Marytė Marcinkevičiūtė | 2013 m. gruodžio 5 d. 11:14 |
![]() ![]() |
Šauliui svarbiausia – įveikti save
Į 2016 m. Rio de Žaneiro olimpines žaidynes nusitaikęs šaulys Karolis Girulis neabejoja – jeigu netiki pergale, jos niekada nepasieksi
„Žiūrint į mano rezultatus, yra visos galimybės dalyvauti Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse. Būčiau pirmasis Alytaus šaulys olimpietis. Tačiau, norint įgyvendinti savo svajonę, reikia įdėti daugybę pastangų, jai pasiryžti ir pasiaukoti. Tą norą turiu, tačiau jo vieno per maža, turi egzistuoti ir galimybės. Laimė ir sėkmė būna tiktai loterijoje, o sporto rezultatus lemia profesionalumas“, – sako daugkartinis Lietuvos kulkinio šaudymo čempionas ir rekordininkas alytiškis Karolis Girulis.
Šeimoje – vienintelis šaulys
Dabar šeimoje Karolis – vienintelis šaulys. Puikus medžiotojas buvo jo šviesaus atminimo senelis. Lankydamas Likiškėlių vidurinės mokyklos ketvirtą klasę, K. Girulis panoro sportuoti ir ilgai ieškojo savęs – lankė dziudo, plaukimo, krepšinio pratybas. Tačiau čia ilgiau neapsistojo.
Su keliais klasės draugais 1998 m. jis nuėjo į šaudyklą ir kulkinis šaudymas vaikinui pasirodė patrauklus. Trenerio Česlovo Pavilonio grupėje atsiradęs tada 12-metis vaikinas dabar jau įvardijamas kaip olimpinių žaidynių kandidatas.
„Šaudymas – intelektualus sportas, jis patrauklus strategija, judesiu. Gali varžytis pats su savimi, nėra tiesioginio kontakto su kitais. Norėdamas sėkmingai su kitais konkuruoti, pirmiausia turi nugalėti save“, – įsitikinęs Karolis.
Nesureikšmina savo pergalių
Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių kandidatas anksti pradėjo varžytis su vyrais ir dalyvauti Lietuvos suaugusiųjų čempionatuose. Jis gavo geras suaugusiųjų šaulių pamokas. 2001 m. Karolis debiutavo Europos jaunių, o 2002 m. – pasaulio jaunių čempionatuose. 2006 m. per Europos jaunimo čempionatą Maskvoje užėmė septintąją vietą, o komandų varžybose su kitais lietuviais buvo ketvirtas, nuo medalių teskyrė vos vienas taškas.
Dabar 27 metų sportininkas jau dalyvavo trijuose kas ketverius metus vykstančiuose pasaulio čempionatuose ir 12 Europos čempionatų. Aukščiausias rezultatas – 2010 m. per pasaulio čempionatą Miunchene užimta 13-oji vieta. Šiemet Kazanėje per universiadą, pasiekęs naują Lietuvos rekordą, jis buvo šeštas, o 2010 m. Vroclave per pasaulio studentų šaudymo čempionatą laimėjo sidabro medalį.
Alytiškis nesureikšmina savo laimėjimų. Nesvarbu, kokio rango jie būtų. Sportininkui ne tiek svarbūs medaliai, kiek kova su savimi, pasiektas rezultatas.
„Per kiekvienas varžybas reikia save sukoncentruoti taip, kad galvoje nebeliktų jokių kitų minčių, išsiugdyta technika – kaip refleksas, veikiantis automatiškai, jei pats tam netrukdai“, – sako šaulys.
Pirmenybę teikė mokslui
Alytiškiui priklausantis Lietuvos suaugusiųjų rekordas, šaudant pneumatiniu šautuvu, pasiektas 2009 m. – 598 taškai (iš 600 galimų). „Tokį rezultatą pasiekęs šaulys tapo Pekino olimpinių žaidynių čempionu, tai tik dviem taškais prastesnis rezultatas nei absoliutus pasaulio rekordas“, – paaiškino K. Girulis, Vilniaus universitete įgijęs moderniųjų technologijų fizikos ir vadybos bakalauro laipsnį bei baigęs biofizikos magistro studijas. Studijas baigė 2012 metais.
Karolis pirmenybę teikė mokslui. Jis ir vidurinėje mokykloje, ir universitete mokėsi pavyzdingai. Galvojo netgi apie mokslininko karjerą, nes jo mokslas – universalus.
„Kaip mano chemijos mokytoja sakė, fizika – tai burna, o chemija – rankos, kurios į burną gali kažką įdėti.“ Fizika, manau, yra visų mokslų, išradimų, pažangiųjų technologijų kertinis akmuo. Fizikos aukštumų gali siekti visą gyvenimą, svarbu žengti koja kojon su šiandienos mokslu“, – įsitikinęs alytiškis.
Geriausios pratybos – varžybos
Olimpinių žaidynių kandidatas Alytuje turi geras treniruočių sąlygas, tačiau jam pačios geriausios pratybos – varžybos, o jose jis mėgsta dalyvauti. „Šaudymas – slidus sportas, vienas taškelis nulemia dešimt pozicijų. Pasaulio šaudymas neturi ryškaus lyderio, 20 sportininkų pretenduoja laimėti varžybas ir negali prognozuoti, kokią vietą jie užims per konkrečias varžybas.
Vieną dieną gali būti pirmas, o kitą – 20-as. Jeigu šauliai yra pasiekę aukštą technikos lygį, tereikia būti gerai psichologiškai pasirengusiam. „Pasitikėjimas savimi yra vienas svarbiausių sporto aspektų. Jeigu netiki savo pergale – jos niekada nepasieksi“, – teigia Karolis
Žmona – irgi šaulė
K. Girulis 2012 m. sukūrė šeimą su savo kraštiete taip pat šaule Gintare Valašinaite. Su būsimąja žmona vyras kartu lankė kulkinį šaudymą. Prieš pusmetį jiems gimė dukrytė Mėja.
Dideliu jų šeimos draugu tapo nuo pačių pirmųjų dienų sportininką treniruojantis Č. Pavilonis.
Meistriškumu Karolis jau aplenkė savo trenerį, tačiau jo psichologinė parama, buvimas per varžybas turi nemažos įtakos rezultatams. „Kai treneris šalia, rodos, dingsta visa psichologinė įtampa“, – tikino šaulys.
Šautuvą keičia į lanką
Be kulkinio šaudymo, K. Girulio gyvenime svarbią vietą užima ir kitokie ginklai – lankai. Jam lankas – tai laisvalaikis, pomėgis, atgaiva. Jis – medžiotojų lankininkų tarptautinių kursų instruktorius, su kolega padeda medžiotojams įgyti specifinių žinių.
Pareigų turi daug, dar yra ir Europos lankininkų medžiotojų federacijos viceprezidentas, Lietuvos šaudymo iš lanko asociacijos viceprezidentas. Jis siekia, kad į Lietuvą sugrįžtų medžioklės su lanku.
„Tam į mūsų šalį „atnešėme“ pasaulyje paplitusią specialių mokymų sistemą. Ji leis įsigilinti ir į senąsias medžioklės tradicijas, ir į naujausias technologijas. Labai patobulėjau, gamindamas lankus. Jais dabar šaudo nemažai lankininkų. Greitai planuoju atidaryti savo įmonę, ji bus susijusi būtent su šia veikla“, – sako Karolis, laisvalaikiu dar mėgstantis žaisti biliardą, keliauti, medžioti, žvejoti.
.
.