Julius Bliūdžius 2010 m. birželio 9 d. 16:01 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Konferencijos tikslas – vienyti jėgas

Sporto mokslo žingsniai į priekį bei bandymas suartinti teoriją ir praktiką – konferencijoje "Kūno kultūra ir sportas universitete 2010".

Irina Ramanauskienė ir Laura Daniusevičiūtė
Irina Ramanauskienė ir Laura Daniusevičiūtė
   
Gegužės 29 dieną, Palangoje, vyko 3-ioji tarptautinė konferencija „Kūno kultūra ir sportas universitete“, kurioje dalyvavo visų Lietuvos aukštųjų mokyklų mokslininkai, svečiai iš užsienio.

Konferencijos metu pristatytas 101 vienas pranešimas, įskaitant stendinius, įvairiomis temomis, susijusiomis su biomedicina, reabilitacija, fiziniu aktyvumu, socialiniais, humanistiniais ir psichologiniais sporto aspektais, taip pat sporto vadyba, sporto inžinerija ir kitomis kryptimis.

Konferencijoje, kurią kartu organizuoja Kauno technologijos universitetas (KTU) ir Lietuvos kūno kultūros akademija (LKKA), dalyvavo per 300 dalyvių, pranešimus skaitė ir svečiai iš JAV, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, Latvijos, Estijos bei Vengrijos.  

Pirmoji tokia konferencija taip pat Palangoje buvo surengta 2007-ais, antroji – 2008-ais metais. Tuomet nuspręsta į konferenciją dalyvius pakviesti kas dveji metai.

„Svarbu įvertinti, koks yra mokslinis įdirbis, ir palyginti, kaip sporto mokslas Lietuvoje plėtojasi lyginant su kitomis šalimis, - teigė viena konferencijos organizatorių, KTU Kūno kultūros katedros metodininkė Laura Daniusevičiūtė.

Pasak jos, sporto mokslo kontingentas Lietuvoje nėra didelis, konferencijų vyksta mažai, o išvažiuoti į užsienį trūksta pinigų. „Rizikuojame virti savo sultyse. Todėl ypač svarbu, kad į tokias konferencijas atvyksta svečiai iš užsienio“, - teigė ji.

„Be abejo, mes niekada neprilygsime tokioms šalims kaip Amerika, kur sporto mokslas finansuojamas visiškai kitu lygiu, bet į Lietuvą atvykstantys ir savo patirtimi pasidalinantys užsienio mokslininkai suteikia paskatą tobulėti. Įsitikinome, kad tokių konferencijų poreikis labai didelis“.

LIETUVIŲ SUKURTOS PROGRAMOS – VEIKSMINGOS

Pranešėjai pristatė tyrimus, atliktus dirbant su įvairiomis socialinėmis grupėmis – profesionaliais sportininkais, nesportuojančiaisiais, vaikais, neįgaliaisiais, nėščiosiomis ir t.t.

„Malonu žiūrėti, kad mūsų specialistų, lietuvių, programos veikia. Padeda žmogui atsistoti po sunkios avarijoje patirtos traumos, padeda atlikti naujus judesius sergantiems serebriniu paralyžiumi ir pan. Tai vyksta taikant lietuvių sugalvotas metodikas“, - džiaugėsi KTU doc.dr. Irina Ramanauskienė, taip pat konferencijos organizacinio komiteto narė.

Buvo įsteigti specialūs prizai jauniesiems mokslininkams, pristačiusiems pranešimus trijose – fiziologijos, fizinio aktyvumo ir socialinių, humanistinių bei psichologinių aspektų – kategorijose.

Tarp nugalėtojų – atlikti tyrimai, dirbant su gimnastėmis, rankinininkais, kelio kryžminio raiščio traumą patyrusiais sportininkais, taip pat sportininkų santykius su treneriu, paauglių santykius su mokytoju, konfliktų valdymą komandose analizuojantys, ir kiti darbai.

„Visi lyg ir žinome, kad sportas stiprina sveikatą, tačiau tyrimų, kaip tiksliai sportas veikia organizmą, kokie vyksta vidiniai, o ne tik išoriniai pokyčiai, mažai atlikta.

