"Olimpinė panorama" 2013 m. gruodžio 11 d. 08:04 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pabėgimas iš meškos glėbio

1988 metų gruodžio 11 dieną per LTOK atkuriamąjį suvažiavimą Vilniuje advokatas Kazimieras Motieka ištarė žodžius, kurių tada laukė visa Lietuva

K.Motieka svariai prisidėjo prie LTOK atkūrimo.
Alfredo Pliadžio nuotr.
K.Motieka svariai prisidėjo prie LTOK atkūrimo.
   
Adolfo Strakšio interviu su vienu LTOK atkūrimo organizatorių advokatu Kazimieru Motieka, atkurtojo komiteto viceprezidentu ir Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko pavaduotoju, buvo išspausdintas „Olimpinėje panoramoje“ 2003-iaisiais. Įdomus jis ir šiandien švienčiant LTOK atkūrimo 25 metų sukaktį. Spausdiname sutrumpintą.

Kas Kazimierui Motiekai yra sportas?
Man sportas pirmiausia sveikata. Bet čia kaip ir su vaistais: perdozuosi – gali numirti, jei persitempsi, gali susigadinti visą gyvenimą. O šiaip sportas mano gyvenime visada užėmė svarbią vietą. Ežeruose ar jūrose galėjau kilometrus nuplaukti. Buvau taiklus šaulys. Mokydamasis universitete lankiau sambo treniruotes. Tai, žinoma, tolima praeitis, iš kurios belikę malonūs prisiminimai. O šiaip mėgstu gamtą, eiti pasivaikščioti – patinka judrus gyvenimo būdas.

Sporto organizacijose neteko dalyvauti? Turiu galvoje organizacinį darbą.
Mano pirmasis darbas šioje srityje – Lietuvos tautinio olimpinio komiteto atkūrimas. Čia aš veikiau ne kaip sportininkas, o kaip Lietuvos pilietis.

Kaip dar sovietų valdžios metais gimė mintis atkurti Lietuvos olimpinį komitetą?
Taip, dar buvo sovietmetis, bet jau buvo pakilusi audringa Atgimimo banga. Visi ėjome nepriklausomos Lietuvos link, tačiau apie tai balsu dar nebuvo kalbama arba kalbama tik simboliškai. Buvo ieškoma, ką nacionalinio atstatyti, kas okupantų sugriauta. Ne išimtis ir mūsų sportininkai. Jie pasiūlė atkurti Lietuvos tautinį olimpinį komitetą. Mes jį atkūrėme 1988 m. gruodžio 11-ąją ir buvome pirmieji iš Baltijos šalių, tą padarę.

Bet pirmieji pradėjo judėti Latvijos sportininkai ir jų organizatoriai. Pasižiūrėti, ką jie daro, į Rygą vyko Respublikinio sporto komiteto pirmininko pavaduotojas Artūras Poviliūnas ir ten kalbėjosi su Vilniu Baltiniu.
Taip, bet latviai įkūrė laikinąjį olimpinį komitetą. Pabrėžiu – laikinąjį. Nepaisant to, SSRS nacionalinio olimpinio komiteto plenumas netgi priėmė nutarimą, kuriame žiauriai sukritikavo latvių siekius. Buvo pasakyta, kad „tokio olimpinio komiteto įkūrimas prieštarauja Olimpinei chartijai ir olimpinio judėjimo praktikai, kad tai nepadeda sąjunginių respublikų sportinėms organizacijoms vienytis ir vieningam, savo esme vieninteliam sportiniam ir olimpiniam judėjimui stiprinti bei SSRS nacionalinio olimpinio komiteto autoritetui tarptautinėje arenoje kelti.“ Cituoju tiksliai, nes tai pasižymėjau pranešime, kurį skaičiau per sporto federacijų, organizacijų ir visuomenės atstovų suvažiavimą, kurio uždavinys buvo atkurti Lietuvos nacionalinį olimpinį komitetą.

Mūsų sporto visuomenė jau nebegalvojo, kad reikėtų išsaugoti SSRS nacionalinio olimpinio komiteto autoritetą. Lietuva galvojo apie savo olimpinį komitetą. Negi Maskvos sporto vadovai šito nesuprato ar tik dėjosi to nesuprantą?
Gal nesuprato, o gal tik dėjosi nesuprantą – juk buvo pati nacionalinio judėjimo Baltijos respublikose pradžia ir nebuvo galima prognozuoti, kuo viskas baigsis. Beje, kaip ir visos Michailo Gorbačiovo „perestroikos“ politikos. Žodis „perestroika“ buvo magiškas. Visi vadovai buvo įpareigoti svarstyti, kaip ir ką savo žinybose gali bei turi pertvarkyti. Ne išimtis buvo ir SSRS olimpinis komitetas. Jau minėtame nutarime buvo užrašyta, kad sudaroma SSRS olimpinio komiteto komisija, kuri turi skubiai parengti priemonių planą, kaip išplėsti sąjunginių respublikų ir sporto federacijų teises: suteikti joms juridinio asmens statusą, įpareigoti atidaryti savo einamąsias sąskaitas, leisti plėtoti ūkinę, finansinę bei rėmėjų veiklą. Tik tiek. Savo pranešime pagal anuometinę madą užrašiau: „Man regis, kad šis nutarimas neturi nieko bendra su TSKP XIX sąjunginės konferencijos nutarimais. Tai biurokratinės komandavimo ir spaudimo struktūros nutarimas, neturintis nieko bendra su lygiateisiškumo, nacionalinės pagarbos, respublikos suvereniteto ir valstybingumo teisėmis, taip iškilmingai paskelbtomis SSRS ir LTSR konstitucijose.“



Šiandien keistokai skamba tokios frazės, kad priešą reikėjo mušti jo paties ginklais.
O kaip kitaip – iki kovo 11-osios dar buvo likę metai ir trys mėnesiai. Lietuvoje dar tvirtai jautėsi kompartijos centro komitetas ir visa valdžia, už jų nugaros stovėjo svetima kariuomenė, saugumas. Mūsų tikslas buvo šventas ir istoriškai teisingas netgi to meto sąlygomis – Olimpinėje chartijoje teigiama, kad žaidynės vyksta tarp atskirų asmenų ar komandų, o ne tarp šalių, bet šalis, neturinti nacionalinio olimpinio komiteto, turi jį įkurti bei pasiekti, kad jis būtų pripažintas Tarptautinio olimpinio komiteto. O juk Lietuva pagal SSRS ir LTSR konstitucijas, nors ir melagingai, bet formaliai buvo skelbiama kaip suvereni valstybė...

Iki suvažiavimo vyravo dvi nuomonės, ką turime atkurti – olimpinę lygą ar olimpinį komitetą. Koks esminis šių dviejų pavadinimų ir organizacijų skirtumas?
Žodis „lyga“ kilęs iš lotynų kalbos ir reiškia „surišu“. Tarptautiniu požiūriu tai asmenų ar organizacijų susivienijimas, o sporto – varžybų klasė arba grupė maždaug vienodo pajėgumo komandų ar žaidėjų. O komitetas – tai organas, vadovaujantis kuriai nors valstybinės ar visuomeninės veiklos sričiai. Jau vien dėl to lyga negali būti komitetas. Buvo siūlymas, kad atkurta Lietuvos olimpinė lyga būtų tarsi Lietuvos sporto lygos, tvarkiusios Lietuvos sporto reikalus ir 1924 bei 1928 m. delegavusios Lietuvos atstovus į olimpines žaidynes, prototipas. Iš tos lygos vėliau išaugo Lietuvos tautinis komitetas. Bet koks tikslas atkurti tai, iš ko dar tarpukario Lietuvoje patys išaugome ir ko jau tada atsisakėme?

Kovos dėl Lietuvos olimpinio komiteto atkūrimo dienos. Kas labiausiai įsiminė iš tų laikų? Juk tai buvo procesas, o ne impulsyvus veiksmas.
Tik labai neilgas. Sąjūdis įsikūrė birželio pradžioje, spalį vyko jo suvažiavimas, o Tautinį olimpinį komitetą atkūrėme gruodžio 11 d. Maskva mums įrodinėjo, kad mes niekada nebuvome Tarptautinio olimpinio komiteto nariai. Tad buvo nuvykta į Šveicariją ir ten archyvuose rasti dokumentai apie mūsų narystę šioje tarptautinėje organizacijoje. Respublikinis sporto komitetas, ėmęsis šio darbo, irgi buvo nusiteikęs pažangiai, bet jo žmonės jautė partinių funkcionierių spaudimą, mat tie funkcionieriai įžiūrėjo didžiulę Lietuvai gresiančią katastrofą, jei bus atkurtas šalies olimpinis komitetas. Funkcionieriai buvo už lygą, nes jie visų pirma nenorėjo erzinti Maskvos.

Skaitau A.Poviliūno knygą „Olimpinė ugnis negęsta“: „Ir štai prie mikrofono ryžtingai priėjo Kazimieras Motieka. „Jaunime! – pasakė. – Kokios dar abejonės? Mes privalome šiandien visiems laikams atkurti Lietuvos tautinį olimpinį komitetą. Ir ne mažiau!“ Ką mąstėte tuo metu? Juk valdžios sluoksniuose vyravo kitokia nuomonė.
Tą nuomonę per suvažiavimą reikėjo įveikti. Išvakarėse A.Poviliūnas, tuometis Respublikinio sporto komiteto pirmininko pavaduotojas, darbo grupės Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui atkurti vadovas, pasakė, kad jo pranešime apie tai tiesiogiai nebus pasakyta, todėl aš turėsiu ištarti tuos žodžius, kurių laukia visa Lietuva. Ir aš tuos žodžius ištariau: „Jeigu šiandien mums rūpi Lietuva, SSRS ir LTSR konstitucijose garantuotas jos suverenitetas bei jo (komiteto) atkūrimas, mes turime pasisakyti aiškiai ir nedviprasmiškai: šiandien mes atkuriame Lietuvos nacionalinį olimpinį komitetą ir darome pirmą žingsnį, kad jis būtų pripažintas Tarptautinio olimpinio komiteto. Ir tegul mūsų negąsdina SSRS NOK plenumo manymas, kad tokio komiteto įkūrimas nepadės SSRS NOK autoritetui tarptautinėje arenoje kelti. Visų pirma toks teiginys yra didžiausias melas. Antra – SSRS centrinių žinybų arsenale nėra tokio įstatymo, kuriuo pasiremdamos tos žinybos galėtų teisėtomis priemonėmis panaikinti tokį mūsų sprendimą. Šį sprendimą motyvuokime ir M.Gorbačiovo kalba, pasakyta Suvienytųjų nacijų organizacijoje: „Platūs, neretai audringi liaudies judėjimai, nors jie turi daug aspektų ir yra labai prieštaringi, rodo, kad tautos trokšta nepriklausomybės, demokratijos ir socialinio teisingumo. Idėja demokratizuoti visą pasaulinę tvarką tapo galinga socialine politine jėga.“

Tokie buvo paskutiniai mano pranešimo žodžiai. Juos sutiko audringomis ovacijomis, valiavimu, visi atsistojo, mojavo tautinėmis vėliavomis. Ir mes patys, sėdintieji prezidiume, kartu su visa sale šaukėme „valio!“. Tada niekam nekilo minties, kad elgiamės netinkamai. Žinoma, tie, kurie manė kitaip, buvo šiek tiek sutrikę ir nusivylę – laukė, ką jiems pasakys Maskva dėl tokio mūsų žingsnio. Juk tai buvo gal pirmas realus žingsnis į Lietuvos nepriklausomybę – atkūrėme organizaciją, pavaldžią ne Maskvai, o Lozanai, tai yra tiesiogiai Vakarams. Bet ir jų, tų mokiusiųjų mus elgtis kitaip, veiduose galėjai matyti džiaugsmą. Toks gražus buvo laikas. Tauta mokėsi atgauti drąsą, laisvę – ir ją atgavo.    
 



Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas