sportas.info | 2013 m. gruodžio 19 d. 15:15 |
![]() ![]() |
Pinigų daugės, federacijų mažės
Lietuvos sporto biudžetas kitais metais bus 12,5 mln. didesnis nei šiemet. O nuo 2015 m. šalyje mažės sporto šakų federacijų
Kitais metais Lietuvos sporto biudžete bus naujovių, bet dėl jų nenukentės nė viena sritis, nes pinigų sportui iš valstybės iždo bus skirta daugiau.
Apie tai šiandien kalbėta Kūno kultūros ir sporto departamente (KKSD).
Šiemet valstybė sportui skyrė 78,9 mln. litų. 2014 m. valstybės asignavimai sportui bus 12,5 mln. litų didesni.
„Biudžetas padidės 10,2 mln. litų, o dar 2,3 mln. litų bus pridėta prie Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo (KKSRF) lėšų. Tiesa, reikia įvertinti tai, kad 8 mln. litų teks yra valstybės investicijų programai“, - aiškino KKSD generalinis direktorius Klemensas Rimšelis.
Nuo 2014 m. pradedama kompensavimo programa, pagal kurią 2 mln. litų bus išdalintą žaidimų olimpinių sporto šakų finansavimui.
„Kai skirstomi biudžeto pinigai, skelbiama, pavyzdžiui – lengvoji atletika gavo tiek, krepšinis tiek. Bet tai nėra objektyvu, nes individualios sporto šakos iš tų pačių asignavimų gauna lėšas ir per Lietuvos olimpinį sporto centrą. O komandinės sporto šakos būna savotiškai nuskriaustos, nes jos nieko negauna iš LOSC. Tad turi tik vieną šaltinį, o individualios – du. Tad tikroji padėtis pasimato tik susumavus pinigus“, - teigė K.Rimšelis.
Dar viena naujovė - Bendruomenės sveikatingumo ir fizinio aktyvumo skatinimo projektai. Jiems bus skirta 300 tūkst. litų.
Taip pat paskelbta, kad nuo 2014 m. įsigalios nauja sporto federacijų pripažinimo tvarka. Joje numatyti kriterijai orientuoti į tarptautinių federacijų įtvirtintas nuostatas, gerojo valdymo principus.
Pripažinimas suteikia galimybę gauti tvarų valstybės finansavimą. Dokumento projektas buvo derintas su dabar pripažintomis nacionalinėmis sporto federacijomis. Tvarkos įgyvendinimui skirtas pereinamasis laikotarpis – iki 2015 metų.
„Atėjo laikas susitvarkyti ir nustatyti šalies sporto prioritetus. Pripažįstamos bus tos sporto šakų federacijos, kurios išplėtotos pasaulyje, kurios garsina Lietuvos vardą. Pripažinimas suteikia galimybę gauti ilgalaikę valstybės paramą, todėl valstybė turi teisę nustatyti tam tikrus kriterijus ir reikalavimus“, – sakė K.Rimšelis.
Atnaujintame Nacionalinių sporto federacijų pripažinimo tvarkos apraše numatomi dvi papildomos naujos kriterijų grupės: pirma, šalyje vienai sporto šakai atstovauja viena federacija, taip, kaip nustato tarptautinės tos sporto šakos federacija (t.y. tuo atveju, kai tarptautinė federacija atstovavimą leidžia sporto šakos disciplinų principu, bus pripažįstamos kelios sporto federacijos, atstovaujančios vieną ar kelias tos sporto šakos disciplinas), antra, nacionalinė federacija yra pripažinta tarptautinės federacijos, o ši savo veiklą išplėtojusi pasaulyje (t.y. turi ne mažiau kaip 35 valstybėse iš 3 žemynų veikiančius narius, taip pat per 5 paskutinius metus yra surengusi pasaulio suaugusiųjų čempionatą).
Naujuose kriterijuose aiškiai įvardinta, kad Tarptautinė sporto šakos federacija turi būti pripažinusi Pasaulinį antidopingo kodeksą.
„Nebus pripažįstamos federacijos, susikūrusios tos pačios sporto šakos disciplinos pagrindu. Kalnų slidinėjimo, snieglenčių ir slidinėjimo yra viena tarptautinė federacija, tai ir Lietuvoje bus viena. Bet, pavyzdžiui, plaukimo ir vandensvydžio federacijos liks atskiros, nes tai numato tarptautinė federaciją“, - kalbėjo K.Rimšelis.
Nauji pripažinimo kriterijai susiję ir su gerojo valdymo principais: federacija turi turėti plėtojamos sporto šakos strategiją artimiausiam 4 metų laikotarpiui, federacijos atžvilgiu negali būti pradėtos bankroto, reorganizavimo, pertvarkymo ar likvidavimo procedūros, federacijos veikla nėra sustabdyta ar apribota, federacija yra įvykdžiusi įsipareigojimus, susijusius su mokesčių mokėjimu.
Viena svarbiausių naujų nuostatų – federacijos vadovas ir kolegialaus valdymo organo nariai neturi neišnykusio ar nepanaikinto teistumo už sunkius ar labai sunkius nusikaltimus.
Iki 2014 m. vidurio (birželio 30 d.) šiuo metu pripažintos federacijos turės pateikti departamentui informaciją, ar atitinka naujus kriterijus. Neatitinkančios tam tikrų kriterijų, bet norinčios būti pripažintos federacijos turės antrąjį ateinančių metų pusmetį savo veiklai koreguoti. Nuo 2015 m. sausio 1 d. federacijų, kurios neatitiks naujų kriterijų, pripažinimas bus nutrauktas.
Šiuo metu Lietuvoje yra 93 pripažintos federacijos. Po reformos jų liks apie 70-75. Pasak K.Rimšelio, joms ir bus garantuotas ilgalaikis finansavimas. „Vokietijoje, pavyzdžiui, yra tik 40 federacijų, turinčių garantuotą valstybės finansavimą“, - pastebėjo KKSD vadovas.