Pavzydžiui, viena doktorantė mergina tyrė gimnastes, ir šios sporto šakos įtaką kaulų vystimuisi, tankio pokyčiams. Ji įrodė, kad merginos, užsiiminėjančios gimnastika, ateityje išties turi didesnius šansus išvengti osteoporozės (osteoporozė - kaulų liga, pasižyminti kaulų tankio mažėjimu, kaulų trapumu, - aut.past.)“, - pasakojo I.Ramanauskienė.Neatsitiktinai konferencija sutapo su paskutinį gegužės savaitgalį praūžusiu festivaliu „Sportas visiems“, mat fizinio aktyvumo problemas liečiančių pranešimų sekcija, kuriai vadovavo žinoma krepšinio trenerė Rasa Kreivytė, buvo itin gausi.

„Norėtume, kad tas ryšys su festivalio organizatoriais būtų dar didesnis. Galbūt ateityje pranešimus galėtų pristatyti ir asociacijos „Sportas visiems“ atstovai“, - vylėsi L.Daniusevičiūtė.

TIKSLAS – SUSIETI TEORIJĄ SU PRAKTIKA

Pasak Irinos Ramanauskienės, vienas svarbiausių konferencijos tikslų – skatinti mokslo žmonių ir specialistų praktikų bendradarbiavimą. Taip pat mokslininkų, dirbančių skirtingose aukštosiose mokyklose, bendradarbiavimą.

Pavzydžiui, Kauno medicinos, Vilniaus pedagoginis ir Vilniaus universitetas šiuo metu atlieka panašius tyrimus, susijusius su mitybos aspektais. Pasak I.Ramanauskienės, konferencijoje tyrimus atliekantys mokslininkai pasidalijo informacija ir sutarė dar glaudžiau bendradarbiauti. „Kai dirbama bendrai, galima ir kur kas svaresnes išvadas pateikti. Juk vien tiriamųjų ratas ženkliai padidėja“, - teigė I.Ramanauskienė.

Sėkmingas bandymas teoriją supinti su praktika, organizatorių teigimu – viena stipriųjų . Šios konferencijos pusių. „Įprasta, kad pranešimus skaito mokslo žmonės, kurie yra labiau teoretikai nei praktikai. Labai džiugu, kad šioje konferencijoje maždaug pusę pranešimų pristatė būtent praktikai – kineziterapeutai, reabilitologai, treneriai, ir t.t. 

Jie guodėsi, kad tai jiems nėra įprasta, todėl labai jaudinosi. Tai visiškai normalu. Svarbu, kad jie savo praktines žinias pradeda rišti su mokslu, ir apie tai, ką pasiekia, išdrįsta kalbėti, pasidalinti“, - teigė I.Ramanauskienė. 

„Daugeliui neužtenka drąsos pateikti savo sukurtą ir efektyviai veikiančią metodiką, nedrąsu, kaip ją priims. Mūsų funkcija yra ne parodyti, ką mes, mokslo žmonės, galime, o bandyti suvienyti pajėgas.

Džiugu, kad mūsų praktikai šneka. Kokią naudą sportui duoda praktinė patirtis, surišta su mokslu, įsitikiname pažvelgę į tokių trenerių, brūkšnelis – mokslininkų, kaip Aleksas Stanislovaitis, Antanas Skarbalius, Miglius Astrauskas, darbo rezultatus“, - kalbėjo konferencijos organizatorė.

Pašnekovės džiaugiasi, kad į mokslą svarbą vis didesnį dėmesį atkreipia ir tie treneriai, kurie niekad nedirbo mokslinio darbo, nors pripažįsta, kad šis procesas vis dar ne visuomet sklandus.

„Sunku pasakyti, kaip tuos naujus darbo metodus, programas, pristatomas konferencijose, perima kiti treneriai ar kiti specialistai. Lietuva – konservatyvus kraštas, ir paprastai turi praeiti šiek tiek laiko, kol kampai nusizulina, kol ateina supratimas, kad ta ar kita metodika yra tinkama. Gaila, kad dažnai naujovių Lietuvoje vis dar yra baiminamasi. Bet svarbiausia, kad tas dialogas tarp mokslo žmonių ir specialistų praktikų išties mezgasi“, - sakė L.Daniusevičiūtė.

„Taip, vis dar yra trenerių, kurie kratosi mokslo įsitraukimo į treniruočių procesus. Mąstysena, kad jei tu kreipiesi pagalbos į mokslininkus, tu esi nekompetetingas treneris, atgyvenusi. Toks požiūris keičiaisi, o jei ne – turi keistis“, - pritarė I.Ramanauskienė.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas