Elijus Kniežauskas | 2014 m. vasario 5 d. 16:41 |
![]() ![]() |
Regbinininkus ruošia ir sprinterių treneris
Lietuvos vyrų ir moterų regbio rinktinių biudžetų skirtumas didžiulis. Vyrų ekipos biudžetas sieks kiek daugiau nei 100 000 litų, o moterų tik 15 000
Kad ir koks oras bebūtų vasarą – lietuviai išlos. Jei saulė ir nekepins, tai tautiečiai galės bent pažiūrėti įspūdingų vaizdų šlapiuose ir purvinuose regbio aikštynuose. Birželio mėnesį Vilniuje ir Kaune vyks du – vyrų ir moterų - Europos regbio-7 čempionatai.
Kaune vyrai bandys atsikovoti prarastą teisę žaisti stipriausiame divizione, o po poros savaičių Vilniuje moterų rinktinė turės progą reabilituotis po praėjusiais metais patirto fiasko.
Birželio 14-15 dienomis vyrų rinktinei iškelti maksimalūs tikslai – nugalėti ir patekti į elitinį "Grand Prix" turnyrą 2015-aisiais. Lietuviai turės būti geriausia komanda iš dvylikos divizione dalyvaujančių ir pranokti Švedijos, Danijos, Ukrainos, Lenkijos, Nyderlandų, Kipro, Izraelio, Moldovos, Čekijos, Kroatijos ir kaimyninės Latvijos septyniukes.
Komandos bus suskirstytos į dvi grupes ir varžysis “minuso” sistema. Pralaimėjusios komandos toliau kovos tik dėl menkesnių trofėjų.
Visgi, net ir laimėjus Kaune, kelialapis aukštyn dar negarantuotas. Svarbus ir kuo geresnis pasirodymas gegužės 31-birželio 1 dienomis vyksiančiame pirmajame čempionato etape Kijeve.
Laukia sunkus mėnuo, tačiau tiek federacijos vadovybė, tiek žaidėjai nusiteikę kovingai.
“Mes ilgus metus žaidėme aukščiausiame divizione, tad labai norime į jį sugrįžti. Tam daug ruošiamės ir manau turime visus šansus”, – kalbėjo rinktinės narys Justinas Vasiliauskas.
Jam antrino ir Lietuvos regbio federacijos prezidentas Rytis Davidovičius. Anot jo, visos komandos gerai žinomos ir įveikiamos, o pasiruošimas vyksta jau dabar.
Regbio-7 žaidimas, kitaip nei tradicinis regbis, kuriame vienu metui aikštėje būna po 15 abiejų komandų žaidėjų, daug greitesnis ir daug taktiškesnis žaidimas. Augalotų milžinų komandoje nereikia. Pasiruošimas orientuotas į greitį, tad su komanda dirba pripažintas sprinto specialistas Aleksas Stanislovaitis. Komanda su juo jau dalyvavo keliose pasiruošimo stovyklose Kaune.
Paskutinis šansas
Į 2016 m. Rio de Žaneiro olimpines žaidynes po beveik šimtmečio pertraukos grįžta regbis. Didžiosios valstybės kovai dėl medalių mes didžiulius pinigus, tad nuo šiol varžytis tarptautinėje arenoje bus tik sunkiau. R. Davidovičius pripažino, kad dabar yra paskutinis šansas spėti į nulekiantį traukinį.
Nors, Didžiosios Britanijos rinktinės – Velso, Anglijos ir Škotijos komandos, varžysis po viena vėliava ir daugiau vietų žaidynėse liks kitom komandom, bet Lietuvių šansai pasirodyti Brazilijoje itin maži. Kitas reikalas – Japonija.
2020 metų olimpinėms žaidynėms Tokijuje ruošiami perspektyviausi Lietuvos keturiolikmečiai. Jiems sudarytos specialios ilgalaikės programos, o talentų visada galima “pasigriebti” iš šalies.Anot čempionatų organizatoriaus Vytauto Vasilenko, į regbio-7 žaidimą puikiai įsilieja kitų sporto šakų atstovai.
Moterys ketina atsigriebti
Lietuvoje moterys žaidžia tik regbį-7. Dėl vienos paprastos priežasties - trūksta žaidėjų. Tik kiek daugiau nei šimtas moterų Lietuvoje užsiima šiuo sportu. Regbininkė ir Lietuvos moterų rinktinės narė Gintarė Puzaraitė teigė, kad šis sportas - ne kiekvienai.
“Mes šiltai priimame kiekvieną norinčią žaisti, bet čia ilgai neišsilaikysi jei atėjai tik parodyti savo “kietumo”. Čia rimtas sportas, reikia daug dirbti”, – kalbėjo sportininkė.
Praėjusiais metais lietuvės čempionate patyrė daug skaudžių pralaimėjimų ir liko priešpaskutinės. Visgi, šiemet, sportininkė žadėjo, situacija turėtų pasikeisti. “Ateina daug jaunų žaidėjų, pasiruošimas ir lygis kyla akyse. Turėjome dvi pasiruošimo stovyklas, praeitais metais negalėjome pasvajoti apie tokias sąlygas”, – pasakojo G. Puzaraitė.
Federacijos vadovai pripažino, kad sunku tikėtis moterų patekimo į aukštesnį divizioną, tad šiemet likus tarp penkių stipriausių komandų – rinktinei būtų pasiekimas.
Lietuvėms teks susitikti su Vengrijos, Norvegijos, Izraelio, Bulgarijos, Latvijos, Maltos, Turkijos, Andoros, Liuksemburgo, Slovakijos rinktinėmis.
Čempionatų kaina – pusė milijono
Vyrų ir moterų rinktinių biudžetų skirtumas didžiulis. Vyrų rinktinės biudžetas sieks kiek daugiau nei 100 000 litų, o moterų tik 15 000 litų.
Planuojamas čempionatų biudžetas dar nepabaigtas rinkti. Liko sulaukti atsakymų iš savivaldybių ir valstybinių institucijų. Į jas kreiptasi dėl 228 000 litų paramos. Europos regbio asociacija jau skyrė 125 000 litų, federacija ir jos rėmėjai dar tiek pat, 100 000 sumokės pačios rinktinės.
Iš biudžeto liūto dalies pareikalaus dalyvių apgyvendinimo ir maitinimo išlaidos – 300 000 litų. Kelionėms skirta 70 000 litų, 20 000 stadionams, čempionato komunikacijai 40 000 litų. 125 000 skirti abiejų rinktinių pasiruošimui.
Išlaidos gan didelės, bet organizatorių teigimu, Lietuvai jos atsipirks ir, jų skaičiavimais, pritrauks apie 600 000 litų.