Marytė Marcinkevičiūtė | 2013 m. gegužės 8 d. 10:56 |
![]() ![]() |
Baku žada nustebinti ne tik Europą
Azerbaidžanas neklauso patarimų taupyti, todėl pirmųjų Europos sporto žaidynių dalyvių Azerbaidžane lauks ištaigingi butai ir įspūdingos arenos
2015 m. birželio 12-28 d. Baku (Azerbaidžanas) vyks pirmosios Europos sporto žaidynės, kuriose dalyvaus apie 6,5 tūkst. atletų iš visų 49 Europos nacionalinių olimpinių komitetų
Iki šiol vykdavo įvairių žemynų žaidynės, kurios nebuvo rengiamos tiktai mūsų žemyne. Europos olimpinių komitetų prezidento Patricko Hickey idėja pagaliau įgyvendinta – 2015 m. pagaliau vyks ir Europos žaidynės.
Azerbaidžaniečiai kruopščiai rengiasi šiam neeiliniam įvykiui, statomos naujos sporto bazės, žaidynes norima organizuoti ne ką prasčiau nei olimpinės žaidynės. Europos žaidynių koordinacinėje komisijoje (joje - 16 žmonių iš Graikijos, Kroatijos, Ispanijos, Nyderlandų, Belgijos, Ukrainos, Slovėnijos, Prancūzijos, Danijos, Suomijos, D. Britanijos, kitur) pakviestas dirbti ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Garbės prezidentas Artūras Poviliūnas.
„Europos žaidynės ateityje būtų pastovus renginys, jos vyktų kas ketverius metus prieš olimpines žaidynes“, - sako Artūras Poviliūnas, kuris balandžio pabaigoje su komisijos nariais viešėjo Azerbaidžane, kur susitiko su šalies prezidentu ir Azerbaidžano olimpinio komiteto prezidentu Ilhamu Alijevu bei žaidynių organizaciniam komitetui vadovaujančia jo žmona, Azerbaidžano gimnastikos federacijos prezidente Mechriban Alijeva. Susitikimas vyko prezidento rezidencijoje.
Ar jums buvo netikėtas pasiūlymas dirbti žaidynių koordinacinėje komisijoje?- paklausėme Artūro Poviliūno.
Ne, nesu nustebintas. Tai, žinoma, puikus mano darbo įvertinimas ir didelis įsipareigojimas. Visada buvo mano geri ryšiai su Europos olimpinių komitetų vadovybe. Dabar turiu daugiau laiko, tai, matyt, ir buvo nutarta mane įtraukti į koordinacinę komisiją, kuri padeda organizaciniam komitetui rengtis žaidynėms.
Mūsų koordinacinė komisija – tai lyg savotiški revizoriai, patarėjai. Artimiausiu metu pasiskirstysime į darbo grupes, kurios bus atsakingos už atskiras sritis. Reikės važiuoti, pasižiūrėti, pakontroliuoti, patarti, informuoti Europos olimpinių komitetų atstovus apie esamą situaciją.
Esame visi suinteresuoti, kad pirmosios Europos žaidynės būtų surengtos kaip galima geriau ir šventiškiau. Kai vyksta olimpinės žaidynės, kandidatūros būna žinomos mažiausiai prieš septynerius metus.
Dabar laiko tarpas labai trumpas – tiktai praėjusių metų gruodžio mėnesį per Europos olimpinių komitetų generalinės asamblėjos sesiją buvo palaimintas šis projektas ir nutarta rengti Europos žaidynes. Iki šio reikšmingo įvykio beliko vos porą metų
Kaip azerbaidžaniečiai rengiasi šioms pirmosioms Europos žaidynėms?
Azerbaidžaniečiai nusiteikę šias žaidynes surengti kuo įspūdingiau, viskas daroma tam, kad jos būtų įsimintinos ne tiktai kaip pirmosios žaidynės. Žaidynių šeimininkams vieniems viko nebūtų paprasta padaryti, kadangi tai labai rimtas sporto renginys.
Baku jau vyksta ne laikinų, o įspūdingų sporto objektų statybos. Statomas naujasis stadionas, didžiulis vandens sporto centras. Visi sporto objektai bazuojasi maždaug 25 min. atstumu, važiuojant mašina nuo žaidynių kaimelio, tačiau dauguma statinių yra vienas šalia kito.
Salės tinklinio varžybos bus surengtos arenoje, kur vyko Eurovizijos konkursas, ten viskas jau parengta. Žaidynių šeimininkai pakvietė nemažą grupę JAV specialistų, kurie padeda žaidynių organizaciniam komitetui. Daug kas sako, kad nereikia mėtyti pinigų, bet azerbaidžaniečiai į tai nekreipia dėmesio. Matyt, jie turi daug pinigų ir ateityje galvoja apie olimpines žaidynes. Būsimosios žaidynės labai plačiai nušviečiamos žiniasklaidoje.
Baku, kuriame gyvena apie 6 mln. gyventojų, labai pasikeitęs, čia daug įspūdingų daugiaaukščių pastatų, viskas atrodo labai įspūdingai. Tačiau dar yra ir spręstinų problemų dėl vizų, nes Azerbaidžanas – ne Europos Sąjungos šalis, transporto. Didžiausią įspūdį padarė žaidynių kaimelis, kuriame gyvens sportininkai. Butai erdvūs, ištaigingi, jie vėliau bus parduoti. Kiek teko pabuvoti olimpinių žaidynių kaimeliuose, tai jo tokio tikrai niekur nebuvo. Svetainė – kokių 25 kv. m, kambariuose gyvens po du sportininkus. Tie kambariai yra kone pusantro karto didesni nei kada nors buvo olimpiniuose kaimeliuose.
Labai didelis dėmesys skiriamas žaidynių atidarymui ir uždarymui, azerbaidžaniečiai nenori kartoti olimpinių žaidynių scenarijaus. Jau yra suburta speciali darbo grupė, kuri rūpinasi šiais klausimais, pakviesti amerikiečiai teoika pasiūlymus. Dar nėra paskelbtas oficialus žaidynių logotipas, tačiau paskelbtame konkurse dalyvavo tūkstančiai jaunimo ir suaugusiųjų.
Neoficialiai tarpusavyje kalbėjomės, kad vėliau gali iškilti problemų Tarptautiniam olimpiniam komitetui, nes Europos žaidynės gali būti labai ištaigingai surengtos.
Ar jau žinoma varžybų programa?
Preliminarai galima pasakyti, kad vyks 19 sporto šakų varžybos. Tiesa, faktiškai jų bus daugiau – tarkime vandens sporto šakos priskirtinos kaip vienam vienetui, tačiau tai – ir vandensvydžio, plaukimo, šuolių į vandenį varžybos. Tai pasakytina ir apie dviračių sportą.
Programoje - šaudymo iš lanko, lengvosios atletikos, badmintono, krepšinio (3x3), bokso, baidarių ir kanojų irklavimo, dviračių sporto (BMX, plentas, kalnų dviračiai), fechtavimosi, paplūdimio futbolo, gimnastikos (sportinė ir meninė), dziudo, karatė, šaudymo, stalo teniso, taekvondo, triatlono, tinklinio (salės ir paplūdimio) ir graikų romėnų imtynės.
Kol kas dar nėra žinios iš Europos lengvosios atletikos bei bokso federacijų, aptariant kokiame lygmenyje vyks jų varžybos. Gegužės mėnesio pabaigoje bus priimtas konkretus sprendimas. Dar neaišku ir dėl irklavimo – tariamasi su Tarptautine irklavimo federacija, gal būt bus atitinkamas amžiaus cenzas.
Savotiška žaidynių naujiena yra neolimpinių sporto šakų - karatė, krepšinio 3x3, paplūdimio futbolo - įtraukimas į varžybų programą. Skatinamos ir neolimpinės sporto šakos, kurios, gal būt, kada nors taps olimpinėmis.
Atletams, norintiems dalyvauti Europos žaidynėse, reikės įvykdyti atitinkamus normatyvus, kurius nustatys Europos bei Tarptautinės atskirų sporto šakų federacijos. Atrankos kriterijai artimiausi metu bus pateikti.
Plaukimo varžybose bus nustatyti tam tikri amžiaus limitai. Per Europos žaidynes turėtų dalyvauti 18 –mečiai vyrai ir 17 moterys. Gal būt, kai kas keisis ir kitose sporto šakose – kaip minėjau, viskas paaiškės gegužės mėnesio pabaigoje, kada bus priimtas sprendimas.
Ar jau nustatyta, kiek atskirų sporto šakų varžybose galės dalyvauti atletų?
Taip. Tarkime, badmintono varžybose galės dalyvauti po 80 moterų ir vyrų, krepšinyje - 16 komandų, bokso – apie 300 moterų ir vyrų, baidarių ir kanojų irklavimo – apie 350 (bus rungtyniaujama tiktai sprinto rungtyse Mingečiaūryje, apie 250 km nuo Baku), dviračių sporte – 350, fechtavimo – apie 400 atletų, gimnastikos apie 445, dziudo – apie 350, karatė – po 48 moteris ir vyrus ir t.t.
Gali būti taip, kad per šaudymo ir stalo teniso varžybas netgi vyks kvalifikacija, iškovojant kelialapius į olimpines žaidynes.