SLRA inf. 2014 m. liepos 29 d. 12:37 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Žaisti NHL vien talento nepakanka“

SLRA pakalbino B. Doroženko apie jo mokyklos treniruočių metodiką, ledo ritulininkų rengimo ypatumus ir bendradarbiavimo perspektyvas su Artūru Katuliu

B. Doroženko ledo ritulio mokykla gerai žinoma JAV ir Kanadoje
B. Doroženko ledo ritulio mokykla gerai žinoma JAV ir Kanadoje
Neseniai Sostinės ledo ritulio akademija skelbė, kad susitarė dėl bendradarbiavimo su gerai žinoma JAV ir Kanadoje Boriso Doroženko ledo ritulio mokykla „Next Generation Innovative Hockey School“. B. Doroženko pavardė puikiai žinoma už Atlanto. Trenerio, kuris studijavo aukštąją matematiką Kijevo universitete, treniruočių sistema naudojasi ne vienas NHL žaidėjas, o į jo stovyklas atvyksta žaidėjai iš viso pasaulio: Šveicarijos, Danijos, Švedijos, Rusijos, Slovakijos, Japonijos.

Sostinės ledo ritulio akademija pakalbino B. Doroženko apie jo mokyklos treniruočių metodiką, jaunųjų ledo ritulininkų rengimo ypatumus ir bendradarbiavimo perspektyvas su Artūru Katuliu Lietuvoje.

Papasakokite daugiau apie savo ledo ritulio mokyklą „Next Generation Innovative Hockey School“.
Visų pirma „Next Generation Innovative Hockey School“ yra atvira mokykla. Šioje akademijoje jau treniravosi vaikų ir jaunuolių iš įvairių pasaulio vietų. Pagal specialią treniruočių sistemą treniruojame individualius įgūdžius. Kitaip sakant, aš nemokau komandinio žaidimo. Tai palieku komandų treneriams. Mano misija kita – tobulinti individualų žaidėjo meistriškumą, padėti jam išmokti tų elementų, kurie jam nesiseka. Kodėl tai aktualu? Įsivaizduokite profesionalius muzikantus. Jeigu surinktumėme 10–15 muzikantų, grojančių skirtinguose simfoniniuose orkestruose, skirtingose šalyse, tai tam, kad jie susigrotų, be abejo, reikėtų gero dirigento. Tačiau net jei pasitaikytų ir vidutinio lygio dirigentas, po kelių repeticijų profesionalai vis vien sugebėtų atlikti bendrą kūrinį. Taigi tą patį galima pasakyti ir apie profesionalius ledo ritulininkus – jie keičia komandas, žaidimo partnerius, tačiau kartu išlaiko savo meistriškumą. Na, o trenerio misija – kurti žaidimo strategijas ir galvoti, kaip geriau išnaudoti konkrečius žaidėjus. Profesionalų komandos treneris jau nebeužsiima atskirų žaidėjų paruošimu, jis juos tik „poliruoja“. Mano akademijos tikslas – nupoliruoti reikalingų žaidėjų individualius įgūdžius taip, kad ant ledo jie jaustųsi kaip kūrėjai, o ne darbininkai.

Kuo ypatinga jūsų akademijos treniruočių metodika?
Treniruojamos konkrečios raumenų grupės, daug dėmesio skiriama pratimams, lavinantiems koordinaciją ant ledo. Svarbu, kad žaidėjas patogiai jaustųsi ir nebijotų atlikti sudėtingų judesių. Kiekvienas treniruojamas įgūdis privalo turėti savo vietą. Mes negalime kalbėti apie gerą metimą, jei žmogus nemoka valdyti savo kūno. Ir kol neišmokstame šio įgūdžio, nėra prasmės kalbėti apie metimo technikos ugdymą. Žinoma, mano mokykloje daug dėmesio skiriama metimų, ritulio valdymo, manevro treniruotėms. Tačiau tai priklauso nuo to, ar žaidėjas tam pasiruošęs. Jei atvykęs ledo ritulininkas puikiai čiuožia, su juo jau dirbame kitu lygmeniu ir didžiausias dėmesys skiriamas ritulio valdymo ir metimo įgūdžiams lavinti. Tada laukia kitas etapas, kai šlifuojamas kiekvieno elemento tikslumas ir greitis. Treniruočių tempas – intensyvus ir netgi monotoniškas. Žaidėjai dirba labai intensyviai ir pertraukėlių būna tikrai nedaug.

Kaip greitai galima pasiekti rezultatų treniruojantis pagal mokyklos „Next Generation“ metodiką?
Kaip minėjau, mano akademija yra atvira. Mes rengiame stovyklas, kurių vienas ciklas vidutiniškai trunka 10 dienų. Per dieną intensyviai dirbame tris valandas. Po šios stovyklos jau galima matyti apčiuopiamus rezultatus. Žaidėjai į savo komandas grįžta demonstruodami akivaizdžiai geresnius čiuožimo, metimo ar ritulio valdymo įgūdžius.

Jūs taip pat dirbate ir su profesionaliais suaugusiais žaidėjais?
Taip. Kiekvienas net ir aukšto lygio žaidėjas turi savo silpnybių. Ir kai tenka su tokiais žaidėjais dirbti, mes laviname tik jų probleminius elementus. Aš paruošiu individualią programą, pagal kurią ir eliminuojami trūkumai. Užtenka padirbėti savaitę, kad būtų galima fiksuoti progresą.



Gal galėtumėte papasakoti, kokius profesionalius ledo ritulio žaidėjus teko treniruoti?
Išties teko treniruoti ne vieną aukšto lygio žaidėją. Galėčiau paminėti Šveicarijos rinktinės puolėją Patricką Fischerį. Šiam žaidėjui teko žaisti šešiuose pasaulio čempionatuose, dvejose olimpinėse žaidynėse. Tai vienas geriausių puolėjų savo rinktinėje. Prieš patekdamas į NHL, jis ruošėsi mano akademijoje pagal sudarytą treniruočių sistemą. Teko dirbti ir su ledo ritulio legenda Claude’u Lemieux. Kai jam buvo 45-eri ir jis nusprendė grįžti į didįjį ledo ritulį, man teko garbė ir atsakomybė jį ruošti naujam sezonui. Beveik nežaidęs penkerius metus, C. Lemieux sugebėjo sužaisti visą sezoną AHL ir NHL lygose.

Iš dabartinių žaidėjų galėčiau paminėti Steveną Stamkosą iš „Tampa Bay Lightning“, na, ir daug kitų, kurie dabar žaidžia NHL klube „Phoenix Coyotes“. Įdomu tai, kad kuo žaidėjas didesnis profesionalas, tuo greičiau ir geriau perpranta mano sistemą. Dar neteko sutikti nė vieno NHL žaidėjo, kuris susipažinęs su mano siūlomu treniruočių kompleksu pasakytų: „O kam to reikia?!“ Atvirkščiai, sutikau daug NHL žaidėjų, kurie treniruojasi labai panašiai. Ir vienas jų – Sidney Crosby.

Panašu, kad norinti paruošti gerą žaidėją neužtenka vien tik komandinių treniruočių, o kanadiečiai, amerikiečiai tai jau atradę labai seniai. Koks individualių treniruočių vaidmuo, rengiant jaunuosius ledo ritulininkus? Kaip anksti reikia pradėti dirbti su kiekvienu asmeniškai?

Individualių treniruočių vaidmuo labai svarbus. Kanadoje jaunių lygose ledo ritulio sezonas trunka 11 mėnesių, sužaidžiama apie 120 varžybų. 12-mečio kanadiečio ledo ritulininko savaitės darbotvarkėje yra mažiausiai keturios treniruotės su komanda, trys fizinio pasirengimo treniruotės ir bent dvejos varžybos. Papildomai jie dar randa laiko du kartus per savaitę padirbėti individualiai su treneriu. Tai gali vykti ir varžybų dieną! Tačiau komandų treneriams tai neužkliūva, nes visi supranta, kad svarbus ne tos dienos mačas, o jaunojo žaidėjo pasiruošimas būsimai profesionalo karjerai. Kaip matote, jaunojo ledo ritulininko darbotvarkėje laisvų dienų nėra. Tėvai suvokia, kad norinti išauginti NHL žaidėją vien tik talento neužtenka. Reikia įdėti daug darbo ir kantrybės. Tai visos šeimos investicija į vaiko ateitį.

O kaip susikirto A. Katulio ir B. Doroženko keliai? Kokie jūsų mokyklų siekiai ir planai?
A. Katulį teko matyti dar kaip žaidėją Kijeve. Aš iškart atkreipiau dėmesį į tai, kad šis žaidėjas išsiskiria puikia čiuožimo technika ir nuoširdžiai buvau nustebęs, kad jis iš Lietuvos, kur ledo rituliui nebūdingi aukšti rezultatai. Na, o prieš kelis mėnesius mes su kolega Amerikoje vėl prisiminėme Artūrą ir buvau maloniai nustebintas, kad jis Lietuvoje įkūrė savo akademiją ir dabar treniruoja vaikus. Užteko vieno skambučio, kad abiejų galvose atsirastų daug planų ir svajonių dėl Lietuvos. Man patinka profesionalumas, o Artūro planuose ir darbuose tai ir matau. Artimiausi planai – rengti meistriškumo stovyklas ir ruošti jaunuosius ledo ritulininkus jų būsimai profesionalo karjerai. Gera ledo ritulio mokykla turi taip paruošti vaikus, kad 14–15 m. jie būtų pastebimi tarptautiniuose turnyruose. Tada jau skautai ir universitetai patys siūlys kontraktus, o tai reiškia, kad ir NHL perspektyva tampa ne tokia jau ir tolima.

Sostinės ledo ritulio akademija įkurta 2013 m. Vilniuje. Pirmąjį sezoną akademiją nuolat lankė 49 vaikai nuo 4 iki 12 metų. Jos steigėjas ir pagrindinis treneris – Artūras Katulis. A. Katuliui teko žaisti aukšto lygio čempionatuose Rusijoje, Suomijoje, Danijoje, Baltarusijoje, Latvijoje ir Ukrainoje. 2007–2008 m. gynėjas iš Lietuvos žaidė viename iš stipriausių pasaulio ledo ritulio čempionatų – Suomijos SM lygoje. A. Katulio didžiausi rezultatai – laimėtas bronzos medalis Danijos čempionate, aukso medalis Latvijos čempionate ir bronzos medalis Ukrainos lygoje. Žaidėjas nuo 2000 m. atstovavo Lietuvos rinktinei.
Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkšties“ klube – netikėtos permainos
2020 04 28
Permainos
Dainius Virbickas palieka Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ vadovo postą, jį pakeis Justas Jankauskas.
R.Javtokas: „Vienas ėjau gatve ir verkiau“
2020 04 27
Žvilgsnis
#ŽalgirisOnAir. Robertas Javtokas: apie pasiaukojimą, įsimintiniausius titulus bei ašaras Atėnų olimpinėse žaidynėse (VIDEO).
Karantino metu – pratybos su NBA atstovais
2020 04 27
Naujovė
Lietuvos krepšinio federacija, NBA bei TV3 žiniasklaidos grupė karantino metu kviečia likti namuose, bet negulėti ramiai ant sofos, o palaikyti formą.
 
„Nuostabus karantinas… juokauju, aišku“
2020 04 30
A lyga
Patyręs futbolininkas Valdemaras Borovskis teigia, kad karantino mėnuo suteikė daugiau laiko pamąstymams.
„Gintros“ futbolininkės atnaujino treniruotes
2020 04 29
Moterų futbolas
Visą pasaulį apėmusi pandemija priverstinai sustabdė įsibėgėjusį pasaulio sporto traukinį, o jį teko stabdyti ir Šiaulių „Gintros-Universiteto" merginoms.
„EEuro 2020“ tapo neįkainojama patirtimi
2020 04 29
E-Sportas
LFF efutbolo rinktinė pirmadienį baigė savo pasirodymą kovoje dėl patekimo į „eEuro 2020“ turnyre, išlikdama tarp Europos stipriausiųjų dvidešimtuko.
Maratonininkams motyvaciją kelia mėgėjai
2020 04 29
Maratonas
Bėgikai prisipažįsta, kad treniruočių krūviai nevykstant varžyboms yra mažesni, tačiau motyvacijos kasdien bėgioti nesumažėjo, o kai kuriems net padidėjo.
Kai visos durys užsitrenkė, atsivėrė naujas
2020 04 27
Interviu
Trišuolininkė Dovilė Kilty: „Viskas priklauso nuo žmogaus: kokius tikslus išsikelsi, tokių ir sieksi. Aš išsikėliau tikslą pasiekti Lietuvos rekordą.“
Atšauktas lengvosios atletikos čempionatas
2020 04 24
Lengvoji atletika
Šiais metais dėl koronaviruso sukeltos pandemijos neįvyks dar vienas didelis sporto renginys - Europos lengvosios atletikos čempionatas.
 
Gavus leidimą, bus galima žaisti tenisą
2020 04 22
Tenisas
Atsižvelgiant į LR vyriausybės leidimą, nuo balandžio 27 d. Vilniuje atidaromi lauko teniso kortai šalia SEB arenos ir Bernardinų sode.
Teniso kortų ypatumai
2020 04 22
Tenisas
Skirtingos teniso dangos turi skirtingą poveikį žaidėjams, todėl svarbu žinoti, kuo jos pasižymi.
LTS klausia SAM: ar galima žaisti tenisą?
2020 04 15
Tenisas
Lietuvos teniso sąjunga (LTS) kreipėsi į ministeriją: prašo paaiškinti ar karantino metu galima žaisti tenisą.
Čempiono treniruočių partneriu tapo tėvas
2020 04 28
Karatė
Lietuvos pilno kontakto (kiokušin) karatė kylanti žvaigždė Paulius Žimantas karantino metu turi naują partnerį – savo tėvą Ramūną.
Imtynių treneris keičia profesiją
2020 04 23
Imtynės
Imtynių treneris, teisėjas ir varžybų organizatorius Arvydas Krikščiūnas– radikalių permainų kelyje.
COVID-19 susirgo Lietuvos boksininkas
2020 04 14
Koronavirusas
Koronavirusas palietė ir dar vieną Lietuvos sporto atstovą. COVID-19 susirgo olimpinės rinktinės kandidats boksininkas Tadas Tamašauskas.
 
UCI pratęsė varžybų sustabdymą
2020 04 15
Dviračiai
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) dėl koronaviruso pandemijos pratęsė į savo kalendorių įtrauktų dviračių plento varžybų sustabdymą iki liepos 1 d.
Leidžiasi į kulinarinius atradimus
2020 04 09
Dviračiai
Ignatas Konovalovas, kuriam varžybų sezonas sustojo vasario pabaigoje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, šiuo metu laiką leidžia Lietuvoje.
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Subliuško rankininkų svajonė
2020 04 24
Rinktinė
Lietuvos rankininkus pasiekė liūdna žinia - Europos rankinio federacija nutraukė atrankas į svarbiausius čempionatus ir Lietuvos komandas paliko ant ledo.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
 
Lietuvos čempionatai nugalėtojų neturės
2020 04 18
Tinklinis
Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Vykdomasis komitetas šią savaitę svarstė klausimus dėl visų amžiaus grupių čempionatų baigties.
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
Iš tikro automobilio – į virtualų pasaulį
2020 04 24
Auto
Kol visos pasaulio lenktynės sustabdytos, lenktynininkas Gustas Grinbergas treniruojasi namuose.
Karantinas pakeitė lenktynininkų planus
2020 04 20
Situacija
Kauno technikos kolegijos „KTK Racing Division“ komandos pasiruošimas vyksta ne tik šiam, bet tuo pačiu ir 2021 metų sezonui.
Virtualų ralį laimėjo R. Steponavičius
2020 04 16
E-Sportas
Finišavo Lietuvos automobilių sporto federacijos virtualaus ralio čempionato (e-LARČ) specialusis neįskaitinis etapas.
 
Visas gyvenimas – žiemos sportui
2020 04 25
Žvilgsnis
Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku pradininkui Antanui Vilčinskui nebuvo lengva laužti ledus. Bet įveikti kliūtis padėjo jo šeima.
Ledo ritulio rinktinės - aukštumose
2020 04 24
Ledo ritulys
IIHF paskelbtame 2020 metų ledo ritulio rinktinių reitinge, Lietuvos rinktinės gerino savo pozicijas ir užima aukščiausias pozicijas per visą istoriją.
Įsibėgėja Kauno ledo arenos statybos
2020 04 23
Arena
Nors Lietuvoje vis dar paskelbtas karantinas, naujoji Kauno ledo arena įgyja vis naujus kontūrus.
Nuotolinėse varžybose - 9 šalių lankininkai
2020 04 30
Šaudymas iš lanko
Kol oficialios varžybos lauke dar vykti negali, „Žaliasis lankas“ surengė nuotolinį turnyrą, kuriame varžėsi 35 sportininkai iš devynių pasaulio valstybių.
M. Valčiukaitė: „Keista grįžti ant vandens“
2020 04 29
Irklavimas
Sušvelninus karantiną, Lietuvoje atsirado galimybė sportuoti pajėgiausiems irkluotojams. Tiesa, Trakuose jiems teks verstis senomis valtimis.
Ką D.Rapšys veikė Vilniaus baseine naktį?
2020 04 29
Žvilgsnis
„Tikrai nesitikėjau, kad čia viskas bus taip”, - prisimena aktoriumi tapęs Danas Rapšys, ne kartą nuostabą išreiškęs panevėžietiškai: „Tu durns...“
 
Vilniuje atnaujinami sporto aikštynai
2020 04 27
Bazės
Sostinėje iki rudens bus atnaujinta 12 sporto aikštelių ir stadionų prie švietimo įstaigų (VIDEO).
Lietuvą labiausiai garsina sportininkai
2020 04 27
Tyrimas
Remiantis „Baltijos tyrimų“ duomenimis, Lietuvos sportininkų nepavyko aplenkti ne tik šalies menininkams, bet ir mokslininkams.
Černobylio pragare – ir garsus lengvaatletis
2020 04 26
Žvilgsnis
Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavime dalyvavęs ieties metikas ir treneris E.Matusevičius net ten rasdavo laiko pasportuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas