Inga Bartuševičiūtė | 2013 m. vasario 12 d. 09:20 |
![]() ![]() |
Čempioniškos universiteto tradicijos
Nors Vytauto Didžiojo universitete sportas užima svarbią vietą, net profesionaliems krepšininkams mokslo lengvatų čia nėra
Pergalingai ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje praėjusį sezoną žygiavusių VDU krepšininkų žaidimas šiemet buksuoja.
Universiteto Sporto centro Kūno kultūros skyriaus vedėjas, krepšinio komandos vadovas Vladas Juknevičius žino, kodėl nuo 2007 metų Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) čempionų sosto neužleidžiančios VDU ekipos žaidimas striginėja.
Pagrindinė priežastis – smarkiai pasikeitusi sudėtis. VDU komanda šiose LSKL pirmenybėse jau rungtyniauja be užsienio klubams atstovaujančių Vytenio Čižausko ir Povilo Butkevičiaus, Kauno žalgiriečio Ado Juškevičiaus, „Prienų“ aprangą vilkinčio Žygimanto Janavičiaus, kitų svarbių krepšininkų.
Būtent šie žaidėjai sudarė branduolį komandos, praėjusį sezoną laimėjusios visas varžybas, kuriose dalyvavo.
Rezultatai - įspūdingi
1998 m. įsikūrusi LSKL buvo itin stiprus postūmis universitetui suburti rimtą krepšinio komandą.
Pasak VDU sporto centro direktorės Liucijos Kalvaitienės, nuo lygos įsikūrimo rezultatai vis gėrėjo, nes studentų meistriškumo lygis kilo. Tarp studentų buvo ir profesionalių krepšininkų, o greta jų greičiau tobulėjo ir mėgėjai,
VDU komandai yra atstovavę Paulius Jankūnas, Jonas Mačiulis, Mantas Kalnietis, Darius Šilinskis, Adas Juškevičius, Povilas Butkevičius, Artūras Milaknis.
V. Juknevičius buvo vienas iš tų žmonių, kurie stengėsi pakeisti iki LSKL įkūrimo buvusią situaciją. „Anksčiau dažnai pralaimėdavome, o taškų skirtumas būdavo didžiulis, kartais net po 50 taškų. Kai įsikūrė lyga, į krepšinį pradėta žiūrėti daug rimčiau, taigi pirmaisiais LSKL metais užėmėme 9-ąją vietą, o vėliau rezultatai tik kilo“ – pasakojo V. Juknevičius.
Nuo 1999 m. V. Juknevičiaus brolio Arūno Juknevičiaus treniruojama VDU vaikinų krepšinio komanda gali pasigirti stulbinamais rezultatais. Iš 14 vykusių LSKL čempionatų VDU krepšininkai laimėjo net 10, vicečempionais tapo 2 kartus, net 5 sykius triumfavo Europos čempionais, taip pat pirmąją vietą laimėjo pirmą kartą (2012 metais) vykusiose Europos universitetų sporto žaidynėse.
Sėkmingiausiais metais komandos istorijoje V. Juknevičius įvardino 2012-uosius, kadangi visose varžybose, kuriose dalyvavo, VDU studentai užėmė pirmąją vietą.
„Tai buvo nuostabūs metai. Laimėjome LSKL čempionatą, Baltijos šalių žaidynės Suomijoje, Draugystės žaidynes Izraelyje, Europos universitetų žaidynes Ispanijoje ir tradicinį „Euro-Roma“ turnyrą Italijoje“, – džiugiais prisiminimais dalinosi V. Juknevičius.
Trūksta susižaidimo
Pasak V. Juknevičiaus, dabartinei komandai trūksta ne tik susižaidimo, bet net ir bendrų treniruočių.
Žaidėjai, kurie rungtyniauja Lietuvos krepšinio lygos (LKL) arba Nacionalinės krepšinio lygos (LKL) klubuose, ten ir treniruojasi.
Bet jei visi jei krepšininkai galėtų drauge padirbėti vasarą, V. Juknevičiaus nuomone, universiteto komanda vėl galėtų siekti aukščiausių tikslų.
„Norint pasiekti gerų rezultatų, reikia laiko, pripratimo, kad komanda susižaistų, pajaustų, jog jau nereikia mąstyti apie nieką – kas kur stovi, kam perduoti kamuolį“, – teigė V. Juknevičius. – „Be to,labai daug priklauso ir nuo kitų krepšinio lygų varžybų tvarkaraščio. Nemažai problemų sukelia ir tai, kad klubai nelabai noriai išleidžia krepšininkus, tad didžiąją sezono dalį tenka rungtyniauti be stiprių žaidėjų. Dabar vyksta tarsi loterija – kurią dieną kurie žaidėjai galės atstovauti universitetui“.
Šiuo metu VDU vaikinų krepšinio komandoje žaidžia 11 krepšininkų, atstovaujančių NKL klubams bei 8 žaidėjai iš LKL komandų.
Šį sezoną komandos lyderiai yra Artūras Gudaitis (Kauno „Žalgiris-2“; NKL), Edgaras Ulanovas (Panevėžio „Lietkabelis“, LKL) ir nesenai „Lietkabelį“ palikęs Adomas Drungilas.
VDU komanda (7 pergalės ir 5 pralaimėjimai) šiuo metu turnyro lentelėje yra ketvirta. V. Juknevičius tiki, kad krepšininkai sezono pabaigoje dar geriau ras bendrą kalbą aikštėje toliau keliaus ankstesnių kartų pradėtu pergalių keliu.
VDU krepšinis – ne vienintelė sporto šaka, suburianti studentus. Nuo pat universiteto atsikūrimo laikų sportas tapo neatsiejama aukštosios mokyklos dalimi.
„Pirmuosius žingsnius padarė Vytautas Kontvainis. Jis įkūrė VDU kūno kultūros katedrą, dabar žinomą kaip VDU sporto centras. 1999 metais nupirktas dabartinis sporto centras, įsikūręs buvusiose „Bangos“ radijo gamyklose“, – pasakojo universiteto sporto centro direktorė L. Kalvaitienė.
Pasak direktorės, pareigas einančios nuo pat patalpų įsigijimo, per visą sporto centro istoriją labai keitėsi sporto šakos, kuriose studentai pasižymėdavo ar iškovodavo prizines vietas. „Aišku, krepšinio komanda kardinaliai skiriasi savo pasiekimais, kadangi komanda yra atnešusi labai daug pergalių, tačiau universitete yra nemažai kitų sporto šakų, kuriose sportininkai rodo puikius rezultatus – lengvoji atletika, tinklinis, badmintonas, fechtavimas, orientavimosi sportas“, – vardijo L. Kalvaitienė.
Sporto centro direktorė džiaugėsi, kad pastaruoju metu studentai yra ypač aktyvūs ir noriai ne tik sportuoja universiteto patalpose, bet ir įsitraukia į sporto centro viduje rengiamas varžybas bei turnyrus. „Labai smagu, kad studentai supranta sporto ir kūno kultūros reikšmę bei svarbą gyvenime“ – šypsodamasi pasakojo L. Kalvaitienė.
Atvykę į sporto centrą Vytauto Didžiojo universiteto studentai gali ne tik savarankiškai sportuoti treniruoklių ar fizinio rengimo salėse, bet taip pat gali lankytis vaikinų bei merginų krepšinio, salės bei lauko futbolo, stalo teniso, badmintono, jogos, aerobikos, tinklinio bei kituose užsiėmimuose.
Sportininkams didelių lengvatų nesuteikia
Pasak sporto centro direktorės L. Kalvaitienės, universitetas sportininkams lengvatų suteikia, tačiau tik ten, kur kalbama apie mokestį už studijas, apgyvendinimą bendrabutyje.
„Kokią lengvatą sportininkas gaus, priklauso nuo jo pasiekimų, universitete praleistų metų, indėlio į VDU aruodą“, – teigė sporto centro vadovė.
L. Kalvaitienės teigimu, jokiam sportininkui – net profesionaliems krepšininkams - mokslo srityje lengvatų nesuteikiama, kadangi visi atsiskaitymai, pažymiai bei darbai registruojami ir saugojami duomenų bazėje.
„Lengvatos yra tai, kad jiems sudarytas lankstus studijų bei atsiskaitymų grafikas, tai yra atsiskaitymų bei darbų pristatymo datos gali būti atkeltos į ankstesnį arba nukeltos į vėlesnį laiką“, - paaiškino VDU sporto centro vedovė, už nuopelnus sportui gavusi net Tarptautinio olimpinio komiteto apdovanojimą.