Dr. Artūras Poviliūnas ("Olimpinė panorama") 2013 m. spalio 23 d. 15:58 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sporto ir kultūros priešprieša - bereikalinga

Sportas yra neatsiejama visuomenės kultūros dalis, ir supriešinti jų neverta. Juk kultūros konkursai net buvo olimpinių žaidynių programoje

TOK diplomu buvo įvertinti ir D.Grigaliūnaitės darbai
Alfredo Pliadžio nuotr.
TOK diplomu buvo įvertinti ir D.Grigaliūnaitės darbai
   
Sporto reikšmę kultūrai gerai atskleidžia šiuolaikinių olimpinių žaidynių atgaivintojo barono Pierre‘o de Coubertino žodžiai, pasakyti 1927 m. Olimpijoje: „Mūsų laikais olimpizmas turi būti estetinio idealo ir dorovinio tyrumo, fizinės ištvermės ir kūno stiprybės mokykla. Šiuos uždavinius bus galima įgyvendinti tik tada, kai visa tai atitiks jūsų garbę ir orumą, kuriuos jūs, kaip tikri sportininkai, panaudosite dvasiai ir kultūrai aukštinti.“

P.de Coubertinas nesiekė, kad pasinėrę į olimpines kovas atletai taptų menininkais. Jo tikslas buvo antikos žaidynių pavyzdžiu sukurti kultūrinę, meninę ir intelektualią olimpinę aplinką. 1912–1948 m. į olimpinių žaidynių programą buvo įtraukti septyni meno konkursai, kurių nugalėtojams (architektams, dailininkams, skulptoriams, kompozitoriams ir literatams) atiteko 45 aukso, 53 sidabro ir 48 bronzos medaliai. Beje, su olimpiniais meno konkursais susijusi ir Lietuva. 1932 m. X olimpinių žaidynių Los Andžele konkurso žiuri buvo ir mūsų šalies atstovas dr. Antanas Jurgelionis, garsus Lietuvos olimpinio sąjūdžio organizatorius.

XV olimpiados žaidynių, vykusių 1952 m. Helsinkyje, organizacinio komiteto pirmininkui Ericui von Fenckeliui atsisakius rengti meno varžytuves, šie konkursai nutrūko. Taip baigėsi olimpinio sporto sąsajų su kultūra per meno konkursus laikotarpis. Jį pakeitė kultūros programų, meno parodų ir kitų kultūrinių renginių etapas, per kurį ypač išryškėjo olimpinių žaidynių atidarymo ir uždarymo ceremonijos, tapusios tikromis meno ir sporto šventėmis, pagausėjo kultūrinių renginių ir žaidynių vietose. Tarptautinis olimpinis komitetas pradėjo organizuoti vadinamąsias kultūros olimpiadas – kūrybinius renginius, trunkančius visus ketverius olimpinio ciklo metus. 2000 m. TOK pasiūlė ne tik paskatinti vaikų, jaunimo, garsių dailininkų ir kitų kultūros sričių atstovų kūrybingumą, bet ir populiarinti jų kūrybą pasitelkus šiuolaikines informacijos priemones – televiziją, internetą, konkursus, parodas.

Vaikų ir jaunimo kūrybos konkursai mūsų šalyje jau turi gražias tradicijas. Dar prieš atkuriant Lietuvos tautinį olimpinį komitetą 1988 m. mokiniai ir studentai pateikė per tūkstantį projektų LTOK emblemai sukurti. Visi jie buvo eksponuojami atkuriamojo LTOK suvažiavimo metu tuomečiuose Profsąjungų rūmuose ant Tauro kalno Vilniuje. Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje surengti devyni piešinių ir aštuoni literatūros olimpiniai konkursai. Be to, vyko eilėraščių, nuotraukų konkursai. Geriausi lietuvių darbai, dalyvaudami TOK organizuojamuose konkursuose, laimėjo du piešinių ir keturis literatūros konkursų prizus. Iškovota dvylika TOK diplomų literatūros, dar du pelnyti sporto ir meno konkursuose. Tai puikus Lietuvos atstovų pasirodymas.

Sporto tematika kuria ir profesionalūs dailininkai. Dvi skulptūros – „Šaulys“ 1994-aisiais, minint TOK šimto metų sukaktį, padovanotas Olimpiniam muziejui Lozanoje, o 1996 m. „Krepšininkas“ šiuolaikinių olimpinių žaidynių šimtmečio proga papuošė muziejų senovės Olimpijoje. Abi skulptūras sukūrė šviesaus atminimo menininkas Stanislovas Kuzma, kurio darbai buvo puikiai įvertinti ir jau tapo Lietuvos sporto ir meno simboliu tarptautinėje arenoje.

Vienas pačių reikšmingiausių pastarųjų metų meno kūrinių – skulptoriaus Vytauto Karčiausko „Ecolympic“, įvertintas 2012 m. TOK konkurso diplomu ir išspausdintas kataloge. Šis kūrinys įkūnija dvi pasaulines XXI amžiaus idėjas – olimpines žaidynes ir gamtosaugą. Jis galėtų būti naudojamas visose būsimų olimpinių žaidynių sostinėse, tapti olimpinių parkų elementu. Beje, tame pačiame konkurse, tik kaip piešinių grupės dalyvių laureatei, TOK diplomas buvo skirtas ir Dovilei Grigaliūnaitei. Tai išties didelis Lietuvos sporto ir meno sąsajų laimėjimas.

Galima pasidžiaugti, kad pradedant 1992-ųjų žiemos olimpinėmis žaidynėmis Albervilyje leidžiami pašto ženklai bei vokai, simbolizuojantys vieną ar kitą sporto šaką. Nuo 1994 m. žiemos olimpinių žaidynių Lilehameryje leidžiamos ir sidabrinės monetos. Sidnėjaus olimpinių žaidynių proga dienos šviesą išvydusi moneta „Disko metikas“ pripažinta geriausia pasaulyje. Visa tai yra mūsų sporto ir kultūros plačiąja prasme pergalės.



Visų svarbiausių šalies sporto renginių atidarymo ir uždarymo šventėse dalyvauja populiariausi Lietuvos atlikėjai, dainininkai, šokėjai. Vis dėlto pasitaiko ir šiokių tokių, sakyčiau, nesusipratimų. Pavyzdžiui, viename interviu Lietuvos radijui VU prof. Arvydas Šliogeris teigė: „Ar narkotikai daro mus didesnius patriotus, nesvarbu, kaip jie vadinami – heroinu ar krepšiniu.“  Kultūros veikėja Rūta Vanagaitė mąsto panašiai. Priešpriešindama teatrą sportui ji retoriškai klausė: „Toliau nušokime, greičiau nubėkime ir taip toliau, bet kas iš to kultūrai?“

Neretai kultūros (ir kitų sričių) atstovai savo profesinius laimėjimus lygina su sportininkų, sakydami, kad sportas ir jo pergalės per daug ir net tendencingai aukštinamos. Sutinku, kad turime puikų teatrą, režisieriai Eimantas Nekrošius, Rimas Tuminas, Oskaras Koršunovas, Mindaugas Karbauskis žinomi ne tik Lietuvoje. Iš dokumentinio kino kūrėjų šalį geriausiai garsina Janina Lapinskaitė, Jonas Mekas, kino pasauliui puikiai žinomos režisierių Šarūno Barto, Gyčio Lukšo, Kristijono Vildžiūno, aktorių Ingeborgos Dapkūnaitės, Donato Banionio, Juozo Budraičio pavardės. Pagrįstai didžiuojamės kompozitoriumi ir dailininku Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu, operos solistais Violeta Urmana, Edgaru Montvidu, Vladimiru Prudnikovu, atlikėjais Mūza Rubackyte, Vilhelmu Čepinskiu, Petru Geniušu, džiazo virtuozais Danieliumi Praspaliauskiu, Vytautu Labučiu, Petru Vyšniausku, skulptoriais Stanislovu Kuzma, Konstantinu Bogdanu, fotografais Aleksandru Macijausku, Romualdu Rakausku, Virgilijus Šonta. Šie ir dar nemažai neišvardytų meno ir kultūros žmonių išties reikšmingi Lietuvai ir žinomi. Tačiau, mano galva, žinomi tik plataus regiono arba priklausomai nuo specifinio žanro žemyno mastu. O Lietuvos sporto žvaigždės – olimpiniai, pasaulio čempionai žinomi kur kas plačiau. Arvydas Sabonis jau tapo Lietuvos sinonimu.

Vis dėlto, kaip minėjau, yra tokių, kurie nenori to pripažinti. Štai žinomas šalyje eseistas Rolandas Rastauskas apgailestaudamas rašo, kad į Londono „The Times“ paskelbtą dviejų šimtų žymiausių XX amžiaus pasaulio dailininkų sąrašą nepateko nė vienas Lietuvos atstovas. „Trys mūsų gigantai – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Jurgis Mačiūnas ir Jonas Mekas liko lauke už durų“, – apgailestauja. Nepaisant to, R.Rastauskas tęsia: „O norėčiau baigti aukšta gaida – aukštoji kultūra, o ne krepšinis garantuoja bent minimalų krašto populiarumą pasaulyje.“ Leiskite paklausti: kokia gaida jis baigtų, jeigu tos vadinamosios aukštosios kultūros mūsų šalies laimėjimai būtų tokie kaip olimpiečių? Pasakyčiau dar kitaip. Turint omeny, kad kultūros sąvoka apibrėžiama kaip žmogaus bei visuomenės veiklos produktai, formos ir sistemos, kurių funkcionavimas leidžia kurti, panaudoti ir perteikti materialines bei dvasines vertybes, galima teigti, kad sportas yra neatsiejama visuomenės kultūros dalis, ir supriešinti jų neverta.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas