Marytė Marcinkevičiūtė 2014 m. kovo 26 d. 12:42 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Po sportinių audrų - į meno užutėkį

Legendinis ilgų nuotolių bėgikas Kęstutis Orentas pirmą kartą prakalbo apie tai, kad 1964 m. buvo neįskaitytas jo pasiektas pasaulio rekordas

K.Orentas ir jo kūryba.
K.Orentas ir jo kūryba.
   

Kovo 15 d.  75 metų jubiliejų šventęs vilnietis Kęstutis Orentas, kuris net 37 kartus gerino Lietuvos rekordus, puikiai prisimena bėgimą Kijeve per futbolo rungtynių pertrauką, kai žaidė SSRS čempionė vietos „Dinamo“ ekipa.

„Bėgant 5000 m distanciją, man, kaip visuomet, teko „zuikio“ vaidmuo ir į priekį turėjau vesti olimpinį čempioną Piotrą Bolotnikovą. Tačiau nuotolio pabaigoje jis pavargo, atsiliko ir aš finišavau pirmas. SSRS rinktinės treneriai, tuo metu buvę treniruočių stovykloje, puolė mane sveikinti, nes chronometras rodė 13 min. 33,2 sek. rezultatą. Pasaulio rekordas, priklausęs rusui Vladimirui Kucui, buvo 13 min. 35 sek.. Per mikrofoną buvo paskelbta, jog pagerinau pasaulio rekordą, ir pilnutėlis stadionas man sukėlė didžiules ovacijas.

Tačiau teisėjai neskubėjo baigti savo darbo, jie ilgai kažką tarėsi. Po lenktynių buvo paskelbta, jog aš pasiekiau tokį patį 13 min. 35 sek. rezultatą - kaip ir pasaulio rekordas ...“, - sako K. Orentas. 

Skaudu?
Be galo. Treneriai visi šaipėsi, o man norėjosi kone verkti. Tiktai trumpam teko pabūti pasaulio rekordininku.

Ar dabar nors kiek pabėgioji?
Ne, skauda sąnarius, bėgioti negaliu. Man dar anksčiau buvo operuota Achilo sausgyslė, kuri neleido bėgti dar greičiau. Dar prieš penkerius metus pabėgiodavau, darydavau mankštas, o dabar bėgimą iškeičiau į irklavimą liaudiška valtimi.    

Kovo viduryje tau sukako 75-eri, ar tikisi, kad jau tiek?
Kai žmonės primena, tai tikisi, o šiaip – tai sunkiai. Jaunystėje mano gyvenimas buvo labai intensyvus, o dabar ramus.

Visą laiką, kaip pats sakydavai, buvai gamtos vaikas. O kaip dabar bėga tavo dienos?
Irgi gamtoje. Prieš dvylika metų pardaviau sodybą Žydiškių kaime prie Trakų ir nusipirkau kitą, Molėtų rajone, netoli Labanoro girios, Paąžuolių kaime greta Mindūnų. Gyvenu labai gražioje gamtoje, o Vilniuje mažai būnu. Visiškai netoli, už 300 m yra ežeras.

Tačiau negaliu sakyti, kad turiu marias laiko. Su žmona auginame daržoves, bulves, yra šiltnamis. Mane konsultuoja kaimynai ir pagal jų receptus viską konservuoju. Galiu sakyti, kad esu maisto gaminimo profesionalas, tam turiu nemažą polinkį. Sodyboje gyvenu ir vasarą ir žiemą, o kai būna labai šalta atvažiuoju pasišildyti į Vilnių. Visada ypač  laukiu rudens, kada prasideda grybų sezonas. Baravykų pernai beveik nebuvo, o voveraičių prisirinkau daug.

Dažnai žvejoju, skobiu medį. Dar vaikystėje ir jaunystėje bėgiodamas miškuose, pajūryje rinkdavau gamtos grožybes, įdomesnes šakas. Potraukį menui, fantazijai  paveldėjau iš savo tėvuko, kuris buvo nagingas, iš medžio išskobdavo daug gražių klumpių. 

Dabar žmonės su kokiu nors gumbu man atveža medžio, jiems šiek tiek pamoku, ir ką nors fantazuoju. Kuris darbas man nusibosta, jį parduodu. Surengiau keturias autorines parodas Vilniuje, Molėtuose, Labanore ir Mindūnų žvejybos muziejuje. Savo darbus dažniausiai dovanoju kitiems.

Tad iš ko gyveni?
Iš pensijos, o neseniai pagalbos ranką ištiesė Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, ir dabar tų pinigėlių sukrapštau kiek daugiau. Gyventi tapo daug lengviau, nes iš 800 Lt. pensijos buvo nelengva išgyventi.

Dar dirba mano žmona LIudytė, tačiau gruodžio 1 d. jau išeis į pensiją. Didelis mano džiaugsmas – keturi anūkai: trys berniokai Andrius, Paulius ir Martynas, bei viena panelė Elzė. Vyriausiam jau 18-a, o jauniausiam – vos trys mėnesiai.



Gyveni netoli ežero, ar mėgsta žvejoti?
Žvejoti labai mėgstu, o dar labiau kasdien per vakarienę žuvį valgyti šviežią.  Akys fosforu dar neblizga, bet jau netoli to. Žvejoti mane dar mažą išmokė tėvukas – gyvenome netoli upelio ir žuvį gaudydavome rankomis po kelmais. Tačiau kai į ranką įkando žiurkė, po kelmais jų daugiau nekišu.

Kiti žvejoja dėl malonumo, o man gaudyti žuvį – ir malonumas, ir noras skaniai pavalgyti. Žuvies man nereikia pirkti parduotuvėje. Gaudau tiek, kiek man reikia vakarienei. Stirnių ežere esu pagavęs 1 kg 600 g sveriantį ungurį. Tačiau mano rekordas - 7 unguriai, kurių kiekvienas svėrė daugiau kaip po 3 kg. Mėgstu ir vėžiauti, tačiau pas mus jų mažai.  

Kas labiausiai liko atmintyje iš tavo sportavimo laikų?
Keista, tačiau prisimenu žiaurius dalykus, kurių niekam nepasakoju. Tarkime,1965 m.  pasiekiau pasaulio uždarų patalpų rekordą, bėgant 5000 m distanciją (14:05,4), tačiau iki šiol net neturiu pažymėjimo, kurio niekas Maskvoje nesuranda. Rekordas pripažintas, tačiau jokio patvirtinančio dokumento neturiu. 

Man dar ir šiandieną akyse treniruotės Vingio parke, šuoliavimas viena koja į Gedimino kalną. Rytais per pratybas kur nors Gagruose, Picundoje prie Juodosios jūros smėliu šuoliuodavome po 10 km, o po to dar laukdavo dvi treniruotės stadione.

Puikiai prisimenu ir savo pirmąsias primityvias pratybas. Kartą, bandydamas savo ištvermę ir grūdindamas valią, kelis kilometrus bėgau dulkėtu vieškeliu ir įsikibęs  į važiuojančio sunkvežimio bortą.

Labai išgyvenau, kai mirė mano treneris Viktoras Barkalaja, su kuriuo susipažinau 1958 m. po vienų laimėtų jaunimo varžybų. Su treneriu  draugavau iki pat jo mirties, visi kartu švęsdavome gimtadienius. Treneris iki savo įspūdingo 100 metų jubiliejaus pritrūko vos pusantrų metelių. Buvo be galo stiprus žmogus ir fiziškai, ir dvasiškai, ir morališkai.

Savo profesionalaus bėgiko karjerą buvau priverstas baigti 1965 m., kai rengiausi tarptautinėms varžyboms Bukarešte ir per vieną iš treniruočių man trūko Achilo sausgyslė. Toms varžyboms buvau ypač gerai pasirengęs ir tikėjausi pagerinti pasaulio rekordą.

Ar nesigaili, kad pasirinkai bėgiko karjerą?
Kaip čia pasakius. Mokykloje gerai mokiausi ir jaunystėje svajojau tapti chirurgu. Studijavau Vilniaus universiteto Medicinos fakultete, tačiau aktyviai sportuodamas praleidau nemažai paskaitų ir buvau priverstas šį fakultetą palikti.

Mediciną iškeičiau į biologiją, tačiau 1967 m. dalyvaudamas varžybose užsienyje, negalėjau laikyti valstybinių egzaminų. 1968 m. baigiau Vilniaus pedagoginį institutą, įsigijau kūno kultūros mokytojo diplomą.     

Buvai universalus bėgikas, Lietuvos ir SSRS čempionas bei rekordininkas, Tokijo olimpinių žaidynių dalyvis. Nuolat gerinai rezultatus. Kodėl dabar mūsų bėgikų nėra tarp pasaulio lyderių?
Pirmiausiai pasigendu trenerių. Jų atlyginimai maži ir visi išbėgiojo, o jaunimas, nors atlyginimas ir padidėjo, nelabai veržiasi į šį darbą. Jiems geriau dirbti kūno kultūros mokytojais, ten ramesnis darbas. Trenerio darbas yra sunkus. Kai anksčiau dirbau treneriu, kartais per dieną vykdavo net po tris treniruotes.

Reikia ir planus rašyti, ir sportininkus bėgimo take kontroliuoti, ir galvoti apie mokinių buitį. Dabar, manau, didelė problema jaunimą prikalbinti bėgioti ilgus nuotolius.

Ar palaikai ryšius su savo kovų bičiuliais?
Pas mane į Mindūnus atvažiuoja Romualdas Bitė, Adolfas Aleksiejūnas, aplanko krepšininkė Angelė Rupšienė, penkiakovininkas Stasys Šaparnis. Atvažiuoja ne tiktai sporto, bet ir meno žmonės.  

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas