė Kinija.

Tiesa, net ir nesivaržydama su visais stipriausiais pasaulio sportininkais, Lietuvos plaukikė Maskvoje ne tik iškovojo auksą, bet ir pasiekė olimpinį rekordą.

„Maskvos žaidynės, anot pačių rusų, „kastruota“ olimpiada. Po to buvo „kastruotas“ Los Andželas, kur mes nedalyvavome. O krūviai buvo tokie, kad labai retas mano kartos plaukikas galėdavo du olimpinius sezonus ištverti“, – pasakojo plaukikė apie sprendimą vos 24-erių baigti sporto karjerą.
L. Kačiušytė tikina, kad tais laikais plaukikai dirbo daugiau negu vėlesnės, o ypač dabartinės kartos: „Liūdnoka buvo. Nuo ryto iki vakaro sportuoti... Man labai keista, kaip dabartinė karta sugeba ir dirbti, ir sportuoti, ir pasirodyti televizijoje, radijuje, ir šokiai, ir žaidimai... Mūsų laikais galėtų kiek nori versti, nieko nepavyktų. Nei pinigai, nei niekas kitas nepadėtų. Jėgų tiesiog nebūtų. Mes paprastai per dieną nuplaukdavome per du kartus iki 15 km, o stovyklose – per tris kartus 20. Tokia buvo sistema, treniruočių metodika.“

Maskvos olimpinių žaidynių nugalėtoja sporto nesiejo su malonumu. Malonumas būdavo jau po pergalės.

„Jausdavau malonumą, kai stovėdavau ant pjedestalo, kai išleisdavo į poilsio stovyklas savaitėlei po pagrindinių varžybų: šokiai, žaidimai, estrados. Bet kai keliesi šeštą ryto į treniruotę, po jos – pamoka, tada – treniruotė, vėliau pietūs, po šių truputį paguli ir vėl treniruotė, vėl pamokos... Nežinau, ar kam nors malonus toks gyvenimas gali būti“, – pasakojo L. Kačiušytė.

DARBAI. Dar sportuodama garsioji plaukikė baigė Vilniaus pedagoginį institutą. O baigusi karjerą olimpinė čempionė įsidarbino vaikų trenere. Bet L. Kačiušytės, kaip trenerės, karjera buvo dar trumpesnė nei kaip sportininkės.

„Pradėjau dirbti Vilniaus „Žalgirio“ vaikų ir jaunių sporto mokyklėlėje direktoriaus pavaduotoja ugdymo reikalais ir turėjau trenerės valandų pradinukams mokyti plaukti. Po šešerių metų mokyklėlę uždarė“, – pasakojo legendinė plaukikė. Kurį laiką L. Kačiušytė dirbo vertėja.

„Dabar dirbu Lietuvos olimpiniame sporto centre. Kuruoju plaukikų elitą. Tai – popierinis darbas, bet aš susitinku su žmonėmis, pabendrauju, kiekvieną dieną sužinau ką nors nauja. Man jis patinka“, – sakė olimpinė čempionė.

DUŠAS. Olimpinė, pasaulio, universiados čempionė tvirtino, kad plaukti jai nėra koks nors išskirtinis malonumas.

„Labiausiai aš mėgstu dušą. Čia nereikia plaukti, o aš savo jau nuplaukiau. Bet ežere su draugais paplaukioju, pasimaudau. Niekada nebuvau toks žmogus, kad vos pamačiusi vandens telkinį pulčiau maudytis, plaukti. Labai sausumą mėgstu. Sakau, kad labai skubėdavau išplaukti į sausumą, todėl ir tiek pergalių laimėjau, rekordų pasiekiau...“ – šypsojosi L. Kačiušytė.

Tiesa, ji pripažino, kad plaukimo sportu domisi ir domėjosi visada.

„Nesidomėti plaukimu nepavyksta. Juk dabar visai kitos treniruočių technologijos, viskas nuo mano laikų pasikeitę 90 procentų. Ir tai – įdomu. Kai pati treniravau vaikus, metodika labai skyrėsi nuo tos, kaip treniravo mane“, – kalbėjo olimpinė čempionė.

Nepaisant to, kad plaukimas iš L. Kačiušytės atėmė daug gražiausių metų valandų, dienų ir mėnesių, kai ką jis jai ir davė.

„Turiu iš tų laikų draugų. 35-erius metus su jais bendrauju ir draugauju. Dalijamės naujienomis, žurnalais“, – tikino legendinė sportininkė.



Lina Inga Kačiušytė
Gimė 1963 m. sausio 1 d. Vilniuje.
1980 m. – Maskvos olimpinių žaidynių 200 m plaukimo krūtine čempionė ir rekordininkė (2 min. 29,54 sek.).
1978 m. – pasaulio 200 m plaukimo krūtine čempionė ir triskart rekordininkė (2 min. 33,11 sek. ir 2 min. 31,42 sek. – 1978 m., 2 min. 28,36 sek. – 1979 m.).
1981 m. – pasaulio universiados plaukimo varžybų laimėtoja.
1979 m. – SSRS tautų spartakiados 200 m plaukimo krūtine čempionė.
1979 m. – SSRS plaukimo 200 m krūtine čempionė.
1977 m. – Lietuvos 200 m plaukimo krūtine 50 m baseine čempionė. 14 kartų gerino Lietuvos plaukimo rekordus 50 m baseine: 50 m krūtine – 34,51 sek. (1978), 7 kartus 100 m krūtine – nuo 1 min. 15,09 sek. (1978) iki 1 min. 10,68 sek. (1979), 5 kartus 200 m krūtine – nuo 2 min. 35,46 sek. (1978) iki 2 min. 28,36 sek. (1979), 4 × 100 m kombinuotosios estafetės (1979), 11 kartų 25 m baseine: 5 kartus 100 m krūtine – nuo 1 min. 13,16 sek. (1978) iki 1 min. 10,48 sek. (1979), 6 kartus 200 m krūtine – nuo 2 min. 36,0 sek. (1978) iki 2 min. 27,94 sek. (1979).
1998 m. apdovanota KKSD medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“.
1980 m. suteiktas SSRS nusipelniusios sporto meistrės vardas.
1985 m. baigė VVPI.
1984–1991 m. dirbo Vilniaus „Žalgirio“ specializuotosios plaukimo sporto mokyklos direktorės pavaduotoja.
1998–2008 m. – Vilniaus miesto savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vyresnioji konsultantė.
Nuo 2011 m. – Lietuvos olimpiečių asociacijos prezidentė.

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas