Mažvydas Laurinaitis 2014 m. liepos 11 d. 15:45 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kovos menas, gelbėjęs nuo nacių

Lietuviams bus pristatytas dar mažai pažįstamas savigynos menas "Krav Maga", kurį jau Antrajame pasauliniame kare naudojo žydai

Krav Maga treniruotė 1955 m. Izraelyje
Krav Maga treniruotė 1955 m. Izraelyje
   
„Krav Maga“ – pasaulyje paplitęs, tačiau Lietuvoje vis dar mažai žinomas kovos menas, skirtas savigynai. Nuo pat atsiradimo, šis kovos menas visų pirma buvo skirtas tik tam, kad išgyventum ekstremaliose situacijose, o ne tam, kad galėtum varžytis turnyruose.
 

Pirmasis „Krav Maga“ turnyras surengtas tik 2013 m., šalyje, kurioje šis kovos menas yra labiausiai paplitęs – Izraelyje. Tačiau turnyrai nėra priimtini šio sporto atstovams, nes sugebėjimai yra taikomi realiame gyvenime.
 

„Mes negalime varžytis, nes, priklausomai nuo situacijos, jeigu reikia mes išduriame akis, kandame. Gyvybė arba mirtis. „Krav Maga“ sukurtas ne tam, kad laimėtum varžybas, o tam, kad išgyventum. Čia nėra jokių taisyklių, darai viską, ko reikia“, – sako Razas Levi, šį kovos meną kultivuojantis jau apie 20 metų.
 

Jis kartu su Joeliu Bennettu ves seminarą Lietuvoje, kurio metu mėgins visus norinčius supažindinti su pagrindinėmis „Krav Maga“ savigynos technikomis. Šis kovos menas yra daugiausiai naudojamas įvairiose saugos organizacijose, specialiuosiuose policijos, armijos būriuose, antiteroristinėse grupuotėse.
 

„Krav Maga“ atsirado Izraelyje, tačiau šaknys glūdi rytų Europoje. Dar Antrojo pasaulinio karo metais Slovakijos žydas Imrichas Lichtenfeldas, gyvenęs Vengrijoje, užsiėmė boksu ir imtynėmis. Jis pradėjo mokyti kitus žydus kovos menų, kad šie galėtų apsiginti nuo Nacistinės Vokietijos kareivių.
 

Būtent boksas ir imtynės padėjo pirmuosius žingsnius „Krav Maga“ savigynos meno atsiradimui, kuris nuolat kinta.
 

„Tai labai besikeičiantis sportas, tame ir yra šio sporto grožis, kad jis nėra užstrigęs savo šaknyse ir keičiasi su laiku. Tai labai geras mišinys, pasisavinęs kitų kovos menų geriausias puses, kurias galima pritaikyti gatvės kovose“, – pasakoja J. Bennettas, turintis savo klubą Londone.
 

R. Levi ir J. Benneto teigimu, šiame sporte svarbiausia psichinė stiprybė. Tu gali būti mažas arba didelis, gali būti fiziškai stiprus arba silpnesnis, tačiau visų pirmą turi būti psichologiškai stiprus ir protingas.
 

„Prieš išmokdamas kovos techniką, tu turi išmokti išgyventi, laimėti kovą, o tai prasideda galvoje. Tu gali treniruotis, bet niekada nesuprasi kaip reikia elgtis, kai viskas klostosi ne į tavo pusę arba kai esi stresinėje situacijoje“, – neabejoja J. Bennettas.
 

Būtent į tokias situacijas žmonės pastatomi „Krav Maga“ treniruotėse, kad išmoktų staigiai reaguoti ir per kelias sekundes neutralizuotų užpuoliką. Tačiau kova yra paskutinis šiaudas – visų pirma žmonės mokomi išvengti kovos ir būti gerais piliečiais, o tik tada kovotojais, gebančiais per kelias akimirkas iš ramaus žmogaus tapti agresyviu.


 

Tiek R. Levi, tiek J. Bennettas ne tik dirba šio savigynos meno instruktoriais, bet ir turi kitus darbus, tačiau atskleisti kokias pareigas ir kur užima – negali, tačiau abu priklauso elitinėms saugumo organizacijoms, tad savo sugebėjimus jie ne kartą pritaikė ir realiame gyvenime.
 

„Nuolat patenku į situacijas, kai reikia kažką ginti. Bet nesu patekęs į tokią situaciją, kuri lemtų mano gyvenimą – manau dėl to, kad sunkiai treniruojuosi“, – mano J. Bennettas, įvairiais kovos menais užsiimantis daugiau nei du dešimtmečius.
 

Tuo tarpu R. Levis ne kartą susidūrė su ginkluotais užpuolikais, bet nusišypsojęs priduria, kad šiems viskas baigdavosi ne itin laimingai.
 

Pašnekovų teigimu, „Krav Maga“ žmonėms patinka todėl, kad šiuo savigynos menu galima užsiimti kelias dienas ar kelias savaites ir išmokti pagrindinių taisyklių ir technikos.
 

„Kuo daugiau treniruojiesi, tuo tampi geresnis, bet armijose ir kituose būriuose nėra daug laiko, todėl „Krav Maga“ yra gana greitai išmokstamas savigynos būdas“, – pasakoja jie.
 

Šį savigynos meną šį šeštadienį galės išmėginti ir visi norintys. Svečiai iš Izraelio ir Jungtinės Karalystės supažindins lietuvius su pagrindinėmis „Krav Maga“ technikomis. Užsiėmimus jie ves kartu su Vaidu Jokubausku, sporto klubo „Tvirtoji uola“ vadovu. Jis neseniai buvo priimtas į Krav Maga Haim Zut federacijos trenerių tarpą.
 

„Tai gera proga žmonėms, kurie nėra girdėję apie „Krav Maga“ meną, kad jie suprastų kaip mes treniruojamės. Stengsimės juos išmokyti savo vertybių, kurias atstovaujame. Pats niekada nesu bandęs savigynos meno, kuris būtų toks efetyvus ir brutaliai realus. Kai pradedi, tu negali sustoti. Tai realus gyvenimas, todėl ir mūsų treniruotės labai sunkios“, – perspėja J. Bennettas.
 

Šio sporto atstovai ir organizacijos nesiekia pelno ir saugo „Krav Maga“ idealistinius principus, nors pastaruoju metu įvairios organizacijos ir stengiasi iš to pasipelnyti.
 

„Tai tapo komerciškai stipriu pavadinimu, todėl dažnai matai, kad žmonės siūlo tai, kas nėra „Krav Maga“, o tik prisidengia šiuo vardu. Todėl mes norime kontroliuoti šio sporto plitimą, kad jis neišsikreiptų“, – pabrėžia R. Levis ir J. Bennetas.
 

Šių dviejų trenerių seminaras vyks jau rytoj, šeštadienį, sporto klube „Impuls“, Savanorių pr. 28, nuo 10 iki 17 val.

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas