Marytė Marcinkevičiūtė | 2013 m. rugpjučio 10 d. 20:35 |
![]() ![]() |
Dėl medalių kovos broliai iš Lietuvos
Pasaulio jaunių irklavimo čempionato Trakuose paskutinę dieną finale kovos porinę dvivietę irkluojantys Vytautas ir Andrius Lapatiukai
Broliai Vytautas (ūgis - 198 cm) ir Andrius 196 cm) Lapatiukai per pusfinalio varžybas šeštadienį finišavo treti (6 min. 43,06 sek.), nusileidę Vokietijos (6 min. 36,76 sek.) bei Australijos (6 min. 41,05 sek.) irkluotojams ir tai jiems lėmė vietą finale.
Finale mūsų šalies irkluotojų dar lauks Rumunijos, Lenkijos ir Didžiosios Britanijos įgulos.
„Finale norime pasirodyti kuo geriau, tačiau visos įgulos labai stiprios, ypač rumunai, kurie yra ryškūs mūsų valčių klasės lyderiai“, - kalbėjo V.Lapatiukas.
Abu brolius Prienuose surado treneris Petras Albertavičius (jis irgi stebėjo savo mokinių pasirodymą pusfinalio varžybose), o dabar juos tobulina trakiškis Vladislavas Sokolinskis.
Pusfinalio varžybas broliai pradėjo labai vangiai. Po 500 m distancijos jie tebuvo šešti, paskutinieji, po 1000 m – ketvirti ir tiktai po to pradėjo vytis varžovus. „Kai pamačiau, kaip mano auklėtiniai irklavo pirmuosius 500 m, vos nenumiriau – jie irklavo labai blogai. Mokiniai pasižymi greičiu ir ištverme, todėl, manau, gal suveikė starto jaudulys. Mūsų planas buvo patekti į finalą, tą sportininkai ir padarė. Tačiau neramina tai, kad sportininkai irkluoja nestabiliai, nors broliai ir yra labai talentingi“, - po pusfinalio plaukimo kalbėjo V. Sokolinskis.
„Per parengiamąsias varžybas su broliu valtyje buvome susikeitė vietomis, tačiau nieko gero neišėjo, vos patekome į pusfinalį, todėl per pusfinalio plaukimą vėl susikeitėme vietomis, aš yrininkavau“, - sakė V. Lapatiukas, kuris šiemet baigė Trakų Vytauto Didžiojo gimnaziją ir įstojo studijuoti į Lietuvos edukologijos universitetą.
„Rytoj padarysime viską, kad užimtume kuo aukštesnę vietą. Pasirinksime kitokią taktiką, nuo pat starto taip toli nepaleisime varžovų. Namuose irkluodami jaučiamės daug laisviau, nejaučiame didelio streso“, - pridūrė šiemet Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos dešimtą klasę baigęs A. Lapatiukas.
Broliai jau šiandien galvoja apie olimpines žaidynes, galbūt jie ateityje irkluos poriną keturvietę.
Buvo tikimasi, kad į finalą pateks dar viena mūsų šalies viltis – šiaulietė Roberta Navickaitė ir kaunietė Sonata Petrikaitė, irklavusios porinę dvivietę. Tačiau pusfinalyje jos buvo penktos, o į finalą pateko trys pirmosios įgulos.
„Merginoms pritrūko greičio. Jos lengvai laimėjo parengiamąsias varžybas ir galvojo, kad nesunkai įveiks ir pusfinalio barjerą. Tačiau jos perdegė, įpusėjus distancijai visiškai nekovojo, o finišuodamos netgi metė irkluoti - štai jų pagrindinė pralaimėjimo priežastis", - teigė 1985 m. pasaulio čempionas ir Seulo olimpinių žaidynių dalyvis Sigitas Kučinskas.
Įžymusis irkluotojas atspėjo, kad į finalą nepateks ir Lietuvos vaikinų aštuonvietė, vadovaujama klaipėdiečio trenerio Liudo Mileškos. „Tačiau jau tai, kad neseniai suburta įgula per parengiamąsias varžybas aplenkė dvi aštuonvietes ir pateko į pusfinalį – didelis jų pasiekimas. Aštuonvietė suburti nėra lengva, ją irkluoja ne vienas ir ne du irkluotojai, o aštuoni – tai jau komanda“, - sakė S. Kučinskas. Jis teigiamai įvertin Lietuvos irkluotojų pasirodymą pirmą varžybų dieną: „Pagal turimas sąlygas - tai neblogai. Turime gerą sporto bazę, bet vien jos neužtenka, reikia ir gerų valčių, irklų. O mūsų jaunimas jų neturi, visas dėmesys skiriamas suaugusiems, gi jaunimas užmirštamas.“
Aštuonvietės treneris L.Mileška džiaugėsi, kad kartu su Lietuvos irklavimo federacija jie bando atgaivinti turėtas gražias aštuonviečių tradicijas. Trejus metus jis bandė surinkti irkluotojus ir pagaliau šiemet sulipdė komandą, kuri rungtyniavo pusfinalyje.
„Mane tenkina, jog vaikinai jau pateko į dvyliktuką. Aplenkėme Rusijos ir Danijos irkluotojus, gal kovoje dėl 7-12 vietų B finale dar pavyks aplenkti vieną ar dvi įgulas. Tai – mūsų maksimalus planas, pagrindas ateičiai, kadangi du vaikinai – 16 – mečiai ir du -17- mečiai, o šiemetiniame čempionate rungtyniauja 18-mečiai. Turime rezervo kitiems metams“, - kalbėjo L.Mileška.
Aštuonvietėje - klaipėdiečiai ir vienas vilnietis, Klaipėdos irklavimo centro auklėtiniai. Lietuvoje jiems nebuvo su kuo pasitikrinti jėgų. Per pusfinalio varžybas aukšta temperatūra kamavo įgulos narį Roką Gedrimą, kurisdėl to nebuvo lygiavertis komandos narys ir vaikinai varžovams negalėjo rimčiau pasipriešinti.
Šis pasaulio jaunių čempionatas – tai vienas iš atrankos etapų į kitais metais Kinijoje įvyksiančias II olimpines jaunimo žaidynes. Čempionatą stebėjęs ir nugalėtojus apdovanojęs dukart pasaulio čempionas ir Maskvos olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas, o dabar Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus daug gražių žodžių skyrė varžybų organizatorei - Lietuvos irklavimo federacijai.
„Turime sukaupę didelį tokių stambų varžybų organizavimo patirtį, tačiau norėtųsi, kad mūsų sportininkai pasiektų ir geresnių rezultatų“, - sakė J.Pinskas, kurio sūnus kariškis Kristijonas Pinskus vadovavo čempionato nugalėtojų apdovanojimui.
Tarp sirgalių buvo ir šveicaras Verneris Zvimpceris, kuris jau daugiau kaip 20 metų būna visur, kur tiktai rungtyniauja Lietuvos irkluotojai, ir jiems padeda. Su mūsų šalies irkluotojais jis susipažino per tarptautinę Liucernos regatą..Pats jaunystėje aktyviai irklavęs, šveicaras dabar dalyvauja mėgėjiškuose turistinių valčių žygiuose. Dabar Trakuose po čempionato svečias iš Šveicarijos dalyvaus irklavimo žygyje po Lietuvą ir savo draugams parodys mūsų kraštą.
„Tai mano gal penkiasdešimtoji viešnagė Trakuose“, - lietuviškai pasakė šis irklavimo entuziastas.