Lina Daugėlaitė 2010 m. birželio 15 d. 08:51 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Taisyklių pakeitimai ir lyderių stoka

Kodėl Lietuvos boksininkai pamiršo pergalių skonį? Apie tai mintimis pasidalijo keletas gerai žinomų bokso specialistų, pažvelgę į situaciją iš šalies

Pakeitus taisykles, mėgėjų boksas tampa artimesnis profesionalų
avgi.lt nuotr.
Pakeitus taisykles, mėgėjų boksas tampa artimesnis profesionalų
   
Prieš gerą savaitę Maskvoje pasibaigė 38-asis Europos bokso čempionatas, iš kurio septynių Lietuvos sportininkų desantas grįžo tuščiomis. Neišsipildė nė tie kuklūs lūkesčiai, kuriuos Lietuvos rinktinės vyr. treneris Stanislavas Mižigurskis puoselėjo išvykdamas – iškovoti nors vieną medalį.
 
Paskutinį kartą iš aukščiausio rango varžybų Lietuvos boksininkai su apdovanojimais grįžo 2007-aisiais. Tąsyk pasaulio bokso čempionate bronzos medalį iškovojo Daugirdas Šemiotas. Europos čempionatuose ant garbės pakylos Lietuvos atstovai lipo dar seniau – 2004-aisiais, kai bronzos medalius iškovojo Rolandas Jasevičius ir Jaroslavas Jakšto. Kodėl Lietuvos boksininkai pamiršo pergalių skonį? Apie tai mintimis pasidalijo keletas gerai žinomų bokso specialistų, pažvelgę į situaciją iš šalies.
 
Vladimiras Bajevas, Lietuvos jaunimo rinktinės vyriausiasis treneris
Po Pekino olimpinių žaidynių su Lietuvos vyrų rinktine atsisveikinęs treneris, Europos čempionate nebuvo. Tačiau vyrų rinktinės rezultatus vis tiek analizuoja. Jis prisipažino, jog rezultatų šiame čempionate tikėjo geresnių. „Tikėjausi, kad iki medalio prisikrapštys Egidijus Kavaliauskas – antrame raunde dar buvo 3:3. Daugirdas Šemiota pralaimėjo pasaulio čempionui, kuriam nusileido ir praėjusiais metais Milane (pasaulio čempionate – aut. past.). Bet tada pralamėjo didesniu skirtumu, o šįsyk pirmavo 2:0 ir trečiame raunde pralamėjo 2:3... Pritrūko“, - sako treneris, kurio įsitikinimu pagrindinės nesėkmių priežastys glūdi prastai organizuotame pasirengimo procese.
 
Komandoje yra du olimpiečiai, Vitalijus Subačius dalyvavo penkiuose pasaulio čempionatuose – boksininkai subrendę. „Aš su jais dirbau: ir su V.Subačiumi aštuoneris metus rinktinėje dirbau, ir su D.Šemiotu. Boksas – individuali kontaktinė sporto šaka. Matau, kad trūksta stovyklų, treniruočių partnerių, blogai sudarytas pasiruošimo planas. Amerikos išradinėti nereikia – beveik visi boksininkai – vedę vyrai, namie – šeimos, tai vis tiek trukdo, reikia juos izoliuoti, išvešti. Tačiau net dvi stovyklos vietoj užsienio buvo surengtos namuose. O šalia yra tokios stiprios šalys, kaip Ukraina. Reikia ieškoti treniruočių partnerių“, - įsitikinęs treneris.
 
Kitais metais prasidės atranka į olimpines žaidynes. Jei pasirengimas nesikeis, V.Bajevo nuomone, iškovoti olimpinius kelialapius bus labai sunku. „Jei pasirengimo planas bus sudarytas protingai ir tikslingai, šansų yra, tuo labiau, kad D.Šemiotas ir E.Kavaliauskas jau viską praėjo – ir atranką, ir olimpines žaidynes, žino tą skonį. Be to, rinktinę kitais metais gali papildyti Evaldas Petrauskas, kuris buvo antras pasaulio jaunimo čempionate ir tapo Europos jaunimo čempionu. Planuojame, kad kitais metais jis dalyvaus atrankoje į žaidynes. Bet jeigu bus palaida bala, kaip dabar, nemanau, kad kas nors galėtų papulti į olimpines žaidynes“, - gana griežtus apibendrinimus daro buvęs Lietuvos rinktinės vyr. treneris. 
 

 
Juozas Juocevičius, 1971 m. Europos čempionas
„Mačiau Lietuvos čempionatą, mačiau, kaip dirbama, kokie žmonės dalyvauja. Bokso lygis Lietuvoje blogėja. Valdžia pinigus skiria kažkam, bet ne sportui. O už savus neišgyvensi: reikia važinėti, reikia kuo daugiau kovų, stovyklų – meistriškumo be to nepasieksi“, - teigia J.Juocevičius. Jis palygina savo sportinė karjeros metus ir šias dienas: tada per metus jis turėdavo po 25 kovas, dabar boksininkai jų turi apie 10… „Nebus kovų, nebus meistriškumo. Anais laikais didelius pinigus skirdavo. Stovykla turi būti gera, geri partneriai, pasiruošimas geras, o ne etapinis. Stovyklų šiemet mūsų boksininkai turėjo, bet kokio jos lygio buvo – aš nežinau“, - svarsto pašnekovas.
 
J.Juocevičius įžvelgia, jog tarp dabartinių mūsų boksininkų nėra ryškaus lyderio. D.Šemiotas prieš trejus metus pasaulio čempionate laimėjo bronzą? „Bronza reiškia, kad buvo sėkmingi burtai, - netikėtą išvadą daro buvęs boksininkas. - Reiškia, jog jis pirmą kovą pusfinalyje kažkam pralaimėjo, o galėjo juk ją laimėti – kodėl ne? Iškovotas medalis dar nerodo mūsų sporto šakos atstovo meistriškumo. Tai pirmiausia rodo, kad buvo sėkmingi burtai. Bet jeigu tampi čempionu – komentarų nėra – čempionas įveikia visus. O prizininkai bokso ringe priklauso nuo laimės“.
 
Laimės šiame Europos čempionate Maskvoje, anot J.Juocevičiaus, Lietuvos vyrams pritrūko. Su rinktinės vyr. treneriu S.Mižigurskiu jis aptarė burtus, kliuvusius sportininkams Maskvoje. Lietuvos boksininkams jie buvo nepalankūs: „Dar viena dalykas, kad bokse ne taip kaip daugelyje sporto šakų, kai ir pralaimėjęs gali žygiuoti toliau. Boksininkas pralaimėjo – ir iškrito. Čia daug kas priklauso nuo burtų: ištraukei gerus burtus, porą kovų laimėjai ir gali iki medalio nusigauti. Mūsiškimas teko boksuotis su lyderiais. O pas mus aiškių lyderių, už kuriuos būtų galima dėti galvą, kad kovos dėl aukso medalio, kurių vengtų priešininkai – nėra“.
 
Tiesa, gražaus jaunimo, pasak J.Juocevičiaus, turime. „Bet kai jie pereina į vyrų sportą – prapuola. Vieni gal nemato perspektyvų, meta boksą ir išvažiuoja į užsienį, kiti galbūt neišlaiko krūvio, nes tarp jaunimo ir vyrų sporto lygio yra didelis skirtumas. Boksas buvo viena iš pirmaujančių sporto šakų Lietuvoje, turėjome lyderių, bet paskutiniais metais kažkodėl jų nėra“, - svarsto buvęs Europos čempionas.
 
Pastarųjų metų taisyklių pakeitimų dėl prastų rezultatų J.Juocevičius kaltinti nelinkęs. „Pakeitimai turi įtakos visiems“, - įsitikinęs jis. Taisyklės pasikeitė ne tik lietuviams. „Jeigu keičia taisykles, vadinasi, reikia atitinkamai ruošti ir boksininkus. Tarp kitko dabar boksas labai pasikeitė. Jis tampa panašus į profesionalų boksą. Anksčiau buvo judėjimas kojomis, graži technika, taškai, o dabar sueina, alkūnes pakelia, pasilenkia ir vienas prie kito malasi. Kažkokia nesuprantama bokso technika tapo – man tai nelabai patinka“, - sako buvęs vienas techniškiausių Lietuvos boksininkų.
 
Vladas Laurinavičius, buvęs Lietuvos mėgėjų bokso federacijos prezidentas, Lietuvos profesionalų bokso prezidentas
Buvęs federacijos vadovas kritusį Lietuvis bokso lygį pirmiausia linkęs sieti su pastarųjų metų bokso taisyklių pakeitimais, kurie, anot jo, lietuviškai bokso mokyklai labai nepalankūs: „Pagrindinė priežastis – taisyklių pakeitimai, kurie kardinaliai pakeitė taškų skaičiavimo sistemą. Lietuviškai techniško bokso mokyklai persiorientuoti bus sunkiau nei kitoms valstybėms, tai užims laiko“, - teigia jis.
 
Tačiau prasidėjusių nesėkmių ištakų V.Laurinavičius ieško dar anksčiau – prieš kelis dešimtmečius:  „Lietuviška bokso mokykla grįsta technišku boksu. Prie mūsų lengvo techniško boksavimo prisidėjo didelė nelaimė, kai prieš kelis dešimtmečius AIBA (Tarptautinė bokso asociacija – aut. past.) prezidentu buvo išrinktas pakistanietis, kuris kardinaliai pakeitė bokso taisykles: uždėjo šalmus, padarė pirštines, kurios nesusigniaužia, kiekvienam šoniniam teisėjui reikėjo įsigyti kompiuteriukus taškams skaičiuoti. Per kelis dešimtmečius mėgėjiškas boskas, o ypač mūsų, kuris ir taip jau buvo techniškas, išsigimė į tolimą „taškavimą“ – svarbu priliesti ranką, petį, o kai boksuojamasi iš tolimos distrancijos, atsirado visos sąlygos sukčiauti ir neobjektyviai teisėjauti. Tai mėgėjišką boksą nustūmė atgal, o lietuvišką – dar daugiau. Buvo toks taškų rinkimas, ir viskas. Bokso populiarumas smarkiai sumažėjo. O man metai dar leidžia atsiminti, kai boksas Lietuvoje buvo populiaresnis už krepšinį“.
 
Prieš ketverius metus pasikeitus AIBA vadovybei, boksą imtasi vėl reformuoti: „Vėl norima grįžti prie gražaus bokso vietoj boksavimosi atstytom rankom iš tolimos distancijos. Bet dabar, mano asmenine nuomone, perlenkė lazdą į kitą pusę. Mūsų techniško bokso mokyklai bus ypač sunku persiorientuoti, nes dabar jau reikia visai kitokio stiliaus kovotojo – artimesnio profesionalams, smūgiuojančio, dirbančio aštriai, iš arti. Visiems bus sunku persiorientuoti į tai, nes dabar per devynias minutes gali negauti nė vieno taško, jeigu straksėsi ir iš toli bandysi paliesti varžovo pečius su pirštinaitėm. Dabar visai kitokia kova. O juk per beveik tris dešimtmečius, kol galiojo ankstesnė sistema, pasikeitė ne viena mūsų trenerių, boksininkų karta, kuri užaugo ant tos „taškavimo“ sistemos“.
 
Anot V.Laurinavičiaus, reikia laiko, kol naujosios taisyklės įaugs į kraują. Prisimindamas pasibaigusį Europos čempionatą, buvęs federacijos prezidentas sako, jog itin buvo apmaudu dėl V.Subačiaus nesėkmės: „Tai tikrai labai geras boskininkas, bet reikia trupučiuką kitokio, aštresnio, galingesnio, bokso. Reikia laiko, kol tos taisyklės įaugs į kraują. Bet įaugs, niekur nesidės“. Beje, kitokio bokso atstovų, anot V.Laurinavičiaus, yra ir Lietuvoje: „Yra treneris Vincas Murauskas iš Šilutės, jis seniai treniruoja, daug gerų boksininkų yra parengęs. Bet jo auklėtiniai kitų trenerių visada buvo laikomi „peštukais“ – jie ne tokio techniško bokso atstovai. O dabar jo auklėtinis E.Petrauskas pasaulio jaunimo čempionate antras! V.Murausko bokso mokykla artimesnė aštriai kovai“, - įsitikinęs V.Laurinavičius.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas