Ingvaras Butautas 2013 m. balandžio 24 d. 10:56 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Biliarde sėkmę lemia ne tik meistriškumas

Europos pulo čempionate vieno žingsnio iki medalio pritrūkęs H. Strolis: "Alus, žaidimas iš pinigų yra tiems, kurie žaidžia bare savo malonumui"

H. Strolis tvirtina, kad 90 proc. sėkmės slypi pulo žaidėjo psichologijoje
H. Strolis tvirtina, kad 90 proc. sėkmės slypi pulo žaidėjo psichologijoje
34 metų Lietuvos biliardo žaidėjas Henrikas Strolis Slovėnijoje vykusiame Europos pulo čempionate „Pool-9“ rungties turnyre prasibrovė iki ketvirtfinalio. Vieta pirmame aštuntuke – geriausias Lietuvos pulo žaidėjų visų laikų pasiekimas.

Tiesa, H. Strolis dar nežino ar šio rezultato jam pakaks dalyvauti birželį vyksiančiose pasaulio pirmenybėse.

„Iki galo tai nėra aišku. Į pasaulio pirmenybes patenkama per Europos čempionatą ir per šešių „Eurotour“ turnyrų rezultatus: šiek tiek žmonių pagal Europos čempionato reitingą, šiek tiek – pagal „Eurotour“ reitingą. Dėl to lauksiu -  ką išsiaiškins mūsų federacija,“ – kalbėjo biliardo žaidėjas.

Lietuvos pulo federacijos prezidentas Tomas Brikmanis optimizmu šiuo klausimu netryško.

„Išsiuntėme užklausimą tarptautinei federacijai, atsakymo dar negavomel. Bet nemanau, kad jis bus teigiamas. Dažniausiai pasaulio čempionatuose dalyvauja tik Europos pirmenybių prizininkai. Bijau, kad Henriko reitingas pasaulio pirmenybėms bus per žemas,“ – kalbėjo LPF vadovas.

Slovėnijoje H. Strolis varžėsi keturiose rungtyse.  Įveikęs „Pool-14“ turnyro atrankos etapą, jis pralaimėjo pirmąją pagrindinio turnyro kovą ir užėmė 33-iąją vietą. „Pool-10“ varžybose lietuvis pralaimėjo abi atrankos rungtynes (97 vieta), „Pool-8“ varžybose į pagrindinį turnyrą taip pat nepateko (65 vieta).

„Čempionate buvo keturios rungtys. Pirma – „Pool-14“. Joje kiekvienas įmuštas kamuoliukas duoda tašką, o žaidžiama  iki 125 taškų. Kai lieka baltas ir dar vienas kamuoliukas, tada statomas naujas trikampis be vieno kamuoliuko ir taip iki nustatyto taškų skaičiaus. Tai yra turbūt sunkiausias pulo žaidimas. Kitas – „Pool-8“. Tai turbūt labiausiai visiems žinomas žaidimas. Ten vienas žaidėjas turi mušti spalvotus, kitas – dryžuotus kamuoliukus, o kai sumuša savo kamuoliukas – pergalingąjį juodą. „Pool-9“ ir „Pool-10“ yra iš pirmo žvilgsnio labai panašūs, nors nedidelių skirtumų turi. Juose reikia mušti kamuoliukus iš eilės: pirmą, antrą, trečią, ketvirtą, kol įmuši paskutinį, kuris vienintelis yra svarbus. Jis būna devintas arba dešimtas,“ – įvairių pulo rungčių ypatybes aiškino H. Strolis.

Kitų Europos čempionate dalyvavusių lietuvių rezultatai buvo prastesni.

„Pool-9“ varžybose Marius Ganusauskas buvo 65-as, Leonas Mončiunskas ir Marius Šiaudkulis – 97-i, moterų varžybose Agnė Jarušauskaitė buvo 33-ia, Simona Milišauskaitė – 47-ta.

Į „Pool-14“ pagrindinį turnyrą pateko ir 33-iąją vietą užėmė ne tik H. Strolis, bet ir M. Ganusauskas. Moterų varžybose S. Milišauskaitė pakilo iki 17-osios vietos, o A. Jarušauskaitė buvo 33-ia.

„Pool-10“ rungtyje A. Jarušauskaitė užėmė 17-ąją vietą, o S. Milišauskaitė – 33-iąją. Vyrų varžybose į pagrindinį etapą pateko M. Šiaudkulis (33), L. Mončiunskas buvo 65-as, M. Ganusauskas – 97-as.

„Pool-8“  turnyre A. Jarušauskaitė užėmė 17 vietą, S, Milišauskaitė – 33-ią. 33-ią vietą vyrų varžybose užėmė M. Šiaudkulis, 65-ą – M. Ganusauskas, 97-ą – L. Mončiunskas.

Komandinėse pulo varžybose Lietuvos moterys buvo 13-os.

Dalyvavote keturiose Europos pulo čempionato rungtyse. Vienoje iš jų patekote į ketvirtfinalį. Kas sutrukdė tą patį pasiekti kitose?
– klausėme H. Strolio.
Tas žaidimas, kuriame aš pasiekiau aukščiausią rezultatą, buvo man parankiausias. O kituose buvo kažkokia duobė.  Iš tiesų nėra taip lengva laimėti. Varžovai yra tikrai stiprūs. Todėl mano rezultatai yra normalūs. Nesu aš tas lyderis, kuris kaskart patenka tarp aštuonių ar šešiolikos stipriausiųjų. Nuo pirmo mačo reikia žaisti gerai. Jei kas nors nepavyksta psichologiškai ar techniškai – rezultato nebus.

Psichologija labai daug lemia?
Kai žaidžia du draugai bare, vienas gal žais gerai, kitas – blogiau. O sportiniame biliarde visi žaidžia gerai – lygis labai aukštas ir panašus. Ir kaip tau seksis parodyti, ką tu gali, priklausys tik nuo psichologijos. 90 procentų pergalės priklauso nuo to, kaip nusiteikęs sužaisti tu ateini į mačą. Aišku, jei tau meistriškumo neužteks, tai nieko vien psichologija pasiekti nepavyks.

Europos čempionate nebuvote vienas. Buvo Lietuvos komanda. Kas vieni kitiems buvote čempionate - varžovai ar komandos draugai?
Turėjau su lietuviais porą susitikimų, bet laikau juos tikrai daugiau partneriais nei varžovais. Mano rezultatui labai padėjo, kad Slovėnijoje buvo didelė mūsų rinktinė. Komandos nariai man labai padėjo psichologiškai, patarimais. Tai yra labai svarbu – palaikymas tau leidžia jaustis labai gerai.



Kiek lazdų vežėtės į Europos čempionatą?

Turiu tris lazdas. Viena išmušimu - tai yra pirmajam smūgiui, yra žaidėjo lazda ir yra lazda perkelti kamuoliuką – trumpesnė ir su keliomis dalimis.

Kai keliaujate nereikia primokėti už lazdas perkant bilietus?
Nereikia. Čia – kaip lagaminas. Tik į saloną jų pasiimti negali. Laikoma sportiniu inventoriumi. Blogiausia būna, kai lazda atiduota bagažui neatvyksta. Man taip nėra buvę, bet kitiems pasitaikė. Tada būna ypatingai ne kas, nes lazda – unikalus dalykas.

Negi ne tas pats, su kuria lazda žaisti? Viena nuo kitos jos daug skiriasi daug?
Priklauso nuo žaidėjo lygio. Šiaip žmogus net sportinės nuo paprastos neatskirtų. Nebent dėl to, kad sportinė – gražesnė, ar svoris kiek skiriasi. O kiekvienas žaidėjas savo lazdą nuo bet kurios kitos atskirs iš karto. Ir kalba ne apie tai:  ilgesnė lazda ar plonesnė. Jos skiriasi vos vos. Bet tas "vos vos" žaidėjui daug reiškia. Ir jei jis praras savo lazdą, iš karto praras bent 10 procentų savo pajėgumo. Prie naujos lazdos priprasti reikia porą mėnesių, kad visiškai suprastum, kad tai – tavo lazda.

Turite tris vaikus. Viena duktė – tenisininkė. O kiti du turi ką bendro ar žada turėti ką nors bendra su sportu?

Ir kiti du tikrai sportuos. Dėl biliardo nežinau, jiems patiems reikės rinktis. Šiaip biliardas jiems dabar būtų dar per anksti – stalas per aukštas. Bent jau iki 8-9-10 metų. O iki to laiko jie, manau, apsispręs kad jiems labiau patinka. Gal tai bus tenisas, gal – futbolas, gal – biliardas, gal – dar kas nors.

Jūs nesate profesionalas, nes negyvenate iš biliardo žaidimo? Kokias vietas reikėtų užimti Europoje, kad būtumei tikras biliardo profesionalas?

Taip, ne žaidimu uždirbu gyvenimui. Yra mūsų kaimynė Lenkija, kuri turi labai stiprią biliardo federaciją. Ir jų federacija geriausiems lenkų žaidėjams moka algas, apmoka daug išlaidų, kelionių. Panašiai yra Olandijoje. Yra kiti profesionalai, kurių kelias žymiai sunkesnis. Kurie pinigus turi užsidirbti patys iš turnyrų prizinių fondų arba susiradę rėmėjus. Tokiems pakanka vienus metus neparodyti gerų rezultatų ir pas juos nėra pinigų, nėra už ką į turnyrus važiuoti.

Esate įmonės vadovas?
Aš turiu keletą įmonių, bet šiame straipsnyje matyt galima būtų paminėti du biliardo klubus: vieną Kaune, vieną Vilniuje.

Kada ir kaip atsirado jūsų pomėgis biliardui?

Nuo mokyklos, gal nuo 16 metų. Žaisdavom po pamokų su draugais. Po to įstojau į universitetą ir žaisdavau taip pat. Po to nuėjau į vieną jaunimo turnyriuką, pažaidžiau, pralaimėjau, bet užsikabinau. Man visada labai daug motyvacijos teikdavo ir teikia turnyrai. Aišku buvo ir tokių metų, kai žaisdavau mažai dėl šeimos ar darbų.

Jūs tik pulą žaidžiate?
Rusiško biliardo aš nežaidžiu. Gana aktyviai žaidžiau snukerį ir palyginus neblogai sekėsi. Lietuvos pulo federacijos dėka perėjau žaisti pulą ir esu tuo patenkintas.

Pulas – populiariausia biliardo rūšis. Kuo jis žmones taip traukia?

Rusišką ar snukerį reikia mokėti žaisti šiek tiek geriau. Pulas pasižymi tuo, kad išmokti pradėti jį žaisti yra gana nesunku, o išmokti labai gerai žaisti tiek pat sunku, kaip ir kitas biliardo rūšis. Rusijoje aišku populiariausias rusiškas biliardas, britų šalyse – snukeris, bet visame pasaulyje, įskaitant Aziją, Ameriką, aiškiai populiariausias – pulas. Taigi pulą žaidžia daug žmonių. Ir daug žmonių iš tų, kurie žaidžia, nori žaisti dar geriau. Taip konkurencija ir susidaro.

Ar žaidžiate biliardą iš pinigų?
Lietuvoje ir buvusioje Sovietų Sąjungoje yra toks biliardo supratimas - kad jis yra žaidžiamas iš pinigų. Visame pasaulyje yra kitaip. Ir Lietuvoje jau darosi panašiau į Europą. Olandui žaisti iš pinigų būtų neįsivaizduojamas dalykas. Iš kažko reikia žaisti. Pavyzdžiui, jei važiuoji į turnyrą Estijoje - kas vairuos iki Talino. Taip save labiau motyvuoji. Bet žaidmas iš pinigų pule yra labai retas. Jei nori ko nors pasiekti, į biliardą reikia žiūrėti kaip į sportą. Nieko nebus, jei išgersi penkis alaus, numigsi tris valandas ir eini žaisti biliardą. Dėl ko man sunku įveikti profesionalą, tai dėl to, kad jis turi savo treniruočių režimą kiekvieną mielą dieną. Alus, žaidimas iš pinigų yra tam žmogui, kuris žaidžia bare savo malonumui.



Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas