Marytė Marcinkevičiūtė | 2013 m. birželio 3 d. 13:33 |
![]() ![]() |
Į festivalį įsiliejo ir poilsiautojai
20-ajame festivalyje „Sportas visiems“ Palangoje dalyvavo daugiau kaip 9 tūkst. sveiko gyvenimo būdo propaguotojų
Šiemetinis Lietuvos asociacijos „Sportas visiems“ festivalis skyrėsi nuo ankstesniųjų. Kone visi renginiai vyko mieste arba prie jūros. Rekonstruojamame pagrindiniame palangiškių stadione buvo surengtos tiktai festivalio svarmens mėtymo varžybos ir „Žalgirio“ žaidynių futbolo turnyras.
Prie pajūrio susirinko daugiau nei 9 tūkst. užsiregistravusių dalyvių ir poilsiautojų, populiarinančių sveiką gyvenseną. Festivalio organizatoriai sudarė galimybę su visais pasimankštinti bei parungtyniauti ir poilsiautojams. Jie dalyvavo ir įspūdingose eitynėse per miestą.
Festivalio dalyviai, lydimi Palangos orkestro, šiemet švenčiančio 60 metų jubiliejų, J. Basanavičiaus gatve žygiavo su vėliavomis, žaidynių atributika prie jūros - į Jūratės ir Kastyčio skverą, kur vyko iškilmingas jubiliejinio renginio „ Sportas visiems“ atidarymas.
Festivalį papildė „Žalgirio“ draugijos, priklausančios šiai asociacijai, sporto žaidynės.
Lietuvos asociacija „Sportas visiems“ dabar vienija 19 skėtinių sporto organizacijų. Kaip teigė jos prezidentas Algis Vasiliauskas, šis mėgėjiškas festivalis - tai vienas asociacijos intensyvios veiklos etapų. Per iškilmingą festivalio atidarymą, pasveikinęs dalyvius, jis pasidžiaugė, kad mato daug jaunimo, puikių ir iniciatyvų organizatorių, kurie padeda visiems susirinkti į šį puikų kūno kultūros ir sporto renginį.
A. Vasiliauskas jaunajai kartai linkėjo draugauti su sportu, rūpintis savo sveikata, nes nieko nėra maloniau, kaip matyti sveiką ir žvalų žmogų. „Sportas visiems“ asociaciją, švenčiančią 20 metų jubiliejų, pasveikino ir įteikė dovaną „Žalgirio“ sporto draugijos prezidentas Vytas Nėnius.
Maži ir dideli
Festivalyje dalyvavo įvairaus amžiaus žmonės. Riedutininkų varžybose tarp 70 sportininkų buvo ir keturmečių, ir 45-etis. Kova vyko septyniose amžiaus grupėse. Gausiausiai dalyvavo vilniečių. Lietuvos greitojo čiuožimo asociacijos generalinis sekretorius Antanas Vilčinskas stebėjosi, kad, nors Palangoje jis matė nemažai gatvėse važinėjančių riedutininkų, tačiau varžybose dalyvauti jie kažkodėl nepanoro.
„Viena problemų, galbūt, ta, kad Palangoje nėra sąlygų rengti riedutininkų varžybas. Dabar riedučiai tapo greiti, turi būti geri posūkiai, o Palangoje to nėra. Nepaisant to, labai atkakliai tarsi per gero rango varžybas kovojo patys mažiausieji sportininkai“, - sakė A. Vilčinskas.
Atskirose grupėse nugalėtojais tapo: vilniečiai Tadas Morkūnas, Andrėja Radkevičiūtė, Danielius ir Ernestas Čechai, Patricija Dorožko, Salvijus Ramanauskas, Lina Bielinienė, palangiškis Jonas Grikšas.
Visi – iš vienos klasės
Visur kartu vaikščiojo aštuonios Kaišiadorių Žiežmarių gimnazijos trečiokės, kurioms gimnazija patikėjo atstovauti festivalyje. Mergaitės dalyvavo smiginio, virvės traukimo, laipiojimo uolomis ir pasagos mėtymo varžybose, o vaikinai, kurių komandoje buvo devyni, dar žaidė ir krepšinį,
Vieniems kaišiadoriečiams tai buvo pirmasis festvalis, o Emai Kelminskaitei - ketvirtasis. Į Palangą kaišiadoriečius atlydėjo kūno kultūros mokytojas ir klasės auklėtojas Rimanatas Levulis.
„Festivalis mums labai patiko, ypač renginiai prie jūros. Dalyvaudamos varžybose, gavome daug adrenalino, teigiamų emocijų. Mums svarbiausia buvo ne nugalėti, o dalyvauti, gražiai praleisti laisvalaikį.
Susipažinome su Palanga, kiek tiktai buvo įmanoma, ją apvaikščiojome, grožėjomės jūra“, - kalbėjo Audronė Randamanskaitė. Jos klasės draugės Aistė Ambrizaitė ir Žydrūnė Parangovskaja pridūrė, jog jos dabar kasmet stengsis atvažiuoti į „Sportas visiems“ festivalį.
Nežiūri savo metų
Šiaulietei Valentinai Ežerskienei jau 74-eri, tačiau į savo metus nežiūri ir aktyviai dalyvauja įvairiuose sveikatos renginiuose. Dabar Palangoje ji bandė jėgas pasagos mėtymo, baudų metimų ir svarmens mėtymo varžybose. Jaunystėje šiaulietė buvo gera ilgųjų nuotolių bėgikė, varžėsi maratono trasoje, o dabar tapo didele sveiko gyvenimo būdo propaguotoja.
“Užauginau sūnų, puikų imtynininką Mindaugą ir dukrą Vilmą, džiaugiuosi keturiais vaikaičiais, kurie, tikiuosi, paseks tėvų bei mano pavyzdžiu ir gyvens sveikai. Mano abi anūkėlės jau lanko plaukimą, o Mindaugo vaikučiai dar maži, bet vyresnysis, penkerių metukų Žygimantas darželyje jau varto vaikus”, - sako V. Ežerskienė.
Ambicijas paliko namie
Šiemet renginyje matėme ir Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ atstovus, kurie praėjusiais metais praleido šį festivalį. „Padarėme klaidą, patys dėl to kalti ir šiemet, palikę visas ambicijas namuose, vėl atvažiavome į Palangą. Keturiuose viešbučiuose, kuriuose gyveno 200 nemuniečių, kabojo asociacijos vėliavos. Sportininkams apmokėjome nakvynę, o kiti, kurių, manau, suvažiavo apie 400, mokėjosi patys“, - kalbėjo „Nemuno“ asociacijos vadovas Kęstutis Levickis.
Nemuniečių organizacija Palangoje buvo atsakinga už kvadrato varžybų surengimą, tačiau jų sportininkai, kurių ypač buvo gausu iš Žemaitijos, ir patys rungtyniavo tinklinio, krepšinio, bėgimo, smiginio, svarmens mėtymo, pasagos mėtymo ir kitose varžybose.
„Per metus mūsų sportininkai dalyvauja net 70 sporto ir kultūros renginių, dabar rengiamės didelei kaimo bendruomenių šventei Rokynėje, kuri vyks birželio 15-16 d. ir sutrauks apie 2 tūkst. žmonių. Netrukus jėgas bandys kaimo seniūnijų sportininkai. Šventojoje vyks paplūdimio tinklinio varžybos.
Nemuniečiai labai pamilo “Sportas visiems” festivalį, mūsų žmonių nereikia agituoti jame dalyvauti – tai super gera tradicija, kuri tęsiasi jau 20 metų. Mūsų veiklą šiemet parėme Kūno kultūros ir sporto rėmino fondas, paskyręs 85 tūkst. Lt., todėl kiek lengviau atsikvėpėme“, - sakė K. Levickis.
Donato Kazlausko tritaškiai
Gatvės krepšinio bei orientavimosi varžybose jėgas bandė ir bendrovės „Olifėja“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Donatas Kazlauskas. Kai žaidė jo vadovaujama „Perlo“ komanda, ją aktyviai palaikė festivalį atvykę stebėti Lietuvos tautinio olimpinio komiteto moterys ir vyrai, tarp jų buvo ir LTOK generalinis sekretorius Valentinas Paketūras.
„Laikykite penktą numerį“, - girdėjosi sirgalių balsai, kai kamuolys atitekdavo D. Kazlauskui. Kamuolys jo rankose ilgai neužsibūdavo – Donatas arba švystelėdavo tritaškį, arba verždavosi prie krepšio. Jo vadovaujama komanda, žaidusi 50-mečių grupėje, užėmė antrą vietą.
„Vienoje komandoje žaidžiau su savo studijų draugais varėniškiu Edmundu Baltikausku ir klaipėdiečiu Jonu Žukausku. Buvome nusiteikę nugalėti, tačiau pavėlavau į pirmąsias rungtynes, ir mūsų dviem žaidėjams, pradėjusiems rungtynes, buvo sunku žaisti prieš tris varžovus - pralaimėjome būsimajai laimėtojai Tytuvėnų komandai 3:7. Mums tai buvo gaivus šaltas dušas”, - sakė D.Kazlauskas.
Sunkiai “Perlui” sekėsi žaisti ir su šiauliečiais, kurie buvo nugalėti tiktai 11:10. Šias rungtynes Donatas ypač gerai žaidė, pataikė kelis tritaškius, sėkmingi buvo ir jo prasiveržimai. “Dabar esu ypač geros sportinės formos. Su draugais treniruojuosi tris-keturis kartus per savaitę. Turime subūrę veteraų komandą ir rengiamės pasaulio veteranų čempionatu Salonikuose”, - sakė D. Kazlauskas.
Jis - Lietuvos orientavimosi sporto federacijos prezidentas, todėl su malonumu dalyvavo ir šios sporto šakos varžybose, kurios vyko mieste.”Mieste reikia greitai bėgti ir ypač gerai orientuotis. Lietuvos čempionatą šiemet irgi surengėme Vilniaus senamiestyje. Buvo labai įdomu ir dalyviams, ir žiūrovams”, - sakė D.Kazlauskas.
Paklaustas apie festivalį “Sportas visiems”, D.Kazlauskas atsakė, kad tai labai graži idėja ir judėjimas, nes “Sportas visiems” prieinamas visiems masinio sporto mėgėjams. Kai nėra didelio meistriškumo sportininkų, mėgėjams yra didelis stipmulas pasivaržyti su konkurentais, suvažiavusiais iš visos Lietuvos.
Prie rankų lenkimo lentos – trys broliai
Per rankų lenkimo varžybas atsirado naujas veidas - Gintaras Morkūnas iš Šilutės rajono Ventės kaimo. Tarp 13 sportininkų jis laimėjo varžybas 70 kg svorio kategorijoje. Festivalio nugalėtojas pralaimėjo pačią pirmą kovą, o visas kitas baigė pergalingai. “Per daug pasitikėjau savo jėgomis ir buvau nubaustas”, - apie nesėkmingą pradžią sakė G. Morkūnas.
Kiek metų domitės rankų lenkimu?, - paklausiau Klaipėdos “Gitanos” servise dirbantį sportininką.
Nuo 2003-iųjų, tačiau tas mano sportavimas buvo daugiau mėgėjiškas. Stipriau pradėjau nuo 2009-jų, kai dalyvavau Pasaulio taurės varžybose. Šiemet gegužės mėnesį jėgas bandžiau Europos čempionate Druskininkuose ir užėmiau ketvirtą vietą. Tai kol kas mano pats svariausias rezultatas. Apie tokią aukštą vietą negalvojau, tikėjausi patekti aštuntuką.
Ar Ventės kaime yra daugiau rankų lenkikų?
Yra. Dabar festivalyje dalyvavo ir du mano broliai – Paulius ir Vaidas. Kuris mūsų stipresnis, sunku pasakyti, su Pauliumi esame daugmaž apylygūs. Ventėje yra kultūros namai, sporto salė, kurioje jaunimas mėgsta pasportuoti. Aš su Pauliumi dabar gyvename Klaipėdoje, o Vaidas mokosi Kintų vidurinėje mokykloje. Per intenetą sekame, kur vyksta rankų lenkimo varžybos ir stengiamės jose dalyvauti.
Ar daug treniruojatės?
Klaipėdoje lankau klubą, kuriame susirenka apie 40 entuziastų, dar individualiai nueinu pasportuoti į sporto salę, kurioje kilnoju svarmenis. Kiek įmanoma, stengiuosi populiarinti savo mėgstamą sportą, jį noriu išgarsinti, gal tada, kaip ir kitos sporto šakos, gausme finansavimą.
Dvynukių aistra – gimnastika
Kauno gimnastikos senjorių klubas (vadovas - Gabrielis Gykis), šiemet pažymintis savo 20 metų jubiliejų, nuolat dalyvauja „Sportas visiems“ renginio gimnastikos klubų pasirodymuose. Jų kolektyve – ir praeityje žinomos Lietuvos gimnastės, daugkartinės šalies čempionės dvynukės Jūratė ir Jurgita Miliušytės bei Irena Kemelytė, kurios labai atkakliai rungtyniaudavo tarpusavyje.
„Mes buvome dvi poros dvynukių, dar Vida ir Teresė Vaučenskaitės, ir treniravomės pas tą patį trenerį. Ta mūsų draugystė tęsiasi iki šių dienų. Mes baigėme Politechnikos institutą, o mūsų draugės – Kūno kultūros institutą. Aktyviai sportavome 15 metų, ta dvasia ir dabar išliko.
Mes ne tiktai lankome klubą, bet vasarą mėgstame ir keliauti, dalyvaujame žygiuose baidarėmis“, - sako Jurgita Miliušytė, dirbanti Kauno savivaldybėje.
Naujovė – linijiniai šokiai
20-ais „Sportas visiems“ festivalis baigėsi gražiu renginiu „Iki pasimatymo“ Vasaros estradoje. Kaip šiemetinį festivalį vertina Lietuvos asociacijos „Sportas visiems“ generalinis sekretorius Algimantas Jucevičius?
„Pirmiausiai pasiteisino mūsų mintis, kad žaidynes rengiame ne tiktai savo organizacijoms, kurios atvyksta su savo dalyviais, bet ir visiems, kurie tomis dienomis būna Palangoje. Anksčiau koncentruodavomės stadione, o dabar išėjome į J. Basanavičiaus gatvę, kuri visa buvo užpildyta, ir į paplūdimį.
Poilsiautojus raginome ilsėtis aktyviai, ir jie tuo pasinaudojo. Mums labai nustebino paplūdimio tinklinis, kurį panoro žaisti net 88 komandos. Gatvės krepšinį žaidė 47 vyrų komandos, tačiau merginų turnyre dalyvavo tiktai 10 komandų. Labai populiarus buvo šaudymas pneumatiniais ginklais, smiginis.
Save labai gražiai pristatėme Palangai eitynėmis per miestą – ėjome iš stadiono link tilto, mus sveikino gausybė poilsiautojų. Iškilmingas festivalio atidarymas ir visi pasirodymai vyko mažesnėje erdvėje Jūratės ir Kastyčio skvere, negalėjome vienu metu „sutalpinti“ 1000 šokėjų, tačiau didesnių priekaištų dėl to nesusilaukėme. Pasiteisino visos naujovės, kurias šiemet pristatėme.
Lietuvos sportinių šokių federacija mums pasiūlė į festivalio programą įtraukti linijinius šokius, kurie jau pačią pirmą festivalio dieną buvo atliekami ant Palangos tilto. Eksperimentas pasiteisino, ši festivalio naujovė susilaukė didžiulio atgarsio ir kitąmet, atrodo, gali gimti naujas festivalio rekordas – linijiniai šokiai gali pritraukti apie 2 tūkst. šokių gerbėjų – ir poilsiautojų, ir festivalio dalyvių.
Užregistruotų dalyvių šiemet renginyje buvo kiek mažiau, tačiau labai suaktyvėjo poilsiautojai, kurie šio renginio jau laukia ir tomis dienomis stengiasi atvykti į Palangą“.
Nugalėtojų pakyla
Palestros bėgimas (98 bėgikai). Atskirose grupėse nugalėtojais tapo žiežmariečiai Vytautas Kuklys, Gvidas Česlavičius ir Ieva Latikaitė, vilniečiai Laura Stasiulytė, Edgaras Abušovas, Justinas Stakėnas, šilališkis Vygandas Petrauskis, rumšiškietis Juras Vosylius, elektrėniškė Roma Ramanauskienė.
Laipiojimas uolomis – alytiškė Svajūnė Stakvilevičiūtė, kretingiškė Dovilė Abrutytė, vilnietis Tomas Steckevičius ir skuodiškis Karolis Klanas.
Bėgimas (189 dalyviai). 10 km greičiausiai nubėgo pakruojiškė Eglė Skruzdytė ir kaunietis Tadas Ignatavičius, o 5 km – alytiškė Iveta Valūnaitė ir Šiaulių r. sportininkas Simonas Steponavičius.
Gatvės krepšinis. Moterys. Palangos „Princesės“, jungtinė Palangos ir Kauno komanda ir Palangos „Alina nežaidžia“. Vyrai. „Triguba sėkmė“, Klaipėdos „Gražuoliai“, Akmenės „Namekas“, Tytuvėnų „Viltis“, Kauno JSO.
Tinklinis. Kauno moterys (Iveta Sutkutė ir Gerda Berštautaitė) ir vyrai (Valentinas Lekavičius ir Aivaras Zubavičius).