Ingvaras Butautas | 2014 m. gegužės 11 d. 17:51 |
![]() ![]() |
Neįkainojamų lobių rinkėjas
"iš pradžių svarbiausias buvo futbolas. Mūsų, kietų vaikėzų, krepšinis buvo laikomas „bobišku reikalu“, - jaunystę prisiminė sporto istorikas A.Bertašius
![]() |
„Per visą mano darbo sporto srityje karjerą, kad ir kur būčiau pasaulyje, niekur nesutikau kito tokio žmogaus, kuris būtų sutelkęs tokius klodus medžiagos. Be jo pagalbos, mes tikrai nebūtume išleidę dviejų tomų Lietuvos sporto enciklopedijos. Visų tos enciklopedijos straipsnių – bendrųjų ar biografinių – rezultatai jo yra patikrinti“, – taip apie kaunietį Algimantą Bertašių, kuriam balandžio 3 d. sukako 80 metų, kalbėjo Lietuvos sporto enciklopedijos vyr. redaktorius, ilgametis sporto darbuotojas Zigmantas Motiekaitis.
Kūno kultūros ir sporto departamentas (KKSD) II laipsnio ordinu A. Bertašių apdovanojo jubiliejaus proga už kūno kultūros ir sporto informacinę plėtrą Lietuvoje.
Anksčiau sporto populiarintojas yra apdovanotas KKSD medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“ (1996, 1998), Lietuvos kilnaus sportinio elgesio garbės diplomu (1999), LTOK Olimpine žvaigžde (2009), KKSD Sporto garbės komandoro ženklu (2009), Sporto garbės kryžiumi (2013).
Pradžia – karo metais
A. Bertašius nepasiekė didelių sporto aukštumų. Bet jį pažįsta visa Lietuvos sporto visuomenė. Kaip visų sporto šakų istoriką, žmogų, renkantį ir sisteminantį visus Lietuvos sporto rezultatus.
„Sportavau aš labai mažai. Mokykloje ir po to šiek tiek kariuomenėje. Kai gavau futbolo batu į kauliuką – nustojau“, – pasakojo jaunystėje futbolą žaidęs sporto istorikas.
Iš kur potraukis rinkti sporto rezultatus? Pasirodo, iš dar vokiečių okupacijos metais matytos futbolo turnyro lentelės. „Draugas mane nusivedė į stadioną, kur vyko Lietuvos futbolo čempionato rungtynės. Tada Kaune dar buvo senasis medinis stadionas. Ir jame buvo pakabinta turnyro lentelė. Susidomėjau ja ir kitą dieną atbėgau su popieriaus lapu ją persipiešti. Iš tiesų viskas prasidėjo jau tada“, – pasakojo A. Bertašius.
Svarbiausia – futbolas
Futbolas A. Bertašiaus vaikystėje buvo mėgstamiausia sporto šaka, su ja negalėjo konkuruoti jokia kita. Nors krepšinį jis išvydo vos metais vėliau negu futbolo rungtynes.
„1944-aisiais teniso klubo aikštelėse buvo surengtas garsusis krepšinio dešimtuko turnyras. Tai buvo pirmosios mano matytos krepšinio rungtynės. Atsimenu Europos čempionus Zenoną Puzinauską, Vytautą Norkų. Jau žaidė jaunasis Stepas Butautas. Iki šiol jie man stovi akyse. Bet iš pradžių svarbiausias buvo futbolas. Mūsų, kietų vaikėzų, krepšinis buvo laikomas „bobišku reikalu“. Bet kažkuriuo metu ši sporto šaka paėmė viršų. Negalėjo būti kitaip – lietuvių rezultatai, žaidžiant krepšinį, buvo žymiai aukštesni. Bet tada lankydavau kone visas futbolo čempionato rungtynes. Krepšinį tais laikais žaisdavo retai. Atvažiuoja latviai, sužaidžia dvejas rungtynes – ir vėl tuščias tarpas. O čempionatas tada būdavo sužaidžiamas per vieną savaitę. Visi suvažiuodavo į vieną vietą ir sužaisdavo. Panašiai ilgą laiką vykdavo ir SSRS krepšinio čempionatas. O futbolą žaisdavo visą sezoną“, – kalbėjo tiek daug prie krepšinio istorijos užfiksavimo prisidėjęs A. Bertašius.
Senjoras prisipažino ir tai, kad toli gražu ne visada į rungtynes patekdavo teisėtai.
„Nors į rungtynes reikėjo pirkti bilietus, mes buvome įsigudrinę patekti į stadioną nemokamai. Perlipdavome per tvorą iš Ąžuolyno pusės. Nors sargas ten stovėdavo, bet kai iš karto 20 žmonių šoka per tvorą – ką jis ten pagaus? Ir įsimaišydavome po to į žiūrovų minią“, – kalbėjo senjoras.
A. Bertašius baigė Kauno politechnikos institutą ir įgijo su sportu nesusijusią inžinieriaus specialybę. Inžinieriumi kaunietis dirbo nuo 1963-iųjų iki 1994-ųjų. Tačiau dar prieš pradėdamas dirbti, jis turėjo ir antrą rimtą užsiėmimą – sporto statistiką ir istoriją.
„Apie 1960-uosius metus Lietuvoje pasirodė „liaudies demokratinių šalių“ spauda. Lenkiškame „Przegląd Sportowy“ pamačiau labai gražiai surašytą Lenkijos rinktinės statistiką. Tai mane labai stipriai užkabino. Pagalvojau: o kodėl mes nieko savo nežinome? Tai labai paskatino ieškoti lietuviškos statistikos. Buvo sunkoka pakliūti į specialiojo fondo biblioteką. Bet per tuometį Kauno sporto komitetą gavau leidimą pasiknisti prieškario laikraščiuose“, – pasakojo sporto istorikas.
Anot jo, prieškario laikotarpis buvo gana lengvas dėl to, kad tuo metu Lietuvoje nebuvo kultivuojama daug sporto šakų: „Ir jeigu įvykdavo 10 rungtynių, tai laikraštis 10 rezultatų ir parašydavo. Pokario metais jau buvo kitaip. Parašydavo, kas tapo čempionu, o kas buvo antras ar trečias – niekas iki šios dienos nežino.“
Situaciją apsunkino ir tai, kad Kaune tuo metu įsikūrusį Lietuvos SSR sporto komitetą 1946-aisiais apsėmė patvinusios upės ir daug medžiagos dingo.
Dar vienas metas, kai sporto statistikos gauti buvo labai sunku, – pirmieji Lietuvos nepriklausomybės metai. Tada sporto šakų federacijos tapo nepriklausomos nuo sporto komiteto ir iš jų nebuvo reikalaujama pristatyti varžybų protokolų. Kai kurios federacijos dirbo taip atmestinai, kad tuos protokolus pradangino.
Pensininkui sekasi sklandžiau
„Kai dirbau, suprantama, buvo sunkiau rasti laiko. Kai tapau pensininku, viskas vyksta sklandžiau“, – sako A. Bertašius.
Sulaukęs solidaus amžiaus sporto statistikas į varžybas jau nebevaikšto. Renkasi televizorių.
„Nebenueinu, nes jau sunkiai bevaikštau. Ir tolokai man. Pastarąjį kartą buvau sporto halėje, kai vyko Lietuvos ir Latvijos krepšinio rungtynės. Buvo dar ir pratęsimas. Išeinu – autobusai jau nebevažiuoja, nėra kaip namo parsigauti ir nuo tada jau nebeeinu. Be to, pradėjau ir nebegauti nemokamų leidimų. O man, pensininkui, mokėti tokių didelių pinigų neišeina. Vienus kitus metus Arvydas Sabonis dar paremdavo, bet dabar man gerai ir tai, kad turiu didelį televizorių, pasistatau butelį alaus ir žiūriu. Žiūriu krepšinį, žiūriu Lietuvos futbolo čempionatą. O tų visų NBA ir kitokių užsieninių sportų nežiūriu visai. Man jie visiškai neįdomūs. Man įdomūs tik Lietuvos čempionatai ir tos komandos, kuriose žaidžia lietuviai“, – kalbėjo A. Bertašius.
Atskiro kambario nereikia
Kasmet A. Bertašius papildo Lietuvos sporto žinyną. Šiuo metu yra renkamas 23-iasis žinyno tomas. Žinyne sukaupti visi išlikę Lietuvos sporto rezultatai nuo 1919 metų.
Sporto istorikas su žmona gyvena trijų kambarių bute. Pasak jo paties, atskiro kambario statistikai nereikia: „Viskas telpa į vieną spintą. Anksčiau rinkdavau įvairiausių turnyrų rezultatus. Ir tų, kurie neturi čempionato statuso. Bet dabar to nepajėgčiau fiziškai. Surenku tik oficialių varžybų – čempionatų, taurių turnyrų – statistiką.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.