Marytė Marcinkevičiūtė 2013 m. balandžio 30 d. 10:12 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

"Didžiausia sporto stiprybė – žmonės"

Laikraštis "Sportas": Juro Poželos siekis yra sutvarkyti sporto bendruomenės socialinius klausimus – darbo apmokėjimą, socialines garantijas

J. Požela (viduryje) ir pats sportuoja, ir palaiko sportuojančius.
Pozela.lt nuotr.
J. Požela (viduryje) ir pats sportuoja, ir palaiko sportuojančius.
   

Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Juras Požela – naujas veidas Lietuvos sportiniame gyvenime, bet sportas jam ne naujiena – politikas plaukioja, važinėja dviračiu, gyvena sporto aktualijomis.

Nors J. Poželai balandžio 12 d. suėjo 31 metai, jo, kaip politiko, stažas jau siekia dešimtmetį. Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultete baigęs informologijos studijas jis įgijo komunikacijos ir informacijos mokslų bakalauro laipsnį, vėliau tame pačiame universitete baigė žurnalistikos magistratūros studijas.

Studijuodamas stažavosi Nyderlandų Karalystėje. Darbinę veiklą pradėjo besimokydamas pirmame kurse – dirbo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Integruoto informacijos centro vadybininku, vėliau Europos Parlamento nario Justo Paleckio padėjėju, 2006–2010 m. vadovavo Jaunimo reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

2003 m. J. Požela pirmą kartą buvo išrinktas Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariu ir perrinktas dar du kartus.

Kaip, patekęs į Seimą, tapote Jaunimo ir sporto reikalų komisijos vadovu?
Rinkimuose į Seimą dalyvavau turėdamas solidžią politiko patirtį. Jaunimas ir sportas – dvi panašios, tačiau kartu ir turinčios daug skirtumų temos. Mano uždavinys – kad abi šios sritys turėtų deramą politinį atstovavimą, užtikrinti laiku priimamus sprendimus. Komisijos nariai priklauso skirtingoms partijoms, frakcijoms, tačiau posėdžių metu visi susivienijame dėl jaunimo ir sporto.

Stengsiuosi nuveikti daug, tačiau be jokių revoliucijų, tik būtinai turėtų būti tam tikri evoliuciniai sprendimai. Mano, kaip politiko, uždavinys – nenuvilti žmonių lūkesčių.

Kaip manote, kokios šiandien yra svarbiausios sporto aktualijos?
Lengviau įvardyti problemas, kylančias iš valstybės. Pirmiausia tarpžinybinio bendradarbiavimo trūkumas, nepakankamas strateginis mąstymas, priimant sprendimus, dažnas blaškymasis, naujų projektų inicijavimas, nebaigus pradėtų. Tai iš esmės keisis.

Kokių konkrečių veiksmų ėmėsi jūsų vadovaujama komisija, svarstydama įvairius sporto projektus, juos aptardama ir diskutuodama su Vyriausybe? Ar buvo išklausyta Kūno kultūros ir sporto departamento ataskaita?
Pirmiausia visi komisijos nariai susipažino su sporto situacija, institucijomis, atsakingomis už politikos vykdymą, skiriamu finansavimu. Kiekvieno posėdžio metu gilinamės į konkrečias problemas, ieškome, kaip būtų galima jas spręsti. Susipažįstame su sporto situacija ne tik Vilniuje, bet ir šalies regionuose.

Ar pritariate ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus teiginiui, kad sportas – tai šalies vizitinė kortelė?
Tikrai taip. Tik papildyčiau, kad ta vizitinė kortelė būtų traukiama ne tik tada, kai laimime olimpinį auksą, bet ir būtų svarbi visose gyvenimiškose situacijose.

Kokius sporto prioritetus išskirtumėte?
Reikėtų efektyviai išnaudoti tai, ką turime, nestatyti renginių arenų, bet baigti jau pradėtus sporto objektus (pirmiausia paminėčiau Druskininkų olimpinio centro statybas), sutvarkyti esamus.

Labai norėtųsi pagaliau sutvarkyti sporto bendruomenės socialinius klausimus – darbo apmokėjimą, socialines garantijas. Šioje srityje labai daug netolygumų.

Taip pat labai svarbu, kad nepraleistume nė vieno potencialaus didelio meistriškumo sportininko. Tam turi būti gera infrastruktūra, bendradarbiavimas su mokslininkais, aukšto lygio sporto medicina. Kalbantis su pačiais sportininkais, jie šią problemą ypač akcentuoja. Jei nieko nedarysime, neturėsime pamainos.



Vis labiau įsigali lažybų sporte verslas. Ar Seimas yra pajėgus su ta negerove kovoti?
Mano nuomone, tokių reiškinių neturi egzistuoti. Ypač kai gauname žinių apie dirbtinai lemiamus sporto rungtynių rezultatus. Šiame „versle“ sukasi didelės lėšos, tačiau turime su tuo kovoti, nes kitaip pats sportas nebetenka savo esmės.

Nauja akis visada daugiau mato. Ką mūsų sportiniame gyvenime pastebėjote teigiamo ir neigiamo, ką artimiausiu metu būtina spręsti?
Didžiausia stiprybė – mūsų žmonės. Sportininkai, treneriai, aptarnaujantis personalas – visi, netausodami savęs, dažnai prastomis sąlygomis ir nesulaukdami normalaus atlyginimo dirba, siekdami tikslų. Taip pat vienybė. Drįsčiau teigti, kad sporto bendruomenė sugeba susivienyti, nors kartais tos vienybės linkėčiau daugiau. Neigiamų aspektų šį kartą neaptarinėsiu.

Sporto visuomenė laukia, kada Seimas priims palankų įstatymą tiems, kurie remia sportą.
Balandžio 9 d. per mūsų komisijos posėdį vienas iš klausimų ir buvo verslo įtraukimas į sporto rėmimo veiklą. Kalbėjomės gana daug, į posėdį buvo pakviesta verslo, sporto bendruomenės atstovų, siekėme išsiaiškinti, ko reikėtų teisinei bazei, kad aktyviai būtų remiamas Lietuvos sportas.

Kaip žiūrite į masinio sporto plėtrą Lietuvoje?
Sportuojantis žmogus – sveikesnis žmogus. Tai visiems žinoma tiesa, todėl manau, kad masinį sportą reikėtų remti ir plėtoti. Investuodami į šią sritį, sutaupytume valstybės lėšų. Taip pat masinis sportas yra puiki priemonė jaunimo užimtumui, o šiandien to labai trūksta.

Ar sportiškas Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas?
Paauglystėje gana aktyviai plaukiojau. Ir šiandien nepraleidžiu progos panerti į vandenį, tačiau jau daugiau savo malonumui, o ne dėl rezultatų. Vasarą plaukioju dažniausiai ežeruose. Vilniuje su baseinais nėra labai gera situacija – anksčiau plaukiojau Lietuvos vaikų ir jaunimo centro baseine, mane tobulino plaukimo ir nardymo trenerė Nijolė Gaidulytė, o dabar dažniausiai apsiriboju sporto klubų baseinais.

Taip pat dažnai minu dviračio pedalus. Manau, kad mane tikrai būtų galima pavadinti sporto žmogumi dėl to, kad domiuosi sportu ir gyvenu šia tema.

Sakoma, kad geras sportininkas niekada nebus geras treneris. Jūs nebuvote nei didelio meistriškumo sportininkas, nei treneris, neturite ir sporto organizatoriaus patirties. Kokiu principu stengiatės vadovauti Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijai?
Pagrindinis mano darbo principas – įsiklausyti, pasitarti ir tik tada priimti sprendimus. Daviau pažadą per pirmuosius darbo Seime metus nuvažiuoti į visas šalies savivaldybes, susipažinti su kiekvienos jų sporto infrastruktūra, problemomis, laimėjimais, žmonėmis.

Galiu pasakyti, kad dažnai išgirstu kalbų, jog tai – pirmas aukštesnės institucijos vizitas, anksčiau niekam nebūdavo įdomios jų problemos. Tik pačiam žinant ir matant, galima daryti gerus ir reikalingus sprendimus. Komisija patvirtino neetatinius sporto ekspertus, remsiuos jų siūlymais ir nuomonėmis.

Gal būtų galima sužinoti, kas tie neetatiniai sporto ekspertai?
Tai žinomi Lietuvos sporto žmonės. Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) delegavo prezidentę Dainą Gudzinevičiūtę ir generalinį sekretorių Valentiną Paketūrą, Lietuvos sporto federacijų sąjunga – prezidentą Rimantą Kveselaitį, Lietuvos sporto universitetas – prorektorių Aleksą Stanislovaitį ir t. t.

Jau legendomis apipintas nacionalinis stadionas, kiek dar metų teks laukti, kad jį turėtume?
Gėda, kad Vilnius neturi gero stadiono. Nacionalinis stadionas – labai sudėtingas klausimas, vertas atskiros diskusijos. Tačiau šitas nacionalinis stadionas, koks jis yra dabar, ir jo baigimas man asmeniškai kelia daug klausimų. Jo projektas buvo rengiamas ankstesniais laikais, naudojant tų laikų technologijas.

Iš Vilniaus savivaldybės žinau, kad investuojama lėšų į erozijos pažeistus pamatus. Nesu tikras, ar bandymai baigti statyti stadioną ant pamatų, kuriuos kasmet tenka gelbėti nuo erozijos, būtų geriausias sprendimas. Iškyla klausimas – gal reikėtų ieškoti kokio nors kito sprendimo. Projektas turi būti iš esmės peržiūrimas.

Ar patogiai jaučiatės naujoje kėdėje?
Jaučiuos gerai. Žinoma, darbą įvertins Lietuvos žmonės ir sporto bendruomenė. Džiaugiuosi geru bendradarbiavimu su sporto federacijomis, LTOK. Mano uždavinys – jų nenuvilti.

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas