sportas.info 2013 m. balandžio 18 d. 11:13 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

“Įveikiau tik pusę 100 m distancijos”

50-metį švenčiantis Aleksas Stanislovaitis pripažįsta, kad viešai švęsti gimtadienių nemėgsta, tačiau supranta, kad šiemet dėmesio išvengti nepavyks

A.Stanislovaičiui - 50 metų.
A.Stanislovaičiui - 50 metų.
   

Lietuvos sporto universiteto (LSU) Senato pirmininkui, sporto ir infrastruktūros prorektoriui, nusipelnusiam šalies treneriui Aleksui Stanislovaičiui rytoj, balandžio 19 dieną, sukanka 50 metų.

Profesorius pripažįsta, kad viešai švęsti gimtadienių nemėgsta, tačiau supranta, kad šiemet dėmesio išvengti nepavyks. Jis sako, kad 100 metrų bėgimas dar tik įpusėtas ir laukia daug įdomių iššūkių.
    
Esate kelių dešimčių žymių šalies lengvaatlečių mokytojas, o kas jus atvedė į lengvąją atletiką?
Kai mokiausi Joniškėlio vidurinėje mokykloje, Pasvalio rajone, žaidžiau rankinį. Rajonas iki šiol garsėja šios sporto šakos tradicijomis. Prieš vieną treniruotę, mano mestas kamuolys, atšoko nuo vartų virpsto ir trinktelėjo kūno kultūros mokytojui, kuris po pamokų vesdavo ir treniruotes. Tai jį labai suerzino, o kai mane išplūdo,  nieko nelaukdamas išėjau į Pasvalio sporto mokyklą. Nusprendžiau rankinį keisti į lengvąją atletiką ir patekau į trenerio Vlado Stoko rankas. Jis mane išbandė: peršokau nedidelę šiuoliaduobę, o rezultatas trenerį tenkino. Mokiausi penktoje klasėje ir nuo to laiko esu su lengvąja atletika.

Vėliau mane treniravo šviesios atminties Eugenijus Suveizdis. Dar moksleivis laimėjau Lietuvos dvikovės varžybas (60 m ir 600 m), tapau Lietuvos jaunučių trišuolio čempionu, o Lietuvos moksleivių spartakiadoje šuolio į tolį rungtyje-vicečempionu. Tad šuoliams į tolį skyriau daug dėmesio.

Kai stojau į tuometinį Lietuvos valstybinį kūno kultūros institutą, buvo trūkę pėdos raisčiai, tad negalėjau šokti į tolį, o bėgau 100 metrų. Tuomet ir visa dėmesį pradėjau skirti šiai rungčiai. Studijuodamas institute, dalyvavau Sovietų Sąjungos čempionate, kur B finale 100 m įveikiau per 10.7 sek. Tai-geriausias mano rezultatas. Ko gero, labiausia įsiminė Lietuvos estafetės 4x200 bėgimas, kai pasiekėme šalies rekordą- 1 min.30,2 sek.

Prieš daugiau kaip 30 metų įstojote į tuometinį Lietuvos valstybinį kūno kultūros institutą, o dabar esate šios aukštosios mokyklos Tarybos narys, Senato pirmininkas, prorektorius. Kas labiausia įsiminė?
Institute sutikau ne vieną savo mokytoją. Jie suteikė ne tik daug žinių, praktinių įgūdžių, bet ir  nulėmė karjerą. Man dėstė ir dabar universitete dirbantys profesoriai Jonas Poderys ir Albinas Grūnovas bei kiti. Kai baigiau studijas, tuometinis instituto rektorius prof. Stanislovas Stonkus ir Žaidimų katedros vedėjas prof. Juozas Šliažas pasiūlė dirbti aukštojoje mokykloje. Pradėjau treniruoti vieną geriausių bėgiką Andrių Korniką. Jis nesutarė su treneriu Valentinu Butkumi, bandžiau taikyti, tačiau nepavyko. V.Butkus buvo ir mano treneris. Treniruoti Lietuvos rekordininką man nurodė Kaune vykusiame Lietuvos lengvosios atletikos federacijos posėdyje.

Prisimenu ir dar vieną įdomią detalę. Dabartinis universiteto rektorius prof. Albertas Skurvydas, tuomet atliko tyrimą būtiną daktaro disertacijai, o mano auklėtiniai buvo tiriamieji. Tais laikais su juo sukūrėme sistemą, kaip moksliškai valdyti  treniruotes bei pradėjome kelis dešimtmečius trunkantį bendradarbiavimą. Norėčiau padėkoti visiems savo mokytojams, kurie padėjo mano moksliniame ir sportiniame kelyje.



Pareigų universitete vis daugiau, nesigailite, kad neturite laiko trenerio darbui?

Prieš Londono olimpines žaidynes pasakiau, kad trenerio darbui skirsiu vis mažiau dėmesio. Tačiau jį sėkmingai tęsia mano mokiniai. Neabejoju, kad daug pasieks Austra Skujytė, ji ne tik treniruoja, bet dar nebaigė ir sportinės karjeros. Austrai buvo 33 metai, kai pradėjau treniruoti, atletė pagerino visus asmeninius pasiekimus. Unikalus bėgikas- Rytis Sakalauskas. Jis dar iškovos ne vieną pergalę. Stengiuosi nepraleisti nei vienos sprinterio treniruotės.

Dauguma mano auklėtinių gerino Lietuvos rekordus, džiugino Lietuvą aukščiausio lygio varžybose. Kai turėsiu laiko, pabandysiu suskaičiuoti, kiek šių atletų tapo Lietuvos čempionais. Kiekvienas auklėtinis žymi atskirus etapus- Kastytis Klimas, Vilmantas Pipiras, Edita Lingytė-Kavaliauskienė, Audra Dagelytė-Čekanauskienė, Adrija Eimanavičiūtė-Paršukova, džiaugiuosi sėkmingomis Evaldo Kandratavičiaus ir Sigito Kavaliausko karjeromis. Deja, visų nepaminėsiu, tačiau dirbti su jais buvo nepaprastai įdomu.

Lengvoji atletika padėjo sutikti ir mano žmoną Jūratę. Beje, ji buvo daugkartinė 400 m bėgimo Lietuvos čempionė.

Treneriai kuria savo sėkmės formules, kai kuriems net padeda marškinėlių spalva ar talismanai, koks Jūsų sėkmės raktas?
Trenerio sėkmė priklauso nuo kelių dalykų. Pirma, ar atletas teisingai pasirinko sporto šaką, ar pakankamai gabus siekti aukštumų? Antra, treneris turi parinkti teisingas treniravimo technologijas. Labai svarbu parengti tinkamą treniruočių planą: pramankštą, mitybą, psichologinį parengimą, atsigavimą. Privalai nuolat sekti naujausius sporto mokslo pasiekimus, atlikti tyrimus.

100 m distancija Jums vis dar didžiausias iššūkis?
Lengvosios atletikos čempionate gali nevykti kai kurių rungčių varžybos, tačiau jos neįsivaizduojamos be 100 m bėgimo. Pasaulyje šioje rungtyje konkurencija yra milžiniška, o man tai – didžiausias iššūkis. Kur sunkiau, ten įdomiau.  Kai kuriose rungtyse, net ir suklydęs, gali nugalėti, o čia klaidos kaina labai didelė. Ne kartą girdėjau, kad  Lietuvos sportininkai nepasieks aukštumų šioje rungtyje, noriu įrodyti, kad tai netiesa.
  
Rytoj universitete skaitysite paskaitą “Trumpųjų nuotuolių bėgimas: 50 m”?
Dažnai sakau, kad žmogau gyvenimas, tarytum, 100 metrų bėgimas. Kaip ir sportininkai,  kartais pasitraukiame 70 ar 80 metre. Manau, kad įveikiau tik pusė distancijos. Garbinga yra pasiekti finišą. Šimtametis 100 metrų distanciją yra įveikęs per 43 sekundes. Tad visi mes turime galimybių siekti pasaulio rekordo. Matau sąsajas tarp šios distancijos ir bėgančio gyvenimo.

Nemažai sportininkų, trenerių rašo atsiminimo knygas, net romanus…

Nors esu kelių vadovėlių apie lengvąją atletiką bendraautorius, tačiau dar planuoju plačiau aprašyti savo patirtį. Turime jausti atsakomybę ir dalintis žiniomis. Prieš šešerius metus, kartu su savo mokytojais, nusipelniusiu Lietuvos treneriu V.Butkumi ir profesoriumi A.Grūnovu, parašėmę vadovėlį “Trumpųjų nuotolių bėgimas”. Tačiau specializuotų knygų, skirtų lengvajai atletikai, dar labai trūksta.
 

Kokie  iššūkiai Jūsų laukia ateityje?

Dabar didžiausią dėmesį skiriu Lietuvos sporto universitetui. Siekiame tapti geriausia sporto mokslo aukštąja mokykla ne tik Baltijos šalyse. Stengiuosi perduoti savo žinias ir patirtį studentams. Neabejoju, kad dar laukia daug  įdomių iššūkių.

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas