Lina Daugėlaitė 2010 m. birželio 16 d. 22:09 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Krepšinio teisėjas atostogauja krepšinio aikštėje

Geriausiu šio Lietuvos krepšinio sezono teisėju tapęs R.Brazauskas sako, kad tiksliai sunku ir suskaičiuoti, kiek tokių titulų turi. Dvi dešimtis – tikrai.

Geriausias šio sezono LKL teisėjas - R.Brazauskas
Alfredo Pliadžio nuotr.
Geriausias šio sezono LKL teisėjas - R.Brazauskas
   
Tituluotam Lietuvos krepšinio teisėjui, turinčiam didžiulį autoritetą ir tarptautinėje arenoje, Romualdui Brazauskui šių metų liepos 31 d. sukaks 50 metų, todėl jis bus priverstas atsisveikinti su teisėjavimu FIBA rungtynėse. Paskutinėmis FIBA varžybomis jam taps Turkijoje vyksiantis pasaulio čempionatas. Tačiau padėti švilpuką į šalį Lietuvoje geriausias šalies teisėjas dar neketina ir žada teisėjauti tol, kol šis darbas jam teiks malonumą. Iki 2009-2010 m. sezono R.Brazauskas teisėjavo 544 LKL rungtynėse ir pagal šią statistiką jį lenkė tik Kęstutis Pilipauskas, teisėjavęs 622 rungtynėse.
 
Ar turint tokią didžiulę tarptautinio teisėjavimo patirtį, kaip jūsų, Lietuvoje teisėjauti – vienas juokas?
Atvirkščiai. Teisėjaujant užsienyje, su tomis pačiomis komandomis susitinki retai, o Lietuvoje toms pačioms komandoms tenka teisėjauti labai dažnai. Kai dažnai matai tuos pačius žmones, visada sudėtinga.
 
Geriausių šio sezono LKL teisėjų dešimtukas, lyginant su praėjusiais metais, bemaž nepasikeitė – gal tik viena pavardė. Ar tai rodo konkurencijos stoką?
Dešimtukas ir negali daug keistis, o kad Lietuvoje maža konkurencija, nemanau. Turime net septynis tarptautinės kategorijos teisėjus, taigi teisėjavimo lygis išties aukštas.
 
Kokios šio sezono rungtynės jums įsiminė labiausiai?
Be abejo, įsimintiniausios rungtynės buvo, kai finalo serijoje viena komanda žaidė be trenerio – to mano praktikoje dar nebuvo. Buvo gana sudėtinga, kadangi reikėjo bendrauti ne su treneriais, kaip esame įpratę, bet ir su žaidėjais.
 
Apskritai, ar šis sezonas buvo sudėtingas?
Negalėčiau taip pasakyti. Aišku, buvo įtempta LKL serija – septynerios rungtynės, įtampa, reikėjo maksimaliai susikaupti.
 
Kas teisėjui yra didžiausias įvertinimas?
Man asmeniškai – nuoširdi pralaimėjusios komandos trenerio padėka po rungtynių. Kartais jauti, kad tavo darbas nebuvo geras, bet tau vis tiek dėkoja – avansu. Bet kai komanda pralaimi, retai pasitaiko, kad ji padėkotų už atliktą darbą. Kai laimi, viskas gerai, ačiū, kai pralaimi, būna, ir visai nepaduoda rankos.  
 
FIBA rungtynėse teisėjo karjerą jums tenka baigti dėl amžiaus cenzo, bet apskritai teisėjo švilpuko dar neketinate padėti į šoną?
Tarptautinėje arenoje yra amžiaus cenzas – čia esu priverstas baigti karjerą, o Lietuvoje to cenzo neturime: jeigu išlaikai fizinius ir teorinius normatyvus ir pagal reitingą patenki į LKL – jokių kliūčių teisėjauti. Mano tarptautinė karjera baigsis pasaulio čempionatu Turkijoje. Iki jo dar teisėjausiu Vilniuje aštuoniolikmečių krepšinio čempionate. O LKL kitais metais, jeigu išlaikysiu egzaminą, ketinu teisėjauti. Kaip bus toliau, žiūrėsime. Svarbiausia, kaip ir kiekviename darbe, yra motyvacija: jeigu jausiu, kad man šis darbas vis dar teikia malonumo, negaliu pasakyti, kada pakabinsiu švilpuką ant vinies.
 
Kas dar teikia motyvacijos siekti profesinių aukštumų bent dvidešimt kartų geriausiu Lietuvoje pripažintam teisėjui?  
Sezonas baigiasi ir prasideda naujas. Ir kiekvieną naują sezoną teisėjams, kaip ir krepšininkams, vėl reikia įrodinėti, ko jis yra vertas. Gal tau vienose ar kitose rungtynėse atleidžia už klaidas dėl senų nuopelnų, tavimi patiki, nors ir padarai klaidų, bet dažniausiai tave vertina pagal tavo darbo kokybę. Taigi vienas sezonas baigiasi, pailsi ir ruošiesi kitam sezonui. Tokia ir yra motyvacija – tu vėl nori būti geriausias ir tai įrodinėji.
 

 
Teisėjai, kaip ir krepšininkai, rengiasi naujam sezonui?
Aš asmeniškai iki Europos čempionato Vilniuje turiu pusantro mėnesio poilsio. Dabar tris kartus per savaitę žaidžiu krepšinį, ko netenka sezono metu, nes prisibijau gauti traumų. Nesėdžiu sudėjęs rankų. Taigi iš vienos pusės – atostogos, iš kitos pusės – tai ir pasirengimas jaunių čempionatui. O teisėjavimas šiame čempionate Vilniuje bus pradinis pasirengimas vyrų čempionatui. Iki vyrų čempionato dar dalyvausiu poroje tarptautinių turnyrų.
 
Sezono metu teisėjaujate, per atostogas – pats žaidžiate krepšinį?
Taip. Seniau krepšinį žaisdavau ir sezono metu, bet pastaruosius ketverius metus nebe, nes su amžiumi traumų tikimybė daug didesnė. O kai žinai, kad tarptautinėje arenoje yra 50 metų limitas ir po to dirbti nebegalėsi, nesinori praleisti nė vieno sezono.
 
Visus metus krepšinis... Nepavargstate?
Po sezono nebesinori nei į švilpuką žiūrėti, nei į lagaminą. Bet praeina dvi trys savaitės ir jau ieškai kažko kišenėje...
 
Ar gali teisėjas krepšinio rungtynes žiūrėti nevertindamas kolegų darbo?
Bent jau man nepavyksta. Visada žiūrėdamas vertinu, kaip dirba kolegos, kaip aš tokioje situacijoje pasielgčiau.
 
Kas iš kolegų jums lipa ant kulnų?
Negaliu pasakyti, kad kažkas lipa, bet artimiausia ir perspektyviausia mūsų ateitis – Tomas Jasevičius ir Jurgis Laurinavičius. T.Jasevičius jau kelerius metus teisėjauja Eurolygoje, o J.Laurinavičius, tikiuosi, pradės šį sezoną.  
 
Lietuvoje turime septynis tarptautinės kategorijos teisėjus. Lyginant su kitomis krepšinio valstybėmis – jų daug ar mažai?
Manau, kad tai yra normalu. Labai didelis tarptautinės kategorijos teisėjų skaičius šalyje irgi nėra gerai, nes tada jie negauna iškvietimų į rungtynes. Lietuvos teisėjai yra gerbiami, kai jie vyksta į tarptautinius seminarus, jau būna paruošti, subrendę. Ko gero, ir jaunesni mūsų teisėjai galėtų  išlaikyti tą tarptautinę kategoriją, bet jų, kaip teisėjų lygis, dar nėra toks, kad jie deramai teisėjautų ir atstovautų Lietuvai tarptautinėje arenoje.
 
Iš kur tiek turime tiek profesionalių teisėjų? Ar LKL varžybos tokio aukšto lygio, kad puikiai paruošia mūsų arbitrus aukščiausio rango rungtynėms?
LKL neturime tiek daug aukšto lygio rungtynių, europinį lygį atitinka tik „Lietuvos ryto“ ir „Žalgirio“ susitikimai, dar kai kurios kitos rungtynės, kai žaidžia „Šiaulių“ komanda, kai kurios BBL rungtynės. Bet teisėjų požiūris į darbą, rungtynių gausa ir noras tobulėti duoda gerų rezultatų. Mūsų teisėjai vidutiniškai teisėjauja po 40–50 rungtynių vien LKL ir BBL, o pridėjus dar miesto varžybas, manau, dauguma jų per sezoną vadovauja šimtui ir daugiau rungtynių. Ir jeigu teisėjas į savo darbą žiūri profesionaliai ir stengiasi jį atlikti – nesakau sąžiningai, nes tą įpareigoja jau vien teisėjo vardas – kokybiškai, jis tobulėja.
 
Kokiomis pagrindinėmis savybėmis turi pasižymėti geras teisėjas?
Pirmiausia jis turi mylėti savo darbą, t. y. krepšinį. Manau, reikia turėti ir tam tikrą talentą. Bet, kaip ir visur, pagrindas – darbas. Turiu omenyje tai, kad kiekvienose rungtynėse, kokios jos bebūtų, teisėjas turi atlikti savo darbą netausodamas savęs. Kartais per sporto salės langą tenka matyti, kaip teisėjauja jauni teisėjai, kai šie manęs nemato. Kartais būna gėda žiūrėti, kaip jie vaikšto po aikštelę atsipalaidavę, atėję ne teisėjauti, o tiesiog pasiimti savo rublį. Perduodu tą žinutę tiesiogiai ar netiesiogiai tokiems teisėjams. Kiekvienas žmogus klysta ir, jeigu jis tai supranta, turi galimybę pasitaisyti, bet jeigu to nepaiso, iš jo tikrai nebus gero teisėjo. Ne vien tik elgesys aikštelėje, bet ir už aikštelės ribų turi įtakos visai teisėjo karjerai.
 
Ką jūs vadinate savo mokytoju?
Juozą Jankauską, buvusį tarptautinės kategorijos teisėją. Ir nors jam kitais metais sukaks 80 metų, jis vis dar dirba komisaru LKL ir BBL varžybose. Šiandien jis patarimų man jau nebeduoda, bet per gyvenimą davė nežinau kiek – šimtus kilogramų.
 
Esate ir BBL direktorius. Ar teisėjavimo praktika padeda dirbant šį vadovaujantį darbą?
Manau, kad taip, nes tenka susidurti ir su teisėjavimo dalykais, spręsti įvairius klausimus. Manau, patirtis tarptautinėje arenoje ir apskritai krepšinyje naudinga.
 
Jūs turite mėgstamiausią LKL komandą?
Tikrai ne. Neturiu mėgstamiausios ir pasaulyje.
 
Tai profesinė etika?
Ne. Kai neteisėjauju, mano komanda yra Lietuvos rinktinė. O kitų neturiu.
 
Ir pokalbio pabaigoje prisiminkite kokį kuriozinį atvejį iš savo, teisėjo, praktikos. Gal net nutikusį šį sezoną?..
Šį sezoną nelabai jų buvo... Bet apskritai pasitaikė. Prisimenu, gal 1994 m. teisėjavau Katare ir prieš finalines rungtynes laukiu teisėjo kolegos. Nėra nėra nėra... Likus dviem minutėms iki rungtynių pradžios, jis ateina į aikštę. Pasirodo, teisėjai meldėsi... Tada buvo neramu, maniau, teks vienam teisėjauti. O  dešimt minučių teisėjauti vienam teko 1995 m. per „Olympiakos“ ir „Efes Pilsen“ rungtynes 15 tūkstančių žiūrovų akivaizdoje, kai kolegai atsitiko nelaimė – jis nusitraukė Achilo sausgyslę ir tik po kurio laiko pavyko rasti kitą užsienietį teisėją, buvusį tuo metu Atėnuose.  Tai buvo man, dar tik žengiančiam į aukštumas teisėjui, didžiulis iššūkis. Bet viskas pavyko gerai ir būtent tais metais po trijų mėnesių buvau pakviestas į pirmąjį Eurolygos finalinį ketvertą.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas